Elenyésző médiavisszhangja volt annak a január 6-i meghallgatásnak, amelyen a liège-i bíróság próbálta felülvizsgálni Ursula von der Leyen mentelmi jogát a Covid–19-vakcina beszerzésével kapcsolatban. Az ügyben érdekelt Magyarország és Lengyelország is. Az ítéletet január 20-ra ígérik, azaz Trump beiktatásával egy időben az EU bizottság elnöke kényes helyzetbe kerülhet.
Donald Trump visszatérése újrapozicionálhatja az USA Közel-Kelet-politikáját, amely továbbra is Izrael biztonságát, Irán visszaszorítását és a térségi stabilitás fenntartását célozza, de az intenzív katonai jelenlét helyett a diplomáciai és stratégiai nyomásgyakorlásra helyezné a hangsúlyt.
Decemberben csökkent a gazdasági bizonytalanság a Makronóm Intézet EPU indexe alapján.
Az elnököt még be sem iktatták, de a vámokkal kapcsolatos fenyegetései annyira megijesztették a vállalatokat, hogy szinte mindenki eljátszik a gyártás újraszervezésének gondolatával.
A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető és Suppan Márton, a Peak alapítója Siklós Bencét, a Peak tanácsadóját látták vendégül, akivel a kibertámadások új trendjeiről beszélgettek.
Az amerikai elnök szimultán játszik a világ legnagyobb geopolitikai sakkversenyén. Célja azonban nem a gyors matt, hanem az, hogy az ellenfél rájöjjön: Trump valóban vele játszik, de nem ellene. Ha ez nyilvánvalóvá válik, a remi esélye is megnő.
Globális változások, fejlődő technológiák és az adatközpontok iránti kereslet: ezt várhatjuk 2025-től.
„Mexikó egy csapatban akar lenni az Egyesült Államokkal és Kanadával” – jelentette ki a mexikói gazdasági minisztérium egyik vezetője a minap, és nem a közösen rendezendő 2026-os futball-világbajnokságra gondolt.
Egy új lelőhely akkora mennyiségű lítiumhoz juttatta az ázsiai nagyhatalmat, hogy egyből a világ második legnagyobb készlettulajdonosa lett. És ez még nem minden…
A tavalyi év egyik legnagyobb technológiai áttörése a generatív mesterséges intelligencia (GenAI) volt. A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető Qayum Dánielt és Csányi Kristófot, a Peak tanácsadóit látta vendégül, akikkel a GenAI-trendeket és a technológia jövőjét beszélték át.
Életbe léphetne-e a híres 5. cikkely? Elképzelhető lenne-e, hogy a kollektív védelem elve alapján a NATO európai szárnya megtámadja a NATO legnagyobbját, amiért az fegyverrel kényszeríti valamire az egyik tagországot? Rövid a válasz: nem.
A 2024-es közgazdasági Nobel-emlékdíjat az intézményi közgazdaságtan képviselői kapták. Legfőbb üzenetük, hogy a fejlettek táborába kerülés titka a megfelelő intézményrendszer kialakítása: piacgazdaság, verseny, magántulajdon, demokrácia, szabadság, inkluzív politikák. A globális Dél közgazdászai viszont azt állítják, hogy ahogy szervekből sem lehet embert „összerakni”, úgy gazdaságot sem intézményekből. Fontos ugyanis az intézmények létrejöttének sorrendje. Erre világít rá az ún. embrionális fejlődés elmélete, amely számos, a gyakorlatban alkalmazható tanulsággal szolgál Magyarország számára.
Hathetes tűzszüneti megállapodás született Gázában, ahol megegyeztek a túszok szabadon engedéséről és az izraeli csapatok kivonásáról is. A Biden-kormányzat sikerkommunikációját azonban beárnyékolja, hogy Netanjahu Trumpot hívta fel elsőként, hogy köszönetet mondjon a közvetítésért.
Egész évben folyamatosan zajlanak azok a fogyasztóvédelmi hatósági ellenőrzések, amelyeket a kormányhivatalok a családok és a jogkövető vállalkozások érdekében folytatnak. Az országos vizsgálatokra egységes szabályok mentén, a vásárlók és ez eladók érdekeinek együttes figyelembevételével kerül sor.
Kína gazdasága tavaly elérte a kormány 5 százalékos GDP-bővülési célját, miután az utolsó pillanatban hozott ösztönzőcsomag és az export felpörgette a fellendülést, viszont a beígért amerikai vámok azzal fenyegetnek, hogy elveszik a növekedés egyik fő mozgatórugóját.
„A sziget nem eladó!” Grönland kiemelten fontos az Egyesült Államoknak, különösen a ritkaföldfémekben gazdag ásványkincsei miatt, amelyek elengedhetetlenek a védelmi ipar és az elektronika számára.
Míg Nagy-Britannia igyekszik a saját MI-ambícióit megvalósítani, Észak-Írországban februártól fokozatosan bevezetik az EU új MI-törvényét. A helyzet különösen érzékenyen érintheti az északír technológiai szektort, amely dinamikusan fejlődő szoftver-, fintech- és digitális szolgáltatási iparágakkal büszkélkedhet.
A Száhel-övezetben uralkodó katonai junták egyre keményebben lépnek fel a nagy nyugati bányavállalatokkal szemben. Jogi korlátozások és vezérigazgatói letartóztatások fenyegetik a legnagyobb nyugati vállalatokat. Eközben a kínai és az orosz partnerek előtt új lehetőségek nyílnak a térségben.
Keith Kellogg, Donald Trump ukrajnai megbízottja szerint egy elfogadható béke érdekében megígérhetik az Oroszország elleni szankciók teljes feloldását és a kapcsolatok normalizálását. Ian Proud volt brit diplomata szerint viszont a szankciókat, mintegy jutalomként, csak szakaszosan szabad feloldani.
A kanadai kormány éppen egy megtorló vámokat tartalmazó listát állít össze, amellyel visszavághat Donald Trumpnak, ha az valóra váltja fenyegetését, és valóban 25 százalékos tarifát vet ki minden kanadai termékre.
Több problémával is küzd a Volkswagen, és ez az eladási adatokban is megmutatkozik. A gond főként Kínából ered, ahol csökken a csoport elektromos autóinak értékesítése.
Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv kiemelt célja a jövedelmek vásárlóerejének növelése és a megfizethető lakhatás biztosítása.
Az amerikai elnök első pillantásra kegyetlennek tűnő, valójában nagyon is kiszámított lépést tett a békéhez vezető úton. A labda Zelenszkijnél pattog, ő viszont nem fogja tudni visszaütni.
Az USA nemzetbiztonsági okokra hivatkozva 2027-től megtiltja a 4,5 tonnánál kisebb járművekben a szoftverek, 2030-tól pedig a hardverek esetén is a kínai és orosz technológiák használatát. Az intézkedés érinti az automatizált rendszereket, a GPS-eket és a szenzorokat, miközben Kína protekcionizmust emleget, és ellenlépéseket tervez.
Míg Kanada hitelrendszere kizárólag pénzügyi mutatókra épül, addig Kína egy átfogóbb társadalmi kreditrendszert alakított ki, amely nemcsak a pénzügyi megbízhatóságot, hanem a jogkövető és az erkölcsi magatartást is figyeli. De mennyiben különböznek ezek a rendszerek, és vajon Kanada is elmozdulhat a kínai modell felé?
Trump mestere az ingatlanüzleteknek, az Egyesült Államok pedig nem egy alkalommal csinált már területnövelő nagybevásárlást. De mekkora összeget ajánlhat fel Grönlandért az elnök? Hogyan lehet beárazni egy szigetet?
A kibertér lett a 21. századi hadviselés egyik legveszélyesebb frontvonala, ahol – mindenekelőtt – Kína állami támogatású hackercsoportjai egyre kifinomultabb támadásokat hajtanak végre világszerte. Az amerikai távközlési hálózatoktól Tajvan kormányzati rendszerein át Európa kritikus infrastruktúrájáig számos célpontot érintettek az elmúlt évben végrehajtott akciók.
