nukleáris energia – makronom.eu
2025. április 28., hétfő

Áttörés a tórium terén: új korszak küszöbén az atomenergia

2025. április 25. | Halaska Gábor

Kína először a világon töltött újra működés közben egy tóriumalapú olvadéksós reaktort, ezzel technikai és stratégiai előnyre tett szert a jövő atomenergiájáért folyó versenyben. A fejlesztés tisztább energiatermelést ígér, és újraszabhatja a nukleáris ipar geopolitikai erőviszonyait is.

Rekordokat döntöttek a tisztaenergia-források és hazánk is 2024-ben 

2025. április 13. | Páczi Zsolt

Tavaly világszerte rekordot döntött a tisztaenergia-termelés, amely már a villamos energia 41 százalékát adta – élén a vízenergiával. Bár a fosszilisek még tartják magukat, az arányuk egyre csökken, a nap- és szélenergia viszont szárnyal. Magyarország a világ napenergia-hatalma. 

Jön az atomkorszak 2.0 – itt a tóriumalapú új fűtőanyag

2025. február 27. | Halaska Gábor

Egy új, tóriumalapú üzemanyag áttörést hozhat az atomenergiában, mivel számos meglévő reaktorban is használható és már jövőre piacra kerülhet! Bár a paksi erőmű új blokkjai sem lesznek alkalmasak a tórium használatára, mégis a fűtőanyagpiac átalakulása a hazai energiatermelésre is hatással lehet.

Az USA-ban is beköszönt a nukleáris energia reneszánsza 

2025. február 20. | Páczi Zsolt

Habár Trump nem éppen lelkes híve a tiszta energiának, az atomenergiának mindig is támogatója volt. Az amerikai nukleáris ipar a következő négy évben felvirágozhat, de kérdés, hogy ehhez sikerül-e kiépíteni egy stabil belföldi ellátási láncot. 

Már az ajtón kopogtat a nukleáris energia reneszánsza 

2025. február 2. | Makronóm

Miközben a klímavédelmi célok és az ellátásbiztonság egyre égetőbb kérdésekké válnak, a világ energiaéhsége soha nem látott szintre emelkedik. Az atomenergia visszatérhet a globális energiamixbe: a kis moduláris reaktorok forradalmasíthatják az iparágat, és beköszönthet a nukleáris reneszánsz. 

Németország a francia atomenergia felé fordul

2024. december 8. | Mihálovics Zoltán

Németország a francia atomenergiára szorul, mivel a szélerőművek termelése visszaesett, az utolsó német atomerőművek pedig 2023 áprilisában leálltak. Franciaország rekordmagas nukleáris termeléssel látja el részben Németországot, amelynek szélcsendes időszakokban importálnia kell az áramot. Az energiabiztonság és az emelkedő árak közepette a nukleáris energia kérdése újra előtérbe kerülhet Németországban.

Németország energiaparadoxona 

2024. december 4. | Santo Martin

Angela Merkel döntése, amely Németországot eltérítette az atomenergia útjáról, mára a politikai és gazdasági viták középpontjává vált. Az ország energiaátállásának története nem csupán a klímacélokról szól, hanem egy olyan geopolitikai sakkjátszmáról is, amelynek következményeit a gazdaság minden szintjén érezhetik.

A kazahok döntöttek: megépülhet az ország első atomerőműve  

2024. október 13. | Mihálovics Zoltán

Kazahsztán népszavazáson döntött első atomerőművének megépítéséről, amely a Balkas-tó közelében valósulhat meg. Az ország energiafüggetlensége érdekében indított projektre már az oroszok, a franciák, a kínaiak és a dél-koreaiak is bejelentkeztek, így annak komoly geopolitikai vonzata is van. Ha sikerrel járnak, Kazahsztán a világ legnagyobb urántermelőjeként stratégiai szereplővé válhat a régióban.

Kína felzárkózik nukleáris riválisaihoz

2024. szeptember 1. | Makronóm

Kína államtanácsa öt új nukleáris erőműprojektet hagyott jóvá. Ezzel rekordszintre pörög fel az effajta beruházások volumene az óriási ázsiai országban, mivel az egyre inkább a nukleáris energiára támaszkodik a zöld és alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásokra való átállás részeként – értékelték a megkérdezett szakértők.  

Kis moduláris reaktorok – nem minden arany, ami sugároz 

2024. augusztus 26. | Matus Tibor

Az utóbbi időben több mint 80 kis moduláris reaktor (SMR) tervét jelentették be világszerte, ám ezek többsége még tervezési fázisban van. Valóban működő SMR jelenleg csak Oroszországban és Kínában található, ahol az állam erősen támogatja a technológiai fejlesztéseket. Az európai és amerikai induló SMR-vállalkozások viszont mintha inkább a befektetések bevonzására törekednének, mint az időbeni megvalósításra. 

