orosz földgáz – makronom.eu
2025. március 28., péntek

A világ az orosz szankciók lazítására készül 

2025. február 10. | Révész Béla Ákos

A pragmatikus gazdasági gondolkodás újra és újra felülírja a moralizálást és a vágyalapú politikát. Európa ébredezik, és egyre inkább az oroszországi kapcsolatok felülvizsgálatán gondolkodik. 

Putyin legfurcsább szövetségese

2024. augusztus 23. | Révész Béla Ákos

Rekordgyorsasággal fűződnek szorosabbra az azeri–orosz kapcsolatok. Putyin elnök bakui látogatásának hátterében most szó szerint a jószomszédi viszony megszilárdítása áll. A történetben a csavar, hogy Oroszországnak nagyobb szüksége van Azerbajdzsánra, mint fordítva.

Németország egy bizonyos Volodimir Z.-t gyanúsít az Északi Áramlat felrobbantásával 

2024. augusztus 15. | Makronóm

A német ügyészség nyomozásának eredményei arra jutottak, hogy egy ukrán férfi, bizonyos Volodimir Z. lehet a felelős a 2022. szeptember 26-i balti-tengeri robbantásokért, amikor az Északi Áramlat 1 és 2 orosz földgázvezetékeket működésképtelenné tették. Ki lehet a rejtélyes figura, és valóban van-e köze a szabotázsakcióhoz? 

Mi lesz Európával, ha Ukrajna többé nem engedi át az orosz gázt? 

2024. június 6. | Santo Martin

Az orosz–ukrán gáztranzit-megállapodás a végéhez közeledik, Kijev pedig jelezte, hogy nem kívánja meghosszabbítani a szerződést. Úgy tűnik, Moszkva nem aggódik a gázbevételek miatt, de Európának újabb beszerzési útvonalak után kell kutatnia. Vajon lesz-e valódi alternatíva? – Elemzés Európa gázellátásának kihívásairól.

A tálibok segítségével juthat el az orosz kőolaj Dél-Ázsiába 

2024. május 19. | Páczi Zsolt

Afganisztán, Kazahsztán és Türkmenisztán közösen dolgoznak azon, hogy megkönnyítsék az orosz nyersanyagexportot Dél-Ázsia felé. A tálib kormány együttműködése Moszkvával nem új, a két ország kapcsolatában egy ideje közeledés figyelhető meg. Eközben Kazahsztán szintén Afganisztánon keresztül szeretne kijutni az öböl menti országokhoz és Dél-Ázsiába. Úgy tűnik, egyre komolyabban veszik a senki által el nem ismert tálibokat… 

Új szintre lép a nagy orosz–iráni terv, a „gáz-OPEC” megvalósítása 

2024. április 2. | Makronóm

Újabb együttműködési megállapodások születtek Moszkva és Teherán között, amelyek a két állam által korábban felvázolt gázkartell megvalósítását célozzák. Oroszország a zöldátállás miatt növekvő gázigény láttán felismerte, hogy az energiaszektor ezen területének uralása a következő tíz-húsz évben a hatalom biztosításának egyik kulcsa lehet. A Gazprom ezért egyre nagyobb mértékű támogatásokat biztosít az iráni kapacitások fejlesztéséhez. 

Megtörténhet az európai energiamegváltás? 

2024. március 18. | Makronóm

Európa lázasan keresi a kiutat az energiaválságból. Az MCF Energy az európai földgázigény kielégítésére koncentrálva az osztrák Alpok közelében és Bajorországban tervez fúrásokat, amelyekkel jelentős gáz- és olajkészleteket szeretne kitermelni. Az MCF-nek így kulcsszerepe lehet Európa energiabiztonságának növelésében, miközben az öreg kontinens a zöldátállás felé halad. 

Németország vizet prédikál, de orosz földgázt iszik

2023. október 23. | Révész Béla Ákos

Az egyik tavaly államosított német energiacégnek többe kerülne kilépni az oroszokkal kötött üzletből, mint folytatni azt tizenöt évig. Így aztán a német kormány évente 2 milliárd euróért vásárolja még hosszú ideig az orosz földgázt.

Politico: Miért utálja Fico Ukrajnát?

2023. október 22. | Révész Béla Ákos

Meglepő elmélettel rukkolt elő a brüsszeli lap arról, hogy az új szlovák kormányfő azért nem küld több fegyversegélyt Ukrajnának, mert a 2009-es gázvita során csúnyán beszéltek vele Kijevben.

Merkel az orosz gázra fogadott, de akkor még minden más volt

2023. október 2. | Révész Béla Ákos

A volt német kancellár gazdasági tanácsadója szerint a Scholz-kormány azért tudja ma a jelenlegi politikáját folytatni, mert elődje a fiskális fegyelemre épülő erős gazdaságot hagyott maga után.

Az EU nem akar leszokni az orosz energiáról

2023. július 10. | Révész Béla Ákos

Meghökkentő, de a fogadkozások ellenére az orosz energiahordózók vásárlásával még mindig 18,4 milliárd dollárt fizettek az EU-s tagállamok Moszkvának. Mindezt az idén, fél év alatt.

A szankciók eredménye: várható orosz gazdasági növekedés

2023. március 17. | Révész Béla Ákos

Az AP a napokban terjedelmes riportot közölt a szankciók eddigi hatástalanságáról, halvány reménysugárként mindössze a február eleje óta életbe lépett olajársapkát villantva fel, amely talán még okozhat nehézségeket a Kremlnek.

Az EU zabálja a gyűlölt orosz gázt

2022. december 6. | Révész Béla Ákos

Az Európai Unió országai januártól szeptemberig 12,5 milliárd euróért vásároltak LNG-t Oroszországtól. Ötször annyit, mint tavaly.

Kérdezz bátran!
Chat