2024. augusztus 26. | Makronóm
A magyar faipar helyzete továbbra is válságos, sürgős beavatkozást igényel. A támogatások elmaradása miatt a szociális tüzelőanyag-program például egyre kevésbé tudja kielégíteni a vidéki, energiaszegénységben élő családok igényeit. Az 5 milliárd forintos keret megduplázása nemcsak az ő téli fűtésüket biztosítaná, hanem a faipari vállalatok számára is létfontosságú keresletet generálna, ezzel megőrizve munkahelyeket és élénkítve a gazdaságot. Az állam számára ez a lépés szinte költségmentes lenne, hiszen a tűzifa túlnyomó része állami erdőgazdaságokból származik.
2024. augusztus 15. | Matus Tibor
Sokat hallhattunk arról, hogy Európa a szankciókkal leginkább önmagának okoz gondot. Ez legjobban egyes országok konkrét ágazatainak példáján szűrhető le, mint ahogy a finn faipar került lejtmenetbe. Csak azért, mert hiányzik nekik az a nyersanyag, ami az orosz erdőkből érkezett. Nem képesek pótolni más beszállítóktól, pedig vannak köztük már olyanok is, akik csak átcímkézik az árut.
2024. július 13. | Makronóm
A szabálytalan és olcsó kitermelés, valamint a háború miatt enyhülő vámeljárások miatt dömpingáron zúdul az ukrán faanyag Magyarországra. Az itthoni kitermelés 30-70 százalékkal csökken, és nem már nemcsak nyersanyag, hanem kész faáru is érkezik, és közel sem csupán a keleti határainkon érezni a piaci nyomást.
2023. szeptember 13. | Matus Tibor
Köztudott, hogy Oroszország kijátssza a szankciókat, és a szankcionált árut párhuzamos csatornákon hozza be. A fa esetében viszont az európai üzletemberek keresik az alternatívákat. Cikkünkből kiderül: inkább nagyobb, mint kisebb sikerekkel. Hiába, Európa nem tud meglenni az orosz fa nélkül.
2023. július 6. | Makronóm
A szerb kormány az év elején meghosszabbította a hatósági árat a fűrészpor alapú pelletre, melynek ára magas maradt az európai kereslet és a regionális energiaválság miatt. A faipar és a bútoripar is válságban volt, a fa végtermékek iránti kereslet csökkenése miatt.