energia – makronom.eu
2025. március 20., csütörtök

Az amerikai LNG fontos fegyver lehet Trump kezében 

2025. március 16. | Makronóm

Az elmúlt évtizedben az amerikai LNG-ipar virágzásnak indult, és az Egyesült Államok vált a világ legnagyobb ellátójává. Donald Trump energiapolitikája tovább erősítheti az ágazatot, olyan pozíciót kölcsönözve Washington számára, amelyből sokkal könnyebben érvényesítheti az akaratát az energia tekintetében tőle függő országokkal szemben. 

Egyre éhesebbek az MI-adatközpontok

2025. február 23. | Halaska Gábor

A mesterséges intelligenciára specializálódott adatközpontok jövőre akár 90 TWh energiát is fogyaszthatnak évente, ebből az MI-műveletek önmagukban a teljes energiaigény 40 százalékát tehetik ki. De az MI-vezérlés a szerverfarmokon akár 30 százalékos energiamegtakarítást is hozhat.

Létezik olyan, hogy igazságos energiaátmenet?

2025. február 3. | Halaska Gábor

A megújuló energia térnyerése önmagában nem oldhatja meg az egyenlőtlenségeket, de Afrika sok országába hatalmas lehetőséget hoz, hiszen ott mintegy 600 millió embernek még ma sincs áramellátása.

Kínosan megbukott az EU közös gázbeszerzése

2024. október 1. | Révész Béla Ákos

A kereslet mindössze 2 százalékát elégítette ki az Európai Unió közös gázvásárlási projektje. Az AggregateEU névre keresztelt mechanizmus a jelek szerint teljesen hidegen hagyta az energiavállalatokat.

A megújulóenergia-részvények rendkívül alulértékeltek

2024. július 27. | Halaska Gábor

A megújuló energia iparágának dinamikus növekedése új befektetési lehetőségeket kínál. Elemzők szerint a Sunrun, a Canadian Solar és a Northland Power részvényei különösen ígéretesek a jelenlegi piaci környezetben.

Íme a kacsagörbe: sajnos a megújuló energia is szennyez 

2024. július 26. | Makronóm

Az ábra bemutatja a nettó terhelést egy tipikus tavaszi napon, különböző években. A nettó terhelés az az árammennyiség, amelyet az energiaforrásoknak (jellemzően nem megújulóknak) kell előállítaniuk, hogy kielégítsék a keresletet.

Norvégia megnyerte a geopolitikai lottót 

2024. július 19. | Makronóm

Norvégia vált Európa első számú szénhidrogén-beszállítójává. A skandináv ország rekordbevételeit jelenleg az olcsó orosz energiáról leváló Európa biztosítja, a jövőbeni forrásokat pedig a zöldátálláshoz nélkülözhetetlen kritikusnyersanyag-készlete, valamint a megújulókkal működtetett high-tech szektora fogja garantálni. Mindezek birtokában Oslo szerepe egyre jobban felértékelődik úgy az európai, mint a világpolitikában. 

Túl sok zöldenergia-projekt bukik el idő előtt 

2024. július 4. | Halaska Gábor

Egy friss tanulmány szerint az elmúlt öt évben Nagy-Britanniában a megújulóenergia-projektekre benyújtott kérelmek közel kétharmada nem jutott túl a tervezési szakaszon, érdemben akadályozva ezzel a zöldáramtermelésre való átállást. 

A zöldenergiáé a jövő: a geotermikus energia hatékonyabb kiaknázása a cél 

2024. május 29. | Makronóm

Magyar delegáció járt a geotermikus innovációban világelső Izlandon. Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára, valamint Gonda Bence, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága stratégiai elnökhelyettese a geotermikus energia alkalmazhatóságáról egyeztetett Gudlaugur Thór Thórdarson izlandi környezetvédelmi, energia- és klímaügyi miniszterrel Reykjavíkban, május 28-án. 

Semmit sem ér a zöldfordulat jelentős energiamegtakarítások nélkül! 

