együttműködés – makronom.eu
2025. április 28., hétfő

Az MI szabályozása és a dezinformáció elleni küzdelem a rijádi Internet Governance Forum középpontjában 

2024. december 20. | Páczi Zsolt

Több mint 170 ország képviselője gyűlt össze december 15. és 19. között Rijádban, az ENSZ égisze alatt szervezett 19. Internet Governance Forumon. A résztvevők az idei találkozón olyan kulcsfontosságú kérdésekkel foglalkoztak, mint a mesterséges intelligencia ellenőrzése és az online félretájékoztatás elleni küzdelem. 

G20 vagy BRICS+? Mindkét csoport reformokért kiált 

2024. november 9. | Makronóm

A G20 komoly kihívások előtt áll: a globális dél egyre inkább a BRICS+ felé fordul, miközben recseg-ropog a Bretton Woods-i intézményrendszer. A csoport viszont még időben van a reformokhoz, hogy megmentse a globális pénzügyi rendszert. Mi kell a sikerhez?

Együttműködés a VOSZ és a JVSZ között 

2024. október 18. | Halaska Gábor

Erősödik az együttműködés a gazdaság, a vállalatok és a vállalkozások világában fontos két szervezet, a VOSZ és a JVSZ között. 

Nagy Márton Pekingben: fókuszban az energiatároló rendszerek újrahasznosítása és a beruházások 

2024. szeptember 6. | Makronóm

A nemzetgazdasági miniszter pekingi útjának kiemelt fontosságú állomásaként megbeszélést folytatott az Ipari és Információ Technológiai Minisztérium (MIIT) vezetőjével, Csin Csuang-lunggal (Jin Zhuanglong), valamint találkozott a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) vezetőivel, ami Magyarország iparfejlesztési stratégiájának megvalósítása szempontjából meghatározó. 

A szenátus elégedetlen a Kína-ellenes transzatlanti stratégiával

2024. augusztus 24. | Santo Martin

Az Egyesült Államok és Európa között évek óta tartó együttműködés Kína befolyásának visszaszorítására vegyes eredményeket hozott. Az USA szenátusának legfrissebb jelentése „gyenge kettesre” értékeli a blokkosodást erősítő intézkedéseket, amely szerint a Biden–Harris-adminisztráció bár nagy bejelentéseket tett, azok gyakorlati megvalósítása mégis elmaradt. A jelentés áttekinti az elmúlt négy év eredményeit, és javaslatokat tesz a jövőbeli lépésekre.

Amerika utolsó mentsvára Afrikában 

2024. június 9. | Makronóm

Az Egyesült Államok különleges státuszba emelte Kenyát, így ez lett az első szubszaharai ország, amely jelentős nem NATO-szövetséges rangot kapott. Ez a lépés jelentős eredmény mindkettejüknek, különösen azért, mivel az USA egyre inkább szembesül a kontinenst uraló nagyhatalmak, Kína és Oroszország növekvő befolyásával. 

Német vélemény: „Macron? Végtelen pátosz, de lapos pénztárca”  

2024. május 29. | Makronóm

Huszonegy ágyúlövéssel üdvözölték, amikor Emmanuel Macron repülőgépe vasárnap leszállt Németországba, ahol Berlinben a demokrácia napjának ünnepségén vett részt. Majd másnap francia és német nyelvű beszédében felszólította az európaiakat, hogy „ébredjenek fel” a szélsőjobboldal erősödésére, kevesebb mint két héttel a választások előtt. Franciaországban, akárcsak Németországban, a kormányzó erők megalázó vereséggel nézhetnek szembe a június 9-i voksoláson. 

A blokkosodás ellenszerének nyomában 

2024. május 22. | Makronóm

A Debreceni Egyetem és a Makronóm Intézet szervezésében, a Makroszkóp rendezvénysorozat keretében tartottak konferenciát A blokkosodás gazdasági hatásai címmel az oDEon Színházban. A szakemberek a téma kapcsán megoldási lehetőségeket is felvázoltak előadásaikban. 

A stratégiai partnerség Kína és Magyarország számára egyaránt gyümölcsöző 

2024. május 16. | Makronóm

Hszi Csin-ping kínai elnök látogatásához kapcsolódóan szervezte meg Csöcsiang (Zheijang) tartomány Kereskedelmi Minisztériuma a China (Zhejiang)–Hungary Economic & Trade Cooperation Exchange Conference rendezvényt, amely a többi eseményhez hasonlóan a magyar–kínai kapcsolatok további elmélyítését kívánja előmozdítani. 

Hazánk Németország szoros gazdasági partnere 

2024. május 15. | Makronóm

A Nemzetgazdasági Minisztérium delegációjának németországi látogatásakor az egyeztetések középpontjában elsősorban a magyar–német, illetve a magyar–bajor gazdasági együttműködésről, a gazdasági kilátásokról és az európai versenyképesség növeléséről esett szó.  

Nukleáris együttműködés és új vasúti beruházás – Mit hozott Hszi Csin-ping látogatása? 

2024. május 10. | Makronóm

A két állam 75 éves kapcsolatfelvételének méltó megünneplése volt Hszi Csin-ping kínai elnök magyarországi látogatása – emelte ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Az ázsiai vezető és Orbán Viktor miniszterelnök számos új partnerségi, együttműködési és kereskedelmi megállapodást írt alá, amely mind azt a célt szolgálja, hogy kölcsönös előnyök mellett előmozdítsa hazánk gazdasági fejlődését. 

