Kanada – makronom.eu
2025. június 17., kedd

Európa profitálhat Kanada új olajvezetékéből 

2025. június 13. | Mihálovics Zoltán

Kanada új olajvezeték-építése stratégiai fordulatot hozhat: diverzifikálná az exportját, csökkentené az USA-függőségét, miközben zöldberuházásokkal és ázsiai, európai partnerekkel erősítené energiapiaci pozícióját. 

A vámok új kereskedelmi lehetőséget nyitnak a kanadai Nagy-tavak kikötőinek 

2025. május 28. | Mihálovics Zoltán

Az amerikai vámok hatására Kanada kikötői – Windsor, Sarnia, Port Colborne – új lehetőségekhez jutnak az európai konténerforgalomban. A Szent Lőrinc-csatorna révén alternatív útvonal nyílhat az európai vállalatok számára Kanada irányába, új exportpiacokat és logisztikai útvonalakat megnyitva. 

Kanada választott: Trump kiütötte a nyeregből a konzervatív szövetségeseit 

2025. május 5. | Mihálovics Zoltán

Kanadában ismét győzött a Liberális Párt, bár csupán kisebbségi kormányt alakíthatnak. A konzervatívok gyengülése és Donald Trump politikájának a választásra gyakorolt hatása fontos jele a nemzetközi politikai átrendeződésnek, ami többek közt az EU és Kanada kapcsolataira kisugározhat. 

Kanada választ: Trump épp a szövetségeseit üti ki a nyeregből 

2025. április 28. | Mihálovics Zoltán

Kanada hullámvasúton ment keresztül, miután Trudeau lemondott, és utódja, Mark Carney próbálja megőrizni a hatalmát. A Trump által gerjesztett feszültségek és a belső gazdasági válságok következményeként a választások kimenetele szoros versenyt ígér, miközben a társadalom polarizálódik. 

Áttörés a tórium terén: új korszak küszöbén az atomenergia

2025. április 25. | Halaska Gábor

Kína először a világon töltött újra működés közben egy tóriumalapú olvadéksós reaktort, ezzel technikai és stratégiai előnyre tett szert a jövő atomenergiájáért folyó versenyben. A fejlesztés tisztább energiatermelést ígér, és újraszabhatja a nukleáris ipar geopolitikai erőviszonyait is.

Jön az atomkorszak 2.0 – itt a tóriumalapú új fűtőanyag

2025. február 27. | Halaska Gábor

Egy új, tóriumalapú üzemanyag áttörést hozhat az atomenergiában, mivel számos meglévő reaktorban is használható és már jövőre piacra kerülhet! Bár a paksi erőmű új blokkjai sem lesznek alkalmasak a tórium használatára, mégis a fűtőanyagpiac átalakulása a hazai energiatermelésre is hatással lehet.

Trump: vámháború elnapolva 

2025. február 4. | Révész Béla Ákos

Az elnök káoszhatalmi stratégiája ezúttal is fordulatot hozott: bevezetése előtt néhány órával Trump egy hónappal eltolta a vámok életbelépését két szövetségese ellen. A Kínára kirótt tarifa még él, de egy telefonhívás azt is megváltoztathatja. 

Trump atombombával indította el a kereskedelmi háborút

2025. február 3. | Révész Béla Ákos

Első körben Mexikónak és Kanadának ment Washingtonból a 25 százalékos vámról szóló levél, majd Kína következett 10 százalékkal. Az első kettő megtorló vámokkal felel, így beleáll a kereskedelmi háborúba – utóbbi azonban feltűnően óvatos, és csak a „szokásos” feljelentést tette meg a Kereskedelmi Világszövetségnél. Azt sem gondolta komolyan.

Kanadának talán túlságosan tetszik a kínai rendszer? 

2025. január 16. | Fekete Kíra

Míg Kanada hitelrendszere kizárólag pénzügyi mutatókra épül, addig Kína egy átfogóbb társadalmi kreditrendszert alakított ki, amely nemcsak a pénzügyi megbízhatóságot, hanem a jogkövető és az erkölcsi magatartást is figyeli. De mennyiben különböznek ezek a rendszerek, és vajon Kanada is elmozdulhat a kínai modell felé? 

Hogyan tette tönkre Trudeau migrációs politikája Kanadát? 

2025. január 15. | Makronóm

Kanada miniszterelnöke kilenc év kormányzás után lemondott tisztségéről, ami első látásra váratlan fordulatnak tűnhet. A valóságban viszont Kanada, amelyet egykor a stabilitás és a jólét példaképének tartottak, ma egyszerre van súlyos lakhatási, migrációs és munkaerőválságban. Ehhez többéves félrekormányzás vezetett, amely hozzájárult a miniszterelnök bukásához. Cikkünkben ennek okait járjuk körbe.

Az USA megszerezné Grönlandot, de Panama és Kanada is szóba került

2025. január 8. | Makronóm

Trump ismét felvetette Grönland megvásárlásának ötletét, amely már 2019-ben is feszültséget okozott az USA és Dánia között. A napokon belül hivatalba lépő új elnök szerint a sziget amerikai tulajdonlása „abszolút szükségszerű”, és jelezte, hogy gazdasági vagy akár katonai nyomásgyakorlás is szóba jöhet. Grönland a ritkaföldfémek, a földgázkészletek, valamint a klímaváltozás okán olvadó jég által megnyíló kereskedelmi útvonalak miatt került fókuszba, ám a Panama-csatorna is felkerült Trump listájára.

Új főszereplők fokozhatják a versenyt az LNG-piacon 

2024. szeptember 26. | Páczi Zsolt

Kanada és Mexikó átvenné az USA helyét a legnagyobb LNG-exportőrök versenyében. Január óta Washington nem ad ki új exportengedélyeket, ezért északi és déli szomszédja gőzerővel bővíti LNG-szállítási kapacitásait, hogy minél gyorsabban és olcsóbban férhessen hozzá a rendkívül éhes ázsiai piacokhoz. De nem ők az egyedüliek. 

Egy napig Magyarországé volt a főszerep Toronto főterén 

2024. június 12. | Makronóm

Ezeréves története során nemzetünk számos alkalommal ismertette meg a világgal a magyar nevet. Híresek vagyunk szabadságszeretetünkről, találmányainkról, Nobel-díjas kutatóinkról, sportolóinkról, az egyedi konyhaművészetünkről és természetesen a hungarikumainkról. Ez az ismertség azonban nem magától született, nagyjaink valaha sokat tettek azért, hogy országunk híre messzi földre eljusson. Napjainkban újra a kezünkbe kell venni a sorsunkat, és ismét hírét kell vinnünk virágzó kultúránknak, csodás tájainknak és a minőségi magyar termékeknek.  

Népességcsapdába esett ez a hatalmas ország  

2024. január 19. | Makronóm

Túl sok lehet a jóból – így összegezhető egy kanadai tanulmány, amely szerint a népességnövekedésnek meredeken le kell lassulnia, mielőtt a termelékenység javulni tudna. Az észak-amerikai ország erősen támaszkodik a bevándorlásra, hogy táplálja a gazdaságot, de most népességcsapdába került. 

Kérdezz bátran!
Chat