2024. november 12. | Mihálovics Zoltán
Arkansasban hatalmas lítiumlelőhelyet fedeztek fel, amely jelentősen csökkentheti az Egyesült Államok lítiumimport-függőségét, és akár önellátóvá is teheti az országot. Mivel a hagyományos technológiák a területen nem működnek, a kitermelést csak a közvetlen lítiumkitermeléses technológia (DLE) tenné lehetővé, ami ígéretes, de környezeti kockázatot hordoz magában.
2024. október 20. | Matus Tibor
Meglepetés volt 2022 októberében, amikor Irán váratlanul bejelentette, hogy szerződést írt alá Oroszországgal 40 gázturbina szállításáról. Ez is egy lehetőség volt a szankciók alá eső termékek pótlására, viszont nemrég Putyin orosz elnök mutatta be Oroszország első nagy teljesítményű gázturbináját – egy olyan berendezést, amelynek esetében egészen mostanáig teljes mértékben az importtól függtek.
2024. június 23. | Matus Tibor
Michael Hudson professzor leírta, hogy gazdasági dominanciájának megőrzéséért az Egyesült Államok miképp próbálta előmozdítani a gabonafüggőséget. Gyakran a háborúkat az erőforrások miatt vívják, de a mezőgazdasági termékek kereskedelmének ellenőrzése hasonló célokat ér el.
2024. május 28. | Santo Martin
Peking létrehozta az ország eddigi legnagyobb félvezető-beruházási alapját a hazai chipipar fejlesztésének ösztönzésére, amelynek célja a technológiai önellátás elérése a félvezetőgyártásban.
2024. május 24. | Makronóm
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter részt vett az Európai Akkumulátorszövetség Brüsszelben megrendezett „European Battery Day” ülésén, ahol a felek az európai energiatároló-ökoszisztémáről és az elektromos mobilitási ágazatot érintő legújabb fejleményekről tárgyaltak. Ennek keretében a részvevők értékelték a 2018. évi elektromos tárolókhoz kapcsolódó cselekvési terv végrehajtását és számba vették a lehetséges jövőbeli intézkedéseket.
2024. március 27. | Makronóm
Az amerikai korlátozásokra válaszul és a teljes önellátás célját kitűző stratégia részeként Kína a teljes számítógép- és szerverparkjának azon elemeit lecserélné, amelyek külföldi technológiával készültek. Erről már rendelet is született. Bár a megvalósítás nem lesz zökkenőmentes, már meg is kezdődött, ez pedig súlyos csapás a nyugati chipgyártóknak, például az Intelnek és az AMD-nek.
2023. augusztus 17. | Révész Béla Ákos
Az élelmiszerimport csökkenése miatti félelem Pekinget a saját növénytermesztésének felpörgetésére készteti, mégpedig óriási méretekben. Több százezer hektár földet vettek eddig vissza az élelmiszerbiztonság jegyében.
2023. június 18. | Matus Tibor
Oroszország sürgősségi élelmiszeralapot javasolt a közép-ázsiai volt szovjet országoknak. A javaslat egyszerre teremthetne tartalékalapot az élelmezéshez, fejleszthetné a gabona raktározását, másrészt Oroszország a térség erősebb játékosaként léphetne fel a világpiacokon.