2024. április 22. | Halaska Gábor

A neves környezetvédő, Bertrand Piccard a Föld napja alkalmából arra szólított fel, hogy újra figyeljünk az energia pazarlásának csökkentésére, mondván, „reménytelen” a megújuló energiákra való áttérés a hatékonyság javítása nélkül.

Napelemből európaikerítés – a kínai napelemdömping eredménye

2024. április 6. | Makronóm

Egyre több európai országban napelemeket telepítenek már a kerítésekre is, olyan olcsók lettek a panelek. A kínai napelemdömping és az ázsiai nagyhatalom termelésének fellendülése telíti a világpiacot. A Nemzetközi Energiaügynökség becslése szerint a napelemek kínálata eléri az 1100 gigawattot év végére, ami a jelenlegi kereslet triplája.

Új szintre lép a nagy orosz–iráni terv, a „gáz-OPEC” megvalósítása 

2024. április 2. | Makronóm

Újabb együttműködési megállapodások születtek Moszkva és Teherán között, amelyek a két állam által korábban felvázolt gázkartell megvalósítását célozzák. Oroszország a zöldátállás miatt növekvő gázigény láttán felismerte, hogy az energiaszektor ezen területének uralása a következő tíz-húsz évben a hatalom biztosításának egyik kulcsa lehet. A Gazprom ezért egyre nagyobb mértékű támogatásokat biztosít az iráni kapacitások fejlesztéséhez. 

Minden eddiginél nagyobb a világ szénfüggősége

2024. március 7. | Makronóm

Annak ellenére, hogy 15 év alatt világszerte hatezermilliárd dollárt fektettek a megújuló energiákba, 2023-ban rekordot döntött a szénfogyasztás. Nagy ívű környezetvédelmi megállapodások ide, hangzatos földmentő célok oda, valójában az ezredforduló óta alig csökkent a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásának az aránya.

Ukrajna az áramkimaradások idején

2024. február 21. | Makronóm

2022 októberében Ukrajna energetikai infrastruktúrát ért orosz légicsapásai komoly zavart és károkat okoztak az ország energiellátásában. Az ukrán kormányzat jelentése szerint az ország energiatermelő kapacitásainak közel 30 százaléka sérült meg.

Zavar az időben: Kína önmagát is megelőzte hat évvel

2024. február 18. | Révész Béla Ákos

Peking annyira gyorsan építi ki a zöldenergiás infrastruktúrát, hogy a károsanyag-kibocsátása 2030 helyett már az idén tetőzhet. Az adatok nemcsak az energia- és kibocsátási elemzőket, de magukat a kínaiakat is meglepték.

És végül a német–francia tengely verheti szét az EU belső piacát

2024. január 13. | Mihálovics Zoltán

Az uniós országok attól tartanak, hogy Párizs és Berlin az ipar számára olcsó energiát biztosító lépései árthatnak az unió versenyképességének és a belső piacnak. Az olyan kis, többnyire Kelet- és Közép-Európában található országok, mint Magyarország vagy éppen Csehország lehetnek a fő kárvallottjai ezeknek a lépéseknek. 

Áremelkedés, válságkezelés és inflációs folyamatok: lássuk mi a helyzet

2024. január 3. | Makronóm

Az árak emelkednek, amit egyáltalán nem nehéz észrevenni, azonban bizonyára kevesen értjük, hogy mik az e mögött meghúzódó okok. Sebestyén Géza közgazdász bemutatja a 2022-es árelmelkedések négy fő okát és munkanélküliségi mutatók segítségével azt, hogy hogyan kezeltük a 21. század két világválságos időszakait, mindezt ábrákkal kiegészítve.

Mi a kapcsolat a konyhai szemetesed és Magyarország energiahiánya között? 

2024. január 1. | Makronóm

A világ népességének növekedésével arányosan a hulladék mennyisége is egyre nagyobb lesz. A fenntartható fejlődés jegyében az Európai Unió 2018-ban megfogalmazta a Körforgásos Gazdasági Csomagot a települési szilárdhulladékokra vonatkozóan. Jelen elemzésünkben az európai élvonalba tartozó bécsi hulladékgazdálkodást vetjük össze a budapesti gyakorlattal. 

