befektetések – makronom.eu
2025. június 23., hétfő

Hét év után először emelkedtek a kínai befektetések Európában 

2025. május 26. | Mihálovics Zoltán

Hét év után újra nőtt a kínai tőkebefektetés Európában: a Merics és a Rhodium Group frissen publikált tanulmánya szerint tavaly 47 százalékkal ugrott meg az Európába irányuló kínai FDI, főként az EV-projektek révén. Magyarország a fő célpont, de a lendület törékeny. 

Menekülés a menedékből: Peking ott támadhat, ahol nem számítottak rá 

2025. április 11. | Santo Martin

Mi történik, ha a korábban tévedhetetlen mentőövről kiderül, hogy mégsem tartja fent a felszínen a befektetőket? Úgy tűnik, hogy Trump vámháborújának viharában az amerikai államkötvények által nyújtott menedékre ezúttal nincs túl nagy igény. De mi vagy inkább ki állhat ennek a hátterében?

Látványosan bővült a hazai kkv-szektor

2024. december 15. | Makronóm

Mintegy 900 ezer kkv van Magyarországon, a számuk tíz év alatt közel 47 százalékkal bővült, ami leginkább a mikrovállalkozások számának növekedésének köszönhető – állapítja meg a Makronóm Intézet 2024. decemberi Gazdasági Monitor elemzése.

Továbbra is befektetésre ajánlja hazánkat a Moody’s 

2024. november 30. | Makronóm

Megerősítette Magyarország államadósságának befektetésre ajánlott besorolását – a Standard and Poor’s-hoz és a Fitch Ratings-hez hasonlóan – a Moody’s is a mai napon közzétett minősítésében, bár negatív kilátások mellett. A három legjelentősebb hitelminősítő jelentései egyaránt nagyfokú bizalmat tükröznek hazánk iránt, köszönhetően annak, hogy a magyar gazdaság stabil és válságálló. 

G20 vagy BRICS+? Mindkét csoport reformokért kiált 

2024. november 9. | Makronóm

A G20 komoly kihívások előtt áll: a globális dél egyre inkább a BRICS+ felé fordul, miközben recseg-ropog a Bretton Woods-i intézményrendszer. A csoport viszont még időben van a reformokhoz, hogy megmentse a globális pénzügyi rendszert. Mi kell a sikerhez?

A világ negyedik legnagyobb bankjának vezetőivel tárgyalt Varga Mihály 

2024. szeptember 25. | Makronóm

Az elmúlt évtized munkáját folytatva tovább erősítjük Magyarország pénzügyi központi szerepét a kelet-közép-európai térségben – jelentette ki Varga Mihály, miután hivatalában fogadta Lin Csing-csent, a Bank of China alelnökét. A pénzügyminiszter kiemelte: a keleti nyitás politikájának köszönhető, hogy hazánk ma már hídfőállás Európa és Ázsia gazdasági együttműködésében, Magyarország a kínai befektetők első számú célpontja Kelet-Közép-Európában.

Egy éve erre vártak a befektetők, örülhetnek a feltörekvő piacok 

2024. szeptember 19. | Makronóm

Az elemzői várakozásoknak megfelelően 50 bázispontos kamatvágással a Federal Reserve is megkezdte a kamatcsökkentési ciklusát. A lépés mögött elsősorban a munkaerőpiac lassulása húzódik meg, miközben a jegybank értékelése szerint az infláció megfelelő ütemben tart a cél felé. A döntéshozók többsége még két 25 bázispontos vágást vár idén, amelyet további 4 követhet jövőre. A gyorsabb ütemű kamatcsökkentés kedvező hír a feltörekvő piacok számára, a Fed lazább monetáris politikája mozgásteret nyit világszerte a kamatvágásoknak. 

Nagy Márton az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank elnökével tárgyalt 

2024. szeptember 13. | Makronóm

Péntek 13-án Nagy Márton hivatalában fogadta Odile Renaud-Bassót az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnökét. A felek az egyeztetés során a hazai gazdaság aktuális helyzete és az EBRD magyarországi befektetései mellett áttekintették a magyar EU-elnökség versenyképességi célkitűzéseit is. 

Erősödhet a pénzügyi együttműködés Kínával 

2024. szeptember 4. | Makronóm

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter hivatalos pekingi látogatása során találkozott a Bank of China (BoC) és a China Construction Bank (CCB) vezetőivel. A tárgyalások célja a magyarországi energetikai és infrastrukturális fejlesztések finanszírozása érdekében folytatott párbeszéd további folytatása volt. 

Miért nem vásárol szinte senki sem zöldhidrogént? 

2024. augusztus 28. | Matus Tibor

Sokan megváltóként tekintenek a hidrogénre mint szén-dioxid-mentes üzemanyagra, de a zöldhidrogénprojektek túlnyomó többsége nem igazán tud felmutatni konkrét vevőt, pedig világszerte csaknem 1600 üzem felépítését tervezik. A napsütötte, szélfújta tájakon megtermelhető a tiszta energia, amivel a hidrogén kinyerhető a vízmolekulából, egy aprócska probléma van, nem igazán jelentkeznek az ügyfelek a drága hidrogén megvételére.