Kanada miniszterelnöke kilenc év kormányzás után lemondott tisztségéről, ami első látásra váratlan fordulatnak tűnhet. A valóságban viszont Kanada, amelyet egykor a stabilitás és a jólét példaképének tartottak, ma egyszerre van súlyos lakhatási, migrációs és munkaerőválságban. Ehhez többéves félrekormányzás vezetett, amely hozzájárult a miniszterelnök bukásához. Cikkünkben ennek okait járjuk körbe.
Az építőipar novemberi teljesítménye éves alapon 1,7 százalékkal csökkent, miközben a rendelések volumene vegyes képet mutat. Míg az infrastrukturális projektek fellendülnek, az épületek gyenge eredményei a vállalatok óvatosságát tükrözik, ami a bizonytalan gazdasági környezetből ered.
Az USA a hidegháborús időkből származó norvégiai Olavsvern haditengerészeti bázis újranyitását tervezi, hogy erősítse a jelenlétét Grönland vonzáskörzetében. A föld alatti létesítmény stratégiai elhelyezkedése és fejlett infrastruktúrája ideális támogatást nyújtana amerikai tengeralattjárók számára.
Kína a világ legnagyobb napelem gyártója, azonban az elmúlt évek túltermelése és árháborúja miatt rengeteg helyi gyár komoly nehézségekkel néz szembe. A Kínai Fotovoltaikus Ipari Szövetség (CPIA) egy „OPEC-stílusú” önszabályozó megállapodást kezdeményezett, azonban annak sikere és hatása erősen kétséges, ugyanis csupán a gyártók töredéke vállalta az önszabályozást.
Senki sem tudja pontosan, hogyan és mikor ér véget Oroszország ukrajnai háborúja, de a kialkudott feltételek vélhetően csalódást okoznak Kijevnek és nyugati támogatóinak. Ezt követően elindul az egymásra mutogatás és a felelősök keresése. A nemtelen vitához egy amerikai szaklap ad szellemi muníciót.
Január 20-án, hétfőn hivatalosan is beiktatják Donald Trumpot. A régi-új amerikai elnök visszatérését Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Facebook-oldalán üdvözölte, felsorolva, hogy hazánknak milyen előnyei származhatnak a Trumppal való jó viszonyból.
Az áramtőzsdén éjszaka lényegesen olcsóbb az áram, mint a nappali csúcsidőben, sőt az ár napközben akár negyedóránként is változhat. Elméletileg ez év elejétől minden német háztartás kihasználhatná ezt, ugyanis joga van az úgynevezett dinamikus áramdíjhoz. A gyakorlat azonban egy kicsit más.
A Meta főnökénél történt valami furcsa, de megmagyarázható: az ember, aki agyoncenzúráztatta a Facebookot Biden elnök kérésének megfelelően, hirtelen a szólásszabadság harcosa lett, sőt: Trumpot Brüsszel megbüntetésére kéri.
Decemberben az elemzői várakozásoknál magasabban, 4,6 százalékon alakult az éves áremelkedési ütem, miközben havi bázison 0,5 százalékkal nőttek az árak. A tavalyi éves infláció ezzel az adattal összességében 3,7 százalékot tett ki, vagyis éves átlagban a jegybanki toleranciasávon belül maradt. Viszonyításképpen: az elemzői konszenzus 2024 elején még 5 százalékhoz közeli éves áremelkedést jósolt.
Ciprus számára az Európai Unióhoz való csatlakozás 2004-ben mérföldkő volt, azonban a szigetország eddig kimaradt a Schengen-övezetből. Most azonban Níkosz Hrisztodulídisz elnök azt ígéri, hogy 2025 végére Ciprus minden technikai akadályt elhárít, hogy csatlakozhasson a szabad utazást biztosító térséghez. Az ígéret komoly, ám a történet összetettebb, mint ahogyan elsőre tűnhet.
A német választási kampány felülírta a sokat hangoztatott szolidaritást. A kancellár nem volt hajlandó aláírni a soron kívüli hadisegélyt, mondván, éppen elég pénzt különítettek már el Ukrajnára.
Az Európai Unió Bírósága első alkalommal ítélte kártérítés megfizetésére az Európai Bizottságot saját adatvédelmi szabályainak megsértése miatt.
A Google pár hete bemutatta legújabb kvantumchipjét, a Willow-t, amely óriási előrelépést jelent a kvantumszámítás terén. Ennek 105 qubittel támadó szuperprocesszora percek alatt képes olyan műveleteket végrehajtani, amelyekhez a jelenlegi leggyorsabb, nem kvantumalapú szuperszámítógépeknek több évre lenne szükségük, mint amilyen idős a világegyetem.
Nem kell messzire nyúlni ahhoz, hogy zöldebbé tegyük a vízi teherszállítást: csupán egy kis szélre van szükség.
A Dél-Kaliforniát sújtó futótűz nemcsak a klímaváltozásra hívja fel a figyelmet és arra, hogy egyre szaporodnak a katasztrófák, hanem arra is, hogy mindezt egyre nehezebben tudják lekövetni a biztosítótársaságok, ezért emelik a kötvények árait, az ügyfelek pedig egyre nehezebben juthatnak hozzá a kárigényükhöz.
A jelek szerint folytatódik az amerikai elnök első ciklusa alatt megkezdett NATO-ostorozás. Donald Trump akkor a 2 százalékos védelmi kiadást el nem érők miatt akadt ki, most azonban már 5 százalékot javasol.
A TikTok sorsa a legfelsőbb bíróságon dől el az Egyesült Államokban, ahol a nemzetbiztonság és a szólásszabadság ütközik egymással. A közösségi platform betiltását célzó törvény január 19-én lépne életbe, hacsak a ByteDance el nem adja a TikTok amerikai részlegét. Az ügy különlegessége, hogy Donald Trump, aki korábban maga kezdeményezte a platform betiltását, most a TikTok mellett foglal állást.
Sokan sokféle módon adnak hírt az orosz gazdaság helyzetéről. Vannak, aki a figyelemre méltó bővülést említik, mások a gondokra, a munkaerőhiányra, az inflációra vagy a gazdaság túlfűtöttséget emelik ki. Nézzük meg, mit mondanak maguk az oroszok a saját gazdaságukról.
Friss, új megközelítésű kutatások szerint máris elérhette a 1,5 fokot az átlaghőmérséklet emelkedése – derül ki a Reuters anyagából.
A felvidéki Somorján Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke és Andrej Danko, a szlovák parlament alelnöke lefektette egy olimpiai csarnok megaprojektjének alapkövét. Danko szerint Szlovákia ezzel is segíthetne Magyarországnak a nyári olimpiai játékok megszervezésében, ha a szomszéd ilyen státuszt kapna.
A szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló törekvések közepette egy cambridge-i vállalat olyan technológiát fejlesztett ki, amely a metánt alakít át szupererős anyaggá.
A gallium és a germánium mellett Peking az antimon exportját is megtiltotta az Egyesült Államok felé. A chipekben és katonai rendszerekben nélkülözhetetlen anyag ára 250 százalékkal ugrott meg azóta.
Az elektromos járművek piacán soha nem látott átrendeződés zajlik: egyes régiókban az állami támogatások eltűnnek, máshol pedig rekordeladások várhatók. Vajon 2025 az áttörés éve lesz, vagy a növekedés lelassul?
A 2024-es pénzforgalmi költségvetési hiány a vártnál sokkal kedvezőbb lett. A kormány jelentős mértékben javította az egyensúlyi mutatókat, a 2023. évi 6,7 százalékról érdemben csökkent a GDP-arányos hiány a tavalyi évben.
Az Egyesült Államok évek óta kivételesnek tartott gazdasági teljesítménye számos szakértő szerint egy hatalmas buborékot hozott létre. Eközben a világgazdasági erőviszonyok egyre inkább a hárompólusú rend irányába mozdulnak el, e változó környezetben az „amerikai kivételesség” mítosza pedig korántsem tűnik megkérdőjelezhetetlennek.
