2025. május 24. | Révész Béla Ákos
Nem sok idő telt el a vámfegyverszünet megkötése óta, Peking és Washington között megint áll a bál. A perpatvar kirobbantó oka ezúttal és ismét a chipipari verseny. Amerika tiltana, Kína fenyeget.
2025. április 12. | Révész Béla Ákos
A chipgyártók és a légitársaságok örömtüzeket gyújtottak, a tőzsdék levegőhöz jutottak. Egyedül Kína maradt ki az össznépi megkönnyebbülésből.
2025. április 1. | Fekete Kíra
A Disney élethű robotdroidjai, amelyeket a Star Wars-videójáték karakterei ihlettek, elnyerték a szilícium-völgyi techkonferencia közönségének szívét. A robotok már nem csupán kísérleti fázisban vannak, hanem valós helyzetekben is megállják a helyüket, legyen szó akár szórakoztatóipari alkalmazásról, akár ipari felhasználásról.
2025. március 27. | Páczi Zsolt
Egy kínai vállalat olyan mesterségesintelligencia-tanítási technológiát fejlesztett ki, amely akár 20 százalékkal csökkentheti az ilyen modellek fejlesztési költségeit. Az újabb innováció rávilágít az ázsiai nagyhatalom technológiai fejlettségére is, hiszen az áttörést kizárólag kínai chipekkel érték el.
2025. február 18. | Fekete Kíra
Elképesztő léptékben fejlődnek a mesterséges intelligenciával támogatott iparágak, egész biztos, hogy idén sem maradunk újdonságok nélkül. Az elmúlt néhány évben sokunknak változtak meg a keresési és információszerzési szokásai – ez az átalakulás pedig a ChatGPT megjelenéséhez köthető. Akkoriban talán még nem is sejtettük, mekkora potenciál van a technológiában, azóta pedig már nemcsak a szövegek és […]
2025. február 11. | Santo Martin
A világ vezető techvállalatai soha nem látott mértékben vetik bele magukat a mesterségesintelligencia-fejlesztésekbe: az idén akár 300–320 milliárd dollárt is költhetnek csupán erre a területre. Úgy tűnik azonban, hogy a kínai DeepSeek jelenti a „rést a pajzson”, amely töredékáron hozott létre hasonló képességű MI-modelleket, mint a nyugati óriások.
2025. február 3. | Makronóm
Kínai kutatók egy olyan nagy teljesítményű algoritmust fejlesztettek, amely képes összetett tervezési problémákat megoldani az általános GPU-k esetében. Az algoritmus 800-szorosára növeli az Nvidia GPU teljesítményét a tudományos számítástechnikában
2025. január 28. | Matus Tibor
A kínai DeepSeek R1-es modelljének megjelenése megmozgatta a technológiai részvények piacát. Az elmúlt időszakban a mesterséges intelligencia fejlesztését zászlajukra tűző óriások piaci értéke folyamatosan emelkedett, ez a tendencia szakadt meg már pénteken, hogy aztán hétfőn az árak tovább zuhanjanak.
2025. január 5. | Fekete Kíra
A világ legnagyobb félvezetőgyártó vállalata, az Nvidia jelentős lépésre szánja el magát: az év első felében piacra dobja a legújabb generációs, humanoid robotokba szánt kompakt számítógépét, a Jetson Thort. Ezzel egyértelműen jelzi, hogy a robotika területén kívánja megvetni a lábát, miközben egyre erősödő versennyel néz szembe az MI-chipek piacán.
2025. január 2. | Révész Béla Ákos
Az Nvidia főnöke meglepő munkamódszerrel naponta kiszűri a számára fontos e-maileket a postaládájából, majd kiválaszt ötöt, amin mélyen el is gondolkodik. Mint mondja, ezek a top 5-ök viszik előre a céget. A csattanó: a leveleket a középszinten dolgozók írják, és még csak nem is közvetlenül neki.
2024. december 17. | Révész Béla Ákos
A kínai kormány egyelőre nem veszi fel a kesztyűt, és minden kereskedelmi válaszcsapását úgy válogatja meg, hogy az komoly kárt ne okozzon az Egyesült Államokkal egyelőre még mindig kielégítőnek nevezhető gazdasági kapcsolatában.
2024. november 26. | Fekete Kíra
A világ legértékesebb vállalata 35 milliárd dolláros negyedéves bevételével igencsak lenyűgözte a befektetőket.
2024. november 25. | Fekete Kíra
A globális technológiai együttműködés még az exportkorlátozások árnyékában sem áll meg – állítja az Nvidia vezérigazgatója.
2024. november 14. | Fekete Kíra
Az Amazon igyekszik az Nvidia nagy teljesítményű chipjeihez hasonlót létrehozni, hogy csökkentse a költségeket, és persze a vállalattól való függőségét.
2024. október 15. | Révész Béla Ákos
Az amerikai kormány országonként megállapított felső limitet vezetne be a chipexportban. A fő cél természetesen a kínai mesterséges intelligencia fejlesztéseinek lassítása.
