EU-kínai kapcsolatok – makronom.eu
2025. június 23., hétfő

Európának választania kell Amerika és Kína között?

2025. május 28. | Révész Béla Ákos

Trump elnök kereskedelempolitikai káoszában szinte lehetetlen eligazodni. Az Európai Unió egyre bizonytalanabb a transzatlanti szövetség jövőjében, aminek az eredménye várhatóan egy keleti nyitás lesz. Washington azonban bevallottan egy Kína-ellenes tömböt próbál összekovácsolni. Elfajulhatnak-e a dolgok odáig, hogy a geopolitikai viharban Európának választania kell Kína és az Egyesült Államok között?

Trump-hatás: Európa újra Kína felé fordul

2025. április 13. | Révész Béla Ákos

Az Egyesült Államok egyre agresszívebb kereskedelmi politikája miatt nem csak a kereskedelmi útvonalak és az ellátási láncok változnak meg. Új geopolitikai szövetségek születnek – vagy éppen félig leromboltak élednek újjá. Az Európai Uniónak nincs más választása, mint rendezni a viszonyát Kínával, és a protekcionista washingtoni politika miatt új kereskedelmi rendszert dolgozni ki azzal az országgal, amelytől minden erejével függetlenedni akart.

Egyre idegesebbek a kínai vállalatok az EU-ban

2024. december 14. | Révész Béla Ákos

Rendkívül alapos, egyben mélyen lesújtó eredményeket tartalmazó jelentés készült a kínai vállalatoknak az Európai Unión belüli helyzetéről. A legnagyobb aggodalom a bizonytalan üzleti légkör és az átpolitizált európai kereskedelem miatt alakult ki.

Kína bíróság elé rángatta az EU-t

2024. november 6. | Révész Béla Ákos

Mivel az eddigi tárgyalások nem hoztak eredményt Brüsszel és Peking között, a Kereskedelmi Világszervezet előtt folytatódik a kínai elektromos autókra kivetett büntetővámok ügye.

Brüsszel kierőszakolja a kereskedelmi háborút: Hszi gyilkos kedvében lehet

2024. november 1. | Révész Béla Ákos

Érdekes részletek derültek ki az Európai Bizottság és Kína közötti tárgyalásokról, amelyek elméletileg megakadályoznák a kereskedelmi háború eszkalációját. Peking szerint ugyanis Von der Leyenék nem is törekednek megállapodásra, céljuk egyértelműen a diszkriminatív intézkedések életben tartása.

Brüsszel megtámadta Kínát, de kin áll majd Peking bosszút?

2024. október 9. | Révész Béla Ákos

Az, hogy a kínai elektromos autókra kivetett brüsszeli büntetővámokat Peking mely tagállamokon fogja megtorolni, legalább olyan fontos kérdés, mint hogy mikor bukik meg az EU-s, a versenyképességet teljesen leamortizáló vámpolitika.

Négy ok, amiért Brüsszel lábon lőtte magát a Kínára kivetett extravámokkal

2024. október 8. | Révész Béla Ákos

A kínai autógyárak lenyelik a különbözetet, és ugyanolyan olcsón árulnak majd. Ha mégsem, akkor az európaiak csak drága autót vehetnek majd, a vállalataik pedig belelustulnak a verseny kiiktatásába. Ráadásul Brüsszel jövőre éppen az EU-s gyártókat bünteti agyon, sok milliárd euróra. És végül: a politikai döntés mögött egyáltalán nincs tagállami konszenzus.

A kínai elektromos autók és az európai tejeskannák

2024. szeptember 26. | Révész Béla Ákos

Az Európai Bizottság először szubvencióellenes vizsgálatot indított a kínai elektromos járművek behozatala ügyében, majd megtámadta Peking hasonló kezdeményezését az európai tejtermékek kereskedelmével kapcsolatban. Büntetőpárbaj a topligában.

Vámháborús paradoxon: Brüsszel pont azokat bántja, akiket meg akart védeni

2024. szeptember 8. | Révész Béla Ákos

Az volt a szándék, hogy megvédjék az európai autóipart, de éppen az ellenkezője történik – mondta a Volkswagen egyik csúcsvezetője a Kínából érkező autókra kivetett extravámok kapcsán. A németek ugyanis ott gyártják az elektromos városi terepjárójukat, amit immár összesen 31,3 százalékos büntetőtarifa terhel.

Az olasz sakknagymester és a kínai nyitólépés

2024. július 31. | Révész Béla Ákos

Meloni olasz miniszterelnök szót fogadott Brüsszelnek és a G7-nek, kilépett a kínai Belt and Road projektből, majd pár hónapra rá elutazott Kínába, hogy resetelje a gazdasági kapcsolatokat. Hibátlan húzás.

A kínai EV-gyártókat megvédik a magas haszonkulcsok 

2024. július 2. | Santo Martin

Az EU további vámokat vet ki a kínai elektromos gépkocsikra, de ezek nem lesznek elegendők ahhoz, hogy elrettentsék az autógyártókat, mivel azoknak hatalmas gyártásiköltség-előnnyel rendelkeznek az európai riválisaikhoz képest.

A vámháború oka: felfoghatatlan összegek a kínai autóiparban

2024. június 27. | Révész Béla Ákos

Brutális összeg látott napvilágot a kínai elektromosautó-ipar kapcsán. A világ egyik legtekintélyesebb agytrösztjének a számításai szerint az állam tizennégy év alatt 230 milliárd dollárt tolt bele új csúcságazatába. A következmény: globális tarolás és kereskedelmi háború.

A sárkány leharapja Brüsszel fejét

2024. június 24. | Révész Béla Ákos

A kínai elektromos autókra kivetett európai extravámok után Brüsszel azt várja Pekingtől, hogy ne tegyen ellenlépéseket. Pedig fog. Franciaország, Németország és Spanyolország lehet elsősorban célkeresztben, Kína ráadásul olyan kereskedelmi szegmenseket fog megtámadni, amelyek hiányát könnyűszerrel megoldja.

Kína válasza Brüsszelnek: pacalháború!

2024. június 19. | Révész Béla Ákos

Peking dömpingellenes vizsgálatot indít az EU-s sertéshús behozatala kapcsán. Egyértelműen a kínai elektromos autókra kivetett extravámokra adott válaszcsapásról van szó, ugyanakkor azt mindkét fél tudja: a kereskedelmi háború eszkalációja keserves következményekkel járhat.

Itt a kínai válasz Ursula von der Leyennek

2023. szeptember 18. | Révész Béla Ákos

Ahogy várható volt, Peking dührohamot kapott, amikor megtudta, hogy az Európai Bizottság vizsgálatot indít a kínai elektromos autók európai kereskedelmével kapcsolatban. Fenyegetőzés és EU-szidás már van, konkrét válaszcsapás még nincs. Majd lesz.

Pánik az EU-ban Kína miatt, nincs B-terv

2023. július 16. | Révész Béla Ákos

A tragikusnak ígérkező kínai exportkorlátozás okozta káosz megoldására felkért európai gyártók szó szerint kiröhögik a brüsszeli csapatot.

Megnémult Brüsszel a kínai csapástól

2023. július 10. | Révész Béla Ákos

Sem Ursula von der Leyen, sem az EU kereskedelmi biztosa, sem más nem tud reagálni a kínai exportkorlátozások bejelentésére. A döbbenet akkora Brüsszelben, hogy napok óta „elemzik a helyzetet”. Harc, ahogyan Pekingben tanítják.

Kérdezz bátran!
Chat