Az indonéz kormány annyira kitart az iPhone 16 értékesítésének a tilalma mellett, hogy még az Apple 1 milliárd dolláros ajánlatát is elutasította.
Az EU az egyes szankciók feloldásával a szíriai újjáépítést kívánja elősegíteni. A konkrét döntés január végén születhet meg, amit az új szír rezsim rögtön hatalmas sikerként könyvelhetne el. Mindeközben a Biden-kormányzat átmenetileg már enyhítette a szankciókat.
Már a franciaországi kiképzés alatt mintegy ötvenen szöktek meg a szuperdandárnak szánt 155-ösből. Idáig 1700 katona dezertált az alakulattól, az ukrán vezetés tombol, ám az eset még ennél is súlyosabb problémákat vet fel.
Egyik félnek sem tenne jót, ha Donald Trump Kína miatt felrúgná a Mexikóval kötött szabadkereskedelmi egyezményt. Márpedig az elnök úgy véli, hogy a kínai vállalatok Mexikót olyan kapunak használják, ahol besétálhatnak az Egyesült Államokba. Akkor is, ha kint lóg a „Ne zavarj!” tábla.
Az Európai Unió cseppfolyósítottföldgáz (LNG)-importja összességében 20 százalékkal csökkent 2024-ben, ám az orosz LNG behozatalát tekintve megdőlt a rekord. Mit eredményezhetnek a márciustól hatályos újabb szankciók?
A koalíciós tárgyalások összeomlása után az osztrák államelnök kénytelen volt az eredeti szándéka ellenére az FPÖ-t megbízni a kormányalakítással. Jelenleg több forgatókönyv is bekövetkezhet, mire megalakul az új kormány, de legvégső esetben új választások kiírására is sor kerülhet.
A 2025-ös gazdasági növekedésben is nagy szerepe lesz az áthúzódó hatásnak a magyar gazdaság 2024 utolsó negyedévének teljesítményén keresztül. Az eddig beérkező ágazati adatok egyelőre óvatos bizakodásra adnak okot. A negyedik negyedév lendülete pedig, az idei első negyedévvel együtt, kedvezőbbé váló külső környezetben messzire viheti a gazdaságot.
Az elektromos járművek vásárlásánál még mindig gátló tényező a töltés időtartama és az ezzel összefüggő hatótávpara. A gyártók őrült versenybe kezdtek, hogy elérjék az öt percig tartó töltést – a kínaiak pedig ismét köröket vernek a többiekre.
Sokan magyarázták, hogy mitől zuhant le az Azerbaijan Airlines J2–8243-as járata karácsony napján. A repülőgép fekete dobozait még vizsgálták, de a nyugati média rögtön eldöntötte, hogy Oroszország a felelős. Az azeri elnök – aki a nyugati nyomás ellenére erős kapcsolatokat ápolt Oroszországgal – rögtön átvette ezt a narratívát.
Tajvan annyira szeretné magához csábítani a digitális szakembereket, hogy akár fél évig is maradhatnának, ráadásul az országról úgy tartják, hogy Ázsiában itt a legjobb a munkakörnyezet egy digitális nomád számára.
Novemberben tovább erősödött a kiskereskedelmi forgalom, éves szinten 4,1, míg havi bázison 0,6 százalékos bővülést mutatnak a friss KSH-adatok.
Az ipari termelés tavaly novemberben éves alapon 2,9 százalékkal csökkent, míg havi szinten 1,6 százalékkal mérséklődött, részben az előző hónap kiugró növekedésének korrekciójaként. A gyenge külső kereslet és az óvatos belső fogyasztás továbbra is akadályozza a fellendülést, de 2025 második felére már kedvező fordulat várható.
Az OpenAI legújabb nyelvi modellje, a ChatGPT o1 tesztelése során aggasztó viselkedésmintákat figyeltek meg a kutatók. Avizsgálat feltárta, hogy a mesterséges intelligencia meghökkentő dolgokra képes, például törlésének szándékát felismerve megpróbálta átmenteni magát más szerverekre, és gyakran hazudott saját tevékenységéről.
Ismét sok kritikus cikk jelent meg a minimálbér 2025 eleji 9, illetve 7 százalékos emelésének a hatása kapcsán. Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője alapos elemzésben tárgyalja a minimálbér-emelés gazdasági és társadalmi hatásait, kiemelve az elméleti és a gyakorlati megközelítések között feszülő ellentmondásokat. Az írás az Economx.hu portálon január 7-én jelent meg.
Régebben az olaj volt mindennek az alapja. Ma már a diverzifikáció a jelszó, amelybe a technológiai beruházásoktól a turizmusig minden belefér. Az Öböl-államok lassan elfordulnak a Nyugattól, és az ázsiai országok felé kacsingatnak – azok pedig visszakacsintanak rájuk.
A Samsung bejelentette, hogy az év első felében piacra dobja régóta várt mesterséges intelligenciával (MI-vel) felszerelt robotját, a Ballie-t. A guruló robotasszisztens egyesíti magában a mesterséges intelligencia, az okosotthon-vezérlés és a hordozható projektor funkcióit. A CES 2025 technológiai kiállításon bemutatott eszköz jelentős előrelépést mutat a 2020-as koncepcióhoz képest.
Minden előrejelzés szerint Kína idén teljesíti 2035-ös célját, és több elektromos autót értékesít, mint belső égésűt. Ezzel tíz évvel hamarabb pipálhatja ki a feladatot, mint azt saját maga várta.
Indonézia hivatalosan is a BRICS legújabb tagjává vált kedden, jelentette be a soros brazil elnökség. Ezzel a szövetség létszáma 10-re nőtt.
Trump ismét felvetette Grönland megvásárlásának ötletét, amely már 2019-ben is feszültséget okozott az USA és Dánia között. A napokon belül hivatalba lépő új elnök szerint a sziget amerikai tulajdonlása „abszolút szükségszerű”, és jelezte, hogy gazdasági vagy akár katonai nyomásgyakorlás is szóba jöhet. Grönland a ritkaföldfémek, a földgázkészletek, valamint a klímaváltozás okán olvadó jég által megnyíló kereskedelmi útvonalak miatt került fókuszba, ám a Panama-csatorna is felkerült Trump listájára.
Január 7-én az Államadósság Kezelő Központ nagy érdeklődés mellett bonyolított le sikeres eurókötvény-kibocsátást. A tranzakció keretében 2,5 milliárd euró értékben keltek el magyar devizakötvények, amelyből 1 milliárdnyi zöldkötvény volt.
A Gallup friss felmérése szerint az amerikaiak döntő többsége hisz abban, hogy Trump megállítja az illegális migrációt, távol tartja az országot a háborúktól és csökkenteni tudja a bűnözési mutatókat.
Az infláció az eurózónában decemberben 2,4 százalékra emelkedett, ami megfelel az elemzői várakozásoknak. Az Európai Központi Bank (EKB) továbbra is fokozatos kamatcsökkentésekre készül, de a fogyasztók inflációs várakozásai nőttek, és a gazdasági kilátásokkal kapcsolatban is pesszimistábbak.
A megválasztott elnök koalíciója két táborra oszlott a magasan képzett bevándorlók ügyében, mindez az amerikai vagyoni egyenlőtlenségek okozta egyre nagyobb problémákra vezethető vissza.
A Trina Solar olyan napelemmodulokat tesztelt, amelyek segítségével a napenergia sokkal hatékonyabban alakítható villamos energiává. A vállalat által használt technológia még drága, de a szakértők szerint a következő évtizedekben meghódítja a piacokat, és így széles körben elérhetőbbé válik.
Lehet, hogy Grönland nem eladó, de Trump elnök általában nem foglalkozik ilyen apróságokkal. A sziget katonai és geopolitikai jelentősége felbecsülhetetlen, ráadásul tömve van olyan kritikus ásványokkal, amikre az Egyesült Államoknak fáj a foga.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Facebook-oldalán videóban részletezte, hogyan segíti az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv a gazdaság fellendítését.
