csatatérállamok – makronom.eu
2025. április 27., vasárnap

Csatatérállamok VII. – Pennsylvania, ahol legutóbb eldőlt

2024. november 3. | Mihálovics Zoltán

Pennsylvania 19 elektori szavazata miatt a választás legfontosabb csatatérállama, amelynek a demográfiai összetétele kicsiben tükrözi az amerikai választók egészét a fehér munkásosztály, a külvárosi szavazók fontossága és növekvő kisebbségi csoportok révén. Az infláció és a repesztéses gázkitermelés körüli viták kedvezhetnek Trumpnak, aki a felmérések szerint szűk előnnyel vezet Harris előtt.

Csatatérállamok VI. – Észak-Karolina, a független szavazók állama 

2024. november 2. | Mihálovics Zoltán

Észak-Karolinában Trump előnyét növeli a magas vidéki lakosságarány, miközben Harris kampánya a fekete közösség és a függetlenek megnyerésére összpontosít. A szoros versenyben a gyors urbanizáció és az etnikai sokszínűség a demokraták javára billentheti a mérleget. A hibahatáron belüli republikánus előny ellenére a demokraták jelentős kampányköltésbe kezdtek, bízva az állam átbillentésében. 

Csatatérállamok V. – Georgia, ahol az afroamerikai szavazatok döntenek

2024. november 1. | Mihálovics Zoltán

Georgia a társadalmi változások nyomán újra csatatérállammá vált, ahol a 16 elektori szavazatért folytatott verseny rendkívül szoros. Az állam afroamerikai lakossága és a növekvő spanyol ajkú közösség kritikus szerepet játszik a választásban. Bár Trump támogatottsága csekély előnyt mutat, a végső eredmény az afroamerikaiak részvételén múlhat. 

Csatatérállamok IV. – Michigan, ahol a közel-keleti helyzet politikai földrengést eredményezhet

2024. október 30. | Mihálovics Zoltán

Michigan 15 elektori szavazatával ismét lényegi szerepet kap a Fehér Házért folyó küzdelemben: a gazdasági kihívások, a fehér munkásosztály, a fekete és arab amerikai közösségek többek között a gázai háborúval kapcsolatos hozzáállás miatt mind meghatározhatják az eredményt. A legfrissebb közvélemény-kutatások Harris és Trump között fej fej melletti áll, így az egyik legkiélezetteb verseny itt várható.

Csatatérállamok III. – Arizona kékből ismét vörösbe válthat novemberben 

2024. október 28. | Mihálovics Zoltán

Arizonában Joe Biden szűken, 10 ezer szavazattal győzte le Donald Trumpot, ami jól példázza, hogy az ellenőrizetlen migráció megváltoztathatja egy állam szavazási mintázatát, miközben az amerikai–mexikói határon kialakult helyzet megosztja a társadalmat. Az állam gyorsan növekszik, egyre sokszínűbb, így a republikánusoknak elsősorban a fehérek és a spanyol ajkú lakosság mozgósítása lehet döntő tényező novemberben.

Csatatérállamok II. – Wisconsinban kezdődhet meg a kék fal áttörése novemberben 

2024. október 18. | Mihálovics Zoltán

Wisconsin az egyik fontos csatatérállam az amerikai elnökválasztáson, ahol minimális különbségekkel dől el a győzelem: a legutóbbi két voksoláson a jelöltek közti különbség mindössze 20 ezer szavazat volt a közel 6 milliós államban. Mivel Wisconsin kevésbé sokszínű és a fehér munkásosztály dominál, az fog dönteni, hogy ebben a csoportban melyik jelölt tud magabiztos előnyt kialakítani.

Csatatérállamok I. – Az „Ezüst Állam”, amely aranyat érhet az amerikai elnökválasztáson 

2024. október 16. | Mihálovics Zoltán

Nevada, az Egyesült Államok egyik fontos csatatérállama kulcsszerepet játszhat a közelgő elnökválasztáson. Vélhetően az a jelölt nyeri az államot, aki sikeresebb lesz a spanyol ajkúak körében. Bár a demokraták némi előnnyel indulnak főként a népesség egyenlőtlen eloszlása miatt, a megélhetési költségek növekedése és a bevándorlás miatti aggodalmak Donald Trump javára fordíthatják a versenyt.

Ami kell a győzelemhez: a csatatérállamok anatómiája 

2024. augusztus 30. | Mihálovics Zoltán

Az amerikai elnökválasztásokat rendszerint a csatatérállamok döntik el, amelyek kiléte a ciklusok közti szociográfiai változások miatt folyamatos mozgásban van. Ahogy polarizálódik az amerikai társadalom, úgy ezen államok száma is csökken. A mostani állapot szerint a versenyfutást november 5-én 7 csatatérállam dönti el. A fő kérdés, hogy ki tudja sikeresebben megszólítani a célzott választói csoportokat.