integráció – makronom.eu
2025. március 28., péntek

Ciprus és a Schengen-övezet: új fejezet nyílhat az európai integrációban? 

2025. január 14. | Santo Martin

Ciprus számára az Európai Unióhoz való csatlakozás 2004-ben mérföldkő volt, azonban a szigetország eddig kimaradt a Schengen-övezetből. Most azonban Níkosz Hrisztodulídisz elnök azt ígéri, hogy 2025 végére Ciprus minden technikai akadályt elhárít, hogy csatlakozhasson a szabad utazást biztosító térséghez. Az ígéret komoly, ám a történet összetettebb, mint ahogyan elsőre tűnhet.

Délkelet-Ázsia csatlakozna a BRICS-hez, a szervezet viszont lassítana 

2024. július 7. | Matus Tibor

Délkelet-Ázsia egyre inkább a BRICS-országok felé fordulna, és ez olyan globális változás lenne, amelyet Washingtonban kevesen láttak előre. Amerika gondosan építgette az ASEAN-szövetséget, csakhogy a benne lévő országokat csábítja a finanszírozáshoz való hozzáférés és az USA befolyásától való függetlenség. Eközben Lavrov orosz külügyminiszter bejelentette, hogy lassítaná a BRICS bővítését, mert még ki kell dolgozni a tagság feltételeit. 

Íme a magyar EU-elnökség igazi kérdései 

2024. június 29. | Makronóm

A rövidesen hivatalba lépő magyar EU-elnökség egyik fő célja az unió versenyképességének növelése, amit Letta és Draghi jelentései támogatnak. Letta szerint a gyenge versenyképesség oka az ágazatok integrációjának hiánya, de ez vitatható. Az euró bevezetése pedig gazdasági és politikai kihívásokat okozott, különösen a kevésbé fejlett tagállamokban. 

A lengyel külügyminiszter szerint ők magasabb ligában játszanak 

2024. május 22. | Makronóm

Donald Tusk lengyel miniszterelnök szerint Lengyelország Európa szívévé vált, a külügyminiszter pedig arról beszélt, hogy országa a kontinens kulcsszereplője lett. Ennek megfelelően Varsó szeretné az európai politika formálójává előlépni. A moszkvater.com írásában arról is szó esett, közvetlenül részt venne-e Lengyelország az ukrajnai háborúban. 

Brüsszel nem messiás: évforduló tanulságokkal 

2024. május 3. | Mihálovics Zoltán

Kijózanításként hatott idehaza, amikor  az EU-s csatlakozásunkat követően kiderült, hogy a nyugati integráció részeseként nem jár a nyugati jólét automatikusan. Igaz, 2004. május 1-je örömünnepként vonult be a történelemkönyvekbe, hiszen hazánk oly sok év után elérte a kitűzött célt, és csatlakozott az Európai Unióhoz. Az elmúlt két évtized ugyanakkor jelentős tanulsággal szolgált. Molnár Dániel vezető elemzőnk a Világgazdaságnak nyilatkozott.

Szerbia tenni szeretne a „holnap uniójának” megalapozásáért 

2023. november 15. | Makronóm

A Nyugat-Balkánon megcsappant az unióhoz való integráció népszerűsége, a szerb csatlakozásért felelős miniszter azonban hangsúlyozta, kitartanak integrációs terveik mellett. Tanja Miščević Brüsszelben a Politicónak arról beszélt, hogy a szerb–orosz kapcsolatok nem jelenthetnek akadályt országa csatlakozása kapcsán, Koszovó esetében azonban nem engednek. A tárcavezető szerint Szerbia sokat tehet az EU jövőbeli reformjáért.  

Ázsiai Unió? – gazdaságilag megalapozott lenne, de realitása nincs sok 

2023. október 1. | Makronóm

Az ázsiai gazdaságok integrációja folyamatosan mélyül, igaz, még van hová fejlődniük. Eddig jellemzően a nyugati cégek gyártottak olcsón Ázsiában, ennek azonban már vége. Vajon átfordul-e szorosabb politikai együttműködésbe a gazdasági integráció? Le lehet másolni az EU-t egy másik kontinensen?

VÉLEMÉNY: Ukrajnának nincs helye a NATO-ban és nincs is szüksége a tagságra 

2023. szeptember 23. | Mihálovics Zoltán

A vilniusi NATO-csúcs hasonló eredménnyel ért véget, mint a 2008-as bukaresti találkozó: a NATO ígéretet tett Ukrajnának a jövőbeni csatlakozásra. Voltak hangos támogatók (britek, több közép-európai állam), de a vonakodó országokat (USA, Németország) nem sikerült meggyőzni. A döntő érv: az eddigi események bizonyítják, hogy a szövetségesek képesek hatékonyan segíteni Ukrajnát anélkül, hogy NATO-tagságra lenne szüksége.

Kérdezz bátran!
Chat