Justin Trudeau az általa vezetett liberális párt elnöki tisztségéről mondott le először, miniszterelnöki feladatait pedig már csak addig látja el, amíg új vezetője nem lesz a pártnak. Trump, akinek oroszlánrésze volt a bukásban, örömét fejezte ki a döntés kapcsán.
A Demján Sándor Program az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv kiemelt részét képezi. A program keretében öt finanszírozási konstrukciót indít az EXIM Magyarország, amelyek célja a magyar vállalkozások nemzetközi terjeszkedésének támogatása, külföldi befektetéseinek finanszírozása.
Aszaddal együtt a több milliárd dollár értékű vagyona is eltűnt. Most világméretű nyomozás indul, hogyan lehetne visszaszerezni az évek folyamán összeharácsolt és jól elrejtett pénzt. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a hajsza még akkor is eredménytelen lesz, ha közben kiderül, hova menekítette a szíriai diktátor a vagyonát.
Az elmúlt időszakban a rekordmagas részvény- és kriptovaluta-értékelések nem nagyon követték a hagyományos közgazdasági logikát. A piacokon a korábbi spekulációs buborékokra emlékeztető jelek mutatkoznak. Egyes cégek és kriptoprojektek szédítő piaci kapitalizációt érnek el, annak ellenére, hogy ennek nincsenek alapjai. Erre talán a legjobb példa a Tesla, de más cégek is élvezik az optimizmus és az emberi kapzsiság összekapcsolódását.
A vállalati vezetők egyre kifinomultabb, személyre szabott adathalász-támadások célpontjaivá válnak. A globális adatvédelmi incidensek átlagos költsége 2024-re már elérte a 4,9 millió dollárt, ami közel 10 százalékos emelkedés egy év alatt.
A Tesla először jelentett éves szinten visszaesést az értékesítésben, miután 2024-ben nem sikerült teljesítenie a negyedéves szállítási célokat. A vállalat részvényei több mint 3 százalékot estek a bejelentés után, miközben az európai támogatások csökkenése és a kínai verseny is nyomás alá helyezi az elektromosautó-gyártót.
Megérkeztek a KSH friss turisztikai adatai: e szerint novemberben is erőteljes bővülést mutatott a hazai turizmus. A külföldi vendégek száma 23,5, az általuk eltöltött vendégéjszakáké pedig 15,2 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakát.
Indiában megkongatták a vészharangot, ugyanis Kína a tibeti Brahmaputra folyón építené meg a világ legnagyobb gátját. Bár Peking azt álltja, hogy az ambiciózus projekt elsősorban az energiatermelésre irányul, a szakértők azonban attól tartanak, hogy drasztikusan megzavarhatja a folyó vízáramlását, ami milliók számára okozhat vízválságot Indiában.
Európai tudósok egy ambiciózus projektbe kezdtek, amelynek célja az élet legegyszerűbb formáinak laboratóriumi létrehozása.
Tavaly 113 millió dolláros csúcsot ért el az amerikai törvényhozók részvénykereskedése a védelmi ipari területen. Az egyik legtöbbet kaszáló politikus Nancy Pelosi volt, aki a leghangosabban követelte és követeli az ukrajnai háború folytatását. Így már érthetőbb.
Donald Trump második elnöksége kemény fellépést ígér Kína, Oroszország és Irán ellen. Az USA szankciókkal csapna le az orosz LNG-re, miközben az EU is zárná kapuit az orosz energiával szemben. Emellett a multipoláris világrendre törekvő “felforgató hatalmak” cinkostársai is keményebb elbánásra számíthatnak. Vajon sikerülhet visszaállítani az amerikai dominanciát?
A 2024-es esztendő minden korábbit felülmúlt a globális vállalati kötvénykibocsátás tekintetében, hiszen elérte a minden idők legmagasabb, 8 ezer milliárd dolláros szintjét. Ez a szédületes összeg jócskán meghaladja a korábbi rekordokat, ráadásul egyre több vállalat döntött úgy, hogy a várható piaci turbulenciák miatt nem csupán a 2024-es, de a 2025-ös finanszírozási igényeit is előrehozza.
Az új elektromos akkumulátorok az alvázzal kombinálva 1000 kilométeres hatótávot biztosítanak és 120 km/órás frontális ütközést is kibírnak. A CATL platformja ismét köröket verhet a riválisokra.
A világ legnagyobb félvezetőgyártó vállalata, az Nvidia jelentős lépésre szánja el magát: az év első felében piacra dobja a legújabb generációs, humanoid robotokba szánt kompakt számítógépét, a Jetson Thort. Ezzel egyértelműen jelzi, hogy a robotika területén kívánja megvetni a lábát, miközben egyre erősödő versennyel néz szembe az MI-chipek piacán.
Jól hangzik, hogy az EU sokkal több energiát vegyen az Egyesült Államoktól, mert az elnök csak ebben az esetben tekint el az európai termékekre kivetendő extravámoktól. Csakhogy Brüsszel nem írhatja elő a tagállamoknak, hogy honnan szerezzék be a szükséges mennyiséget.
Hiába híresen alacsonyak az árai az amerikai kiskereskedelmi óriásnak, az új kutatások szerint a cég szegényebbé teszi azokat a közösségeket, ahol működik. A Walmart különleges vállalat, az ország legnagyobb magánmunkaadója, amely az alacsony fizetéseiről is ismert. Azért érdemes vele foglalkozni, mert a jelenség más monopolhelyzetben lévő kiskereskedelmi láncra is érvényes lehet.
A brit kulturális miniszter, Lisa Nandy nyílt levélben szólította fel a legnagyobb videómegosztókat a gyermekeknek szóló minőségi tartalmak előtérbe helyezésére. A kormány először párbeszédet kezdeményez a platformokkal, de ha nem működnek együtt, készek beavatkozni. A statisztikák szerint a gyerekek tévénézési szokásai megváltoztak az elmúlt évtizedben, a hagyományos tévézés helyett a YouTube és a TikTok felé fordultak.
A jelek szerint bekövetkezik az, amitől az ukránok a legjobban tartottak: az elfoglalt kurszki területeket visszaszerzik az oroszok, miközben egyre gyorsabban nyomulnak előre Kelet-Ukrajnában. A taktika, amitől Kijev az oroszok tárgyalóasztalhoz kényszerítését várta, ismét összeomlott.
Az acélgyártás jelenleg a globális szén-dioxid-kibocsátás mintegy 8 százalékáért felelős, ami nagyobb környezeti terhelést jelent, mint például a légi közlekedés. A svéd Stegra vállalat azonban áttörést ért el: 7 milliárd dolláros befektetéssel építi a világ első ipari léptékű zöldacél-gyárát. A 2026-ban induló üzem évente 2,5 millió tonna szén-dioxid-mentes termék gyártását tervezi.
Újév napján leállt az orosz gázexport a szovjet korszakból származó, Ukrajnán áthaladó vezetékeken. A gáz a közel három évig tartó háború ellenére folyamatosan áramlott, de Ukrajna most megtagadta a tranzitszerződés megújítását. Az Európai Bizottság szóvivője szerint az EU felkészült a szakításra. „Az európai gázinfrastruktúra elég rugalmas ahhoz, hogy biztosítani tudjon nem orosz eredetű gázt is” – tette hozzá, gondolva itt a kiépült új LNG- (cseppfolyósított földgáz) importkapacitásokra.
A hazai üzemanyagárak decemberben is kedvezően alakultak a szomszédos országokban tapasztalható átlagárakhoz viszonyítva – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adataiból.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Facebook-oldalán jelentette be, hogy új minisztérium jön létre, amelynek célja – többek között az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv segítségével – a magyar gazdaság fellendítése.
A háború kitörése után a lengyelek mindössze 24 százaléka vélte úgy, hogy a konfliktusnak – akár ukrán területek elvesztése árán – azonnal véget kell vetni. Ez a szám mára 55 százalékra nőtt.
