Az Egyesült Királyságban a héten felülvizsgálják a költségvetést, amelynek a végén hatalmas összegeket szabadíthatnak fel a tudomány és a technológia területére. A támogatások megszerzése azonban küzdelmes lehet az egyes minisztériumok számára, a pénz mellé pedig hosszú távú stratégia is kell, ami segíti az innovációt.
Az Egyesült Királyság 86 milliárd fontot készül a tudományos és technológiai szektorra fordítani a mostani parlamenti ciklus végéig – jelezte a londoni kormány a június 11-i költségvetési felülvizsgálat előtt. A csomag a gyógyszeres kezelésekre és a hosszabb élettartamú akkumulátorokra biztosított támogatásokat fogja segíteni, és akár 500 millió fontot is biztosít az egyes régióknak úgy, hogy a források elköltésébe a helyi vezetők is beleszólhatnak.
Minden régió profitálna a támogatásokból
A Rachel Reeves pénzügyminiszter kezdeményezésére indított felülvizsgálat a következő néhány évre vonatkozó napi minisztériumi és beruházási költségvetéseket fogja felvázolni. A miniszter az ágazatba való invesztálás kapcsán elmondta, hogy „Nagy-Britannia a tudomány és a technológia hazája. A mostani terv révén az ország megújulásába fektetünk be, hogy munkahelyeket teremtsünk, megvédjük biztonságunkat a külföldi fenyegetésekkel szemben, és jobb életet biztosítsunk a dolgozó családoknak”.
Reeves szerdán ismerteti a kiadási terveket, amelyek szerint
a tudományra és technológiára szánt csomag évente várhatóan több mint 22,5 milliárd fontot tesz ki 2029-ig.
A tudományért, az innovációért és a technológiáért felelős minisztérium szerint „az ország minden szeglete” profitálna ezekből a támogatásokból, a különböző közösségek pedig a saját területükön leginkább megfelelő fejlesztésekre fordíthatnák a forrásokat. Liverpool számára, amely régóta a biotechnológia egyik bástyája, a támogatások a gyógyszerkutatásokban jöhetnek jól. Észak-Írországban védelmi eszközök fejlesztésére, míg Wales déli részén a telefonokban és elektromos autókban használatos mikrochipek gyártására fordíthatják a pénzeket.
Megfelelő politikára is szükség van
A kutatásokat támogató szereplők azonban felhívták a figyelmet arra, hogy a kormánynak többet kell tennie azért, hogy biztosítsa az Egyesült Királyság pozícióit a globális tudományos színtéren. Így például az Institute of Physics politikáért és közügyekért felelős igazgatója, Tony McBride ugyan üdvözölte a támogatásokat, de rámutatott, hogy
a kormánynak évtizedes tervezetet kell készítenie a dolgozók képzését illetően is.
„Ebbe bele kell tartoznia a képzett munkaerőre vonatkozó tervnek is, amelyre szükségünk lesz a vázolt jövőkép megvalósításához. A tanárok és az oktatás minden szakasza fontos az ipari stratégia megalapozásában” – mondta.
John-Arne Rottingen, Nagy-Britannia legnagyobb nem kormányzati kutatásfinanszírozója, a Wellcome vezérigazgatója arra figyelmeztetett, hogy a tengerentúli tudósok vízumköltségei, az egyetemek pénzügyi kihívásai és az inflációhoz nem igazított költségvetés akadályozhatja a kormány törekvéseit. „Az Egyesült Királyságnak arra kellene törekednie, hogy a G7-ek élére kerüljön a kutatások terén annak érdekében, hogy gazdasági növekedést és mindannyiunk számára hasznos innovációt érjen el az egészségügy, a tudomány és a technológia terén” – mondta.
Vitás lehet a támogatások elfogadása
A hét elején Reeves elismerte, hogy a szerdai felülvizsgálat során nem minden kormányhivatal követelése teljesül maradéktalanul, valamint azt is, hogy az egyes kérések elutasítását és a finanszírozás szűkösségét a „gazdasági realitások” követelik meg. Hozzátette, hogy a közszolgáltatások finanszírozásához szükséges hitelfelvételre vonatkozó költségvetési szabályok „nem képezik vita tárgyát”. A pénzügyminisztérium az év elején jelezte, hogy az állam mindennapi működését az adóbevételekből kell biztosítani, így a kormány csak beruházási célú hiteleket vehet fel.
A kivételezett tárcáknak nagy összegek juthatnak: a javaslatok szerint a Nemzeti Egészségügyi Szolgálat (NHS) három év alatt 30 milliárd font pluszforrást kaphat. A kormányzat névtelen belsős forrásai a BBC-nek elmondták, hogy a kiadások felülvizsgálata „kemény” lesz, és hogy a miniszterek máris vitába keveredtek azért, hogy kisebb összegeket nyerjenek a saját minisztériumaiknak.
(Forrás: BBC)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: X/Rachel Reeves