Tavaly az új autók értékesítésének egynegyede elektromos vagy hibrid volt – makronom.eu
2026. június 10., szerda

Tavaly az új autók értékesítésének egynegyede elektromos vagy hibrid volt

Parking lot beside a white/gray building with several cars parked, mountains in the distance.

Miközben Európa az elektromos átállás élharcosa, az Egyesült Államok egyre inkább leszakad, Kína pedig történelmi előnyre tesz szert a globális autóipari versenyben. A világ elektromosautó-piacát ma már a kínai gyártók uralják, miközben Washington a töltőhálózat és az eladások terén is nehezen tartja a lépést.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) legfrissebb adatai szerint tavaly az elektromos és plug-in hibrid járművek az Egyesült Államokban eladott összes új autó mindössze 10 százalékát tették ki, ami jóval elmaradt a 25 százalékos globális átlagtól, és messze kevesebb a vizsgált 58 ország többségétől. A Pew Research Center elemzése az elektromos és plug-in hibrid autók világszintű eladásait vizsgálja, kiemeli azokat az országokat, ahol az elektromos járművek teszik ki az összes autóeladás legnagyobb részét, emellett bemutatja, hogy mennyivel nőtt az eladás az elmúlt években, valamint a nyilvános töltőállomások elérhetőségét.

Az IEA szerint a 2025-ben eladott új autók legalább fele nyolc országban is elektromos jármű vagy plug-in hibrid volt, míg 2024-ben csak négy ország érte el ezt az értéket.

Norvégia jelentős előnnyel vezette a rangsort, miután tavaly az új autók értékesítésének a 97 százaléka elektromos jármű vagy hibrid volt, és az ország már régóta ösztönzi az embereket az elektromos gépkocsik vásárlására a benzinüzeműek helyett. 1990 és 2022 között Norvégia mentesítette az elektromos járműveket az újautó-vásárlást terhelő alól. (Ma a vásárlók ennek csak egy részét fizetik.) Az évek során bevezetett egyéb kedvezmények között megtalálhatók az ingyenes vagy kedvezményes útdíjak, a kompjegyek és az ingyenes városi parkolás. Ugyanakkor a skandináv ország benzinárai a világon a legmagasabbak közé tartoznak: május közepén literenként mintegy 9 dollárba kerültek.

Az elektromos és hibrid gépkocsik tavaly Dániában (71 százalék), Izlandon (62), Svédországban (61), Hollandiában (58) és Finnországban (57) is az összes újautó-eladás legalább felét tették ki. Izland kivételével mindegyik ország tagja az Európai Uniónak, amely elfogadott egy jogszabályt, amely 2035-től betiltja az benzinüzemű új gépkocsik értékesítését. Hollandia emellett különösen nagy összegeket fektetett az elektromos járművek töltő-infrastruktúrájába: tavaly a körülbelül 207 ezer nyilvános töltőpontjával a világon a negyedik helyen állt, annak ellenére, hogy viszonylag kis ország.

Az elmúlt esztendőben Kínában az összes újautó-eladás 53 százaléka volt elektromos vagy hibrid, ami 5 százalékpontos növekedés az előző évhez képest. Az ázsiai ország 2009 és 2023 között több mint 230 milliárd dollárnyi állami támogatást nyújtott az elektromos járművekre, és bár azóta némileg visszafogta ezt az összeget, az országban eladott elektromos járművek nemzetközi mércével mérve még mindig viszonylag megfizethetők. Tavaly az elektromos autók mediánára Kínában 43 ezer dollár volt, ami körülbelül 20 ezerrel több, mint a benzinüzeműeké, de kevesebb, mint az elektromosoké az összes többi országban.

Nepál a nyolcadik helyen szerepel azon országok közül, ahol tavaly az eladott új autók legalább fele elektromos vagy hibrid volt. Bár viszonylag kevés ilyet értékesítettek, az eladások 2022 óta több mint az ötszörösére nőttek (körülbelül 2500-ról 13 ezerre).