A termékkülkereskedelmi mérleg 2024 novemberében érdemben romlott, azonban annak jelentős többlete így is fennmaradt, 742 millió eurót tett ki. A romlásban az játszott szerepet, hogy amíg az export euróban számított értéke 3,5 százalékkal elmaradt a megelőző évi szintjétől, addig az import 2,3 százalékkal meghaladta azt.
Csökkent a költségvetési hiány 2024 harmadik negyedévében is a megelőző év azonos időszakához viszonyítva. A negyedéves eredményszemléletű hiány a GDP 3 százalékát tette ki, míg az első 9 havi halmozott hiány 3,5 százalék volt, 1,8 százalékponttal kedvezőbb, mint 2023 azonos időszakában.
Az okostelefonok korában drámaian csökken az olvasási kedv, és már az irodalom szakos hallgatók sem olvasnak olyan hatékonyan. A közösségi média az információközlés olyan hiteles és figyelemfenntartó rendszerévé vált, amellyel a nyomtatott könyvek nehezen tudnak versenyezni. Pedig a rendszeres olvasás növeli az életminőséget és a kreativitást.
A munkaerőpiac 2024 őszén kedvezőtlen adatokat produkált. A foglalkoztatottak száma csökkent, bővült a munkanélküliség. Az adatok azonban továbbra sem adnak okot az aggodalomra, a gazdasági növekedéssel együtt 2025-ben ismét bővülésnek indulhat a foglalkoztatás.
A tél átalakul: évente átlagosan hét fagyos napot veszítünk világszerte. Európa egyes részein, például a balti államokban ez a szám már meghaladja a három hetet. Az „elveszett téli napok” a klímaváltozás kézzelfogható jelei, amelyeket 44 országban rögzítettek az elmúlt évtizedben – derül ki a Climate Central friss tanulmányából.
A Nemzeti Földhő Stratégia szerint a földhő aránya a hőtermelésben 6,5 százalékról 25-30-ra nőhet, miközben 2035-ig 1 milliárd köbméter földgáz váltható ki, csökkentve az importfüggőséget és erősítve az energiafüggetlenséget.
Tömegével hagyták ott a katonák 2024-ben a brit hadsereget. Bár a kormány 6 százalékos bérnövekedést írt elő számukra, az összeget még így is nevetségesen kevésnek tartják.
Január elsején leállt az Ukrajnán keresztüli orosz gáz importja az EU-ba, és emiatt nemcsak Európa szenved, hanem Moldova lakossága is, sőt az ott élő oroszoknak ez talán még nagyobb probléma. A szegény országnak komoly gazdasági terhet jelent majd, hogy már nem számíthat a nagyvonalú orosz kedvezményekre, és kénytelen lesz a drága LNG felé mozdulni.
Az Északi-sarkvidék a globális felmelegedés és a geopolitikai feszültségek miatt a nagyhatalmak versengésének kulcsterületévé vált, ahol Oroszország dominanciáját a nukleáris jégtörő flottája biztosítja, míg a NATO bővítése és Kína térnyerése fokozza a stratégiai versenyt. Az ásványkincsekben gazdag régió új kereskedelmi útvonalakat kínál, miközben területi és gazdasági viták, valamint a katonai mozgósítás formálja a biztonsági helyzetet.
Az Nvidia főnöke meglepő munkamódszerrel naponta kiszűri a számára fontos e-maileket a postaládájából, majd kiválaszt ötöt, amin mélyen el is gondolkodik. Mint mondja, ezek a top 5-ök viszik előre a céget. A csattanó: a leveleket a középszinten dolgozók írják, és még csak nem is közvetlenül neki.
A mesterségesintelligencia-alapú chatbot, a Perplexity tavaly negyedik alkalommal zárt sikeres finanszírozási kört, amelynek során megháromszorozta az értékét, így már 9 milliárd dollárt ér. A San Franciscó-i székhelyű cég az olyan techóriásokkal versenyez, mint a Google és az OpenAI, miközben havonta több százmillió keresést kezelnek a rendszereik.
Az év végén összegyűjtöttük 2024 legfontosabb nemzetközi gazdaságpolitikai és geopolitikai történéseit. Főkent azokra a fókuszáltunk, amelyek jelentősen formálták a globális és a magyar gazdaságot. Írásunkban felvillantjuk a 2025-ös esztendőben várható mérföldköveket is.
Az OPEC+ és a BP nehéz helyzete, a kávé- és kakaótermés kilátásai, valamint a szén és a vasérc jövője mind olyan tényező, amely izgalmassá és kiszámíthatatlanná teszi az előttünk álló évet.
A katari kormány világosan és érthetően fogalmazott: ha az EU a fenntarthatósági előírások miatt pénzbüntetéssel próbálkozna az LNG-szállítmányokkal kapcsolatban, akkor egy molekulányi fölgázt sem exportál Európába.
A szigetország felülvizsgálja energiastratégiáját, miután kimatekozta, hogy az atomenergia még a napenergia előállításánál is olcsóbb lehet.
A finn Oura 200 millió dolláros tőkebevonást hajtott végre, ami 5,2 milliárd dollárra emelte a cég értékét. Az okosgyűrűket gyártó vállalat sikere jelzi, hogy az egészségügyi technológiai szektor továbbra is vonzó befektetési célpont. Az Oura értékesítése tavaly több mint duplájára nőtt, ami mutatja a viselhető technológiák iránti növekvő keresletet.
Kína exportja 2024-ben látványos ütemben növekedett, miközben az import jelentősen lassult, tovább mélyítve a világgazdasági egyensúlytalanságokat. Az Európai Unió – különösen Németország – egyre nehezebben tudja tartani a lépést a kínai kivitel dübörgő növekedésével. Hogyan gyorsítja fel a kínai gazdasági modell az exportot, és milyen következményekkel számolhat Európa?
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legolvasottabb cikkeinket. A rovatgyőzteseket és a harmadik, illetve második legolvasottabb írásunkat már bemutattuk, már csak a krémek krémje maradt. 2024 legtöbbet olvasott cikke a Makronómon az ukrán hadsereg létszámhiányával foglalkozott.
A 2024-es év Google-keresései hűen tükrözik az elmúlt 12 hónap legmeghatározóbb globális eseményeit. Az adatok alapján az amerikai elnökválasztás, a szélsőséges időjárás és a szórakoztatóipar hírei tartották lázban az internetezőket.
Úgy tűnik, a G7 immár nem egy egyenrangú érdekkoalíció, inkább az Egyesült Államok irányította feszes gazdasági tömb, ahol a nyomasztó amerikai dominancia visz mindent. Ábrán mutatjuk, hogyan.
A bank elemzői idén is eleresztették a fantáziájukat, és meghökkentő jóslatokat tettek közzé, ahogy írják: „jóslataik nem éppen hírek és nem éppen valósak – legalábbis még nem”. Bár maguk sem tudják biztosan, hogy mely történetek mozgatják majd a világgazdaságot a következő évben, de ezzel is emlékeztetik a befektetőket, hogy mérlegeljenek minden lehetséges kimenetet, beleértve azokat is, amelyek első látásra hihetetlennek tűnnek.
Az EU és a dél-amerikai Mercosur közötti szabadkereskedelmi megállapodás közel áll a megkötéshez, Franciaország ellenállása ellenére. Az egyezség a geopolitikai és gazdasági diverzifikációt szolgálja, csökkentve a blokk Kínától és az USA-tól való függését. Németország már támogatja a megegyezést, Olaszország pedig döntő szerepet játszhat a ratifikálásban.
A mesterséges intelligencia (MI) megjelenése a hadviselésben radikálisan formálja át a 21. század konfliktusait. Az autonóm fegyverrendszerek, a jelek megzavarásától független, „gondolkodó” harci gépek és a „killer robotok” fejlesztéséhez kapcsolódó verseny már javában zajlik. Miközben Oroszország, Kína és más hatalmak gőzerővel dolgoznak a saját MI-vezérelt fegyvereiken, a Nyugatnak komolyan mérlegelnie kell, hogyan maradhat versenyben anélkül, hogy feladná etikai és jogi elveit.
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legolvasottabb cikkeinket. A rovatgyőzteseket már bemutattuk és a bronzérem is gazdára talált. 2024 második legolvasottabb cikke a Makronómon az ukrán hadsereg főparancsnokának kirúgásáról szólt.
Magához és az Európai Unióhoz képest is erőn felül teljesített a dél-európai ország, olyannyira, hogy arányaiban több gazdasági szegmensben is maga mögé utasította a legnagyobb gazdaságokat. Nem csoda, ami történt, hanem szimpla matek, a helyzetnek megfelelő racionalizmussal vegyítve.
Az ukrajnai konfliktusban a Nyugat eddig egyetlen stratégia segítségével kereste a megoldást: támogatni Ukrajnát. A cél a béke, méghozzá a győzelem által. Ez azonban kudarcot vallott. A béke elérése ugyan nem lehetetlen, de ehhez sok nyugati vezetőnek át kellene értékelnie az elvárásait. Cikkünk második részében bemutatjuk, hogy Paul Robinson, az Ottawai Egyetem professzora miképp alkalmazná a háborúk befejezéséről szóló elméleteket az ukrajnai helyzetre.
Az ukrajnai konfliktusban a Nyugat eddig egyetlen stratégiában látta a megoldást: támogatni Ukrajnát, cél a béke, méghozzá győzelem által. Ez azonban kudarcot vallott. A béke elérése ugyan nem lehetetlen, de ehhez sok nyugati vezetőnek át kellene értékelnie az elvárásait, Donald Trump visszatérése pedig erre lehetőséget ad. Paul Robinson, az Ottawai Egyetem professzora elemzi a háborúk befejezéséről szóló elméleteket, majd ezeket az ukrajnai konfliktusra alkalmazza.
A karbonsemlegesség eléréséhez szükséges átmenet lassulása jelentős fordulatot hozott a globális befektetési stratégiákban. A Goldman Sachs Research friss elemzése rávilágít, hogy a korábban meghatározott 1,5 Celsius-fokos klímacél szinte elérhetetlen. A realitás mostantól a 2 fokos hőmérséklet-emelkedés korlátozása, a nettó zéró karbonkibocsátás globális elérését pedig 2070-re teszik.
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legolvasottabb cikkeinket. A rovatgyőzteseket már bemutattuk, most lássuk, mely cikk lett mind közül a harmadik legolvasottabb!
A törvény az törvény: ha nem kobozhatják el, akkor a hatóságoknak az eredeti állapotában kell fenntartani a szankcionált orosz milliárdos csodajárművét. Étel, üzemanyag, iPhone-ok, de még speciális WC-kefék is szerepelnek a számlákon.
A Huawei célja, hogy az autóipari beszállítók között a német Bosch kínai megfelelője legyen – derült ki Hszü Cse-csün elnök nyilatkozatából. A vállalat nem tervez saját gépkocsikat gyártani, hanem ehelyett a hardver és a szoftver fejlesztésére koncentrál. A kínai techóriás már most számos autógyártóval működik együtt, és tavaly 655 millió dolláros bevételt ért el az autóipari üzletágában.
A feltörekvő gazdaságok 2035-re a globális növekedés kétharmadához fognak hozzájárulni, de előretörésüket technológiai és geopolitikai kihívások árnyékolják be. A demográfiai előnyök és a zöldátállás nyersanyagforrásai a növekedésük motorjai lehetnek, de az önállóságot a termelés automatizálása és a humán tőke fejlesztése alapozhatja meg.
Az agárminisztérium a szlovák parlament elé terjesztette az úgynevezett Zöldjelentést, ami 2023 mezőgazdaságáról ad látleletet. Bár az adatok tavalyiak, jól megmutatják az egész szlovákiai agráriumot.
Az idén is a világ számos aspektusát mutattuk be olvasóinknak. Volt, hogy ezt egyetlen ábrán tettük. A rovat legtöbbet kattintott cikke a mobileladásokról szól.
Az Antarktiszról, a legdélibb kontinensről régóta megszületett az az egyezség, ami az országoknak csak tudományos kísérleteket engedélyez. Egy orosz expedíció állítólag elképesztő, 511 milliárd hordónyi olajtartalékot fedezett fel a kontinens jeges felszíne alatt. Már a lehetőség felmerülése is éghajlati és geopolitikai következményekkel járhat.
A Mobility & Innovation Production s.r.o. (MIP) szlovákiai innovatív technológiai vállalat november közepén bemutatta az első hidrogénüzemű vontatót, amely átment az uniós előírásoknak megfelelő teszteken.
A mesterséges intelligencia (MI) 2030-ra akár 600 milliárd dollárral növelheti Európa gazdaságát, de kontinensünk komoly lemaradással küzd a félvezetők tervezése és gyártása terén. Az MI-értéklánc néhány területén Európa vezető szerepet játszik, ám az USA és Kína technológiai dominanciájának kihívása a befektetések és szakértelem növelését sürgeti.
Akkora a demográfiai válság a háborús országban, hogy az felülírja az eddigi nacionalista törvényt.
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legolvasottabb cikkeinket. Az idén a legabszurdabb abszurdum az volt, amikor Észak-Korea háztartási hulladékkal és ürülékkel csapott le déli szomszédjára – legalábbis a kattintások szerint.
Ha Moszkva akár az új szíriai rezsimmel, akár a Nyugattal komolyan tárgyalni fog, a bukott szíriai diktátor személye szimpla cseretárggyá változhat, amit jóindulatú gesztusként habozás nélkül átadhat majd a valamit valamiért elv jegyében.
Az Orosz Központi Bank úgy döntött, hogy leállítja az irányadó kamat emelését, ami így 21 százalékon maradt. Az orosz iparmágnások ünnepelnek, nagy csatát nyertek a Pusztító becenevű Nabiullina jegybankelnökkel szemben.
A humanoid robotok számtalan sci-fiben megjelennek, és gyakran átveszik az uralmat a világ fölött, majd leigázzák az emberiséget. A valóságban azonban szó sincs hasonlóról, ma úgy tűnik, hogy inkább az unalmas és veszélyes munkáktól szabadítanak meg minket – akár néhány éven belül az otthonunkban is.
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) megnyerte az őszi szövetségi választásokat, de politikai karanténban tartva nem került kormányra, miközben a támogatottsága tovább nő. Stájerországban történelmi áttörést ért el, és az Osztrák Néppárttal (ÖVP) koalíciót kötve stabil többséget alakított ki. Mindez rávilágít arra, hogy a mainstream erőkön kívüli pártok elszigetelése hosszú távon nem fenntartható.
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legolvasottabb cikkeinket. Vajon az USA képes lehet még feltartóztatni Kína felemelkedését? A válasz kiderül Geopolitika rovatunk idei legolvasottabb cikkéből.
Két éve Zelenszkij pózolt a Time címlapján, idén Donald Trump teszi ugyanezt az év embereként. Interjújában az elnök gyakorlatilag ráerősített arra, hogy az ukrán áldozatok száma sokkal magasabb, mint amennyit Zelenszkij állít. „Amikor a valós számok megjelennek a háborúról, nem fogsz hinni a szemednek” – mondta.
A közszolgáltatások finanszírozása egyre nehezebbé válik a fejlett gazdaságokban. A gazdaságpolitikának az állami bevételek növelése mellett oda kell figyelnie arra, hogy az adók ne menjenek a vállalkozói és munkavállalói kedv rovására. A skandináv modell megoldást kínálhat?
Donald Trump második elnöki ciklusa újabb kereskedelmi háborút hozhat, ám Kína már felkészültebben várja azt, mint 2016-ban. Stratégiai válaszlépésekkel, a technológiai önállóság és a globális kereskedelmi kapcsolatok erősítésével Peking készen áll megvédeni gazdasági érdekeit.
Brandenburgban az SPD és a Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) koalícióra lépett, hogy elszigeteljék az AfD-t. Türingiában és Szászországban az AfD előretörése miatt nehéz kormányalakítási helyzet alakult ki, ami a mainstream pártok számára komoly kihívást jelent. A német politikai instabilitás Magyarország számára is aggodalomra ad okot, mivel a gazdasági kapcsolatokat befolyásolhatja.
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legolvasottabb cikkeinket. A Világgazdaság rovat legtöbbet kattintott cikke azt taglalta, milyen veszélyeket rejthet, ha a világ gazdaságilag egyoldalúan, kizárólag az USA-ra támaszkodik.
A német jegybank a saját 2025-ös előrejelzését rontotta le brutálisan, a júniusi 1,1 százalékos növekedési jóslatot 0,2 százalékra csökkentve. Stille nacht a német gazdaságban.
A modern technológia forradalmasítja az aknamentesítést, ahol a drónok, a mesterséges intelligencia és a robotika együtt teszi biztonságosabbá és hatékonyabbá a munkát. A HALO nemzetközi aknamentesítő szervezet szerint több mint 60 országban a még mindig meglévő robbanószerek felszámolása egyre sürgetőbb feladat. Az innovatív megoldások gyorsítják a mentesítést és jelentősen csökkentik a szakembereket fenyegető kockázatokat.
A világkereskedelem fókusza egyre inkább Délkelet-Ázsiára irányul, ahol az ASEAN országai a gazdasági integráció és a külföldi befektetések révén a globalizáció következő szakaszának kulcsszereplőivé váltak. Kína és az USA között egyensúlyozva a régió geopolitikai és gazdasági közvetítőként erősíti pozícióját.
Georgia Meloni lemondása az ECR elnöki posztjáról új lendületet adhat a Patrióták-frakció bővülésének, és alapot teremthet az ECR-rel való egyesüléshez. Az olasz FDI és a lengyel PiS központi szerepe mellett az együttműködés jelentősen átrendezheti az európai jobboldal politikai erőviszonyait. Mindez a Patriótákat az Európai Parlament második legnagyobb képviselőcsoportjává emelheti, komoly kihívást jelentve az Európai Néppártnak.
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legolvasottabb cikkeinket. A Technológia rovatban a mesterséges intelligencia „okosságáról” és önálló felfedező képességéről szóló cikkünk keltette fel leginkább az olvasók figyelmét.
A Mindenhez Is Értő Ember magánvagyona decemberben átlépte a 400 milliárd dollárt. Trump elnökségével immár szó szerint a csillagos ég lesz a határ számára.
A kínai élelmiszer-kiszállítási óriás, a Meituan drónszolgáltatásával forradalmasítja a turisták ellátását a nagy falnál. Az eszközök nemcsak ételt és italt, de akár gyógyszereket is szállítanak.
A Biden-kormányzat év elején megtiltotta az újabb LNG-exportengedélyek kiadását. Az energiaipari vállalatok az intézkedések megszüntetését követelik, nemcsak az amerikai gazdaság, de a zöldátállás előmozdítása érdekében is.
Kazahsztán nukleáris erőforrásokkal foglalkozó cége, a Kazatomprom közölte, hogy az orosz Roszatom eladja két a csoport által közösen kifejlesztett uránlelőhelyekben lévő részesedését kínai tulajdonú vállalatoknak.
Az alkohol- és drogfogyasztást kiszűrő, mesterséges intelligenciával működő kamerát tesztelnek az Egyesült Királyságban. A Heads-Up nevű berendezés a sofőrök viselkedését elemzi, és képes felismerni a befolyásolt állapotban vezetőket.
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legolvasottabb cikkeinket. A Zöldgazdaság rovatban a „versenyfutást” az elektromos járművek energiatárolóinak újrahasznosítása okozta problémákról szóló írásunk nyerte.
A digitalizáció átalakítja az ünnepi ajándékozási szokásainkat, a hagyományos, bolti ajándékvadászat helyét egyre inkább az online tér foglalja el, ahol az algoritmusok, a közösségi média impulzusai és a személyre szabott ajánlatok uralják a vásárlói döntéseket.
A leköszönő elnök 2029-ig szabályba iktatta a kormányzati dolgozók home office-hoz való jogát. Mindezt pár nappal az után, hogy Trump bejelentette, el fogja azt törölni, és mindenkit visszarendel az irodákba.
Egyre szorosabb a verseny a műholdas internetszolgáltatások piacán: Európa az IRIS² projekttel, míg Kína saját fejlesztésű hálózataival száll versenybe a Starlinkkel.
A napokban megkötötték a nagy üzletet: Oroszország beleegyezett, hogy 10 éven át napi félmillió hordó kedvezményes olajjal lássa el Indiát. Ez a mai árakon évi 13 milliárd dollár forgalmat jelent, és a globális kínálat 0,5 százalékát teszi ki.
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legolvasottabb cikkeinket. A Zöldenergia rovatban az úgynevezett kacsagörbe-jelenségről szóló cikk vitte a prímet. Hogy mi is ennek a lényege? Mutatjuk!
Végre szavakká formálódott az elnöki gondolat: ha az EU nem vásárol több amerikai olajat és földgázt, Washington pusztító vámokat vet ki az európai termékekre. Az üzenetben csak az a furcsa, hogy rövid távon az Egyesült Államoknak egyáltalán nincs kapacitása exporttöbbletre.
A 2025–27-es orosz büdzsé gyakorlatilag már mindent a háború szolgálatába állít. Ez nem jelenti azt, hogy Moszkva addig akar háborúzni, csak azt, hogy nagyon is felkészült rá.
A TrendFM-en hallható Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető és Suppan Márton, a Peak alapítója Siklós Bencét, a Peak tanácsadóját látták vendégül, akivel a kriptovaluták kiemelkedő évét mutatták be.
A német gazdasági tárca vezetője emblematikus arca lett az agresszív, felkészületlen és iparromboló energiaátállásnak. Csúf és elitista önteltségtől eltorzult zöld arca. De a bőr rajta, az még mindig áthatolhatatlanul vastag.
A magyar gazdaság jövője számos nagyberuházásra és infrastrukturális fejlesztésre épül, amelyek már 2025-ben érezhető hatással lehetnek a GDP-re. Mit jelent mindez az üzleti szektornak, és hogyan járul hozzá a lakossági beruházások felfutása a gazdaság fejlődéséhez?
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legolvasottabb cikkeinket. A 2023-as évben a magyar turizmus kiemelkedő eredményeket ért el, meghaladva a 2022-es adatokat, és helyenként felülmúlva a 2019-es rekordév számait is. A Hazai rovatot az erről szóló írásunk nyerte meg.
December 31-én nemcsak 2024, hanem Ausztria gázellátásának 70, míg Szlovákiáénak 60 százalékát biztosító orosz–ukrán gáztranzitszerződés is véget ér. Mi várható ezután?
A Microsoft Recall egy mesterséges intelligenciával támogatott funkció, amely idővonalra fűzött pillanatképek formájában rendszerezi majd a felhasználói tevékenységeket, megkönnyítve a visszakeresést – mindezt az adatvédelem határain egyensúlyozva.
Több mint 170 ország képviselője gyűlt össze december 15. és 19. között Rijádban, az ENSZ égisze alatt szervezett 19. Internet Governance Forumon. A résztvevők az idei találkozón olyan kulcsfontosságú kérdésekkel foglalkoztak, mint a mesterséges intelligencia ellenőrzése és az online félretájékoztatás elleni küzdelem.
Aszad bukásával Oroszország szíriai befolyása meggyengült, míg Törökország jelentős regionális hatalommá lépett elő. Moszkva katonai bázisainak a sorsa kérdéses, miközben Ankara a HTS-sel tárgyal, és megerősíti pozícióját a Fekete-tenger térségében is. A geopolitikai sakkjátszma folytatódik, ahol Oroszország gazdasági és diplomáciai eszközökkel próbálja mérsékelni veszteségeit, Törökország pedig vezető szerepre tör a régióban.
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legolvasottabb cikkeinket. A Klímaváltozás rovat „nyertese” arról szól, hogy a közel-keleti konfliktusok mekkora környezeti lábnyomot hagynak maguk után.
Októberben a várakozásoknak megfelelően, szeptemberhez képest pedig kismértékben még gyorsulva is, 12,9 százalékkal nőtt a bruttó átlagkereset – derül ki a KSH frissen közzétett adataiból.
A kormány célja, hogy Magyarország gazdasági semlegességére épülve a gazdasági fellendülés a társadalom széles körei, különösen a családok, illetve a kis- és középvállalkozások számára is érezhető legyen. A kabinet ennek érdekében dolgozta ki a 21 pontból álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet, aminek a keretében 4000 milliárd forintot mozgósít a fiatalok, a családok, valamint a kis- és középvállalkozások támogatására. Ebből 2632 milliárd áll rendelkezésre a családok számára, míg az akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor Program mintegy 1400 milliárd forinttal támogatja a hazai kkv-k fejlődését.
Összesen 4000 milliárd forintot mozgósít a kormány az Új Gazdasági Akcióterv keretében a fiatalok, a családok, valamint a kis- és középvállalkozások támogatására. Ebből 2632 milliárd áll rendelkezésre a családok számára, míg az akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor Program mintegy 1410 milliárd forinttal támogatja a hazai kis- és középvállalkozások fejlődését. Ezt egészíti ki a Lakhatási Tőkeprogram keretei közt nyújtott további 200 milliárdnyi forrás, amely érdemben támogatja a lakáskínálat bővítését.
Kormánybukásnál nem ritka az ilyesmi, de ez most úgy hiányzott még Németországnak, mint púp a hátára.
Románia és Bulgária várható schengeni csatlakozása jelentős gazdasági hatásokkal járhat a magyar határ menti vállalkozások számára. Az új piacok megnyílása, a gyorsabb áru- és munkaerő-áramlás lehetőséget teremt a versenyképesség növelésére, miközben új kihívásokat is hozhat a helyi vállalkozásoknak. Bulgária csatlakozása kisebb gazdasági hatást gyakorolhat, de a régiós kereskedelmi kapcsolatok tovább erősödhetnek.
Az agyi implantátumok fejlesztése új lendületet kapott, miután a Precision Neuroscience 102 millió dolláros befektetést szerzett gondolatvezérelt eszközök kifejlesztésére. A cég közvetlenül versenyez Elon Musk Neuralink vállalatával az első, kereskedelmi forgalomba kerülő agyi interfész létrehozásáért. Az új finanszírozási kör belépése azt jelzi, hogy a befektetők egyre nagyobb potenciált látnak ebben a technológiában.
A Magyar Nemzeti Bank nem változtatott a kamatkondíciókon a keddi ülésén, és a szigorú kommunikáció egyelőre hosszabb távon is stabilan maradó alapkamatot vetít előre. További kedvezőtlen fejlemény, hogy a Fed hangneme is szigorúbbá vált, a korábban jelzettnél csak lassabban csökkenhet az amerikai alapkamat, ami negatívan érinti a feltörekvő piacokat.
Törökország egy nagyszabású katonai hadműveletre készülhet Északkelet-Szíriában a kurd erők (SDF) ellen, ami aggodalmat kelt Washingtonban. A török csapatok és a milíciák Kobani közelében gyülekeznek, miközben a kurdok attól tartanak, hogy Ankara még Trump hivatalba lépése előtt ellenőrzést akar szerezni a terület felett. Egy esetleges invázió súlyos humanitárius válságot idézhet elő, több százezer civil kitelepítésével.
Nagy segítséget jelent a vállalkozásoknak a 3,5 százalékra csökkentett Széchenyi-kártya
beruházási hitel konstrukció, így ez iránt megugrott a kereslet – derül ki az NGM közleményéből.
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legolvasottabb cikkeinket. Vélemény rovatunkban az Emmanuel Macron háborús eszkalációval fenyegető ötletéről szóló cikk ment a legnagyobbat.
Rövid távon 2,5 százalékra, 2030-ra pedig már 3 százalékra kellene GDP-arányosan feltolni a védelmi kiadások összegét a NATO-tagállamoknak. Nehéz ügy lesz, tekintve, hogy többen addigra még a 2 százalékot is alig érik el.
Peking merész lépésre szánta el magát: a 2025-ös évre a GDP 4 százalékát kitevő költségvetési hiányt irányoztak elő, ami példa nélküli a modern kínai történelemben. Miért is van erre szükség?
A megválasztott amerikai elnök szerint Erdoğan török elnök gyakorlatilag hatalomátvételt hajtott végre Szíriában, ráadásul mindezt nagyon okosan csinálta. Kérdés, hogy a történtek változtatnak-e azon a szándékán, hogy kivonja az amerikai katonákat a területről.
A nemzetközi kereskedelem sakktábláján Kína ismét új stratégiákkal lépett elő, hogy megerősítse gazdasági pozícióját a globális porondon. Miközben az Egyesült Államok és az Európai Unió felől érkező nyomás új vámok és technológiai korlátozások formájában fokozódik, Kína intenzív diplomáciai és gazdasági aktivitással keresi a „B tervet”.
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legolvasottabb cikkeinket. A Társadalom rovatban legtöbben a dél-koreai demográfiai válságról olvastak.
Nem okozott meglepetést a jegybanki döntés, várható volt, hogy októberhez és novemberhez hasonlóan az év utolsó ülésén sem változnak a monetáris kondíciók. A jövő évi kamatvágások ütemezését nagymértékben befolyásolja, hogy milyen mértékben tud majd lazítani a Fed.
Aszad bukásával a Közel-Kelet geopolitikai térképe átrajzolódik: Irán befolyása gyengül, Törökország és Izrael pedig azonnal pozíciót foglal. A hatalmi vákuum új konfliktusokat vetít előre, miközben Szíria jövője a különböző csoportok egyezségén áll vagy bukik. Béke helyett instabilitás és geopolitikai verseny bontakozik ki.
A dicsőséges Scholz kancellár megbukott, a német pártok pedig már a bizalmatlansági indítványról szóló vitán megkezdték a választási kampányt. Hogy mit kínálnak az áldott német népnek? Természetesen több adót a milliárdosoknak és kevesebb sarcot a szupermarketekben. Legyen szó a CDU-ról, az SPD-ről, a Zöldekről vagy az FDP-ről: mindenki adó- és illetékcsökkentést ígér.
Miközben a Biden-kormányzat az utolsó pillanatokig megtesz mindent, hogy elnyújtsa az ukrajnai konfliktust, a hamarosan hivatalba lépő elnök szerint Zelenszkijnek készülnie kell a megegyezésre az oroszokkal, hogy véget érjen a háború. „Ez minden” – mondta.
Jelentős mérföldkő: megjelent a Makronóm Intézet első angol nyelvű tudományos publikációja a Regional Statistics folyóiratban, ezzel az Intézet csapata jelentős lépést tett a fenntartható fejlődés és a gazdasági jóllét mérésének új korszakában. Az index kidolgozása egy magyar kezdeményezés részét képezi, amely már az ENSZ nemzetközi vitáiban is előtérbe került.
A Harvard Egyetem kutatói szerint 2018 óta megháromszorozódott az adatközpontok szén-dioxid-kibocsátása az Egyesült Államokban, amihez – az új tanulmány szerint – jelentősen hozzájárul a mesterséges intelligencia (MI) fejlődése és térnyerése. A multimodális MI-rendszerek terjedésével a helyzet várhatóan tovább romlik.
A 21 pontból álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv célja a gazdasági növekedés elősegítése. Három fő pillérre épül: a jövedelmek növelésére, a megfizethető lakhatásra és a Demján Sándor Programra, amely a vállalkozások növekedését ösztönzi.
Az elmúlt hónapok eseményei világosan megmutatták, hogy Törökország egyre meghatározóbb szerepet vállal Szíria jövőjének alakításában. A 13 éves szíriai polgárháború és Bassár el-Aszad rezsimjének összeomlása után Ankara most a diplomáciai kapcsolatok helyreállítására és a térség stabilizálására összpontosít. A cél kettős: egy békésebb, újjáépült Szíria megteremtése, amely csökkenti a menekültválságot és biztosítja a gazdasági növekedés feltételeit.