A Kínával való együttműködés is segíti a magyar versenyképesség növelését 

2024. május 9. | Makronóm

A magyar–kínai gazdasági kapcsolatok erősödése kiemelt fontosságú mindkét ország számára – jelentette ki Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára, miután kereskedelmi együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá Vu Csianggal, a Shandong Dihao International Investment Limited Company képviselőjével. Kiemelte: a mostani megállapodás is a magyar gazdaság versenyképességének folyamatos és dinamikus növekedését szolgálja. 

Európának aktív együttműködésekre van szüksége – interjú 

2024. május 5. | Makronóm

Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár nemrégi a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) tartott előadást, és hangsúlyozta, hogy Európának nem szabad befelé fordulnia, hanem aktívan kell keresnie az együttműködést a potenciális partnereivel. A néppárti politikus szerint a függőségek csökkentése helyes törekvés, a szétválasztás, azaz a decoupling stratégiája azonban óriási károkat okozhat a világgazdaságban.

Tovább mélyülhet a magyar–dél-koreai innovációs együttműködés  

2024. február 28. | Makronóm

Dél-Korea és Magyarország szakemberei tegnap Budapesten egyeztettek a Gazdasági Innovációs Partnerségi Program (Economic Innovation Partnership Program, EIPP) rendezvényén a magyar–dél-koreai technológiai és tudástranszferben rejlő lehetőségekről. Az EIPP fókusza elsősorban az e-mobilitás, a karbonsemleges közlekedés fejlesztésére irányul.

Üzbegisztán stratégiai fontosságú Peking számára

2024. február 4. | Makronóm

Savkat Mirzijojev üzbég elnök Kínába látogatott, ahol Hszi Csin-ping kínai elnökkel is találkozott. A két államfő több pontból álló dokumentumcsomagot írt alá az együttműködés elmélyítése érdekében. A találkozó legfontosabb megegyezése az Üzbegisztán és Kína közötti kapcsolatok megerősítése, úgynevezett „minden időjárási körülmény közötti”, viharálló stratégiai szintre emelése volt. 

Cél, hogy továbbra is szoros maradjon az együttműködés a francia vállalatokkal 

2024. január 23. | Makronóm

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter második alkalommal tartott előadást a Magyar–Francia Kereskedelmi és Iparkamara évadnyitó rendezvényén, amelyen Claire Legras francia nagykövet mellett többek közt olyan Magyarországon működő vállalkozások vezetői vettek részt, mint az Auchan, a Cofidis, az Electrolux és a Sanofi. A nemzetgazdasági miniszter jelezte, egyre több francia cég érkezik hazánkba.

Január elsejétől öt országgal bővült a BRICS-együttműködés 

2024. január 3. | Matus Tibor

Szaúd-Arábia, Egyiptom, az Egyesült Arab Emírségek, Irán és Etiópia 2024. január 1-jén hivatalosan is tagja lett a BRICS-nek. Az új tagállamok szakértői a csatlakozástól azt várják, hogy a lépés segít majd kiaknázni a lehetőségeiket, és az együttműködés előmozdítja a saját gazdasági fejlődésüket.

Együttműködni vagy felégetni a világot 

2023. november 5. | Matus Tibor

Jobb lenne a világ, ha nem legyőzni, inkább meggyőzni akarnák a legnagyobb riválist, Kínát.  Az amerikaiak háromnegyede is békéért kiált. 

Fokozzunk az ipari együttműködést Georgiával 

2023. október 13. | Makronóm

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter Orbán Viktor vezetésével részt vett az október 11–12-én tartott georgiai–magyar közös kormányülésen, amelynek keretében külön egyeztetést folytatott Levan Davitashvili miniszterelnök-helyettessel, aki egyben gazdasági és fenntartható fejlődési miniszter is.

Lesz érdemi együttműködés a BRICS és a G20 között? 

2023. október 11. | Matus Tibor

A BRICS egy újabb utat nyitott a globális kihívások kezelésére, de ügyelni kell arra, hogy ne terjeszkedjen túl gyorsan – figyelmeztet egy kínai biztonságpolitikai kutató, egyben felveti a kérdést, hogy miképp alakul a viszony a G20-as csoport és a BRICS között.

Szerbia és az Airbus folytatják fegyveripari együttműködésüket

2023. július 28. | Makronóm

Szerbia és az Airbus ipari együttműködés keretében többek között a H125M és H145M helikopterekre fókuszálnak, beleértve fegyverzet integrációt és minősítéseket. A SiRTAP drón program keretében Szerbia további technológiai előrelépést tehet, amely komoly kihívást jelenthet az ország számára.

A brazilok és argentinok közös vágyálmának kilátásai

2023. július 21. | Makronóm

Nemrégiben figyelemmel követhettük, hogy Brazília és Argentína közös szervezésű csúcstalálkozóján aláírtak egy tervezetet, aminek lényege a szorosabb gazdasági összefogás kialakítása. Ennek keretein belül tárgyaltak a közös valuta, a sur létrehozásáról is.