kínai elektromos autóipar – makronom.eu
2025. június 17., kedd

Ezúttal a CATL hozza az elektromos autózás újabb innovációját 

2025. április 24. | Páczi Zsolt

A kínai CATL egy új típusú energiatárolót mutatott be, amely idővel költséghatékonyabbá teheti az elektromos járművek gyártását és csökkenti a lítiumtól való függőségét. Ezzel megerősítést nyert, hogy a két kínai vállalat, a CATL és a BYD az elektromos közlekedés vitathatatlan úttörői. 

Vámcsavar: az EU és Kína hirtelen tárgyalni kezdenek 

2025. április 8. | Révész Béla Ákos

A Trump-vámok hirtelen fordulatot eredményeztek az EU és Kína kereskedelmi konfliktusában: a felek azonnali hatállyal újra elkezdtek tárgyalni az ázsiai országból érkező elektromos autók brüsszeli büntetővámjairól. Az enyhülés megkezdődött. 

Döglött oroszlán: kínaiak vennék meg a német VW-gyárakat 

2025. január 22. | Révész Béla Ákos

Ha lehet még belerúgni a padlón heverő Volkswagenbe, most megtörtént. A német ipar büszkeségének bezárásra ítélt üzemeiért pekingi befektetők állnak sorban – hogy Németország szívében építsék tovább a kínai autóipart.  

Persze, hogy Kína fogja elérni a bűvös 5 perces töltési időt 

2025. január 10. | Révész Béla Ákos

Az elektromos járművek vásárlásánál még mindig gátló tényező a töltés időtartama és az ezzel összefüggő hatótávpara. A gyártók őrült versenybe kezdtek, hogy elérjék az öt percig tartó töltést – a kínaiak pedig ismét köröket vernek a többiekre.  

Kína már a rajt előtt megnyerte a 2025-ös autóversenyt

2025. január 8. | Révész Béla Ákos

Minden előrejelzés szerint Kína idén teljesíti 2035-ös célját, és több elektromos autót értékesít, mint belső égésűt. Ezzel tíz évvel hamarabb pipálhatja ki a feladatot, mint azt saját maga várta.

Ennyit a saját lábra állásról: a kínai CATL Spanyolországban is felhúz egy gigaüzemet

2024. december 13. | Révész Béla Ákos

Az EU mindent megtesz, hogy csökkentse függőségét a kínai technológiától. A példaképként emlegetett Northvolt akkugyártó megsemmisítő csődje azonban éppen Kína megkerülhetetlenségére erősített rá. A világ egyeduralkodó gyártója, a CATL máris felbukkant, hogy felépítse harmadik európai óriásgyárát.

Ismét rekordot döntött az eladott elektromos autók száma Kínában 

2024. november 19. | Makronóm

Novemberben megszületett a 10 milliomodik elektromos autó Kínában. Az ottani eladások már most túlszárnyalták a 2023-mas számokat, szakértők szerint pedig a kínai EV-k felívelése a globális piacon sem fog megállni – vámok ide vagy oda –, mivel hatékonyságukat tekintve jócskán lekörözték nemzetközi versenytársaikat. 

Kína bíróság elé rángatta az EU-t

2024. november 6. | Révész Béla Ákos

Mivel az eddigi tárgyalások nem hoztak eredményt Brüsszel és Peking között, a Kereskedelmi Világszervezet előtt folytatódik a kínai elektromos autókra kivetett büntetővámok ügye.

Brüsszel kierőszakolja a kereskedelmi háborút: Hszi gyilkos kedvében lehet

2024. november 1. | Révész Béla Ákos

Érdekes részletek derültek ki az Európai Bizottság és Kína közötti tárgyalásokról, amelyek elméletileg megakadályoznák a kereskedelmi háború eszkalációját. Peking szerint ugyanis Von der Leyenék nem is törekednek megállapodásra, céljuk egyértelműen a diszkriminatív intézkedések életben tartása.

Bár lassult az elektromobilitás üteme, a trend nem fog megfordulni

2024. október 14. | Halaska Gábor

Kína gyorsan reagált az EU elektromos autókra kivetett büntetővámjaira: mezőgazdasági termékeket érintő vámokkal. Ez a brüsszeli politika azonban csak erősíti az EU-s versenyképességi problémákat. Különösen, mert a kínai gyártók 25-30 százalékkal olcsóbban képesek elektromos autókat előállítani, ami komoly kihívást jelent a magyarhoz sok szállal kötődő német ipar számára – derül ki a Makronóm Intézet minap közzétett elemzéséből. A járműipar friss trendjeiről Santo Martinnal, a Makronóm Intézet vezető elemzőjével beszélgettünk.

A függöny mögött: az elektromosok árán veszekszik Peking és Brüsszel

2024. október 13. | Révész Béla Ákos

A háttérben még mindig tartanak a tárgyalások az Európai Bizottság és Kína között az elektromos autók büntetővámjai ügyében. Ursula von der Leyenék a kínai járművek árának növelését követelik, ám van egy határ, amit a gyártók már nem lépnek át.

Miért fog veszíteni Washington a kínai háborúban?

