2024. november 19. | Mihálovics Zoltán
A G20-ak vezetői két napra Brazíliában gyűltek össze, ahol változatlanul a gázai és ukrajnai háborúk voltak a középpontban. Közös nyilatkozatban sürgették emellett az éghajlatváltozás és a fejlesztés terén való együttműködést, kiegészítve a szegénység elleni globális küzdelemmel. A riói csúcstalálkozó Lula da Silva brazil elnök előzetes terveivel ellentétben különös hangsúlyt fektetett a geopolitikai feszültségek kezelésére, felkészülve egyben Trump visszatérésére is.
2024. november 9. | Makronóm
A G20 komoly kihívások előtt áll: a globális dél egyre inkább a BRICS+ felé fordul, miközben recseg-ropog a Bretton Woods-i intézményrendszer. A csoport viszont még időben van a reformokhoz, hogy megmentse a globális pénzügyi rendszert. Mi kell a sikerhez?
2024. október 24. | Makronóm
Növelni kell a nemzetközi fejlesztési bankok szerepét a válságok kezelésében, ennek érdekében jobb, nagyobb és hatékonyabb intézményekké alakítjuk át őket – mondta Varga Mihály a G20-as pénzügyminiszterek és jegybankelnökök tanácskozása után Washingtonban.
2024. szeptember 3. | Mihálovics Zoltán
A világgazdaság játékszabályai átalakulóban vannak a növekvő geopolitikai feszültségek és hatalmi versengés közepette. Az USA dominanciája meginog, miközben Kína, Oroszország és más, főként a globális déli országok kihívást jelentenek a régi rend számára, ami újfajta gazdasági és politikai struktúrák kialakulásával jár. A globalizáció aranykora véget ér, és egy bizonytalanabb, versengőbb korszak kezdődik.
2024. augusztus 10. | Matus Tibor
A G20-államok közül Oroszországban az egyik legalacsonyabb az államadósság. A GDP-arányosan 14,9 százalékos tartozással egyértelműen ők a legjobbak, az egy főre jutó nominális adósságban csak India és Indonézia mutat kisebb értékeket.
2024. július 26. | Makronóm
Rio de Janeiróban szólalt fel Varga Mihály az Európai Uniót képviselve a G20 országok pénzügyminisztereinek és jegybankelnökeinek tanácskozásán, ahol kijelentette: „A G20 országok számára kulcsfontosságú, hogy elkötelezettek maradjanak a nemzetközi pénzügyi reformok mellett, amiben az Európai Unió is partner.” Kihangsúlyozta, hogy az elmúlt években a G20-ak előrehaladtak a pénzügyi szektor sebezhetőségének enyhítésében, és ebben a munkában Európának is nagyobb szerepet kell vállalnia.
2024. július 5. | Santo Martin
India a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) országainak központi bankjaival közösen gőzerővel dolgozik egy olyan platformon, amely lehetővé teszi a határokon átnyúló azonnali és olcsó lakossági tranzakciókat.
2023. október 11. | Matus Tibor
A BRICS egy újabb utat nyitott a globális kihívások kezelésére, de ügyelni kell arra, hogy ne terjeszkedjen túl gyorsan – figyelmeztet egy kínai biztonságpolitikai kutató, egyben felveti a kérdést, hogy miképp alakul a viszony a G20-as csoport és a BRICS között.
2023. szeptember 12. | Révész Béla Ákos
A világ egy kicsit elkezdett magával is foglalkozni Kijev helyett. Az érzelemalapú buborékdiplomácia nem működött egy valóban globális találkozón. Ukrajna mélységesen csalódott, az USA és Moszkva viszont rendkívül elégedett.
2022. november 21. | Mihálovics Zoltán
A Balin tartott G20-csúcs fontos tanulságokkal szolgál.