Trump lehetséges visszatérése ösztönzi az európai védelmi startupokba történő befektetéseket 

2024. augusztus 25. | Santo Martin

Donald Trump lehetséges visszatérése az amerikai elnöki posztra új lendületet adott az európai védelmi technológiai startupokba történő befektetéseknek, mivel a befektetők és a kormányok fokozódó aggodalommal tekintenek az Egyesült Államok jövőbeli NATO-politikájára. A geopolitikai bizonytalanság, az ukrajnai háború és a növekvő közel-keleti feszültségek hatására Európa egyre inkább saját védelmi képességeinek megerősítésére összpontosít, jelentős beruházásokkal támogatva a katonai innovációt és a technológiai fejlődést.

Pánikhangulat volt a piacokon, de mi van a háttérben? 

2024. augusztus 8. | Makronóm

Az elmúlt héten több váratlan hír érkezett, köztük a japán jegybank kamatemelése és az amerikai munkaerőpiac gyengébb adatai. Ezek szélsőséges reakciókat váltottak ki a befektetőkből, jelentős árfolyammozgásokat és tőzsdei pánikot eredményezve világszerte. A helyzetet súlyosbította a mesterséges intelligenciához kapcsolódó részvények vélt  túlárazottsága, ami korrekciót idézett elő a piacon. 

A török szultán megirigyelte Orbán „nagyherceg” sikereit 

2024. július 16. | Matus Tibor

Egy kínai publicista igencsak vitriolosan írt Törökország vámpolitikájáról. Nem nevezi zsarolásnak, de furcsállja, hogy a vámtételek változtatásával próbálják megszerezni a kínai beruházásokat, főképp az elektromos autók területén. Ahogy fogalmaz, a török szultán megirigyelte Orbán nagyherceg sikereit az ázsiai tőke bevonzása területén.

Az EU gazdasága képes lehet tartani a lépést az amerikaival? 

2024. július 12. | Makronóm

Az Európai Unió gazdasága jócskán lemaradt az Egyesült Államokétól. Ennek számos oka van, amelyek közül többet is lehetne orvosolni, például az egyes szektorokba való befektetésekkel vagy a versenyképesség megerősítésével. Akadnak viszont olyan tényezők is, amelyekre már nehezebb megoldást találni. 

Méregdrága technikai baki csúszott be a New York-i tőzsdén, de ki fog fizetni? 

2024. június 7. | Matus Tibor

A New York-i tőzsdén (NYSE) a június 3-i kereskedés elején számos részvénynél abnormális árfolyamok jelentek meg, ami miatt a kereskedést felfüggesztették. A részvényárfolyamról szóló információk feldolgozásánál fellépő rendszerhiba miatt több papír értéke akár a 98 százalékát is elvesztette.  

Oroszországot a szankciók fejlődésre ösztönzik 

2024. május 29. | Matus Tibor

Sziluanov, a régi-új orosz pénzügyminiszter forrásokat keres a gazdaság további beruházásaihoz. Pragmatikusan kihasználná a befagyasztott orosz vagyonok miatt kialakult helyzetet. Megszokhattuk az oroszoktól, hogy megpróbálják a maguk javára fordítani az ellenük hozott szankciókat.

Magyarország mentheti meg az európai autóipart 

2024. május 18. | Makronóm

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Magyar Nemzetben megjelent cikkében értékelte a kínai elnök magyarországi látogatását, és meghatározó lépcsőfoknak nevezve azt, mivel a diplomáciai kapcsolatok 75. évfordulóját egy olyan tartós, átfogó stratégiai partnerséggel koronázhattuk meg, amivel ma is csak néhány ország rendelkezik. Úgy véli, az Európai Unió alapvető érdeke a versenyképes Kínával való sokoldalú együttműködés.

Két folyosó, egy övezet – Kína és Vietnám kapcsolata 

2024. március 16. | Makronóm

Annak ellenére, hogy a nyugati médiában általában igyekeznek felnagyítani a kínai–vietnámi geopolitikai ellentétet, a két gazdaság összefonódása következtében valójában mindkét félnek érdeke a szoros gazdasági együttműködés. A délkelet-ázsiai térséget tekintve Vietnám is kölcsönösen előnyös együttműködésekre törekszik Kínával. A Két folyosó, egy övezet kezdeményezés megfelelő alapot jelenthet a két ország által megálmodott tervek szinergiájának. 

Tovább mélyülhet a magyar–dél-koreai innovációs együttműködés  

2024. február 28. | Makronóm

Dél-Korea és Magyarország szakemberei tegnap Budapesten egyeztettek a Gazdasági Innovációs Partnerségi Program (Economic Innovation Partnership Program, EIPP) rendezvényén a magyar–dél-koreai technológiai és tudástranszferben rejlő lehetőségekről. Az EIPP fókusza elsősorban az e-mobilitás, a karbonsemleges közlekedés fejlesztésére irányul.

Továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot A Fitch Ratings 

2023. december 17. | Makronóm

Töretlen a bizalom hazánk iránt, a Standard and Poor’s múlt heti pozitív döntését követően ma a Fitch Ratings is megerősítette Magyarország adósságbesorolását. Ez egy újabb biztató jel, a jelentős hitelminősítők mindegyike befektetésre ajánlott kategóriába sorolja Magyarországot. 

A talpra állást követően ismét növekedési pályára állhat a magyar gazdaság 

2023. november 17. | Makronóm

Az adórendszer versenyképessége kulcsfontosságú tényező Magyarországon – mondta Varga Mihály az Official Monetary and Financial Institutions Forum (OMFIF) budapesti gazdasági és pénzügyi fórumán tartott előadásában. A pénzügyminiszter kiemelte: a hazai gazdaság a harmadik negyedévben visszatért a növekedési pályára, és a következő években tartósan és magas ütemben bővülhet.

Kérdezz bátran!
Chat