COVID-19 – makronom.eu
2025. június 13., péntek

Partihangulatban az amerikai gazdaság, de másnaposak a fogyasztók 

2024. október 21. | Makronóm

Az USA gazdasági mutatói kitűnő számokat produkálnak, egyes területeket tekintve sosem volt még ilyen jó állapotban választási évben. Ez mégsem feltétlenül hajtja Kamala Harris malmára a vizet. Hogy miért, annak a Reuters járt utána. 

Von der Leyenre saját korrupciós botránya kezd ráomlani

2024. július 17. | Révész Béla Ákos

Az Európai Unió Bírósága szerint hemzseg a szabálytalanságtól a Covid elleni vakcinabeszerzés ügye, amit Ursula von der Leyen bonyolított még 2021-ben – meglehetősen kétes és átláthatatlan módon. Az Európai Bizottság elnökének a legrosszabbkor jött a hír: csütörtökön szavaznak arról, kapjon-e az újabb ciklusra mandátumot.

Egyensúlyi politika szemben a költségvetési fegyelmezetlenséggel

2024. március 16. | Makronóm

Cikkünkben felidézzük milyen is volt a magyar gazdaságpolitika 2022-ben, amikor az EU továbbra is megengedő volt a fiskális fegyelmezetlenséget illetően, viszont hazai terepen már akkor prioritássá vált az egyensúly helyreállítása, és ez megfigyelhető volt a 2023-as költségvetésben is.

Manapság az álláskeresési segély vásárlóereje több mint másfélszerese annak, amit 2009-ben képviselt

2024. január 11. | Makronóm

Minden gazdasági válság kihívások elé állítja a gazdasági szereplőket, különösen azokat, akik hosszabb távon kénytelenek szembenézni a munkanélküliséggel. Milton Friedman, a neves közgazdász szerint a munkanélküliség mértéke jól tükrözi a kormányzati teljesítményt. Ebben a cikkben a 2008-09-es pénzügyi válság és a 2020-21-es koronavírus válság válaszintézkedéseit hasonlítjuk össze a munkanélküliség szempontjából. Az elemzés során kiderül, hogy a munkanélküliség drasztikus növekedését a 2010-es kormányváltás állította meg, a jelenlegi rendszerben arányosan többen jutnak álláskeresési támogatáshoz, mint a korábbi, balliberális kormányzat idején, és hogy a jelenlegi álláskeresési támogatás rövid távon jelentősebb segítséget nyújt, mint a 2010 előtti rendszer.

A pandémia hatása a világadósságra és a rejtett fenntarthatósági problémák

2023. július 15. | Makronóm

A világjárvány recessziót okozott és extrém szegénységbe taszított sok millió embert. A fiskális támogatások szükségesek voltak, de az adósságrobbanás a legnagyobb az II. világháború óta. A növekvő adósság miatt a beruházások és a növekedés veszélybe kerül. A társadalmi és gazdasági problémák egyre égetőbbek, és a pandémia csak súlyosbította a helyzetet.

Kérdezz bátran!
Chat