Az Apple iOS 26 frissítése és az új vagy kibővített funkciók ígéretesek és látványosak – azonban a kérdés az, hogy ez elengedő-e az iPhone-felhasználók megtartásához vagy bővítéséhez.
Június 9-én tartotta meg szokásos éves fejlesztői konferenciáját, a Worldwide Developers Conference-et (WWDC) az Apple, ahol hagyományosan a közeljövő legfontosabb újdonságait mutatják be. Az idei esemény középpontjában az iOS következő generációja, az iOS 26 állt. Az iOS 26-tal az Apple hosszú idő után először alakítja át gyökeresen az operációs rendszerének vizuális világát. A vállalat közleménye az új megjelenést „vízüvegként” (Liquid Glass) említi, amely látványosabb, mégis ismerősen letisztult élményt ígér.
Ez a vízüvegdizájn az egész rendszer arculatát megújítja: frissül a zárolási és a kezdőképernyő, az alkalmazásikonok és a widgetek pedig végre testreszabhatók lesznek. Emellett több beépített alkalmazás is új külsőt kap, köztük a Kamera, a Fotók, a Safari böngésző, az Apple Music, a News és a Podcasts felületét is áttervezték.
Az új dizájn mellett a mesterséges intelligencia is kulcsszerepet kap az iOS 26-ban.
Az Üzenetek, a Telefon és a FaceTime alkalmazás beépített fordítófunkciót kapott, így nyelvtudás nélkül is könnyedén kapcsolatba léphetünk másokkal. Újdonságként érkezik egy intelligens asszisztens is, amely képes felismerni a kijelzőn megjelenő tartalmakat. Ez lehetővé teszi például, hogy képek alapján termékekre keressünk rá vagy néhány koppintással eseményeket adjunk a naptárhoz.
Az MI ezen túlmenően személyre szabott háttérképeket is képes generálni az Üzenetek alkalmazáshoz, ahol a csoportos beszélgetések mostantól szavazásfunkcióval is bővülnek.
Az alábbi magyar nyelvű videóban részletesen bemutatják az újításokat.
Nem alakult túl jól a tavalyi év
2024 tavaszán az Apple közzétette a világjárvány kezdete óta legnagyobb negyedéves visszaesését az iPhone-eladásokban, ami tovább súlyosbította a vállalat helyzetét. A gyengülő trend ráadásul fokozta a nyomást a cégre, hogy a termékeit még több mesterségesintelligencia-funkcióval ruházza fel. Tavaly január és március között az iPhone-eladások 10 százalékkal estek vissza az előző év azonos időszakához képest. Ez volt a legnagyobb zuhanás a készülékeladásban 2020 harmadik negyedéve óta, amikor a világjárvány miatt bevezetett gyárleállások késleltették az adott évi modell piacra dobását.
Az iPhone-értékesítés gyengélkedése döntően hozzájárult ahhoz is, hogy az Apple bevétele 4 százalékkal, 90,8 milliárd dollárra csökkent az előző év azonos negyedévéhez viszonyítva. Ez már az ötödik olyan egymást követő negyedév volt, amikor a cég bevétele visszaesést mutatott.
Ennek a jelenségnek több oka is volt. Egyrészt Kínában jelentősen visszaesett a kereslet, mivel a helyi gyártók – elsősorban a Huawei – újra megerősödtek, és egyre több felhasználó választott hazai márkát. Ezt tovább súlyosbította, hogy a kínai hatóságok bizonyos állami intézményekben korlátozták az Apple-készülékek használatát, valamint társadalmi szinten is erősödött a „vásárolj hazait” típusú hozzáállás.
Másrészt az iPhone-ok fejlődése nem tartotta a tempót a versenytársakéval, és mivel az újabb modellek sem tűntek sokkal jobbnak vagy érdekesebbnek az előzőekhez képest, így sok felhasználó nem érzett késztetést arra, hogy lecserélje a meglévő (akár Apple, akár androidos) készülékét.
Az is érezhető volt, hogy az Apple lemaradt a mesterséges intelligencia terén, miközben a versenytársak – például a Google vagy a Samsung – már gőzerővel integrálták az MI-funkciókat a készülékeikbe. Ez fokozatosan átrendezte a felhasználói elvárásokat, és az Apple-t is arra kényszerítette, hogy újragondolja a fejlesztési stratégiáját.
Jóval ígéretesebbnek tűnik az idei év
Bár a tavalyi nem az Apple éve volt, az idei eredményei sokkal biztatóbbak: 2025-ben az iPhone-eladásai kifejezetten jól alakultak, amiben kulcsszerepet játszott az új, 16-os sorozat megjelenése. Az év első negyedében az iPhone 16 alapmodell lett a világ legkeresettebb okostelefonja, ezzel az Apple két év után visszavette a vezető helyet a globális eladási listán. Az iPhone 16 Pro Max és az iPhone 16 Pro is rendkívül népszerűnek bizonyult, a második és harmadik helyen végzett az eladási rangsorban, míg az új, kedvezőbb árú iPhone 16e először került be a legjobbak közé.
A mesterséges intelligencia térnyerése is meghatározó volt: az Apple Intelligence már elérhető volt bizonyos piacokon, és Tim Cook szerint ezekben az országokban érezhetően jobban alakultak az eladások.
Az Apple piaci részesedése a globális okostelefon-piacon is jelentősen emelkedett: az első negyedévben 13 százalékos növekedést értek el, miközben a teljes piac szinte stagnált. Mindez annak köszönhető, hogy a cég részesedése 2025. I. negyedévére 19 százalékra emelkedett az egy évvel azelőtti 16-ról, és világszerte 55 millió iPhone-t értékesített ebben az időszakban.
Pénzügyi szempontból az Apple az idei második negyedévben is gyarapodott: a bevételek éves szinten 5, az iPhone eladások pedig 2 százalékkal nőttek, elérve a 46,84 milliárd dollárt. Mindezek ellenére a vállalat részvényárfolyama nyomás alatt maradt, főként a kínai piac gyengélkedése és az Egyesült Államokban várható vámemelések miatt.
A vizuális újratervezés, a testreszabhatóság bővítése és a mesterséges intelligencia mélyebb integrációja még vonzóbbá teheti az Apple telefonjait – különösen azok számára, akik eddig még nem éreztek elég indíttatást a váltásra vagy a frissítésre. Az azonban, hogy mindez elegendő lesz-e a cégnek, hogy új lendületet adjon az iPhone-eladásoknak, nem csupán a szoftveres újításokon múlik. Legalább ennyire meghatározó lesz, hogy hogyan alakul a geopolitikai környezet, mennyire marad versenyképes az árképzés és hogyan reagálnak a felhasználók a rivális gyártók fejlesztéseire. Az iOS 26 tehát a cég számára egy jó irányba tett lépés, de hogy mennyire képes hosszú távon is hajtani az Apple szekerét, az csak az év második felének adataiból derül ki.