2025. február 25. | Révész Béla Ákos
Az elmúlt napokban a Trump és Zelenszkij között kitört kommunikációs háború odáig fajult, hogy az elnök már szívesebben látná ukrán kollégáját a hatalmon kívül. Mit rontott el ennyire Zelenszkij mindössze néhány nap alatt?
2024. október 6. | Makronóm
Kitartóan nő a lítium értéke a világpiacon, hiszen azt az elektromos autók és az áramtárolás növekvő piaca húzza magával. A régiók közötti versengésben az új fehér aranyért Európa sem akar lemaradni, az importtól való függés helyett EU-n belüli lelőhelyeket szeretne kialakítani.
2024. szeptember 16. | Makronóm
A Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) keleti részén élénk fegyveres harcok zajlanak, elsősorban etnikai ellentétek, de a gazdag nyersanyagkészletek miatt egyre inkább gazdasági érdekek miatt is. A konfliktus már a határokon is átnyúlik, és félő, hogy Ruanda is bevonódik a harcokba. Az instabilitás miatt milliók kényszerültek elhagyni otthonaikat, pedig a nyílt háború még a kitörés előtt áll. A nagyhatalmi érdekek is jelen vannak, és ezek közül Kína a legaktívabb: mindkét oldalnak értékesít fegyvereket, és vállalatai számos bányát felügyelnek.
2024. április 11. | Makronóm
Németország Kínától való függősége néhány termék esetében még növekedett is, így egyáltalán nem mondható el, hogy jó úton halad a kockázatmentesítés. Olaf Scholz kínai látogatására fontos tisztviselőket is magával visz, ami jelzi, hogy Peking továbbra is fontos maradhat Berlin számára.
2023. november 14. | Fekete Kíra
Az Európai Unió megállapodásra jutott azokról az intézkedésekről, amelyekkel önellátóbbá válhat a tiszta energiára való átálláshoz szükséges kulcsfontosságú nyersanyagok terén. Az EU az új megállapodással csökkentené függőségét más országoktól, ezért a jövőben nagyobb hangsúlyt fektet a hazai nyersanyag-kitermelésre.
2023. augusztus 13. | Révész Béla Ákos
Korlátlan partnerségi viszony ide vagy oda, Moszkva már csak egy nyersanyagraktár Peking szemében – állítja Ukrajna kínai nagykövete.
2023. augusztus 5. | Makronóm
A gallium a modern kor technológiai fejlődésének oxigénje. A gondok ott kezdődnek, hogy ezért az oxigénért jelenleg Kína felel és nem a fotoszintézis, na de meddig?