2024. szeptember 9. | Makronóm
Az Nvidia mesterségesintelligencia-chipjei, mint az A100 és H100, Kínában továbbra is könnyen elérhetők, annak ellenére, hogy az USA korlátozta ezek exportját. A kisebb távol-keleti szolgáltatók alacsonyabb áron kínálják az Nvidia chipekkel működő felhőszolgáltatásokat, ami arra utal, hogy megkerülik az exporttilalmat.
2024. augusztus 31. | Fekete Kíra
Bár az Nvidia dominanciája megkérdőjelezhetetlen, a riválisait ez nem tántorítja el.
2024. augusztus 18. | Fekete Kíra
A SoftBank tárgyalásokat folytatott az Intellel egy mesterségesintelligencia-chip gyártásáról, hogy versenybe szálljon a piacvezető Nvidiával, azonban a terv végül meghiúsult, miután az Intel nem tudta teljesíteni a japán cég kéréseit.
2024. augusztus 15. | Révész Béla Ákos
Bár a Kína felé irányuló amerikai chipkereskedelemre a legszigorúbb tiltó rendelkezések vonatkoznak, a gyártók – tudatosan vagy sem – mindig megtalálják a módját, hogy eladhassák a termékeiket. Ahogyan a kínai vevők is pontosan ismernek minden trükköt.
2024. június 29. | Makronóm
A mesterséges intelligencia piacának kibontakozásával félő, hogy a big tech cégek olyan nagy erőre tehetnek szert, hogy a saját igényeiknek megfelelően fogják torzítani a piacot. Az illetékes hatóságok világszerte le vannak maradva, pedig fel kell kötniük a gatyájukat.
2024. június 19. | Fekete Kíra
Az Nvidiának jól jött a mesterségesintelligencia-boom: a világ legértékesebb vállalatává vált.
2024. április 18. | Makronóm
Malajziában egyre több startup működik a chipszektor tervezői ágazatában. Az elmúlt években, többek között a blokkosodásból is hasznot húzva, mind jobban fejlődtek a maláj chiptervező cégek. Ázsiában azonban komoly verseny zajlik ebben az iparágban, és ahhoz, hogy Kuala Lumpur a félvezetőipar egyik királyává válhasson, először a saját lábára kell állnia és vonzóbbá kell válnia a szakemberek számára.
2024. március 27. | Makronóm
Az amerikai korlátozásokra válaszul és a teljes önellátás célját kitűző stratégia részeként Kína a teljes számítógép- és szerverparkjának azon elemeit lecserélné, amelyek külföldi technológiával készültek. Erről már rendelet is született. Bár a megvalósítás nem lesz zökkenőmentes, már meg is kezdődött, ez pedig súlyos csapás a nyugati chipgyártóknak, például az Intelnek és az AMD-nek.
2024. március 22. | Révész Béla Ákos
Bár félvezető-technológiája néhány évvel lemaradt az Egyesült Államok iparához képest, Kína rendeletben utasította az elektromosautó-gyárakat, hogy gyorsított tempóban szakadjanak el az amerikai chipektől. A cél a nyugati importfüggőség megszüntetése és a hazai gyártás felpörgetése.
2024. március 4. | Fekete Kíra
Tényleg igaz a mondás, hogy az adat (és annak feldolgozása) az új olaj: az Nvidia megelőzte a Saudi Aramcót, így piaci értékét tekintve a világ harmadik legértékesebb vállalata lett az Apple és a Microsoft után.
2024. január 18. | Fekete Kíra
Az Nvidia grafikus processzorai (GPU) szinte nélkülözhetetlenné váltak a ChatGPT-hez hasonló mesterséges intelligencia betanításához, azonban a vállalat nem elégszik meg ennyivel, most az otthoni felhasználásra szánt gépeket célozza meg. Ehhez pedig három olyan erős GPU-t jelentett be, amellyel saját számítógépeink teljesítményét az eddiginél is nagyobb szintre emelhetjük.
2023. szeptember 16. | Fekete Kíra
Nem gyakran fordul elő, hogy a Wall Street-i elemzők meglepődnek, ám a múlt hónap végén megtörtént: az Nvidia értékesítési adataitól majdhogynem padlót fogtak. Azonban a vállalat nem a szerencsének, hanem jó döntéseinek és stratégiájának köszönhetően ért el ilyen eredményeket, és most be is mutatjuk hogyan.
2023. július 31. | Révész Béla Ákos
Óriási anyagi veszteségről beszélnek az amerikai csúcstechnológiás chipgyártó vállalatok vezetői a Kínával szemben bevezetett exporttilalom miatt. Most Washingtont próbálják meggyőzni, hogy enyhítsen a szigoron, és ne vágja el őket a világ legnagyobb piacától.
2023. július 9. | Fekete Kíra
Az Nvidia és az AMD processzorgyártó részvényei egyaránt több mint 2 százalékot estek július elején, miután kiderült, hogy a szövetségi kormány új korlátozásokat mérlegel a mesterséges intelligenciához használt chipek kínai exportjára vonatkozóan.
2023. június 6. | Fekete Kíra
A mesterséges intelligencia (MI) azt jelenti, hogy ma már mindenki lehet számítógépes programozó, mivel csak beszélni kell a számítógéphez – osztotta meg a véleményét a minap Jensen Huang, az Nvidia vezérigazgatója.