Ha az amerikai vámok tartósan 54 százalék fölé emelkednek, a kínai e-kereskedelmi óriások gyors fordulattal Európa felé vehetik az irányt.
Donald Trump újabb vámfenyegetései után a kínai exportőrök ismét a túlélési stratégiájuk újratervezésére kényszerültek. Az amerikai piacon sikeres e-kereskedelmi modell – amelyet a gyors piacterek, az olcsó tömegtermelés, az amerikai fogyasztók árérzékenysége és a kis értékű csomagok vámmentessége tett lehetővé – most veszélybe került. A márciusban bejelentett újabb vámintézkedések után néhány vállalat Európa és Ausztrália felé kezdett kacsingatni, de a többség egyelőre kivár.
A döntésük a vámok szintjétől függ. A kínai Shenzhen Cross-border E-commerce Association képviselője szerint az 54 százalékos vámküszöb tekinthető kritikus szintnek. E fölött a nyereség elenyészik, és az exportőrök kénytelenek kivonulni az amerikai piacról.
Kockázatvállalás a túloldalon
A kereskedők jelenleg még mindig az amerikai piacot preferálják, annak ellenére, hogy az árrések csökkennek, a költségek nőnek és az új szabályozások egyre bonyolultabbak. Ennek az az oka, hogy az USA egységes, 330 milliós piaca rövid távon még mindig vonzóbb, mint az európai bürokrácia útvesztője. Egy kínai vállalat példája jól szemlélteti ezt a dilemmát: bár korábban kivonult az Egyesült Államokból a 145 százalékos vámok miatt, rövid időn belül mégis visszatért – legalább „részmunkaidőben” –, amikor Trump ideiglenesen felfüggesztette a vámtételeket.
Felhajtóerő és fék egyszerre
A kínai platformok – köztük a Shein, a Temu és a TikTok-kereskedők – ugyanazokat az eszközöket vetik be Európában, mint amelyekkel az USA-ban piacot szereztek: agresszív reklámkampányok, szállítási támogatások és az eladók ösztönzése. Ennek már vannak jelei: májusban például
a Temu európai reklámköltése tizenkétszeresére nőtt az egy évvel korábbihoz képest, míg az amerikai hirdetések száma több mint 90 százalékkal csökkent.
A Temu és a DHL együttműködési megállapodása, valamint az európai raktárbővítések egyértelmű jelzései annak, hogy a platformok felkészülnek az amerikai vámemelések utáni gyors piacváltásra.
Bürokrácia, szabályozás, ellenállás
Az EU és az Egyesült Királyság szabályozási környezete jóval összetettebb, mint az amerikai: a termékbiztonsági előírások, az eltérő elektromos szabványok, a többnyelvű dokumentációs követelmények és a folyamatosan változó termékstandardok egyaránt visszatartó erőként hatnak. A Darmstadti Közigazgatási Hatóság vizsgálata szerint az ázsiai platformokról rendelt
800 termék 95 százaléka nem felelt meg az uniós előírásoknak
– köztük voltak veszélyes lézerpointerek és mérgező vegyi anyagokat tartalmazó játékok is.
Az EU válasza az ellenőrzések fokozása: új kezdeményezéseket indított, mint például a Priority Control Areast, és fontolgatja a 150 eurós vámmentességi határ eltörlését is.
A dömping nem csak szabályozási kérdés
Bár a hivatalos álláspont szerint az intézkedések célja a fogyasztóvédelem és a versenysemlegesség biztosítása, a gyakorlatban az olcsó kínai áruk már most is beépültek a nyugat-európai kiskereskedelembe. Anna Jerzewska, a Trade & Borders tanácsadó cég igazgatója szerint a problémát nem az olcsó kínai termékek jelentik, hanem az, hogy az európai kiskereskedők nyereségessége csökken.
Mark Greeven, a lausanne-i IMD Business School dékánja szerint a kínai platformok rugalmassága és logisztikai tapasztalata kulcsfontosságú előny. Bár egyelőre nem álltak át tömegesen Európára, ennek az előkészületei már zajlanak. A Temu például már most kísérletezik a helyi kisvállalkozásokkal való együttműködéssel, hogy növelje beágyazottságát az európai piacokon. Ez nem meglepő, hiszen ezek a platformok eddig is zavaros, gyorsan változó környezetben működtek – és éppen emiatt váltak igazán erőssé.
A kínai platformok a már említett rugalmas logisztikájuk és az alkalmazkodóképességük miatt hosszú távon Európában is nagyobb teret nyerhetnek, de hogy mikor pártolnak át, azt végső soron az amerikai vámkulcsok szintje dönti el: amíg a profit vékony, de pozitív, maradnak az Atlanti-óceán túloldalán, ám számos elemző szerint ha a vámok tartósan a kritikus – 54 százalék feletti – szintre emelkednek, tömegesen „ugranak majd át” az öreg kontinensre.
Mivel az amerikai vámemelések sorsa bizonytalan, a legtöbb kínai kereskedő egyelőre kockázatot vállalva kitart a 330 milliós egységpiac mellett, ám a Temu–DHL logisztikai együttműködés és az európai raktárbővítések azt jelzik, hogy az amerikai vámok tartós megugrása esetén a dömping hirtelen az öreg kontinensre terelődhet át.
Kapcsolódó: