2024. november 26. | Makronóm
Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv tizedik pontjaként egy évre lehetővé válik az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások saját döntésen alapuló lakáscélú felhasználása, ami az egész országra kiterjedően segítheti a megfizethető lakhatást.
2024. október 25. | Makronóm
Ahhoz, hogy a magyar gazdaság 2025-ben 3–6 százalék közötti növekedést érhessen el, a kormány 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet fogadott el. Ennek egyik pillére a megfizethető lakhatás biztosítása, hiszen az otthonteremtés generációkon átívelően a legfontosabb öngondoskodási kérdés, ami elengedhetetlen a fiatalok boldogulása és a családok jóléte szempontjából.
2024. október 11. | Matus Tibor
Sokan keresik az európai gazdaság lejtmenetének okait. A Financial Times is rámutatott egyre. Szerintük az EU gazdasága azért nem növekszik, mert az euróövezeti háztartások hangulata eltér az amerikai társaiktól, akiknek lendületes költései ösztönzik a növekedést. Ennek is köszönhető, hogy az USA gazdasága az idén 2,6 százalékkal is növekedhet.
2024. szeptember 4. | Makronóm
A Makronóm Intézet elemzése szerint érdemben mérsékelte egyes élelmiszerek árának növekedését az Árfigyelő rendszer működése, amely 21 kategóriából 14 esetben ellensúlyozta az átlagárak emelkedését. A bevezetése utáni első nyolc hónap elteltével 1,11 százalékponttal fogta vissza az élelmiszerek drágulásának az ütemét, míg a teljes gazdaság inflációját 0,2 százalékponttal lassította, amellett, hogy csak a téli hónapokban 19,4 milliárd forintot hagyott a magyar háztartásoknál.
2024. május 9. | Makronóm
Egy nemzetgazdaság növekedésének mérése és megértése nem lehet teljes körű, ha beleesünk abba a gyakori hibába, hogy csak egy-egy, a szakértők által fontosnak tartott mutatót veszünk figyelembe. Mihálovics Zoltán elemzőnk a Mandinernek foglalta össze, hogyan mérhető pontosabban az államok növekedési pályája.
2023. november 6. | Makronóm
A 2022-es cikkünkben egy régi közgazdaságtani vita fontosságára mutat rá a szerző, hogy az államháztartás hiánya milyen viszonyban van a folyó fizetési mérleg hiányával. A két jelenséget ikerdeficitként szokták emlegetni, mert van egy összefüggés, amely szerint a folyó fizetési mérleg egyenlege egyenlő az államháztartási egyenleggel plusz a megtakarításokkal mínusz a felhalmozással. Ez a felvetés nem elméleti, hanem fontos, sőt alapvető gazdaságunk és gazdaságpolitikánk cselekvési irányok meghatározója lehet.
2023. október 19. | Makronóm
A Nézőpont Intézet friss Fogyasztói Barométer kutatásából többek között kiderült, hogy egy átlagos háztartásban havonta 251 ezer forint személyenként a fogyasztásra fordítható összeg. A gazdasági nehézségek ellenére a háztartások enyhén optimisták.
2023. október 7. | Matus Tibor
Egy érdekes megközelítést tett közzé Michael Power, aki az USA költségvetési és a fizetési mérlegének hiányát hasonlította össze a globális mutatókkal. Az eredménye megdöbbentő, nem véletlenül utal a szerző a 2013-as Elysium – Zárt világ című filmre, amelyben egy kiváltságosoknak szánt műhold nyugodtan lebeg a bandáktól sújtott, disztópikus Föld felett.
2023. szeptember 30. | Matus Tibor
Az egyik vezető szlovák gazdasági lap egy érdekes gazdasági anomáliának járt utána. Míg a reálbérek az elmúlt négy évben csökkentek, addig a háztartások fogyasztása nőtt. Az emberek igyekeznek elkerülni az életszínvonal visszaesését, de ez néhány családot komoly kockázatvállalásra kényszerít.
2023. szeptember 20. | Makronóm
Amíg a nyugati országok a magas inflációt igyekeznek visszaszorítani, addig Kína pont az ellenkezőjével, a deflációval küzd. A kormány megfontolt lépésekkel igyekszik elkerülni a nyugaton tapasztaltakat.
2023. augusztus 23. | Makronóm
Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) szerint megfelelő öngondoskodással elérhető nyugdíjas korra a havonta kétszázezer forinttal magasabb összeg.
2023. augusztus 23. | Matus Tibor
Már nőtt is az állampapírok iránti kereslet a kormány közelmúltban hozott intézkedései révén, illetve azért, mert ezek hozama jelentősen magasabb a bankbetétekhez képest. Az idei első fél évben a háztartások bruttó pénzügyi eszközei 5 százalékkal emelkedtek, és ezek nagy részéért állampapírokat vásároltak – derül ki az MNB előzetes jelentéséből.
2023. július 17. | Makronóm
A lakossági folyószámlákon lévő mintegy 7 ezer milliárd forintnyi le nem kötött pénzeszköz a jelenlegi inflációs környezetben jelentősen veszít az értékéből. Így egy kormánydöntés nyomán rövidesen kötelező tájékoztatást küldenek a bankok a családok megtakarításainak védelme és a pénzügyi tudatosság fokozása érdekében.