2025. április 7. | Makronóm
Az év első két hónapjában a kiskereskedelmi forgalom volumene 4 százalékkal nőtt, ami a fogyasztói bizalom egyértelmű erősödését jelzi. Ez nemcsak a boltok forgalmán, hanem a turizmus élénkülésében is érezhető.
2025. március 5. | Makronóm
Az árak emelésének gátat kell szabni, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium intenzív egyeztetéseket folytat a piaci szereplőkkel az élelmiszerárak csökkentése érdekében.
2025. február 6. | Makronóm
A frissen megjelent tavaly decemberi kiskereskedelmi adatok enyhe, 1,2 százalékos visszaesést mutatnak havi alapon. A kiskereskedelmi forgalom már januártól élénkülhet, amit a reálbérek dinamikus növekedése, a lakossági pénzügyi ösztönzők, a lakossági állampapírok érdemi kamatfizetései és az otthonfelújítások is támogatnak.
2025. január 9. | Makronóm
Novemberben tovább erősödött a kiskereskedelmi forgalom, éves szinten 4,1, míg havi bázison 0,6 százalékos bővülést mutatnak a friss KSH-adatok.
2024. december 5. | Makronóm
Októberben érdemben nőtt a kiskereskedelmi forgalom, havi alapon 1,2 százalékos emelkedést mutatva. Az élelmiszer-kiskereskedelem teljesített a legjobban, de az üzemanyag-forgalom is korrekciót mutatott a szeptemberi visszaesést követően. A negyedik negyedévre kedvező jelek érkeztek, a további bővülés kilátásai pedig a háztartások jövedelmi helyzetének javulásában rejlenek.
2024. november 7. | Makronóm
A következő hónapokban a kiskereskedelmi forgalom élénkülésére számítunk, amit a javuló jövedelmi helyzet is támogat. Jövőre a 10 százalék körüli bérnövekedés és az alacsony infláció együtt érdemben erősítheti a fogyasztást. A KSH vegyes szeptemberi kiskereskedelmi adatai részben az akkori árvízhelyzet számlájára írhatók.
2024. november 4. | Matus Tibor
A befektetési arany szárnyal a világpiacon, az ára október végéig 2754 dollárra emelkedett unciánként (88,5 dollár/gramm). Mindez ahhoz vezetett, hogy az aranytermékek kínai kiskereskedelmi ára is grammonként 800 jüan (112 dollár) fölé emelkedett. Az ékszerboltok kénytelenek bezárni, mert a kínai fogyasztók ennyit már nem szánnak erre, miközben eddig hagyományosan sok aranyat (főleg ékszert, nem befektetési fémet) vásároltak.
2024. október 7. | Makronóm
A friss KSH-adatok szerint a kiskereskedelmi forgalmat az élelmiszer- és vegyes élelmiszer-kereskedelem húzta, ahol éves szinten 7,5, havi alapon pedig 2,8 százalékos növekedést mért a statisztikai hivatal. A bővülést a reálbérek emelkedése támogatja, ami javítja a háztartások jövedelmi helyzetét. A forgalom éves alapon a következő hónapokban is érdemi növekedést mutathat, amit a tavalyi alacsonyabb bázis is segít, a fogyasztás bővülése pedig változatlanul a gazdaság fő motorja maradhat.
2024. augusztus 28. | Makronóm
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium a családok érdekében fellép a tisztességtelen áremeléseket alkalmazó kiskereskedelmi láncokkal szemben.
2024. augusztus 6. | Makronóm
A KSH friss adatai szerint a kiskereskedelmi forgalom továbbra sem akar magára találni, éves bázison a volumene kismértékben, 2,6 százalékkal nőtt, ugyanakkor a havi adatok ismét csak stagnálást jeleznek.
2024. július 5. | Makronóm
A KSH friss adatai alapján májusban a kiskereskedelmi forgalom újra nőtt, főként az élelmiszer-forgalom 6,3 százalékos emelkedése miatt. A reálbérek növekedése és a stagnáló élelmiszer-infláció hosszabb távon is előnyt jelenthet, így a gazdasági növekedés motorja idén elsősorban a fogyasztás lehet, a háztartások jövedelmi helyzeének javulása nyomán.
2024. június 25. | Makronóm
A kötelező akciózással – amelynek köszönhetően a családok olcsóbban juthattak olyan alapvető élelmiszerekhez, mint a kenyér, a hús, a tej vagy a különböző zöldségfélék – a kormány letörte, majd alacsony szintre szorította a háborús inflációt. Az intézkedés elérte célját, így azt július 1-jétől kivezetik, ugyanakkor a kabinet a kiskereskedelmi árverseny fenntartása, élénkítése érdekében továbbra is működteti az online árfigyelő rendszert.
2024. június 6. | Makronóm
A kiskereskedelmi forgalom áprilisi, összességében 3,2 százalékos növekedését főként a nem élelmiszer-kiskereskedelem hajtotta, amely 4,3 százalékkal bővült, míg az élelmiszer- és élelmiszer jellegű kiskereskedelem 3,6 százalékkal nőtt. A nem élelmiszer-kategória gyorsabb növekedésében szerepet játszhatott az óvatosság oldódása. A forgalom várhatóan tovább bővül a következő hónapokban a bérek növekedése és az alacsonyabb infláció miatt.
2024. május 15. | Makronóm
A Nemzetgazdasági Minisztérium delegációjának németországi látogatásakor az egyeztetések középpontjában elsősorban a magyar–német, illetve a magyar–bajor gazdasági együttműködésről, a gazdasági kilátásokról és az európai versenyképesség növeléséről esett szó.
2024. május 7. | Makronóm
Idén márciusban a kiskereskedelemben már érdemben kedvezőbb folyamatokat mutatnak a frissen közzétett KSH-adatok. A múlt héten közölt első negyedéves, az elemzői várakozásoknál kedvezőbb GDP-számokban is a fogyasztás növekedése játszhatott jelentős szerepet.
2024. május 2. | Makronóm
A Mol bejelentette, hogy szombattól, azaz május 4-től ismét olcsóbb lesz a benzin. A kormány üdvözölte a vállalat bejelentését.
2024. április 5. | Makronóm
Éves alapon a kiskereskedelmi forgalom februárban 1,1 százalékkal nőtt, ugyanakkor kellemetlen meglepetést okozott, hogy havi alapon a várt bővülés helyett egyelőre csökkent a forgalom volumene. A havi alapú visszaesés a nem élelmiszer jellegű kiskereskedelemhez, illetve az üzemanyag-forgalomhoz kötődött, miközben az élelmiszer-forgalom havi bázison 0,7 százalékkal nőtt.
2024. március 6. | Makronóm
Kedvező, hogy éves alapon már nőtt a kiskereskedelmi forgalom, azonban a tavaly novemberben és decemberben megfigyelt egyszázalékos havi alapú növekedés után most – a szezonálisan kiigazított adatok alapján – csupán stagnált. Idén viszont helyreállhat a fogyasztói bizalom, ha a gazdasági kilátások javulnak, illetve ha a várakozásokkal összhangban bekövetkezik a reálbér 6–7 százalékos növekedése.
2024. február 6. | Makronóm
A negyedik negyedév egészét nézve a kiskereskedelmi forgalom egy százalékkal bővült az előző negyedévhez képest, ami alapján a fogyasztás a tavalyi év végén már érdemben pozitívan járulhatott hozzá a GDP növekedéséhez – derül ki a KSH friss adataiból. Az ipari termelési mutatók viszont kevésbé ígéretesek, főként a német gazdaság gyengélkedése miatt.
2023. december 6. | Makronóm
A reálkeresetek szeptemberben már 1,7 százalékkal emelkedtek, ám a KSH friss adatai még nem mutatják a lakossági fogyasztás növekedését. Ehhez a hitelkamatok további csökkenésére és bátrabb fogyasztási hozzáállásra lenne szükség, amit az év végi hajrá meghozhat.
2023. november 8. | Makronóm
Szeptemberben – bár a reálkeresetek már növekedtek – a kiskereskedelmi forgalom 7,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
2023. október 4. | Makronóm
Tovább csökkent a magyar kiskereskedelmi forgalom, viszont a szálláshelyek forgalma nőtt – derült ki a KSH augusztusi jelentéséből. A nyár utolsó hónapjában különösen az üzemanyagok kereskedelmében volt jelentős a visszaesés. A vendégéjszakák száma emelkedett ebben a hónapban, és a nyári turizmus eredménye a tavalyi szinthez mérhető.
2023. szeptember 6. | Makronóm
Szinte megállt a kiskereskedelmi forgalom mérséklődése júliusban. A friss statisztikai adatok szerint az éves alapú visszaesés mértéke az előző hónapokban tapasztaltnál érezhetően kisebb lett.
2023. augusztus 4. | Makronóm
A kiskereskedelem forgalmának a volumene 8,3 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest, viszont a májusi adathoz viszonyítva a KSH adatai 0,7 százalékos növekedésről számolnak be.