Donald Trump mától 50 százalékos vámokat vetett ki az acélra és az alumíniumra. A döntés tovább eszkalálhatja a kereskedelmi háborút, miközben Washington és Peking között folynak a tárgyalások a végső rendezésről. A két ország vezetője még a héten megbeszéléseket tartana.
Donald Trump egy 50 százalékos acél- és alumíniumvámok bevezetéséről szóló rendeletet írt alá június 3-án, amely mától életbe is lépett. A rendelkezés a korábban bevezetett 25 százalékos vámokat emeli fel, az Egyesült Királyság esetében azonban továbbra is az alacsonyabb tarifa marad életben – köszönhetően Trump és Keir Starmer brit miniszterelnök megegyezésének. A mostani lépés tovább eszkalálhatja a kereskedelmi háborút.
Az amerikai elnök azzal indokolta a döntés szükségességét, hogy azok a külföldi gyártók dömpingjétől védenek, amely „veszélyeztetné a nemzetbiztonságot”. „A megemelt vámok hatékonyabban lépnek fel azokkal az országokkal szemben, amelyek továbbra is alacsony árú, de felesleges mennyiségű acél- és alumíniumterméket exportálnak az amerikai piacra, és ezzel aláássák az Egyesült Államok acél- és alumíniumiparának versenyképességét” – írta Trump a rendeletben.
Trump és Hszi újra nekifutnak
Washington és Peking a legtöbb termékre vonatkozóan 90 napos vámmoratóriumban egyeztek meg május 12-én. Ekkor a kínai importra kivetett 145 százalékos amerikai vámokat 30, az amerikai árukra kivetett kínai ellentarifákat 125-ről 10 százalékra módosították.
A végső megállapodásról szóló tárgyalások azóta is folynak, azonban Trump a mai napon jelezte, hogy Hszi Csin-ping kemény tárgyalópartner, és „különösen nehéz egyezségre jutni vele”. A Fehér Ház tájékoztatása szerint
még a héten megbeszélésre kerül sor a két vezető között, hogy elsimítsák a vámtűzszünettel kapcsolatos nézeteltéréseiket.
Remélhetőleg ekkor szó esik majd valamilyen végleges, és a világgazdaság számára is megnyugtató rendezésről.
Az amerikai bíróságok is beleszólnának a vámpolitikába
Eközben egy amerikai kereskedelmi bíróság döntése szerint Trump túllépte a hatáskörét, amikor a vámok nagy részét a kihirdetett szükséghelyzetre alapozott jogokra hivatkozva vetette ki Kínára és más országokra.
Kevesebb mint 24 órával később egy szövetségi fellebbviteli bíróság visszaállította a vámokat arra az időre, amíg megvizsgálják a kormány fellebbezését.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/Steven Hirsch