megújuló energia – makronom.eu
2025. április 30., szerda

Érdemes elektromosteherautó-flottákban gondolkodni

2025. február 12. | Halaska Gábor

Hogyan takaríthatnak meg pénzt az elektromosteherautó-flották okosabb töltéssel, napelemekkel és akkumulátorokkal? Erre a kérdésre kiváló, számunkra is sok tanulsággal szolgáló választ ad az a kaliforniai modell, amelyet egy szakértői elemzés mutat be részletesen.

Növekvő klímavédelmi sérülékenység a Földközi-tenger térségében

2025. február 5. | Halaska Gábor

A Közel-Kelet és Észak-Afrika régió stabilitását veszélyezteti a súlyos vízhiány, a mezőgazdasági terméshozam érdemi csökkenése, a part menti városok klímakockázatai, és miközben a napenergia-kapacitás 25 százalékos növekedéssel, 19,2 GW-ról 24 GW-ra nőtt, miközben a térség alig kap klímafinanszírozást.

Létezik olyan, hogy igazságos energiaátmenet?

2025. február 3. | Halaska Gábor

A megújuló energia térnyerése önmagában nem oldhatja meg az egyenlőtlenségeket, de Afrika sok országába hatalmas lehetőséget hoz, hiszen ott mintegy 600 millió embernek még ma sincs áramellátása.

Áttörést ért el egy kínai cég a napelem-technológiában! 

2025. január 7. | Páczi Zsolt

A Trina Solar olyan napelemmodulokat tesztelt, amelyek segítségével a napenergia sokkal hatékonyabban alakítható villamos energiává. A vállalat által használt technológia még drága, de a szakértők szerint a következő évtizedekben meghódítja a piacokat, és így széles körben elérhetőbbé válik. 

Az igazság pillanata: vajon mire elég egy klímakonferencia?

2024. november 14. | Halaska Gábor

Alig teszünk valamit a kibocsátás mérséklése érdekében, sőt a valós folyamatok épp ellentétesek a klímakonferenciákon vállalt csökkentési célokkal. Az ígéretek látványosak, ám a számok kijózanítók. A vita pedig azon megy, hogy a fejlett országok miből fizessenek tízszer-hússzor annyit a fejlődőknek, mint eddig. Ideje lenne végre a várható hatásokra is felkészülni: például az aszályok, a hőhullámok, az erdőtüzek és az áradások pusztításainak tompítására, illetve a kárenyhítésére.

Így csökkenthető az energiatárolók mérete 

2024. október 18. | Fekete Kíra

Az energiatároló rendszerek helyigényének csökkentése kiemelt fontosságúvá vált a megújuló energiaforrások hatékony integrálásában és a városi térben való alkalmazásukban. Számos vállalat fejleszt innovatív megoldásokat, hogy minimalizálják az akkumulátorok és a hozzájuk tartozó infrastruktúra helyfoglalását. 

FBI: a megújulók gyors növekedése sebezhető célpontokat teremt

2024. augusztus 11. | Halaska Gábor

Az FBI figyelmeztetett a nap- és szélenergia-rendszerek kibertámadásokkal szembeni sebezhetőségére, amelyek 2023-ban az USA villamosenergia-fogyasztásának 21 százalékát tették ki. Kiemelték, hogy a megújulóenergia-ipar gyors növekedése gyakran hiányos szabályozások mellett zajlik, és ez növeli a kiberkockázatokat.

McKinsey: Spanyolország és Portugália zöldenergia-beruházásai jelentős gazdasági előnyt hozhatnak

2024. augusztus 8. | Halaska Gábor

Az ibériai régió célja 2030-ra 11 GW zöldhidrogén kapacitás kiépítése, a zöld gazdaság látványos felpörgetése, hiszen globálisan 40 millió új munkahelyet teremthet a zöld átállás. Ám a sikerhez elengedhetetlen a kormányzati politikák és ipari szereplők együttműködése, az engedélyezési folyamatok egyszerűsítése, a társadalmi támogatás növelése.

A zöldátállás nyomán hatalmas mértékben növekszik a világ zöldenergia-igénye 

2024. augusztus 7. | Makronóm

A legújabb kutatások szerint 2020-hoz képest meredek ütemben, 2050-ig akár kétszeresére nőhet a globális zöldenergia-igény. Ehhez minden szektor hozzátesz majd, főként a nehézipar és a közlekedés villamosítása, valamint a mesterséges intelligencia és más összetett technológiák használatának elterjedése. 

