Egyre ígéretesebbek a robotsebészek – de azért ijesztők is – makronom.eu
2025. június 24., kedd

Egyre ígéretesebbek a robotsebészek – de azért ijesztők is 

Bár évről évre ügyesebbek a robotsebészek, vajon hajlandók lennénk az életünk árán is bízni bennük? 

A sebészrobotok története több mint négy évtizedes múltra tekint vissza, de az igazi áttörést az autonóm rendszerek közelmúltbeli fejlődése hozta meg. A Johns Hopkins Egyetem kutatócsoportja által fejlesztett Smart Tissue Autonomous Robot (STAR) például már képes bizonyos műtéti feladatokat önállóan, sebészi pontossággal elvégezni. Az ilyen rendszerek nem csupán technológiai bravúrok: valós megoldást kínálnak egy olyan egészségügyi válságra, amelyet a sebészek számának csökkenése és a műtéti igények robbanásszerű növekedése okoz. 

Az autonóm robotok térhódítása 2016-ban kezdődött, amikor a STAR-rendszer egy élő sertés kisbelében varrt önállóan. Bár a beavatkozás során egy valódi sebész felügyelte a robot tevékenységét – azaz úgynevezett felügyelt autonómiával működött –, a rendszer önállóan öltött, sőt  

jobb, mint a humán sebészek: a varratok egyenletesebbek voltak, az illesztések szorosabbak,  

így kisebb volt a szivárgás esélye, ami a bélműtétek egyik legveszélyesebb szövődménye. 

A STAR sikeréhez több technológiai újítás is hozzájárult. A rendszer egyetlen robotkarral varrt, amely egy ívelt tű segítségével egyszerre irányította a varrást és szabályozta a feszítést, csökkentve ezzel az eszközök közötti ütközés veszélyét. A legnagyobb előrelépést azonban egy új, kettős kamerarendszer jelentette: az egyik kamera háromdimenziós képet készített a szövetről, a másik, egy gyorsabb és infravörös pedig valós időben követte a szövet mozgását. 

Itt még nincs vége 

A következő mérföldkövet egy 2020-as (bár csak 2022-ben publikált) verzió jelentette, amely már laparoszkópos – vagyis minimálisan invazív – műtétet is képes volt végrehajtani egy élő állaton szűk műtéti térben, kis bemetszéseken keresztül, valós időben reagálva a szövetek természetes mozgására, ami korábban elérhetetlen kihívást jelentett az autonóm rendszerek számára. Ehhez egy új endoszkópot fejlesztettek, amely fénymintázatokat használva valós időben alkotott háromdimenziós képet a sebészeti térről, miközben a fizikai mérete lehetővé tette, hogy beleférjen a bemetszésbe. 

Ez az új rendszer már két robotkarral dolgozott: az egyik végezte a varrást, a másik a szálfeszítésért felelt. A szövetek légzés közbeni elmozdulását gépi tanulással észlelték és kompenzálták, ami lehetővé tette, hogy a STAR már egyetlen varrat előtt elkészítse a teljes műtéti tervet, majd a mozgás közbeni korrekciókkal végrehajtsa azt. Az új megoldás révén a sebésznek átlagosan csak minden hatodik öltésnél kellett beavatkoznia, szemben a korábbiakkal, amikor az emberi sebészeknek szinte minden öltést manuálisan ki kellett igazítaniuk. 

Enyhíthetik a munkaerőhiányt 

A fejlesztések hátterében egy komoly társadalmi és egészségügyi kihívás húzódik meg: az Amerikai Orvosi Kollégiumok Szövetségének előrejelzése szerint ugyanis  

2036-ra mintegy 19 900 sebész hiányozhat az Egyesült Államok egészségügyi rendszeréből. 

Az autonóm robotok így nem csupán technológiai játékszerek, hanem potenciális megoldást jelentenek egy sürgető egészségügyi válságra. 

