A digitális ikrek forradalmasítják a vízgazdálkodást
A digitális ikrek technológiája új dimenziót nyit a vízgazdálkodás területén.
A digitális ikrek technológiája új dimenziót nyit a vízgazdálkodás területén.
A Politico nagyon szépen bemutatta az EU-ban folyó kupeckedést, a quid pro quo (valamit valamiért) alkalmazását, amikor beszámolt arról, hogy a friss szlovák medvetörvény EU-s békén hagyása fejében a szlovák környezetvédelmi miniszter üzletet kötött, és elfogadta Brüsszel természet-helyreállítási törvényét.
A földárak 2008 és 2022 között világszerte csaknem megduplázódtak, Közép-Kelet-Európában pedig megháromszorozódtak. Az Egyesült Királyságban 2010 és 2015 között a nyugdíjalapokból és magánvagyonból származó befektetések áramlottak a földpiacra, ami hozzájárult a termőföld árának megduplázásához. Az Egyesült Államok mezőgazdasági központjában, Iowában a földárak 2002 és 2020 között megnégyszereződtek.
A G7 szakminiszterei Torinóban gyűltek össze, hogy a zöldátállás megvalósításáról tárgyaljanak. Újdonság nem igazán volt: a COP28-on is elpuffogtatott sallangokat ismételték meg, amelyek lényege, hogy továbbra is mindenki elszántan halad az energiaátállás rögös útján.
A zöldenergia-tároló rendszerekkel kapcsolatos egyik legnépszerűbb riogatás az, hogy élettartamuk lejárta után súlyosan környezetszennyezővé válnak. Pedig a megoldás már itt van: az újrahasznosítás ráadásul dollármilliárdos üzlet.
Amellett, hogy a világ döntéshozói a szén-dioxid-mentesítés lázában égnek, nagyobb figyelmet kellene fordítani a műanyagfüggőségre, hiszen az ebből származó hulladék jelentős veszélyt jelent az egészségre, és az OECD előrejelzései sem megnyugatók.
A neves környezetvédő, Bertrand Piccard a Föld napja alkalmából arra szólított fel, hogy újra figyeljünk az energia pazarlásának csökkentésére, mondván, „reménytelen” a megújuló energiákra való áttérés a hatékonyság javítása nélkül.
A Nature magazinban két brit epidemiológus arról értekezik, hogy az egyenlőség elengedhetetlen a fenntarthatósághoz. Úgy vélik, az egyenlőbb társadalmakban az emberek jobban bíznak egymásban, és nagyobb valószínűséggel védik a környezetet, mint az egyenlőtlen, fogyasztóközpontúakban élők.
Egy amerikai portál felháborodva azzal riogatta az olvasóit, hogy nemsokára mindenki számára megszabják, mennyit fogyaszthat, mennyit utazhat. Annyira csökkentenék egy-egy ember szén-dioxid-kibocsátását, hogy az az amerikaiak akár 85 százalékos életszínvonal-eséséhez is vezethet.
A nagy terepjáróknak drágább lesz a parkolás a francia fővárosban – legalábbis a szocialistából lett „méregzöld” párizsi polgármester nem egészen kiforrott elgondolása szerint. Egyesek viszont azt gyanítják, hogy a hirtelen jött ötlettel csak egy friss botrányáról, a csendes-óceáni szigetvilágban tett „tanulmányútjáról” akarja elterelni a figyelmet.
A legszigorúbb előírásokat követve zajlik a paksi bővítés, a két új blokkot kettős vasbeton fal veszi majd körül, amely a legdurvább külső behatásoknak is ellen tud állni – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.
A különböző intézmények világszerte a jogtól várnak elégtételt a környezetkárosító olajcégekkel szemben. Kalifornia állam is polgári pert indított az ExxonMobil, a Shell, a British Petrol, a ConocoPhillips és a Chevron ellen.
Döbbenetes kihívásokat azonosítottak Davosban a „globális elit” világtalálkozóján, a Világgazdasági Fórumon (WEF-en). Oroszországot kizárták, ám az USA-ból és Kínából is csak egy-egy politikus érkezett.
A divat és a ruházat minden embert érintő kérdéskör. Téves, berögzült asszociáció, hogy csak a nők témája. Van, aki szereti a divatot követni, és van, aki kevésbé érdekelt a ruhaipar változásában. Egy biztos, hogy mindnyájan öltözködünk. Az elmúlt évtizedekben nagy figyelmet kaptak a luxusmárkák és maga a fast fashion, viszont napjainkban az emberek egyre tudatosabban vásárolnak még a ruhák terén is. Valóban hatalmas környezetkárosító hatása van a ruhaiparnak? Utánajártunk.
A környezetvédelem szempontjából talán jó ötletnek tűnik rendszámtábla-leolvaó rendszereket alkalmazni, mely csökkentheti az autók mozgását a városokban. Azonban ezek hátterében sokak szerint az emberek feletti teljes kontroll állhat.
A francia minisztertanács a múlt héten szokatlan lépésre szánta el magát: betiltotta a Les Soulèvements de la Terre, A Föld lázadói környezetvédelmi szervezetet. Párizsban emberemlékezet óta nem volt példa arra, hogy ilyen súlyos intézkedést foganatosítsanak baloldali tömörülés ellen.
Újabb kritikus infrastruktúra-elem privatizálására kerülhet sor Görögországban: a repülőterek és kikötők után ezúttal a vízellátás az, amelyet a kritikusok szerint a görög kormány a friss tervjavaslatával privát kezekbe tervez ejteni.
A gazdag országok óriási összeget, évi 100 milliárd dollárt ígértek a globális felmelegedés hatásainak csökkentésére. A Reuters utánajárt, és sok megmagyarázhatatlan dolgot talált, például miképp csökkentheti a globális felmelegedést egy film, egy szálloda, egy csokoládébolt vagy éppen egy szénerőmű.
Az Európai Parlament környezetvédelmi bizottságának keddi (június 27-i) szavazásán nem született döntés a természet helyreállítását célzó európai törvényről, így annak sorsa a júliusi parlamenti szavazás során dől majd el. Hogy nem ment minden simán, amiatt a jobboldali pártokat okolják. Szinte rögtön megindult ezen pártok, elsősorban a hirtelen bekeményítő Néppárt megdolgozása.
Nem egyszerű dolog a különböző élelmiszereket összehasonlítani, főleg a szén-dioxid-terhelés tekintetében, hiszen a húshoz képest a növényi élelmiszereknek kevesebb a kalóriája és alacsonyabb a fehérjetartalma.
Promóció
Trend
Promóció
Hazai válogatás