Íme a kacsagörbe: sajnos a megújuló energia is szennyez 

2024. július 26. | Makronóm

Az ábra bemutatja a nettó terhelést egy tipikus tavaszi napon, különböző években. A nettó terhelés az az árammennyiség, amelyet az energiaforrásoknak (jellemzően nem megújulóknak) kell előállítaniuk, hogy kielégítsék a keresletet.

A napenergia átalakítja a piaci erőviszonyokat 

2024. július 20. | Makronóm

Tavaly világszerte ötven százalékkal nőtt a megújuló energiaforrások felhasználása, az újonnan telepített kapacitások háromnegyedét a napelem-technológia adta. A napenergiából származó villamos energia aránya dupla akkora hazánkban, mint az EU-ban, az iparágat ma már Kína dominálja. 

Íme a kacsagörbe: sajnos a megújuló energia is szennyez 

2024. július 14. | Halaska Gábor

A megújuló energiaforrásoknak, a nap- és a szélenergiának meg kellene menteniük a bolygót a felmelegedéstől. Ehelyett súlyosbítják is a problémát. A szél- és napenergia nagy léptékű telepítése világszerte érdemben növeli a szén-dioxid-kibocsátást az úgynevezett kacsagörbe miatt. Az atomenergia ezért hosszabb távon jobb megoldás lehet – érvel a Carboncredits.com portál szakértője. 

Az energiaszegénység és a pénzhiány hátráltatja Afrika zöldátmenetét 

2024. július 12. | Halaska Gábor

Az olaj és a gáz hívei vitatkoznak azzal, hogy a zöldátmenet az egyetlen út Afrika iparosodásához. A kontinens fejlődéséhez sokak szerint kezdetben hatalmas mennyiségű fosszilis energiára lenne szükség. Mi a fontosabb: az afrikai szegénység csökkentése vagy a föld védelme? Vajon mindkettőt egyszerre meg lehet valósítani? 

Fékre lépnek: 20-40 százalékkal kevesebb szélerőmű, energiatároló épülhet 

2024. július 9. | Halaska Gábor

Egy óriási megújulóenergia-cég jelentősen visszafogja szélerőmű-építési terveit. Az állami tulajdonú norvég Statkraft rövid távon 17-20, hosszabb távon, 2040-ig akár 40 százalékkal kevesebb szélerőmű, illetve energiatároló kapacitás megépítésével számol. Még a zöldhidrogéntervek is csúsznak. 

Túl sok zöldenergia-projekt bukik el idő előtt 

2024. július 4. | Halaska Gábor

Egy friss tanulmány szerint az elmúlt öt évben Nagy-Britanniában a megújulóenergia-projektekre benyújtott kérelmek közel kétharmada nem jutott túl a tervezési szakaszon, érdemben akadályozva ezzel a zöldáramtermelésre való átállást. 

Az elektromos autók a villamosenergia-hálózatot is tehermentesíthetik 

2024. június 22. | Makronóm

Több vállalat is vizsgálja, miként lehetne felhasználni az elektromos járművek energiatároló rendszereit a villamosenergia-hálózat tehermentesítésére, a megújulókból származó felesleges energia hatékony tárolására. Vannak már sikeres technológiák, például a kétirányú töltés. 

Energiaár-kannibalizmus: mi áll a háttérben és mit lehet kezdeni vele? 

2024. június 16. | Páczi Zsolt

Valami furcsa dolog történik az európai villamosenergia-piacokon: az árak folyamatosan nulla alá csökkennek. Ez a jelenség zene lehet az átlagos fogyasztó füleinek, de hosszú távon számos kedvezőtlen hatást eredményezhet – többek között akadályozhatja a zöldátállást. 

Átadták az első hazai zöldhidrogénüzemet Bükkábrányban

2024. június 4. | Makronóm

Ünnepélyes keretek között került sor Magyarország első zöldhidrogénüzemének átadására a Bükkábrányi Energiaparkban, június 3-án. A hivatalos próbaüzemét megkezdő létesítmény a helyi napelempark által termelt megújuló energiával állít elő hidrogént, ezzel nemcsak a klímaváltozás elleni küzdelmet szolgálja, hanem jelentős lépést tesz az ország energiafüggetlensége felé is.

A zöldenergiáé a jövő: a geotermikus energia hatékonyabb kiaknázása a cél 

2024. május 29. | Makronóm

Magyar delegáció járt a geotermikus innovációban világelső Izlandon. Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára, valamint Gonda Bence, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága stratégiai elnökhelyettese a geotermikus energia alkalmazhatóságáról egyeztetett Gudlaugur Thór Thórdarson izlandi környezetvédelmi, energia- és klímaügyi miniszterrel Reykjavíkban, május 28-án. 

