Új lendület jöhet a magyar–kínai digitális együttműködésben
Február 23. és 26. között Szolnoki Szabolcs technológiáért felelős helyettes államtitkár Budapesten fogadta a Kínai Nemzeti Adatkezelési Hivatal magas rangú delegációját.
Február 23. és 26. között Szolnoki Szabolcs technológiáért felelős helyettes államtitkár Budapesten fogadta a Kínai Nemzeti Adatkezelési Hivatal magas rangú delegációját.
Több mint 170 ország képviselője gyűlt össze december 15. és 19. között Rijádban, az ENSZ égisze alatt szervezett 19. Internet Governance Forumon. A résztvevők az idei találkozón olyan kulcsfontosságú kérdésekkel foglalkoztak, mint a mesterséges intelligencia ellenőrzése és az online félretájékoztatás elleni küzdelem.
Az idén a kiberbűnözés elleni harcban kiemelkedő eredményeket értek el a bűnüldöző szervek és a magánszektor segítségével, bizonyítva, hogy az összefogás kulcsfontosságú a globális fenyegetések megfékezésében.
A G20 komoly kihívások előtt áll: a globális dél egyre inkább a BRICS+ felé fordul, miközben recseg-ropog a Bretton Woods-i intézményrendszer. A csoport viszont még időben van a reformokhoz, hogy megmentse a globális pénzügyi rendszert. Mi kell a sikerhez?
Erősödik az együttműködés a gazdaság, a vállalatok és a vállalkozások világában fontos két szervezet, a VOSZ és a JVSZ között.
A nemzetgazdasági miniszter pekingi útjának kiemelt fontosságú állomásaként megbeszélést folytatott az Ipari és Információ Technológiai Minisztérium (MIIT) vezetőjével, Csin Csuang-lunggal (Jin Zhuanglong), valamint találkozott a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) vezetőivel, ami Magyarország iparfejlesztési stratégiájának megvalósítása szempontjából meghatározó.
Az Egyesült Államok és Európa között évek óta tartó együttműködés Kína befolyásának visszaszorítására vegyes eredményeket hozott. Az USA szenátusának legfrissebb jelentése „gyenge kettesre” értékeli a blokkosodást erősítő intézkedéseket, amely szerint a Biden–Harris-adminisztráció bár nagy bejelentéseket tett, azok gyakorlati megvalósítása mégis elmaradt. A jelentés áttekinti az elmúlt négy év eredményeit, és javaslatokat tesz a jövőbeli lépésekre.
India a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) országainak központi bankjaival közösen gőzerővel dolgozik egy olyan platformon, amely lehetővé teszi a határokon átnyúló azonnali és olcsó lakossági tranzakciókat.
Az Egyesült Államok különleges státuszba emelte Kenyát, így ez lett az első szubszaharai ország, amely jelentős nem NATO-szövetséges rangot kapott. Ez a lépés jelentős eredmény mindkettejüknek, különösen azért, mivel az USA egyre inkább szembesül a kontinenst uraló nagyhatalmak, Kína és Oroszország növekvő befolyásával.
Huszonegy ágyúlövéssel üdvözölték, amikor Emmanuel Macron repülőgépe vasárnap leszállt Németországba, ahol Berlinben a demokrácia napjának ünnepségén vett részt. Majd másnap francia és német nyelvű beszédében felszólította az európaiakat, hogy „ébredjenek fel” a szélsőjobboldal erősödésére, kevesebb mint két héttel a választások előtt. Franciaországban, akárcsak Németországban, a kormányzó erők megalázó vereséggel nézhetnek szembe a június 9-i voksoláson.
A Debreceni Egyetem és a Makronóm Intézet szervezésében, a Makroszkóp rendezvénysorozat keretében tartottak konferenciát A blokkosodás gazdasági hatásai címmel az oDEon Színházban. A szakemberek a téma kapcsán megoldási lehetőségeket is felvázoltak előadásaikban.
Hszi Csin-ping kínai elnök látogatásához kapcsolódóan szervezte meg Csöcsiang (Zheijang) tartomány Kereskedelmi Minisztériuma a China (Zhejiang)–Hungary Economic & Trade Cooperation Exchange Conference rendezvényt, amely a többi eseményhez hasonlóan a magyar–kínai kapcsolatok további elmélyítését kívánja előmozdítani.
A Nemzetgazdasági Minisztérium delegációjának németországi látogatásakor az egyeztetések középpontjában elsősorban a magyar–német, illetve a magyar–bajor gazdasági együttműködésről, a gazdasági kilátásokról és az európai versenyképesség növeléséről esett szó.
A két állam 75 éves kapcsolatfelvételének méltó megünneplése volt Hszi Csin-ping kínai elnök magyarországi látogatása – emelte ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Az ázsiai vezető és Orbán Viktor miniszterelnök számos új partnerségi, együttműködési és kereskedelmi megállapodást írt alá, amely mind azt a célt szolgálja, hogy kölcsönös előnyök mellett előmozdítsa hazánk gazdasági fejlődését.