A hagyományos ipari robotokkal ellentétben a sebészeti autonómiát célzó rendszereknek sokkal komplexebb, dinamikus környezetben kell boldogulniuk: a szövetek, a vérerek, a szervek formája és elhelyezkedése egyénenként változik, és minden mozdulat új sebészeti helyzetet teremt. E kihívások leküzdéséhez a robotokat fejlett gépi látással, mélytanulási algoritmusokkal és valós idejű adaptív vezérléssel szerelték fel. 

Még van hová fejlődni 

Ahhoz, hogy a robotok valóban elérjék a klinikai alkalmazás szintjét, tovább kell fejleszteni a vizuális és motoros képességeiket, valamint be kell építeni a természetes nyelvi feldolgozást is. Ezáltal a jövő sebészi rendszerei valószínűleg képesek lesznek hangutasításra is cselekedni. 

A cél egy olyan általános robotirányító rendszer létrehozása, amely nagy mennyiségű sebészeti adaton tanul, képes általánosítani, és váratlan helyzetekben is megfelelő döntést hozni. Ehhez azonban elengedhetetlen a kórházak, a kutatóintézetek és az ipari szereplők szoros együttműködése – természetesen szigorú adatvédelmi szabályozások mellett. 

A sebészeti robotok elterjedése azonban kérdéseket vet fel a felelősség kapcsán. Ha egy robot hibázik, kié a felelősség? A felügyelő sebészé, a robot gyártójáé vagy a szoftverfejlesztőé? A technológia fejlődése tehát nemcsak mérnöki és orvosi, hanem jogi és etikai kihívásokkal is jár. Ugyanilyen fontos, hogy a pácienseket megfelelően tájékoztassák a robotok használatáról – beleértve az előnyeit és a kockázatait. 

Társadalmi bizalom és félelem – Vajon elfogadják-e az emberek a robotsebészeket? 

Bármennyire lenyűgöző a STAR és más autonóm sebészrobotok technológiai fejlődése, a legnagyobb akadály mégsem feltétlenül műszaki, sokkal inkább pszichológiai és kulturális természetű. Az emberek zöme ugyanis – legalábbis egyelőre – nehezen bízza rá az életét egy gépre, még akkor is, ha az objektíven nézve pontosabban dolgozik, mint egy fáradt vagy rutintalan orvos. 

A közvélemény-kutatások világszerte azt mutatják, hogy az egészségügy azon területein,

ahol élet-halál kérdésről van szó, az emberek inkább választanak emberi döntéshozót, még akkor is, ha a mesterséges intelligencián alapuló rendszerek statisztikailag jobban teljesítenek.

Ezt nevezik algoritmusellenes torzításnak, amikor sokan jobban elfogadják az emberi hibát, mint a gépi tévedést, különösen, ha az egy egyén sorsát érinti. 

A robotsebészek elfogadottsága tehát nagymértékben függ attól, hogy ezt az új technológiát hogyan kommunikálják.

Ha a rendszer nem teljesen önálló, hanem felügyelt, azaz az orvos jelen van, és bármikor közbeavatkozhat, az emberek hajlamosabbak bizalmat szavazni neki. Ugyanígy fontos a transzparencia: a betegeknek tudniuk kell, hogyan működik a robot, milyen protokollok szerint dönt, és milyen vészhelyzeti forgatókönyvek állnak rendelkezésre. 

Külön kihívást jelenthet a társadalmi egyenlőtlenségek kérdése. Ha a robotsebészet kezdetben csak magánintézményekben vagy a világ gazdagabb régióiban válik elérhetővé, az tovább növelheti a bizalmatlanságot – hiszen az emberek nem a saját tapasztalataik alapján, hanem félinformációk és sztereotípiák alapján ítélnek. 

A következő évek egyik kulcskérdése tehát az lesz, hogy miként lehet egyszerre oktatni, megnyugtatni és bevonni a társadalmat egy olyan jövőbe, ahol már nem csupán emberek mentenek életet a műtőasztalon. Mert bármennyire is precíz a STAR, a technológiai áttörést csak akkor koronázza siker, ha az emberek is készek együtt élni vele. 

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat