Hogyan használják a digitalizációt egyes ágazatok?
A címben feltett kérdésre kerestek válaszokat a Pénzügyminisztérium épületének elegáns nagytermében november 6-án a KKVHÁZ nevű szervezet konferenciáján.
A címben feltett kérdésre kerestek válaszokat a Pénzügyminisztérium épületének elegáns nagytermében november 6-án a KKVHÁZ nevű szervezet konferenciáján.
Nem elég a digitális eszközöket és megoldásokat beszerezni, azokat használni kell. Mi több, jól kell választani és hatékonyan kell használni azokat a gazdaságban.
Nagy Márton Alibek Kuantyrovval, Kazahsztán nemzetgazdasági miniszterével tárgyalt – tájékoztatott a Gazdaságfejlesztési Minisztérium.
A KSH friss adatai szerint szeptemberben az ipari termelői árak havi alapon 1,7 százalékkal növekedtek, míg éves alapon 2,5 százalékkal csökkentek.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési, továbbá Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter vezetésével október 5-én megtartotta alakuló ülését a Tudományos és Innovációs, Technológiai, Ipari és Logisztikai Park Tanács.
Csak fokozatosan indulhat meg az ipari teljesítmény javulása, ehhez a belső kereslet helyreállása szükséges. A KSH friss adatai szerint augusztusban az ipar teljesítménye a vártnál gyengébben alakult.
Feje tetejére állítja az autóipart a robotok új generációja. A vevők ezentúl kényelmesebb, okosabb és zöldebb járművekbe ülhetnek. Ugyanakkor teljesen újraformálódik a világ autógyártása. Az ipari robotok száma immár meghaladja az egymilliót!
Újabb mérföldkövet ért el a magyar vállalkozásokat segítő Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram. A szerződött kölcsönök összege alig 6 hónap alatt elérte a program 1000 milliárd forintos keretének a 75 százalékát.
Az ipari termelés volumene júniusban 3,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, viszont májushoz viszonyítva 0,9 százalékkal mérséklődött.
Az orosz–ukrán háború és a hozzá kapcsolódó szankciók jelentősen befolyásolták az Európai Unió ipari teljesítményét, mely az EU egészében csupán 0,4%-kal csökkent 2021 és 2022 között. Bár számos országban visszaesést tapasztaltak, Magyarország és Lengyelország azon kevés államok közé tartozott, ahol az ipari teljesítmény 5% feletti növekedést ért el.
Kína válaszlépésre kényszeríti a Nyugatot. A Makronóm Intézet friss összehasonlító elemzéséből kiderül: az elmúlt években a nyugati világ gazdaságpolitikai fogalomkészletébe visszatért az aktív iparpolitika. Az Egyesült Államok korán lépett, és elkezdte jelentős ösztönzőkkel támogatni a belföldi gyártást számos csúcstechnológiában. Az EU különböző keretösszegű programjainak felhasználási területei között ezzel szemben átfedések vannak, a végrehajtásukat pedig nagyon bonyolult bürokratikus procedúrák jellemzik.
A legfrissebb adatok szerint tavaly májushoz képest átlagosan 11,2 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak, miközben az előző hónaphoz viszonyítva 1,6 százalékkal mérséklődtek.
Vajon az ipar gyengélkedése országspecifikus tényezőkre vezethető vissza, vagy a globális folyamatok tükröződnek a hazai adatokban?
Bár Európa energiaellátása a korábbi félelmekkel ellentétben a 2022/2023-as enyhe télnek és a 11 százalékos keresletcsökkenésnek köszönhetően nem omlott össze, a gázpiacon továbbra is fenn fog maradni egy tartós, másfél-kétszeres árkülönbség a korábbi évekhez képest. A tavaly keletkezett 1100 milliárd eurós energia-többletkiadásnak a földgázra eső részét főként Norvégia, Oroszország, az Egyesült Államok és Algéria zsebelhette be.
Promóció
Trend
Promóció
Hazai válogatás