A magyar–kínai gazdasági kapcsolatok erősödése kiemelt fontosságú mindkét ország számára – jelentette ki Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára, miután kereskedelmi együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá Vu Csianggal, a Shandong Dihao International Investment Limited Company képviselőjével. Kiemelte: a mostani megállapodás is a magyar gazdaság versenyképességének folyamatos és dinamikus növekedését szolgálja.
Wolfgang Schüssel volt osztrák kancellár nemrégi a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) tartott előadást, és hangsúlyozta, hogy Európának nem szabad befelé fordulnia, hanem aktívan kell keresnie az együttműködést a potenciális partnereivel. A néppárti politikus szerint a függőségek csökkentése helyes törekvés, a szétválasztás, azaz a decoupling stratégiája azonban óriási károkat okozhat a világgazdaságban.
Dél-Korea és Magyarország szakemberei tegnap Budapesten egyeztettek a Gazdasági Innovációs Partnerségi Program (Economic Innovation Partnership Program, EIPP) rendezvényén a magyar–dél-koreai technológiai és tudástranszferben rejlő lehetőségekről. Az EIPP fókusza elsősorban az e-mobilitás, a karbonsemleges közlekedés fejlesztésére irányul.
Savkat Mirzijojev üzbég elnök Kínába látogatott, ahol Hszi Csin-ping kínai elnökkel is találkozott. A két államfő több pontból álló dokumentumcsomagot írt alá az együttműködés elmélyítése érdekében. A találkozó legfontosabb megegyezése az Üzbegisztán és Kína közötti kapcsolatok megerősítése, úgynevezett „minden időjárási körülmény közötti”, viharálló stratégiai szintre emelése volt.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter második alkalommal tartott előadást a Magyar–Francia Kereskedelmi és Iparkamara évadnyitó rendezvényén, amelyen Claire Legras francia nagykövet mellett többek közt olyan Magyarországon működő vállalkozások vezetői vettek részt, mint az Auchan, a Cofidis, az Electrolux és a Sanofi. A nemzetgazdasági miniszter jelezte, egyre több francia cég érkezik hazánkba.
Szaúd-Arábia, Egyiptom, az Egyesült Arab Emírségek, Irán és Etiópia 2024. január 1-jén hivatalosan is tagja lett a BRICS-nek. Az új tagállamok szakértői a csatlakozástól azt várják, hogy a lépés segít majd kiaknázni a lehetőségeiket, és az együttműködés előmozdítja a saját gazdasági fejlődésüket.
A kormány stratégiai ágazatnak tekinti a biztosítási ágazatot, amelynek a stabilitása, a kiegyensúlyozott jövőképe, a versenyképessége és az ügyfélorientált működése nemzetgazdasági jelentőségű.
Novák Katalin arra kérte a kopt pápát, hogy tegyen meg mindent a mielőbbi béke érdekében. A köztársasági elnök egyiptomi látogatása alkalmával az országba exportált vasúti kocsikat gyártó vállalat vezetőjével is találkozott.
Jobb lenne a világ, ha nem legyőzni, inkább meggyőzni akarnák a legnagyobb riválist, Kínát. Az amerikaiak háromnegyede is békéért kiált.
Nagy Márton Alibek Kuantyrovval, Kazahsztán nemzetgazdasági miniszterével tárgyalt – tájékoztatott a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter Orbán Viktor vezetésével részt vett az október 11–12-én tartott georgiai–magyar közös kormányülésen, amelynek keretében külön egyeztetést folytatott Levan Davitashvili miniszterelnök-helyettessel, aki egyben gazdasági és fenntartható fejlődési miniszter is.
A BRICS egy újabb utat nyitott a globális kihívások kezelésére, de ügyelni kell arra, hogy ne terjeszkedjen túl gyorsan – figyelmeztet egy kínai biztonságpolitikai kutató, egyben felveti a kérdést, hogy miképp alakul a viszony a G20-as csoport és a BRICS között.
Szerbia és az Airbus ipari együttműködés keretében többek között a H125M és H145M helikopterekre fókuszálnak, beleértve fegyverzet integrációt és minősítéseket. A SiRTAP drón program keretében Szerbia további technológiai előrelépést tehet, amely komoly kihívást jelenthet az ország számára.
Nemrégiben figyelemmel követhettük, hogy Brazília és Argentína közös szervezésű csúcstalálkozóján aláírtak egy tervezetet, aminek lényege a szorosabb gazdasági összefogás kialakítása. Ennek keretein belül tárgyaltak a közös valuta, a sur létrehozásáról is.
A jelenlegi kínai-orosz katonai együttműködés inkább diplomáciai, semmint gyakorlati jellegű, azonban így is éppen elég bosszúságot okoz az Egyesült Államoknak.
Együttműködési megállapodást írt alá a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara a Makronóm Intézettel 2023. június 28-án, az MKIK székházában Budapesten. A gazdaságkutató és a Kamara közös célként fogalmazták meg a szorosabb együttműködést a hazai vállalkozások további fejlődése érdekében.