Több mint 12 éve megkerülhetetlen Ázsia és a csendes-óceáni térség energiapiaca 

2023. december 29. | Mihálovics Zoltán

Ázsia és a csendes-óceáni térség 2001 óta a világ legnagyobb energiapiacává vált, ugyanakkor még mindig a szén dominál a térség energiaszerkezetében. A regionális termelés ráadásul nem képes kielégíteni az egyre növekvő keresletet. A terület energiafogyasztása a jövőben is gyors ütemben növekszik, ami a vezető energiaexportőrök számára kedvező helyzetet teremt. Ennek előfeltételei a méretgazdaságosság, a tartalékok és az alacsony termelési költségek. 

Kína a nevető harmadik a Nyugat és Oroszország harcában 

2023. december 28. | Makronóm

A nyugati piacok elvesztésével Oroszországnak új vevőket kell keresnie, ha értékesíteni akarja termékeit, különösen az energiahordozóit. Az óriási energiaigényű Kína jelentkezik is, egyúttal meg is erősítve befolyását északi szomszédja felett. Peking tudja, hogy Moszkvának kevés alternatív földgáz-értékesítési útvonala van, így kedvező alkupozícióban találja magát. Habár Moszkva mozgástere számottevően szűkül, a valódi vesztes Európa: kontinensünk ugyanis lemondott egyik fő versenyelőnyéről, az olcsó orosz energiahordozókról, és tálcán nyújtotta át Kínának, amely most közel féláron kapja a földgázt Európához képest. Eközben Peking tárt karokkal várja az energiaintenzív nyugati vállalatokat.

Az energia létkérdés a sikerhez! 

2023. november 25. | Halaska Gábor

Az energiaválságra adott szakpolitikai válaszokról, a paksi üzemidő-hosszabbításról, a megújulókról, az energiatárolási tervekről és más ágazati stratégiai kérdésekről tartott informatív előadást Lantos Csaba. Az energiaügyi miniszter a JVSZ Country Ride országos eseménysorozatának kecskeméti állomásán beszélt, ahol ezt követően – szakértők, szakpolitikusok és vállalatvezetők bevonásával – két szakmai kerekasztalban vitatták meg a fenntarthatóság, illetve a kedvező kamatozású zöldfinanszírozás, az ESG-tanúsítás kérdéseit. 

Megoldások a válság okozta csapdahelyzetekre 

2023. november 21. | Halaska Gábor

Lóga Máté, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium gazdaságfejlesztésért és nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért felelős államtitkára az MBH Makronóm Makroverzum konferencián megtartott előadásában az elmúlt nehéz gazdasági időszakból eredő mai kihívásokról és az onnan kivezető stratégiáról beszélt.  

Óriásira nő Kína befolyása az energiapiacokon is 

2023. november 19. | Mihálovics Zoltán

Miközben Kína energetikai lábnyoma növekszik, az ázsiai nagyhatalom a diverzifikált ellátás fenntartására törekszik. Kína óriási befolyást gyakorol mind energiaszállítóként, mind fogyasztóként a globális energiapiacra. Az orosz–ukrán háború miatt egyre nagyobb az orosz energiaáramlás Kínába, mindeközben Peking okosan, a kereslet kielégítése érdekében igyekszik több országra támaszkodni. 

Biztonságban a magyar energiaellátás 

2023. november 14. | Makronóm

Az Energiaügyi Minisztérium pénteki Facebook-bejegyzésében tette közzé Lantos Csaba energiaügyi miniszter rövid összefoglalóját az Operatív Törzs üléséről. A tárcavezető jelezte, az idén télen nem lesz veszélyben a magyar energiaellátás: a tárolói töltöttség megfelelő mértékben fedezi az igényeket. 

Kérdezz bátran!
Chat