Vízumvita az USA-ban: a Trump előtt álló politikai dilemma
A megválasztott elnök koalíciója két táborra oszlott a magasan képzett bevándorlók ügyében, mindez az amerikai vagyoni egyenlőtlenségek okozta egyre nagyobb problémákra vezethető vissza.
A megválasztott elnök koalíciója két táborra oszlott a magasan képzett bevándorlók ügyében, mindez az amerikai vagyoni egyenlőtlenségek okozta egyre nagyobb problémákra vezethető vissza.
A gazdag OECD-országokba irányuló legális migráció 2023-ban rekordot döntött: 6,5 millió ember érkezett, ami fellendítette a gazdaságokat, különösen a munkaerőpiacot és az inflációs válságból való kilábalást. A trend ugyanakkor politikai feszültségeket keltett, mivel sok választó az illegális migrációra és a menedékkérők számának növekedésére összpontosít. Ezért több ország, köztük Kanada és az Egyesült Királyság is szigorított a migrációs szabályokon.
A Gallup friss felmérése szerint az amerikaiak 2005 óta a legnagyobb arányban támogatnák, ha a kormány szigorúbban ellenőrizné a migrációt. A bevándorlás kezelésének kérdése az elnökválasztási kampányban is kiemelt szerepet kap, különösen a republikánus szavazóknál, tekintettel a tengerentúlon egyre romló biztonsági helyzetre.
Amerikában, Ausztráliában és Európa egyes részein a magas kamatlábak ellenére újra berobbantak az ingatlanpiacok. Mégis hogy lehetséges ez?
Brüsszel kezdi ütni Hollandiát, miután Mark Rutte leköszönő kormányfő pártja úgy tűnik, megállapodott a radikálisan bevándorlásellenes Geert Wildersszel. Elképzelhető, hogy a hollandoknál új időszámítás kezdődik, és megalakulhat egy zömében jobboldali négypárti koalíciós kormány. Az ország egy eddig ismeretlen kihívás előtt áll.
Túl sok lehet a jóból – így összegezhető egy kanadai tanulmány, amely szerint a népességnövekedésnek meredeken le kell lassulnia, mielőtt a termelékenység javulni tudna. Az észak-amerikai ország erősen támaszkodik a bevándorlásra, hogy táplálja a gazdaságot, de most népességcsapdába került.
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legnépszerűbb cikkeinket. Ez az október 15-i írásunk a kilencedik legtöbbet kattintott volt 2023-ban. Azt írtuk, hogy Kissinger szerint Berlin súlyos hibát követett el, amikor hagyta elfajulni a tömeges bevándorlást.
Az Európai Bizottság november 15-én bemutatta „az Európába irányuló szervezett mobilitás első uniós keretét”, amelynek célja, hogy az elkövetkező években megkönnyítse több millió bevándorló dolgát.
A TrendFM-en hallható Fintech Világa legutóbbi adásában Suppan Márton, a Peak alapítója és Érczfalvi András műsorvezető Juhász Benedeket, a Peak ügyvezető partnerét látta vendégül, akivel a bevándorlók számára elérhető pénzügyi szolgáltatásokról és leginkább azok hiányáról beszélgettek.