Repedezni kezd a spanyol jobboldal: a Néppárt elvesztette az abszolút többségét Andalúziában, ahogy a Vox lendülete is megtorpant. Ennek a hátterében botrányok, válságkezelési kudarcok és egy erősödő baloldali blokk áll, így Spanyolország politikai térképe ismét nagyobb átrendeződés előtt állhat.
Spanyolországban hosszú idő után úgy tűnik, hogy a jobboldali politikai erők és a jobboldali blokk kezd veszíteni az erejéből. Ez először a májusi andalúziai tartományi parlamenti választáson mutatkozott meg, ahol ugyan a Néppárt (PP) ismét megnyerte a szavazást, azonban 2022-höz képest veszített a jelentőségéből. A tőle jobbra álló Vox minimálisan erősödött, a balközép Szocialista Munkáspárt (PSOE) pedig tovább gyengült, de megőrizte a második helyét, viszont a baloldali pártok összességében véve erősödtek: stagnált ugyan a PSOE-től balra álló Andalúziáért Szövetség, de meglepetésre a baloldali Előre Andalúziáért kiugróan jól szerepelt, és a szavazatok 9,6 százalékát szerezte meg. Úgy tűnik tehát, hogy megindult a két blokk közti kiegyenlítődés az elmúlt évek jobbra tolódása után.
Az idén három tartományban tartanak választást Spanyolországban: Aragóniában februárban, valamint Kasztíliában és Leónban március első felében már megvoltak. Ezekben közös, hogy mindegyik a Vox erősödését, valamint a Néppárt vezető szerepének megőrzését hozta. Andalúziában május 17-én tartották a tartományi választást.
A Néppárt a regionális elnöke, Juanma Moreno vezetésével abszolút többséget szerzett a 2022-es választásokon, ami először fordult elő egy olyan tartományban, amelyet 1978 és 2019 között megszakítás nélkül a PSOE irányított. A párt újjáélesztése érdekében María Jesús Monterót nevezték ki vezetővé tavaly februárban. Eközben Moreno kormánya, amely évekig viszonylagos politikai stabilitást élvezett, tavaly októberben egészségügyi botrányba keveredett, amely az andalúz egészségügyi szolgálat által az emlőrákszűrési protokollok helytelen kezeléséből eredt, ennek következtében mintegy 2000 nő kapta kézhez később az emlőrák-diagnózisát, ami jelentősen csökkenthette a gyógyulási esélyeiket. A politikai visszhangot megfékezendő, többen lemondtak, köztük a regionális egészségügyi miniszter, Rocío Hernández Soto, valamint a Virgen del Rocío Egyetemi Kórház két tisztviselője, ahol a legtöbb esetet azonosították. Október 21-én a válság tovább súlyosbodott, miután egy mellráktudatosságot elősegítő szervezet panaszt nyújtott be néhány rákos beteg orvosi dokumentációjának állítólagos manipulálása és eltűnése miatt, amit Moreno kormánya „számítógépes meghibásodással” indokolt, amit szerintük egy társadalmi riadalom okozott. A Néppárt válságkezelésével szembeni közfelháborodás, amelyet tetézett a 2024. októberi valenciai árvizek és a 2025. augusztusi kasztíliai és leóni tűzvész kezelésének a kudarca, gyengítette a párt pozícióját és meggyengítette a jó vezetőként kialakult imázsát, és lényegében ezeknek tulajdonítható az abszolút többség elvesztése.
A választásokon a 2015 óta a legnagyobb, 61,9 százalékos részvétel mellett a kormányzó Néppárt elvesztette az abszolút többségét, annak ellenére, hogy a várakozások szerint meg tudta volna tartani azt: 1,5 százalékponttal rosszabb eredményt produkált, de így is a szavazatok 41,6 százalékát szerezte meg, ami a 109 mandátumból 53 képviselői helyet jelentett. Ezzel épp elvesztette a többséget, amihez legalább 55 mandátum szükséges, tehát az 5 képviselői hely elvesztése a Néppártot koalícióra kényszerítnyszeríti. A PSOE 28 mandátumot szerzett, kettővel kevesebbet, mint 2022-ben. A párt második helyen végzett a szavazatok 22,7 százalékával, ami 1,4 százalékponttal gyengébb eredmény, mint legutóbb. Ezzel a régióban a legrosszabb eredményét érte el, de az előrejelzésekkel ellentétben a támogatottsága mégsem omlott össze.
Érdemi erőt képviselnek a két nagy párton kívüli politikai erők (Vox, Előre Andalúziáért, Andalúziáért Szövetség). A Vox szerény nyereséget könyvelhetett el: a szavazatok 13,8 százalékát megszerezve 0,4 százalékponttal javított a négy évvel ezelőtti eredményén, így egy mandátummal, 15-re növelte a képviselői helyeinek számát. Az Előre Andalúziáért meglepetésszerű áttörést ért el, és 8 mandátumot szerzett a korábbi 2-vel szemben, 5,1 százalékponttal javítva a 2022-es eredményén. Az Egyesült Baloldal által vezetett Andalúziáért Szövetség 2022-höz hasonlóan 5 képviselői helyhez jutott, de a szavazatok 6,3 százalékának megszerzése azt jelentette, hogy a támogatottsága 1,4 százalékponttal csökkent.
Vagyis az eredményből kitűnik, hogy a jobboldali blokk veszített a támogatottságából az előző választáshoz képest, ami az elmúlt évekkel összehasonlítva most először fordult elő. Igaz, hogy egy tartományi választás eredményét nem érdemes országos szintre vetíteni, már csak a különböző régiók különbségei miatt sem, de az elmúlt évek alapján néhány dolgot érdemes megjegyezni: szemmel látható, hogy Spanyolországban az elmúlt évek a hagyományos jobbközép politikai erőt jelentő Néppárt támogatottságának a stagnálását, vezető szerepének a bebetonozását hozta, emellett a tőle jobbra álló Vox erősödését és immár megkérdőjelezhetetlen harmadik erőként való jelenlétét.
Ez a jobboldali blokk azonban úgy tűnik, kezd veszíteni a lendületéből: a Néppárt és a Vox is stagnált az elmúlt választásokon, ezzel szemben a baloldali erők a korábbi visszaesést és stagnálást követően mintha ismét elkezdtek volna erőre kapni. Azonban ezt a baloldali visszatérést nem a hagyományos balközép PSOE hajtja, hiszen a párt továbbra is veszít a támogatottságából helyi és országos szinten is a Néppárt mögött második erőként. Sokkal inkább arról van szó, hogy a tőle balra álló politikai pártok erősödnek, elsősorban az új szavazók, másodsorban a PSOE-támogatottság csökkenése miatt. Ha ez a tendencia folytatódik, akkor a 2027-es parlamenti választásra egy igen kiegyenlített politikai paletta alakul ki, ahol mind a jobb-, mind a baloldali blokk hasonló támogatottságot tudhat maga mögött.
Kapcsolódó:
Borítókép:Wikimedia Commons

