Kutatási eredmények piacra vitele: a tervezőasztaltól a tárgyalóasztalig – makronom.eu
2025. június 24., kedd

Kutatási eredmények piacra vitele: a tervezőasztaltól a tárgyalóasztalig

A kutatási eredmények hasznosítása - NKFI Hivatal - PMSZ konferencia

A kutatási eredmények piacra vitele csak együttműködéssel, megfelelő intézményi háttérrel és szemléletváltással valósítható meg sikeresen – ez volt a fő üzenete a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal fennállásának 10. évfordulója alkalmából indított konferenciasorozatnak.

A Magyar Projektmenedzsment Szövetség aktív közreműködésével megvalósult eseményen a kutatói-egyetemi-innovációs ökoszisztéma aktuális kihívásait és ígéretes példáit mutatták be. A Néprajzi Múzeum zsúfolásig megtelt nagytermében kutatók, egyetemi szakemberek, üzleti és kormányzati döntéshozók vitatták meg a kutatási eredmények piacra vitelének aktuális kérdéseit. 

Dr. Domokos Péter, a Kutatási Kiválósági Tanács elnöke nyitóbeszédében kiemelte:

A tudósokat eredendően a világ megismerésének vágya hajtja, ugyanakkor ma már indokolt elvárás, hogy a tudomány eredményeinek pozitív társadalmi és gazdasági hatást kell kiváltaniuk.

Hozzátette: a kutatókat olyan projekteken keresztül lehet az innovációba bevonni, amelyekben a hasznosíthatóság és a kiválóság egyszerre van jelen. 

Nemzetközi és hazai jó példák 

Dr. Szalay Zsolt, a BME Gépjárműtechnológiai Tanszékének vezetője nemzetközi sikertörténeteket mutatott be. Szingapúr, Izrael, Svédország tapasztalatai szerint a hatékony innovációs ökoszisztémák ma „gravitációs pontokként” működnek. Egyrészt

Izrael vízgazdálkodási kutatásait emelte ki példaként, ahol a szennyvizek 80-90 százalékát újrahasznosítják, másrészt a szingapúri fejlesztésű önvezető városi buszokat, amelyek mind-mind lokális kihívásokra adnak válaszokat. 

Dr. Fleiner Rita, a KEPsoft Klinikai és Tudományos Bizottságának tagja, az Óbudai Egyetem intézetigazgatója a KEPsoft nevű fejlesztést mutatta be, amely európai vesecsereprogramok szoftveres támogatását végzi. Ez a 2016 óta folyó projekt három európai uniós pályázat támogatásával valósult meg, és már gyakorlati alkalmazásban van. 

A TTC-k biztonságot és kiszámíthatóságot adnak  

Barabás Réka, a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) tudáshasznosítási igazgatója és Dósa Gábor, a győri egyetemen működő technológiai transzfercég (TTC), az Uni Inno Zrt. elnök vezérigazgatója, a Széchenyi István Egyetem Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központjának vezetője a technológiai transzfercégek működését világították meg.

A TTC-k biztonságot és kiszámíthatóságot adnak az egyetemi kutatásokból kinövő cégeknek, azaz a spin-offoknak, miközben négy-öt fős dedikált csapatokkal segítenek a piacra vitelben és a cégalapításban. 

A hasznosítás ne elvárás legyen 

A konferencia záró kerekasztalának eszmecseréjét dr. Tóth Bence, az NKFI Hivatal tudományos főtitkára moderálta. A panel résztvevői: dr. Lábody Péter (Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala), Újhegyi András (SZTE TTC Zrt.), dr. Alexy Márta (Birdwatcher Zrt.), dr. Legeza Örs (HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont) és dr. Bódis Tamás (CoReLock Kft., SZIE) voltak. A kerekasztal részvevői egyetértettek: úgy kell a kutatók felé közelíteni, hogy az üzleti hasznosítás ne súlyos elvárásként és kényszerként, hanem sikerként jelenjen meg a stratégiákban. Dr. Legeza Örs konkrét példát is hozott:

a kvantumos rendszerek szimulációjára alapkutatásként indult projekt már odáig jutott, hogy annak többféle alkalmazásáról − többek között lehetséges mesterségesintelligencia-modulokkal − az Nvidiával, az AMD-vel és a Google egyik startupcégével tárgyalnak, és már közös pilotpublikációkat is közzétettek. 

Fotó: NKFI Hivatal

KAPCSOLÓDÓ:

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat