2025. május 8. | Makronóm
A friss, szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztikai adatok alapján az ipari kibocsátás 0,1 százalékkal nagyobb volt a februárinál. A legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártás, a számítógép, az elektronikai, optikai termék gyártása, valamint az élelmiszer-, ital- és dohánytermék-gyártás bővült 2024 azonos időszakához képest. Ám jelenleg is negatív külső tényezők húzzák vissza a hazai ipari termelést.
2025. február 6. | Makronóm
A friss KSH-adatok szerint decemberben csökkent a hazai ipari termelés, és a fellendülése ez év második felére tolódhat.
2024. november 7. | Mihálovics Zoltán
Tovább gyengélkedik a német gazdaság. Az export szeptemberben 1,7, míg az ipari termelés 2,5 százalékkal csökkent. Mindeközben a közgazdászok az éppen összeomló német kormányt az ipari válságra figyelmeztetik.
2024. november 6. | Makronóm
A magyar ipar továbbra is kihívásokkal néz szembe, a külső kereslet gyenge, ami visszaesést okozott a termelésben szeptemberben is. Bár a német ipar új megrendelései emelkedtek, a növekedés mögött elsősorban a nagy értékű megrendelések állnak, és ez egyelőre nem csökkenti érdemben a hazai ipari termelés következő hónapjaival kapcsolatos bizonytalanságot.
2024. október 7. | Santo Martin
Németországban az augusztusi ipari rendelések drámai csökkenése, a szűkülő ingatlanpiac és az ipari recesszió jelei az elmúlt évek strukturális gyengeségeire és a globális gazdasági változásokra világítanak rá, amelyek Európa legnagyobb gazdaságát egyre nehezebb helyzetbe sodorják.
2024. augusztus 28. | Santo Martin
A saját tempójához képest mérsékelt gazdasági növekedéssel szembesülve Hszi Csin-ping úgy döntött, hogy mindent a gyártásra fordít. Mindez azt jelenti, hogy a kínai termékek a világ minden szegletébe eljutnak – verhetetlen áron.
2024. július 5. | Makronóm
Amennyiben a külpiaci kilátások javulnak, akkor az idei 2,5-3 százalékos gazdasági növekedés jövőre akár 4 százalék fölé is gyorsulhat. Ugyanakkor a frissen közzétett májusi ipari és külkereskedelmi adatok egyelőre kedvezőtlenek, ami főként a német ipar folytatódó gyengélkedésére vezethető vissza.
2024. június 7. | Makronóm
Főként a német ipar gyengélkedése miatt a kilátások egyelőre vegyesek, ám a KSH frissen közzétett áprilisi adatai szerint nőtt az ipari termelés értéke. Viszont az adatok javulásában ezúttal a naptárhatás játszott elsődlegesen szerepet.
2024. május 8. | Santo Martin
Németország továbbra is küzd a gyengélkedő ipari termelés és csökkenő megrendelések okozta kihívásokkal. A legfrissebb statisztikai adatok és elemzések szerint a német gazdaság stagnálásával és az ipar visszaesésével kell számolni, ami komoly akadályt jelent a fellendülés útján, ezért Németországnak egy új stratégiára van szüksége.
2024. április 12. | Makronóm
A KSH ma közzétett, részletes adatai szerint idén februárban a vártnál kedvezőbb teljesítményt nyújtott a magyar ipar. A javulás hátterében elsősorban az export alakulása áll. Az adatok az mutatják, hogy a számunkra fontos német ipari teljesítmény is már a kilábalás jeleit mutatja év elején: a januári 1,3 százalékos havi alapú növekedést februárban 2,1 százalékos követte.
2024. április 5. | Makronóm
A KSH friss adatai szerint februárban havi alapon az ipari kibocsátás jelentősen, 3,5 százalékkal nőtt, így az éves ütem is ismét a pozitív tartományba került. A járműgyártás, illetve az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása alág bővült, miközben a villamos berendezés, valamint a számítógép, elektronikai, optikai cikkek előállítása alág teljesítménye egyelőre csökkent.
2024. április 4. | Makronóm
Februárban ismét jelentős, 1,7 milliárd eurós többlet alakult ki a termék-külkereskedelmi mérlegben, főként a behozatal csökkenése okán. A következő hónapokban a külső kereslet visszafogott maradhat, viszont a német ipari hangulatindexek már a fordulat jeleit mutatják, így középtávon várhatóan növekedhet a hazai exportteljesítmény.
2024. április 2. | Makronóm
Éves alapon februárban is csökkenés volt tapasztalható az ipari termelői árak tekintetében. Ehhez hozzájárult az energiaárak normalizálódása, valamint a kereslet külföldi és belföldi alakulása. Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior elemzőjének kommentárja.
2024. február 14. | Makronóm
Már érezni a német gazdasági problémák hatásait az utolsó negyedéves GDP-adatokon. Ugyanakkor a mezőgazdaság, a humánegészségügyi és szociális ellátás, illetve az információ, kommunikáció ágazat képes volt javítani. Az idén a növekedés mértéke már 3 és 4 százalék között lehet, kedvező esetben az utóbbihoz közelebb. Ráadásul a bővülés szerkezete is sokkal kiegyensúlyozottabb lehet.
2023. december 6. | Makronóm
Októberben is a járműgyártás, valamint a high-tech akkumulátor-előállítás támasztotta meg az ipari teljesítményt. Az ipari termelés a KSH friss adatai alapján csökkent, de nem jelentős mértékben.
2023. november 30. | Makronóm
Az ipari termelői árak éves és havi alapon is csökkentek. A mérsékeltebb világpiaci energiaárak lassan a vállalkozásoknál is megjelennek: a feldolgozóiparban akad olyan ágazat, ahol 10 százalékot meghaladva mérséklődtek az árak. Ez azt vetíti előre, hogy tovább csökkenhet az infláció.
2023. október 31. | Makronóm
A KSH friss adatai szerint szeptemberben az ipari termelői árak havi alapon 1,7 százalékkal növekedtek, míg éves alapon 2,5 százalékkal csökkentek.
2023. október 6. | Halaska Gábor
Csak fokozatosan indulhat meg az ipari teljesítmény javulása, ehhez a belső kereslet helyreállása szükséges. A KSH friss adatai szerint augusztusban az ipar teljesítménye a vártnál gyengébben alakult.
2023. szeptember 7. | Makronóm
Kezd életjeleket mutatni az ipar – derül ki a friss KSH ipari adatok szakértői értékeléséből. Éves alapon a teljesítmény ugyan 2,6 százalékkal csökkent, ám az előző hónaphoz képest már 2,8 százalékkal nőni tudott az ipari termelés 2023 júliusában.
2023. augusztus 4. | Makronóm
Az ipari termelés volumene júniusban 3,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, viszont májushoz viszonyítva 0,9 százalékkal mérséklődött.
2023. július 6. | Makronóm
Az ipari termelés éves alapon 4,6 százalékkal csökkent, ám havi alapon már 1,6 százalékkal növekedett. A kiskereskedelmi forgalom visszaesése folytatódott, viszont havi mértéke egy százalék alatt maradt.
2023. június 30. | Makronóm
A legfrissebb adatok szerint tavaly májushoz képest átlagosan 11,2 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak, miközben az előző hónaphoz viszonyítva 1,6 százalékkal mérséklődtek.
2023. június 7. | Makronóm
Az ipari termelés volumene áprilisban éves alapon 5,8 százalékkal csökkent a munkanaphatástól megtisztított friss KSH-adatok szerint.