2024. október 11. | Révész Béla Ákos

Washington újabb és újabb tiltó rendelkezésekkel igyekszik Kínát kiszorítani piacáról, ezt pedig a szövetségeseitől is elvárja. Csakhogy sokat nem tud cserébe ajánlani: az amerikai termelés teljesítménye immár túl kevés ahhoz, hogy befolyásolni tudja a globális folyamatokat.

Brüsszel megtámadta Kínát, de kin áll majd Peking bosszút?

2024. október 9. | Révész Béla Ákos

Az, hogy a kínai elektromos autókra kivetett brüsszeli büntetővámokat Peking mely tagállamokon fogja megtorolni, legalább olyan fontos kérdés, mint hogy mikor bukik meg az EU-s, a versenyképességet teljesen leamortizáló vámpolitika.

Az USA-nak négyszeresére, az EU-nak háromszorosára nőtt 20 év alatt a Kínától való importfüggősége 

2024. október 6. | Mihálovics Zoltán

Az EU és az USA egyre inkább függ a Kínából származó áruktól, különösen a gépek és elektronikai eszközök terén, miközben Kína csökkentette függőségét az amerikai és az európai beszállítóktól, főként a technológiaintenzív termékek terén. Bár Kína importfüggősége ezzel párhuzamosan a világ többi része, főként a nyersanyagexportőr országok felé megnőtt, az általános importfüggőség viszonylag stabil maradt.

Megkezdődött a gazdasági hidegháború kora

2024. október 4. | Révész Béla Ákos

Bár a tárgyalások folytatódnak a kínai és az EU-s felek között, az Európai Unió megszavazta a Kínából érkező elektromos autókra kivetett büntetővámok öt évre szóló rögzítését. Ursula von der Leyen az európai versenyképesség javítását tűzte ki célul, elemzők szerint azonban a vámokkal csak kivérezteti azt.

Közeleg az elektromosok és a belső égésűek végső csatája

2024. szeptember 30. | Révész Béla Ákos

A globális járműipar átállása a fosszilis energiáról az elektromosra az utóbbi egy évben lassulni kezdett. Ennek az egyik fő oka a hamis mítoszok mellett az autó- és olajipari lobbi minden eddiginél erősebb támadása. A két technológia békés helycseréje egyre esélytelenebbnek látszik, ugyanakkor erősödnek azok a hangok, amelyek drasztikus megoldásokat követelnek a belső égésű motorokkal szemben.

Brüsszel hűségesen követi Washingtont a kínai autógyárak elleni újabb csatába 

2024. szeptember 28. | Révész Béla Ákos

Csupán pár nap kellett ahhoz, hogy az Európai Bizottság ismét azt tegye, amit az Egyesült Államok elvár tőle: rekordgyorsasággal csatlakozott a kínai járműipar elleni újabb támadás tervezéséhez, ismét alárendelve az európai gazdasági érdekeket az amerikai kereskedelmi háborúnak. 

Bedurvul az amerikai–kínai kereskedelmi háború

2024. szeptember 23. | Révész Béla Ákos

Hatalmas lépést tesz Washington a kereskedelmi háború eszkalációja felé. A kormány be akarja tiltani az Amerikában értékesített autókban a kínai szoftverek és hardverek használatát. Az indoklás jól ismert: nemzetbiztonsági aggályok merültek fel.

Brüsszel vállrándító bosszúja a kínai elektromos gyártók ellen

2024. augusztus 30. | Révész Béla Ákos

Azt hihetnénk, hogy az Európai Unió által a Kínából érkezett elektromos autókra kivettet extravámok mértékét a háttérben meghúzódó állami támogatások nagysága határozta meg. De nem. Az döntött, hogy ki állt szóba Brüsszellel.

A Xiaomi Trumpnak köszönheti, hogy elektromos autót épített

2024. július 25. | Révész Béla Ákos

A kínai telefongyártó vezére szerint, ha Trump annak idején nem kezdi el szankcionálni a vállalatot, talán soha nem gyártanak elektromos autót. Így azonban a világ öt legnagyobbja közé készülnek – ezért köszönetet is mondott a volt elnöknek.

A külföldi autógyártók a túlélésért küzdenek Kínában 

2024. július 15. | Santo Martin

A hazai márkák elfoglalták a kínai gépjárműpiac többségét. Egyes nyugati gyártók még nem adják fel a küzdelmet, és a lokális fejlesztésekre összpontosítanak, bár a visszatérés szerintük is évekig fog tartani. 

A kínai EV-gyártókat megvédik a magas haszonkulcsok 

2024. július 2. | Santo Martin

Az EU további vámokat vet ki a kínai elektromos gépkocsikra, de ezek nem lesznek elegendők ahhoz, hogy elrettentsék az autógyártókat, mivel azoknak hatalmas gyártásiköltség-előnnyel rendelkeznek az európai riválisaikhoz képest.

A vámháború oka: felfoghatatlan összegek a kínai autóiparban

2024. június 27. | Révész Béla Ákos

Brutális összeg látott napvilágot a kínai elektromosautó-ipar kapcsán. A világ egyik legtekintélyesebb agytrösztjének a számításai szerint az állam tizennégy év alatt 230 milliárd dollárt tolt bele új csúcságazatába. A következmény: globális tarolás és kereskedelmi háború.

Kérdezz bátran!
Chat