chipgyártás – makronom.eu
2025. április 28., hétfő

Kínai áttörés: még olcsóbb és még hatékonyabb MI-modellek jöhetnek 

2025. március 27. | Páczi Zsolt

Egy kínai vállalat olyan mesterségesintelligencia-tanítási technológiát fejlesztett ki, amely akár 20 százalékkal csökkentheti az ilyen modellek fejlesztési költségeit. Az újabb innováció rávilágít az ázsiai nagyhatalom technológiai fejlettségére is, hiszen az áttörést kizárólag kínai chipekkel érték el. 

Trump kivégzi Biden szent tehenét

2025. március 10. | Révész Béla Ákos

Kongresszusi beszédében az elnök elődje egyik főműve, a chiptörvény eltörlését lebegtette be. Szerinte az állami támogatással épített chipipar eleve halott ötlet, a külföldi vállalatokat elég lesz vámokkal megfenyegetni, hogy mindenféle ösztönző nélkül az Egyesült Államokba helyezzék a gyártást. Talán igaza van.

A mesterséges intelligencia a nagyhatalmi versenyben maradás alapfeltétele lett 

2025. március 7. | Makronóm

A kínai DeepSeek mesterségesintelligencia-fejlesztése alacsonyabb költségvetéssel és régebbi technológiával is megközelítette a nyugati csúcsmodellek színvonalát, megingatva az amerikai technológiai fölénybe vetett hitet. Az MI-fejlesztés így nemcsak üzleti, hanem geopolitikai kérdéssé is vált: Washington szankciói nem tudták megakadályozni a kínai áttörést. 

Ismét a kínaiak hoztak áttörést a chiptechnológiában  

2025. február 3. | Makronóm

Kínai kutatók egy olyan nagy teljesítményű algoritmust fejlesztettek, amely képes összetett tervezési problémákat megoldani az általános GPU-k esetében. Az algoritmus 800-szorosára növeli az Nvidia GPU teljesítményét a tudományos számítástechnikában 

Célzott lövéseket ad le Washington a chipháborúban

2024. október 15. | Révész Béla Ákos

Az amerikai kormány országonként megállapított felső limitet vezetne be a chipexportban. A fő cél természetesen a kínai mesterséges intelligencia fejlesztéseinek lassítása.

A Nyugat gőzerővel függetleníti magát Tajvantól 

2024. szeptember 22. | Makronóm

A Nyugat tajvani chipfüggősége geopolitikai és gazdasági kockázatot jelent. Az USA és az EU jelentős beruházásokkal és exportkorlátozásokkal próbálja csökkenteni ezt az állapotot. Vajon sikerülhet-e az áttörés, és milyen hatással lesz ez a globális technológiai versenyre? 

A német gazdaságról – Az Intel elhalasztja a magdeburgi chipgyár építését 

2024. szeptember 20. | Matus Tibor

Az Intel úgy döntött, hogy egyelőre két évvel elhalasztja a Magdeburgba tervezett chipgyár építését. Ez egyrészt kellemetlen a német gazdaságpolitikának, amely szeretne újra részt venni a fejlett technológiák fejlesztésében, másrészt viszont egyelőre nem kell felhasználni azt a tízmilliárd eurót, amit az amerikai cég bevonzására szántak. Persze hogy a hirtelen talált pénzt miképp lehetne elkölteni, az azonnal vitát robbantott ki a szövetségi kormányban.

Az Intel tündöklése és látványos lejtmenete 

2024. augusztus 23. | Matus Tibor

Az Intel története tankönyvi példa arra, hogy a nyereség rövid távon való hajszolása hosszú távon hogyan vezethet katasztrófához. A vállalat, mely egykor az innováció motorja volt, most a saját pénzügyi rövidlátásának terheit viseli. Lynn Parramore, az Új Gazdasági Gondolkodás Intézetének vezető kutatói elemzője vizsgálta meg a cég történetét. Munkájának a Biden-kormány intenzív támogatási politikája ad aktualitást.

Karöltve a szankciók ellen: ömlenek Kínába a tiltott amerikai chipek

2024. augusztus 15. | Révész Béla Ákos

Bár a Kína felé irányuló amerikai chipkereskedelemre a legszigorúbb tiltó rendelkezések vonatkoznak, a gyártók – tudatosan vagy sem – mindig megtalálják a módját, hogy eladhassák a termékeiket. Ahogyan a kínai vevők is pontosan ismernek minden trükköt.

