Most már egészen biztosan megbukott az elnök, mást választottak meg helyette
2026. június 16., kedd

Most már egészen biztosan megbukott az elnök, mást választottak meg helyette

Ha eddig valakinek kétséges lett volna, akkor most már bizonyossá vált: Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság vezetőjét lecserélték egy ideglenes, ügyvezető elnökre. Vajon az alkotmányos válság végére értünk?

A boszniai szerb parlament október közepén egy rendkívüli ülésen nevezte ki ideiglenes elnöknek Ana Trišić Babićot, aki a november 23-i választásokig tölti be ezt a tisztséget. A lépésre az után került sor, hogy Milorad Dodikot a főképviselő döntéseinek többszöri figyelmen kívül hagyása miatt egy év börtönbüntetésre ítélték és hat évre eltiltották a közhivatal viselésétől. Bár az ítélet a boszniai törvények értelmében örökre kizárja őt a közhivatali szerepvállalásból, az általa vezetett SNSD párt továbbra is potenciális vezetőként tekint rá.

Korábban történt:

Ana Trišić Babić kinevezése azonban megosztó. Egyfelől

Egy komoly diplomáciai háttérrel büszkélkedő, tapasztalt politikusról van szó, aki külügyminiszter-helyettesként dolgozott, és korábban az USAID-nél (!!), valamint a főképviselői hivatalban is szolgált – ezek a pozíciók azonban sokak szemében nem erősítik, hanem épp gyengítik a hazafias hitelét.

Nem véletlen, hogy az ellenzék NATO-lobbistaként támadja, miközben pártja hűségnyilatkozatokat tett mellette. Az ideiglenes elnöki mandátum – bármilyen rövid is legyen – döntő fontosságú lesz a boszniai Szerb Köztársaság orientációjának meghatározásában.

A nemzetgyűlésben azonban nem csupán személyi kérdésekről döntöttek.

A testület több, az (állami szintű) alkotmánybíróság által korábban már megsemmisített, csak a Republika Srpskában hatályos törvényt is formálisan visszavont.

Ezek között volt a vitatott tulajdonjogi törvény, amely az országrészi hatóságokhoz kívánta rendelni a közvagyont, továbbá olyan rendelkezések is, amelyek a boszniai igazságszolgáltatás működését akadályozták volna. Ezek visszavonásának a célja a Dodik ellen indított eljárásoknak köszönhetően kialakult nemzetközi nyomás csökkentése.

Ezek a döntések azt sugallják, hogy a boszniai szerb politikai elit igyekszik időt nyerni:

fenntartja Dodik politikai örökségét, de látszólag engedékenyebb hangot üt meg a nemzetközi közösség felé. Ugyanakkor az SNSD egyértelművé tette: nem mondott le a stratégiai céljairól – így például a külföldiek által irányított, mesterségesen kreált boszniai állami intézmények gyengítéséről.

A következő hetekben kulcsfontosságú lesz, hogy milyen irányt vesz a boszniai Szerb Köztársaság külpolitikája. A választások közeledtével a belpolitikai retorika várhatóan radikalizálódik, miközben a nemzetközi szereplők – különösen az EU és az Egyesült Államok – újraértékelhetik boszniai stratégiájukat. A Dodik utáni időszak nem biztos, hogy a konszolidációé lesz, de talán november 23. után többet tudunk minderről.

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Dreamstime

Posztok hasonló témában

Hét ábrája

Partnereink

Kérdezz bátran!
Chat