A magas amerikai vámok miatt az európai piacra átterelődő szállítmányok következtében egyes acéltermékek behozatala az év eleje óta több mint tízszeresére ugrott, miközben az árak bizonyos esetekben akár 88 százalékkal eshettek.
Az EU‐t elárasztják az Egyesült Államokban bevezetett magas vámok miatt átirányított acélszállítmányok: az év eleje óta bizonyos termékek behozatala több mint tízszeresére ugrott – derül ki az uniós importadatokat frissen figyelő rendszerből. Az európai acélipar sürgős brüsszeli lépéseket sürget, mivel az importhullám várhatóan letöri az árszintet az EU‐ban.
„Most kell cselekednünk” – mondta a Financial Timesnak Ilse Henne, a Thyssenkrupp felügyelőbizottságának elnöke. A figyelmeztetés az után érkezett, hogy az Európai Bizottság kiadta első felügyeleti jelentését: Donald Trump visszatérése a Fehér Házba újabb vámfenyegetésekkel járt, ezért Brüsszel igyekszik kiszűrni az importáradatot. A jelentés hatalmas volumenemelkedést és meredek áresést mutatott ki január 1. óta számos terméknél, a gitároktól egészen az ipari robotokig.
A rozsdamentes acélrudak és egyéb rudak importja éves alapon több mint 1000 százalékkal nőtt, miközben az árak 88 százalékkal zuhantak. Más acélrudak behozatala 222 százalékkal emelkedett, áruk pedig 55 százalékkal esett.
A dömpinghatás nem egyedülálló: a hagyományos acélrudak importvolumene 222 százalékkal nőtt (55 százalékos árcsökkenés), az alumíniumfólia 194 százalékkal (16 százalékos mérséklődés), az ipari robotok 315 százalékkal (35 százalékos csökkenés), az elektromos gitárok pedig 487 százalékkal (78 százalékos árzuhanás) bővültek, és a gömbaölő szerektől a fagyasztott gyümölcsökig sorra jelennek meg háromjegyű százalékos ugrások.
„Ezzel az új importfelügyeleti eszközzel jobban meg tudjuk védeni az érdekeinket, és meg tudjuk állítani a piacunkra átirányított dömpinget” – hangsúlyozta Maroš Šefčovič uniós kereskedelmi biztos.
Az elektromos gitárok behozatala csaknem 500 százalékkal ugrott meg, az áruk az ötödére esett az ipari robotok importja pedig 315 százalékkal nőtt, miközben az áruk harmadával csökkent. Emellett erőteljes növekedést mértek a rétegelt lemez, az alumíniumfólia és a szeszes italok importjában is.
Főként a kínai árucunami a felelős
A jelentés hőtérképe szerint Kína volt a fő forrása a gépek, textíliák, vegyipari termékek, fa‐ és papíráruk importrohamának. Jelentős növekedés történt ugyanakkor az USA‐ból érkező élelmiszer-, ital- és vegyi termékekben is, mivel sok cég még az EU ellenvámjai előtt felhalmozott készleteket. Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy ezek az automatizált vámstatisztikák pontatlanok lehetnek, mert eltérő árú termékek kerülhetnek egy kategóriába, vagyis fogyasztói „lejjebb váltás” is torzíthatja a képet.
Henne szerint azonban az acélipart érő veszély nagyon is valós. Bár az EU 2016 óta védőintézkedéseket alkalmaz, amelyek a kvótán felüli importra 25 százalékos vámot vetnek ki, ezeket a 2026-os lejáratukig fokozatosan enyhítik. Šefčovič csütörtökön ígérte meg, hogy még a nyáron javaslatot tesz egy új rendszerre.
Henne sürgette egy olyan terv gyors előrehozatalát, amely csökkenti az energiaárakat és a közbeszerzéseknél előnyben részesíti a hazai termelést.
Az EU-n kívüli vállalatoknak ugyanazokat a klíma-, piaci nyitottsági és versenyszabályokat kell teljesíteniük – különben a saját ellenálló képességünket ássuk alá”
– hangsúlyozta. Felvetette továbbá az orosz acélra kivetendő vám szükségességét: míg a kész és félkész termékekre a 2022-es ukrajnai invázió után tilalom lépett életbe, az acéltuskó (steel slab) kivételt kapott.
Henne elárulta, hogy a Thyssenkrupp a gyenge kereslet miatt évi 11 millió tonnáról 9 millióra csökkenti a kapacitását, ami több ezer munkahely megszűnéséhez vezet. Eközben az USA a héten 50 százalékra emelte az acél- és alumíniumvámot, megduplázva a 25 százalékos terheket.
Az iparági szövetség, az Eurofer csütörtökön közölte: az EU acélfogyasztása az idén 0,9 százalékkal csökkenhet, ami már a negyedik recessziós év lenne, miközben az import tovább nő. „Az uniós acélpiac folyamatos romlása miatt arra kérjük az Európai Bizottságot, fontolja meg rendkívüli kereskedelmi intézkedések bevezetését a stabilitás biztosítására” – mondta Axel Eggert, az Eurofer főigazgatója.
A nagy kép
A június 4-étől élő 50 százalékos amerikai acél- és alumíniumvám gyorsan eltorzította a globális kereskedelmet: az EU-ba terelődő készletek átmenetileg olcsóbb importot jelentenek a feldolgozóipar egy részének, ám tartósan alááshatják az európai gyártók ár- és beruházási pozícióját.
Az EU-nak egyszerre kell védenie a piacát, erősítenie a közös zöldipari átállást és elkerülni a partnerekkel szembeni eszkalációt.
Ezzel párhuzamosan a közös iparpolitika számára stratégiai lehetőségként kínálkozik a transzatlanti vámoktól független európai értékláncok erősítése, a kritikus acélfajták hazai előállításának ösztönzése és a körforgásos gazdaságban rejlő vas- és acélkinyerés kiaknázása. Az új, valós idejű felügyeleti platform, a safeguardreform és az iparági támogatások összecsiszolása kulcsfontosságú lesz ahhoz, hogy ne fulladjon tartós válságba az európai acélipar, és a kontinens meg tudja őrizni stratégiai alapanyag-ellátásának ellenálló képességét.
(Források: Financial Times; Mayer Brown; European Commission; circabc.europa.eu; The Guardian)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime