amerikai LNG – makronom.eu
2025. június 13., péntek

Lehetetlen küldetés előtt az amerikai LNG-export 

2025. május 2. | Páczi Zsolt

A Fehér Ház kereskedelmi főképviselője rendelettel ösztönzi az amerikai LNG-export szereplőit, hogy fokozatosan álljanak át az amerikai gyártású tartályhajók használatára. A gond csak az, hogy ezekből egyetlen sincs, és az intézkedés hamarosan büntetéssel sújtja azokat, akik nem felelnek meg az elvárásoknak. Mindez hosszú távon az energiaárak növekedéséhez vezethet. 

EU-s energiabiztonság: elriaszthatják a földgáztermelőket a klímacélok? 

2025. április 5. | Páczi Zsolt

Az EU új metánszabályozása növeli a bizonytalanságot az LNG-exportőrök körében, amelyek már a hosszú távú szerződések hiánya miatt is aggódnak. Az energiaellátás biztonsága kulcsfontosságú, még akkor is, ha az unió elkötelezett a zöldcélok mellett, ezért érdemes odafigyelni, hogy az uniós energiapolitika ne riassza el a beszállítókat. 

Az amerikai LNG fontos fegyver lehet Trump kezében 

2025. március 16. | Makronóm

Az elmúlt évtizedben az amerikai LNG-ipar virágzásnak indult, és az Egyesült Államok vált a világ legnagyobb ellátójává. Donald Trump energiapolitikája tovább erősítheti az ágazatot, olyan pozíciót kölcsönözve Washington számára, amelyből sokkal könnyebben érvényesítheti az akaratát az energia tekintetében tőle függő országokkal szemben. 

Fényes jövő várhat az amerikai LNG-iparra 

2025. február 16. | Páczi Zsolt

Több mint egy év után először kaphat engedélyt egy amerikai vállalat egy nagy LNG-terminál működtetésére. Ez a döntés a Trump által előtérbe helyezett amerikai cseppfolyósítottföldgáz-ipar felvirágoztatásának első mozzanatát jelzi. Az elnök az exportengedélyek moratóriuma mellett elődjének egy másik döntését is felülvizsgálja az offshore termelés érdekében. 

Trump elfordulna Európától? Nem lesz akkora szerencsénk 

2025. február 8. | Matus Tibor

Sokan vélekednek úgy, hogy Donald Trump a Monroe-doktrínához visszatérve magára hagyná Európát. Ez viszont azért nem valószínű, mert az amerikai tőke még jócskán lát lecsapolni valót Európában. Inkább az a kérdés, hogy a földrészünk Latin-Amerikához vagy Afrikához fog-e hasonlítani…

Zabálja az orosz fölgázt az Európai Unió 

2025. január 21. | Révész Béla Ákos

Az új esztendő első két hetében az EU tagállamai 837 300 tonna cseppfolyósított földgázt vettek Oroszországtól, ami új rekord. Ez érdekes megközelítése az orosz gazdaság térdre kényszerítésének. 

Az EU tavaly több orosz LNG-t vásárolt, mint valaha 

2025. január 10. | Páczi Zsolt

Az Európai Unió cseppfolyósítottföldgáz (LNG)-importja összességében 20 százalékkal csökkent 2024-ben, ám az orosz LNG behozatalát tekintve megdőlt a rekord. Mit eredményezhetnek a márciustól hatályos újabb szankciók? 

Nyerő lehet-e a csekkfüzet-diplomácia Trumppal szemben?

2025. január 4. | Révész Béla Ákos

Jól hangzik, hogy az EU sokkal több energiát vegyen az Egyesült Államoktól, mert az elnök csak ebben az esetben tekint el az európai termékekre kivetendő extravámoktól. Csakhogy Brüsszel nem írhatja elő a tagállamoknak, hogy honnan szerezzék be a szükséges mennyiséget.

Új főszereplők fokozhatják a versenyt az LNG-piacon 

2024. szeptember 26. | Páczi Zsolt

Kanada és Mexikó átvenné az USA helyét a legnagyobb LNG-exportőrök versenyében. Január óta Washington nem ad ki új exportengedélyeket, ezért északi és déli szomszédja gőzerővel bővíti LNG-szállítási kapacitásait, hogy minél gyorsabban és olcsóbban férhessen hozzá a rendkívül éhes ázsiai piacokhoz. De nem ők az egyedüliek. 

Az orosz LNG-üzemek megszakadnak, hogy kielégítsék az európai keresletet

2024. június 3. | Makronóm

A globális cseppfolyósítottföldgáz (LNG)-export 4,3 százalékkal, 107,3 millió tonnára emelkedett 2024 első negyedévében – derül ki az Arab Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OAPEC) első negyedéves statisztikáiból. Európában nőtt az orosz LNG iránti igény, Ázsiában pedig Kína volt a legnagyobb importőr.

Az Egyesült Államok veszélyezteti Európa energiabiztonságát 

2024. február 19. | Mihálovics Zoltán

A kivetett szankciók abban eredményesek voltak, hogy az USA a világ vezető LNG-exportőrévé vált. Európa csupán annyit ért el, hogy az orosz függőséget amerikaira cserélte. Az amerikai LNG-nek való kitettség máris megbosszulja magát: a Fehér Ház január 26-án bejelentette, hogy felfüggeszti az új LNG-exportengedélyek kiadását. Az EU számára a zöldenergia arányának növelése enyhíthetné ezt a függőséget.

Kérdezz bátran!
Chat