Az év legdurvább költségvetése
A 2025–27-es orosz büdzsé gyakorlatilag már mindent a háború szolgálatába állít. Ez nem jelenti azt, hogy Moszkva addig akar háborúzni, csak azt, hogy nagyon is felkészült rá.
A 2025–27-es orosz büdzsé gyakorlatilag már mindent a háború szolgálatába állít. Ez nem jelenti azt, hogy Moszkva addig akar háborúzni, csak azt, hogy nagyon is felkészült rá.
Az orosz vállalatok vezetői és az oligarchák egyre nyíltabban és egyre hevesebben kritizálják a központi bank elnökét a folyamatos kamatemelések miatt. Túléli-e a legenda, Elvira Nabiullina karrierje a háborút?
Egyelőre nem jön össze az orosz jegybanknak a 4 százalékos infláció elérése. Elvira Nabiullina elnök nem kegyelmez, és addig üti felfelé a kamatot, ameddig szükséges.
Legutóbbi ülésén az orosz központi bank újra emelt az alapkamaton: a cél változatlanul az infláció leszorítása a jelenlegi 9,1-ről 4 százalékra.
Miközben Európában elképesztő méreteket öltött a gazdasági lassulás, a szankciókkal agyonvert Oroszország GDP-je megindult felfelé. Hogy így alakult, az egyrészt az orosz technokrata elitnek, másrészt a háborút megelőző tíz év szigorú fiskális politikája révén felhalmozott tartalékoknak köszönhető. De meddig lehet finanszírozni egy ekkora háborút korlátozott eszközökkel?
A Világbank a felső kategóriába helyezte Oroszországot: az egy főre jutó bruttó nemzeti jövedelem (GNI) tavaly már elérte a 14 250 dollárt, vagyis 11,2 százalékot ugrott. Moszkva lassan megköszönhetné a szankciókat a Nyugatnak.
Évi 30 milliárd eurónyi összeg fog befolyni a Kreml háborús ládájába, miután Putyin elnök átvariáltatja az adórendszert. Az egykulcsos adó a múlté, jön a lépcsőzetes emelés.
A pénzügyminisztérium 8 milliárd dollárral növelné a védelmi büdzsét 2024-ben, de a további evakuálások is egy vagyonba kerülnek majd.