Rekordszinten a koreai chipexport az MI miatt 

2024. július 3. | Santo Martin

A mesterséges intelligencia iránti kereslet miatt Dél-Korea chipexportja júniusban rekordszintre emelkedett, ezzel pedig az ázsiai ország a legnagyobb kereskedelmi többletét könyvelhette el 2020 szeptembere óta. Úgy tűnik, a globális piaci trendek Szöulnak kedveznek.

Új szakaszába lép az amerikai–kínai technológiai háború 

2024. június 26. | Santo Martin

A Biden-kormányzat a kritikus technológiák kínai fejlesztésének megakadályozása érdekében korlátozni szeretné az amerikai magánszemélyek és vállalatok befektetéseit Kínában, különösen a félvezetők, a kvantumszámítás és a mesterséges intelligencia (MI) területén. Peking éles kritikával reagált a javaslatra, a kínai MI-cégek azonban úgy tűnik, képesek lesznek alkalmazkodni az új helyzethez.

A világgazdaság legszűkebb keresztmetszete Európában található

2024. június 1. | Makronóm

Az ASML holland központú félvezetőipari vállalat is megérezheti a Kínával szemben bevezetett amerikai szankciók hatását. Ha leáll az export, az ázsiai nagyhatalomnak le kell mondania a legmodernebb chipekről, viszont az európai versenyképesség is megsínyli a következményeket.

A keleti Szilícium-völgy: hogyan válhat meghatározóvá ez az ország a félvezetőiparban? 

2024. április 18. | Makronóm

Malajziában egyre több startup működik a chipszektor tervezői ágazatában. Az elmúlt években, többek között a blokkosodásból is hasznot húzva, mind jobban fejlődtek a maláj chiptervező cégek. Ázsiában azonban komoly verseny zajlik ebben az iparágban, és ahhoz, hogy Kuala Lumpur a félvezetőipar egyik királyává válhasson, először a saját lábára kell állnia és vonzóbbá kell válnia a szakemberek számára. 

Folytatódik a chipháború: Kína rendelettel mért csapást a nyugati gyártókra 

2024. március 27. | Makronóm

Az amerikai korlátozásokra válaszul és a teljes önellátás célját kitűző stratégia részeként Kína a teljes számítógép- és szerverparkjának azon elemeit lecserélné, amelyek külföldi technológiával készültek. Erről már rendelet is született. Bár a megvalósítás nem lesz zökkenőmentes, már meg is kezdődött, ez pedig súlyos csapás a nyugati chipgyártóknak, például az Intelnek és az AMD-nek. 

Kína felgyorsítaná a technológiai önellátás elérését 

2024. március 10. | Makronóm

Peking az technológiai önellátás erősítése jegyében több mint 27 milliárd dollárt gyűjtene össze ahhoz, hogy hatékonyabban finanszírozhassa chipgyártó vállalatait. Az alap főként önkormányzatoktól és állami vállalatoktól kap támogatást. A korábbi kettő mellett egy újabb forrás létrehozását az is motiválta, hogy az USA szigorítana a félvezető-technológiákkal kapcsolatos, Kínával szembeni szankciókon, és erre buzdítja szövetségeseit is.

Szerencse vagy zsenialitás – hogy lett Tajvan a chipipar világbajnoka? 

2023. december 20. | Mihálovics Zoltán

Napjainkban Tajvan, vagy ritkábban használt nevén a Kínai Köztársaság megkerülhetetlen szereplője a globális chipiparnak. Nem véletlen, hogy Kína és az Egyesült Államok konfliktusainak homlokterében van a sziget. Nem túlzás azt állítani, hogy az életünket működtető chipek több mint a felét Tajvanon gyártják.

„Németország Európa ostoba embere”

2023. december 8. | Révész Béla Ákos

Fűt-fát és sok milliárd eurót ígért a külföldi chipgyártóknak Berlin, ha Németországban létesítenek üzemet. Az Intel és a TSMC a német költségvetés összeomlása után már egyáltalán nem biztos a források biztosításában. Ahogyan abban sem, hogy akarnak-e még építkezni.

Egyetlen ábrán a világ legnagyobb chipgyártói

2023. november 26. | Révész Béla Ákos

Bevétel alapján mutatjuk a chipipar bálnáit: kilenc ázsiai mellett mindössze egy amerikai cég élvezi a globális torta legnagyobb szeleteink az ízét.