2025. június 22. | Makronóm
Európa technológiai szuverenitásáért indított harcában az MI-infrastruktúra lett az új frontvonal. Az Nvidia támogatásával nagy ívű tervek születnek, de az amerikai óriások árnyékában az uniós álmok megvalósítása továbbra is nehéz, ha nincs elég pénz.
2025. június 12. | Makronóm
A mesterséges intelligencia értelmiségi munkahelyek millióit törölheti el, megnövelve a munkanélküliséget, hosszú távon akár a demokratikus berendezkedést is fenyegetve. Erre figyelmeztet Dario Amodei, az Anthropic vezérigazgatója, aki szerint ezt a folyamatot nem hirtelen lefékezni, hanem megzabolázni kell.
2025. május 11. | Révész Béla Ákos
Nem meglepetés, hogy a Google köröket ver mindenki másra. Hasít a ChatGPT, a tizedik helyre csúszott Elon Musk gyermeke, az X.
2025. április 25. | Makronóm
Az Európai Unió összesen 700 millió eurós bírságot szabott ki az Apple-re és a Metára, amiért azok megsértették a versenyjogi és adatvédelmi előírásokat. A döntés nemcsak a két amerikai óriáscégnek szól, hanem világos üzenet a teljes techszektornak: Európában új korszak kezdődött a digitális piacok szabályozásában. De a két cég vajon tényleg megérdemelte?
2025. április 4. | Páczi Zsolt
A sokszínűség, egyenlőség és befogadás elvei alapján meghatározott vállalati politika lényege, hogy pozitív diszkriminációt alkalmaz bizonyos társadalmi csoportok esetében. A Trump-kormányzat azonban elkötelezett amellett, hogy felszámoljon mindennemű megkülönböztetést a munkaerőpiacon, és ennek egyes európai cégek is a kárát láthatják, ha nem működnek együtt.
2025. február 21. | Fekete Kíra
A technológiai óriás által tervezett infrastruktúra az Egyesült Államokat, Indiát, Dél-Afrikát és Brazíliát köti majd össze.
2025. február 14. | Fekete Kíra
A probléma csak az ára, a mérete, és hogy nem dobják piacra.
2025. február 11. | Santo Martin
A világ vezető techvállalatai soha nem látott mértékben vetik bele magukat a mesterségesintelligencia-fejlesztésekbe: az idén akár 300–320 milliárd dollárt is költhetnek csupán erre a területre. Úgy tűnik azonban, hogy a kínai DeepSeek jelenti a „rést a pajzson”, amely töredékáron hozott létre hasonló képességű MI-modelleket, mint a nyugati óriások.
2025. február 9. | Révész Béla Ákos
A Szilícium-völgy legendái közül többen szerepet kapnak a Trump-kormányzatban. Az elnök olyan szinten emelte be a technológia vezéralakjait a legfelsőbb szintekre, hogy azok immár minden eddiginél jobban tudják befolyásolni a geopolitikai változásokat. Multipoláris helyett jöhet a technopoláris világrend?
2025. február 6. | Fekete Kíra
Egyes országok és a techóriások valamiben egyetértenek: az atomenergia az egyetlen fenntartható megoldás.
2025. február 3. | Fekete Kíra
A Meta az idén is arra törekszik, hogy meghatározó pozíciót szerezzen a mesterségesintelligencia-piacon, a kínai DeepSeek piaci berobbanása sem tántorítja el eredeti terveitől.
2025. január 22. | Fekete Kíra
A Meta forradalmi áttörést ért el a mesterségesintelligencia-alapú fordítás területén: az új modelljük 101 nyelven képes fordítani. A szakértők szerint ez jelentős előrelépés a valós idejű fordítás felé, bár az ember szerepe továbbra is nélkülözhetetlen.
2025. január 20. | Páczi Zsolt
Sor került Donald Trump elnöki beiktatására, amelyen számos korábbi alkotmányos és íratlan szokást megtörtek. Az esküceremónia vendéglistája jelzésértékű. Mutatjuk!
2025. január 14. | Révész Béla Ákos
A Meta főnökénél történt valami furcsa, de megmagyarázható: az ember, aki agyoncenzúráztatta a Facebookot Biden elnök kérésének megfelelően, hirtelen a szólásszabadság harcosa lett, sőt: Trumpot Brüsszel megbüntetésére kéri.
2025. január 13. | Makronóm
Az Európai Unió Bírósága első alkalommal ítélte kártérítés megfizetésére az Európai Bizottságot saját adatvédelmi szabályainak megsértése miatt.