Kína a legmodernebb atomhatalommá válik öt új erőművével 

2024. augusztus 23. | Halaska Gábor

Kína öt új nukleáriserőmű-projektet indít, amelyek – évente 11,5 milliárd kilowattóra villamos energiát termelve – jelentős előrelépést hoznak a zöldenergia terén. A 33,3 milliárd dolláros összértékű projektek első fázisa jövőre indul.

Ausztrália megkapja a nagyfiúk technológiáját  

2024. augusztus 16. | Santo Martin

Ausztrália, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között létrejött AUKUS biztonsági paktum új szakaszába lépett, amely lehetővé teszi Canberra számára, hogy nukleáris meghajtású tengeralattjáró-flottát fejlesszen.

Magfúzió: az USA elveszítheti az előnyét  

2024. július 20. | Páczi Zsolt

A tudósok régi álma – amely az emberiség javát és a zöldátállás előrelendítését is szolgálná –, a szinte végtelen energia termelésére képes magfúziós atomreaktorok kutatásában zajló technológiai versenyben is átveheti a vezetést Kína. Habár még az Egyesült Államoknál van az előny, a kínaiak által befektetett erőforrások jócskán meghaladják az USA-ét. 

Íme a kacsagörbe: sajnos a megújuló energia is szennyez 

2024. július 14. | Halaska Gábor

A megújuló energiaforrásoknak, a nap- és a szélenergiának meg kellene menteniük a bolygót a felmelegedéstől. Ehelyett súlyosbítják is a problémát. A szél- és napenergia nagy léptékű telepítése világszerte érdemben növeli a szén-dioxid-kibocsátást az úgynevezett kacsagörbe miatt. Az atomenergia ezért hosszabb távon jobb megoldás lehet – érvel a Carboncredits.com portál szakértője. 

Orbán Viktor: Az energia nem ideológiai vagy geopolitikai kérdés

2024. március 21. | Révész Béla Ákos

A miniszterelnök Brüsszelben, az Európai Nukleáris Szövetség első csúcstalálkozóján mondott beszédet, amelyben rámutatott: csak a nukleáris úton előállított elektromos áram tud megfelelni a fenntarthatósági és biztonsági követelményeknek.

A tudományos világnak is fáj az USA–Kína-kapcsolatok romlása

2024. március 5. | Révész Béla Ákos

A két ország tudományos és kutatási együttműködése 1979-ben kezdődött. Most az egyre romló viszonynak köszönhetően senki nem akarja igazán megújítani. Kár lenne érte: a két nagyhatalom páratlan tudását és lehetőségeit összeadva mindenki jobban járna.

Biztonságosabb a világ első negyedik generációs atomreaktora 

2023. december 17. | Makronóm

Peking a civilfelhasználású nukleáris-technológiai versenyben a minap nagyot lépett előre: világ első negyedik generációs atomreaktora december 6-án kezdte meg hivatalos működését a Shidaowan atomerőműben., Ezek a reaktorok sokkal biztonságosabbak és hatékonyabbak, mint a korábbi modellek, a zöldátállásban pedig kulcsszerepük lehet. 

Kína pörgeti a nukleáris technológiát 

2023. december 10. | Makronóm

Az ázsiai nagyhatalom rájött, hogy egy ilyen turbulens geopolitikai időszakban veszélyes a túlzott importfüggőség az energia terén. A legfenntarthatóbb energiaforrás az atomenergia, ennek megfelelően Peking igyekszik erre építeni. Az államtanács 10 reaktor építését határozta el 2032-re, most 22 épül, több, mint bármely más országban a világon. 

COP28: háromszor annyi atomenergiát akarnak a nagyhatalmak 2050-ig

2023. december 7. | Makronóm

A nukleáris termelőkapacitás 2050-ig történő megháromszorozásáról írtak alá egyezményt december 2-án a dubaji ENSZ klímakonferencián. Az aláírók között az Egyesült Államok, Kanada, Japán, Franciaország, az Egyesült Királyság és az Egyesült Arab Emírségek, sőt Magyarország is szerepel. 

Itt a nukleáris boom – stratégiai nyersanyaggá válik az urán  

2023. október 1. | Makronóm

Az uránpiacon a háború kitörése óta kilőttek az árak, emiatt a legtöbben elkezdtek alternatív beszállítói lehetőségeket keresni. Az urántermelő országok így komoly anyagi és geopolitikai hasznot realizálhatnak a közeljövőben, és megnő az érdekérvényesítő képességük.

A német atomkor vége, a német klímapusztítás kezdete

2023. április 20. | Révész Béla Ákos

Berlin békeidős tervei az atomerőművek leállításáról nem kalkulálhatott a jelenlegi viszonyokkal. Németország szénalapú energiaellátása dübörög, az átmenet rozsdazölddé vált.