Mindegyik országban, ahol mindkét évről, azaz 2020-ról és 2025-ről is vannak adatok, nőtt az elektromosok részesedése. Tavaly világszerte körülbelül 21 millió új elektromos és hibrid autót értékesítettek.

Az Egyesült Államokban az arányuk az új autók értékesítésében a 2020-as 2-ről 10 százalékra emelkedett, 2025-ben 1,5 millió új elektromos és hibrid autót adtak el, ami Kínán kívül a legtöbb.

Kínában az elektromos és hibrid autók értékesítésének a növekedése 2020 és 2025 között a világon a legnagyobb mértékű volt, 6-ról 53 százalékra emelkedett.

Az ázsiai ország a mennyiség tekintetében is uralja a globális piacot: tavaly a világ összes új elektromos- és hibridautó-eladásának a 62 százalékát tudhatja magáénak. Ennek eredményeként az idén az a kínai BYD az eladásokat tekintve megelőzte a Teslát, áprilisban pedig a hírek szerint Kína először exportált több elektromos autót, mint hagyományosat.

Ehhez hasonlóan a legtöbb skandináv országban is jelentős ugrást tapasztaltak az elektromos és hibrid autók értékesítésének arányában az összes autóeladáshoz viszonyítva, Dániában például ezek aránya a 2020-as 16-ról 2025-re 71 százalékra nőtt.

Izland némileg kivétel, hiszen az értékesítések aránya az elmúlt években ingadozott. Míg 2020-ban az összes új gépkocsi 52 százaléka volt elektromos vagy hibrid, ez 2023-ban elérte a 71 százalékos csúcsot, de egy évvel később 43 százalékra zuhant, ami köszönhető annak is, hogy és az országban 2024-ben jelentősen visszaesett az összes autóeladás. Tavaly mindez helyreállt, és az eladott új gépkocsik közül az elektromos és hibridek aránya 62 százalékra emelkedett.

Az említett csökkenés oka az lehetett, hogy 2024 januárjában az izlandi kormány megszüntette az adómentességet az új elektromos járművek vásárlására, ami korábban akár 9600 dollár megtakarítást is jelentett. Emellett meghatározott egy az elektromos és hibrid járművekre vonatkozó úthasználati díjat, amely a havonta megtett távolságon alapul. (z idén ugyanezt a díjat bevezették a többi autóra is.)

Kína és az európai államok mellett az utóbbi időben több délkelet-ázsiai országban is jelentős növekedés volt tapasztalható az eladott elektromos és hibrid autók arányában. Például Vietnamban a 2022-es 3-ról 2025-re 40, Laoszban 3-ról 36, a Fülöp-szigeteken pedig 1-ről 10 százalékra emelkedett.

Mi lesz a töltőállomásokkal?

A Pew Research Center 2023-as felmérése szerint az amerikai felnőttek 53 százaléka nem túl bizakodó vagy egyáltalán nem bízik abban, hogy az Egyesült Államok megépíti az egyre több elektromos jármű támogatásához szükséges töltőállomásokat és infrastruktúrát.

Tavaly az USA-ban körülbelül 240 ezer nyilvános töltőpont volt az IEA szerint, ezzel a világon a harmadik helyen állt Kína (4,7 millió) és Dél-Korea (491 ezer) mögött.

Mindez annak az eredménye, hogy az Egyesült Államok 2020 és 2025 között lassabb ütemben létesültek töltőállomások. Bár azokból ebben az időszakban közel 150 százalékkal több lett, Kínában több mint ötször gyorsabban emelkedett. Míg az USA-ban és világszerte a töltőállomások száma lassabban nőtt, mint az elektromos, valamint hibrid járművek eladása 2020 és 2025 között, addig Európa nagy részén épp fordított volt ez az arány.

Kapcsolódó:

Borítókép: Wikimedia Commons

Posztok hasonló témában

Hét ábrája

Partnereink

Kérdezz bátran!
Chat