2025. január 9. | Fekete Kíra
Az OpenAI legújabb nyelvi modellje, a ChatGPT o1 tesztelése során aggasztó viselkedésmintákat figyeltek meg a kutatók. Avizsgálat feltárta, hogy a mesterséges intelligencia meghökkentő dolgokra képes, például törlésének szándékát felismerve megpróbálta átmenteni magát más szerverekre, és gyakran hazudott saját tevékenységéről.
2024. december 15. | Fekete Kíra
Jelentős technológiai áttörés küszöbén állunk: a Google és a Samsung összefogott, hogy közösen vegyék fel a versenyt a Metával és az Apple-lel szemben az okosszemüveg- és VR-headset-piacon. A két techóriás együttműködése különösen izgalmas, hiszen korábban már az androidos okostelefonok piacán is sikeresen dolgoztak együtt. A Project Moohan néven futó fejlesztés új korszakot nyithat a kiterjesztett valóság területén.
2024. november 15. | Fekete Kíra
A Facebook és az Instagram európai felhasználói kevésbé személyre szabott hirdetéseket láthatnak majd.
2024. november 11. | Fekete Kíra
A Biden-kormányzat szorongatása után a techóriások vezetői remélik, hogy lazulni fog a hurok.
2024. november 10. | Révész Béla Ákos
A Meta főnöke egy atomerőmű üzemeltetőjével akart leszerződni, hogy mesterségesintelligencia-adatközpontjához sok és tiszta energiához jusson. A természet azonban éppen csípős kedvében volt, így a dealből nem lett semmi.
2024. november 4. | Makronóm
A technológiai óriások nemcsak termékeket, hanem piacokat is uralnak, befolyásolva a versenyt és a fogyasztói szokásokat. Milyen hatással van mindez a kisebb vállalatokra és a globális gazdaságra? A technofeudalizmus korában a digitális földesurak új kihívások elé állítják a világot – de lesz-e ellensúly?
2024. november 1. | Fekete Kíra
Zuckerberg évek óta beszél kiterjesztett valóság (AR) szemüvegekről, vajon eljött az idő, hogy beváltsa az ígéretét?
2024. szeptember 9. | Halaska Gábor
A Meta Inc., a Facebook tulajdonosa és a Google úttörő geotermikus projektekkel igyekeznek fedezni adatközpontjaik növekvő energiaigényét. Az előbbi 150 megawattos geotermikus kapacitást épít, míg a Google egy 400 megawattos földhőerőművet tervez Utahban, amely 2026-ban kezdi meg működését. Viszont repesztéses (fracking) eljárást alkalmaznának, ami veszélyes lehet a környezetre.
2024. szeptember 8. | Fekete Kíra
A techóriások mind egyetértenek abban, hogy biztosítani kell a fiatalok biztonságát az online térben, azonban nincs egységes módja annak, hogy ezt hogyan kellene megvalósítani.
2024. augusztus 30. | Révész Béla Ákos
Az elnöki székért küzdő Donald Trumpnak a napokban jelenik meg a könyve. Nem kíméli benne a Meta-vezért, aki épp a napokban vallotta be, hogy Joe Biden érdekében agyoncenzúrázta a Facebookot.
2024. augusztus 27. | Révész Béla Ákos
A Meta főnöke beismerte, hogy a Covid-járvány idején gyakorlatilag a Fehér Ház irányította a Facebookot, és tüntetett el minden, a narratívájába nem illő tartalmat. De pontosan ugyanezt tette Joe Biden fiának botrányaival kapcsolatban is. Zuckerberg most azt ígéri, soha többé nem tesz ilyet. Már ha hihetünk neki.
2024. augusztus 12. | Fekete Kíra
Egy titkos megállapodás keretében a Google és a Meta közösen dolgozott azon, hogy tizenéveseket célozzanak meg Instagram-hirdetésekkel a YouTube-on keresztül, megkerülve a Google saját, kiskorúakra vonatkozó szabályait.
2024. augusztus 9. | Révész Béla Ákos
Erdoğan elnök digitális fasizmusnak nevezte az Insta működését, amiért az cenzúrát vezetett be a Hamász vezetőjének meggyilkolása után. Az Insta-tulajdonos Meta mindent megtesz, hogy visszaállítsa a platform elérhetőségét. A lépést a török e-vállalatok is üdvözölnék, mielőtt mindenük rámegy a politikai döntésre.
2024. július 25. | Fekete Kíra
Emberére talál a ChatGPT?
2024. július 11. | Makronóm
Küszöbön a mesterséges intelligencia forradalma, de az lassan jön el, még akkor is, ha jelenleg több nagyvállalat mintegy 400 milliárd dollárt költött ilyen fejlesztésekre. Ugyan az alkalmazottak 75 százaléka használja a mesterséges intelligenciát a gépén, ez az üzleti folyamatokra számos aggály miatt nem jellemző.