2025. február 10. | Makronóm
A forint érdemben erősödött az idei évben, amiben az amerikai vámpolitikával kapcsolatos várakozások változása, a vártnál kedvezőbb hazai gazdasági teljesítmény és a szigorúbb monetáris hangnem is szerepet játszott. Ugyanakkor van még tér a további felértékelődésre, amiben az orosz–ukrán háború jövőbeli lezárása jelenthet segítséget.
2024. december 19. | Makronóm
A Magyar Nemzeti Bank nem változtatott a kamatkondíciókon a keddi ülésén, és a szigorú kommunikáció egyelőre hosszabb távon is stabilan maradó alapkamatot vetít előre. További kedvezőtlen fejlemény, hogy a Fed hangneme is szigorúbbá vált, a korábban jelzettnél csak lassabban csökkenhet az amerikai alapkamat, ami negatívan érinti a feltörekvő piacokat.
2024. december 13. | Makronóm
A Makronóm Intézet friss elemzése szerint a gazdasági bizonytalanságot jelző EPU index novemberben további növekedést mutatott, amit számos tényező együttes hatása alakított. A nemzetközi devizapiaci mozgások, valamint a globális gazdasági környezetben tapasztalható változások mind hozzájárultak a mutató alakulásához.
2024. december 6. | Makronóm
A bitcoin árfolyama nem csupán gazdasági alapelvek szerint mozog, hanem a kereslet-kínálat dinamikája, valamint a piacon zajló spekulációk eredményeként. Mivel a kriptovaluta nem kötődik hagyományos pénzügyi alapokhoz, az árfolyamot főként a befektetők jövőbeni várakozásai, az intézményi belépések és a politikai fejlemények befolyásolják, így a piacon tapasztalható emelkedés nem nyugszik fundamentális alapokon.
2024. november 6. | Makronóm
Trump várható győzelmére az amerikai kötvényhozamok emelkedésével és a dollár erősödésével reagálnak a piacok. Ez a feltörekvő piaci devizákat, így a forintot is gyengíti, noha fundamentális tényezők nem indokolják a hazai deviza értékvesztését.
2024. október 31. | Makronóm
A forint az utóbbi időszakban ismét jelentősen gyengült, és ennek kapcsán sokakban ismét felderenghetnek 2022 őszének emlékei. Ugyanakkor a fundamentális helyzet most alapvetően eltérő, mivel a gyengülésben elsősorban a nemzetközi tényezők, a Fed-kamatvárakozások felfelé tolódása, a közel-keleti konfliktus, valamint az amerikai választások okozta bizonytalanság játssza a legnagyobb szerepet. 2022 őszén ezzel szemben az energiaárak elszabadulása miatt ikerdeficit alakult ki, az váltott ki érdemi gyengülést a hazai devizában. Tehát ha ezen tényezők idővel enyhülnek, az a forint árfolyamában is korrekciót, erősödést eredményezhet.
2024. október 17. | Makronóm
Az októberi ülésen ismét 25 bázispontos kamatvágást hajtott végre az Európai Központi Bank. Habár szeptemberben a jegybank még igyekezett hűteni az ülésről ülésre történő kamatvágásokkal kapcsolatos piaci várakozásokat, a gyengébb gazdasági teljesítmény lépéskényszerbe hozta az EKB-t. Ezzel pedig tovább nőtt a szakadék a Fed és az EKB között, tekintve, hogy az előbbi esetében most már a piac is úgy látja a gazdaságot, mint a jegybank egy hónappal ezelőtt.
2024. augusztus 8. | Makronóm
Az elmúlt héten több váratlan hír érkezett, köztük a japán jegybank kamatemelése és az amerikai munkaerőpiac gyengébb adatai. Ezek szélsőséges reakciókat váltottak ki a befektetőkből, jelentős árfolyammozgásokat és tőzsdei pánikot eredményezve világszerte. A helyzetet súlyosbította a mesterséges intelligenciához kapcsolódó részvények vélt túlárazottsága, ami korrekciót idézett elő a piacon.
2024. június 7. | Matus Tibor
A New York-i tőzsdén (NYSE) a június 3-i kereskedés elején számos részvénynél abnormális árfolyamok jelentek meg, ami miatt a kereskedést felfüggesztették. A részvényárfolyamról szóló információk feldolgozásánál fellépő rendszerhiba miatt több papír értéke akár a 98 százalékát is elvesztette.
2024. május 18. | Santo Martin
Ahogy a dollár árfolyama egyre emelkedik, a világ különböző részein a gazdaságok próbálnak alkalmazkodni és védekezni az ebből adódó kihívásokkal szemben. Vajon a múlt tanulságai segítenek megelőzni egy újabb gazdasági válságot, vagy az erősödő dollár újabb próbatételeket gördít a nyersanyagimportól és a külső eladósodottságtól függő országok elé?
2024. március 17. | Makronóm
Az elmúlt időszakban bizonyos körökben nagy figyelmet kapott az ukrán fizetőeszköz, a hrivnya jobb teljesítménye a forinthoz képest. Azonban, akik erről beszélnek valójában csak saját tájékozatlanságukat bizonyítják.
2024. január 30. | Makronóm
Habár a tervezettnél mérsékeltebb kamatcsökkentést jelentett be a nemzeti bank, aggodalomra nincs ok, mert már a 75 bázispontos mérséklés is segíthet a jegybanki hitelezés beindításában. A vártnál kisebb mértékű beavatkozás oka az árfolyam gyengülése, ugyanakkor az infláció kedvezően alakult.
2024. január 8. | Matus Tibor
Nem volt könnyű a tavalyi év a rubel számára. A dollár árfolyama kétszer is átlépte a 100 rubeles szintet, persze az oroszok gyorsan reagáltak és megvédték saját fizetőeszközüket. A pénzügyi stabilitásra nézve ez már egy olyan pszichikai küszöb volt, amit veszélyesnek tartottak.
2023. július 13. | Makronóm
A forint euróval szembeni változékonysága jelentős volt. Azonban ahogy eddig haladunk, lehet mégis jobb kilátásai lesznek a forint idei évének, mint tavaly.
2023. június 16. | Makronóm
Romániában már a járványt megelőzően túlzottan megnőttek a kormányzati kiadások. Mi a különbség a magyar és a román helyzet között?