Big Oil: ma már nem zöldül tovább

2024. március 26. | Révész Béla Ákos

A világ legnagyobb olajvállalatai az alacsony szén-dioxid-kibocsátásról kommunikálnak, de közben felpörgetik a kitermelést. Éghajlatváltozás ide, Párizsi Megállapodás oda, jelenleg a zöldátállás ellen szólnak az érveik. Elég hangosan.

Biden történelmi mértékű olajkitermeléssel a háta mögött hirdeti a zöldátállást 

2024. március 23. | Makronóm

Az USA önmagát is túlszárnyalva 2023-ban több nyersolajat termelt, mint bármely más állam valaha. Ez igencsak kínos, miközben a világ nagy része a zöldátállásra törekszik, Joe Biden elnök pedig többször is ígéretet tett a megújuló energiára való átállásra és a fosszilis energia támogatásának felfüggesztésére. Mik lehetnek a jövőbeli tendenciák? 

Megtörténhet az európai energiamegváltás? 

2024. március 18. | Makronóm

Európa lázasan keresi a kiutat az energiaválságból. Az MCF Energy az európai földgázigény kielégítésére koncentrálva az osztrák Alpok közelében és Bajorországban tervez fúrásokat, amelyekkel jelentős gáz- és olajkészleteket szeretne kitermelni. Az MCF-nek így kulcsszerepe lehet Európa energiabiztonságának növelésében, miközben az öreg kontinens a zöldátállás felé halad. 

A világ szén-dioxid-kibocsátása új rekordot ért el 

2024. március 9. | Makronóm

Nem is csodálkozhatunk ezen a világrekordon, hiszen tavaly a föld szénfüggősége is növekedett, dacára a számos „történelmi” klímamegállapodásnak. Ennek magyarázata az aszályok miatti alacsony vízenergia-termelés és a kínai növekedés, amely nagyrészt ugyancsak szénfüggő. A Nemzetközi Energiaügynökség éves jelentésében azonban találunk örömöt is az ürömök mellett: a világon a „tiszta energiák” egyre jobban terjednek.

A megújuló energiaforrások részarányának növekedése önmagában nem elegendő a klímaváltozás elleni küzdelemben

2024. március 8. | Makronóm

Egy híres tanulmány, amely számos elismert szerző munkáját összegzi, arra a következtetésre jut, hogy a megújuló energiaforrások használatának bővítése, bár első pillantásra ideális megoldásnak tűnik a kibocsátás csökkentésére irányuló törekvésekben, végül korlátokba ütközik, és így az atomenergia fontosságát is figyelembe kell venni.

Drágul az áram: óriási bajban van a német zöldenergia-szektor 

2024. február 7. | Makronóm

A német energiapolitika nemcsak az energiabiztonságot, hanem az ágazatba való beruházásokat is tönkreteheti. Németország tavaly teljesen leállította nukleárisenergia-termelését, megújulókból azonban még nem képesek hosszú távú tartalékot biztosítani. A kormány a gázerőművek termelőkapacitását szeretné növelni, ám az energiabiztonság jövője így is kérdéses.

Okosan és alázattal képesek leszünk teljesíteni a klímacélokat 

2024. január 18. | Páczi Zsolt

A tavalyi különleges év volt: a valaha mért legmelegebb esztendő, de a megújuló energiaforrásokba való befektetések terén is rekordot döntöttünk, amelyek értéke meghaladta az 1,8 ezer milliárd dollárt. Néhány héttel ezelőtt, a COP28-on pedig több mint 120 ország állapodott meg, hogy 2030-ig megháromszorozzák a megújulóenergia-kapacitásukat, 11 ezer gigawattra növelve azt. De hogyan lehet az átállást gyorsan és felelősen véghez vinni? Erről szólt a davosi Világgazdasági Fórum (WEF) egyik szerdai beszélgetése.

Végre: áttörést hozhat a megújulóenergia-felhasználásban az USA első fejlett geotermikus erőműve 

2023. december 3. | Makronóm

A Google és a Fervo Energy egy új, továbbfejlesztett geotermikus erőművet indított Nevadában, amely a legnagyobb teljesítményű a világon a jelenleg működő több mint 40 hasonló technológiát használó létesítmény közül. A Google 2021-ben kezdte el támogatni a Fervo projektjét, mivel 2030-ra a hatalmas adatközpontjait 100 százalékban tiszta energiával kívánja üzemeltetni.