orosz gazdaság – makronom.eu
2025. április 28., hétfő

Az orosz gazdasági páncél vastagsága

2024. szeptember 2. | Révész Béla Ákos

Miközben Európában elképesztő méreteket öltött a gazdasági lassulás, a szankciókkal agyonvert Oroszország GDP-je megindult felfelé. Hogy így alakult, az egyrészt az orosz technokrata elitnek, másrészt a háborút megelőző tíz év szigorú fiskális politikája révén felhalmozott tartalékoknak köszönhető. De meddig lehet finanszírozni egy ekkora háborút korlátozott eszközökkel?

Miképp lőtte magát lábon ez az ország az oroszok szankcionálásával? 

2024. augusztus 15. | Matus Tibor

Sokat hallhattunk arról, hogy Európa a szankciókkal leginkább önmagának okoz gondot. Ez legjobban egyes országok konkrét ágazatainak példáján szűrhető le, mint ahogy a finn faipar került lejtmenetbe. Csak azért, mert hiányzik nekik az a nyersanyag, ami az orosz erdőkből érkezett. Nem képesek pótolni más beszállítóktól, pedig vannak köztük már olyanok is, akik csak átcímkézik az árut. 

A nő, akitől még Putyin is tart 

2024. június 14. | Matus Tibor

Az orosz nemzeti bank kormányzójának, Elvira Nabiullinának kétségtelenül nagy szerepe van abban, hogy Oroszország nem szenvedett akkora veszteségeket a szankcióktól, mint amekkorát reméltek annak kirovói. Most a Bloomberg értekezett arról, hogy törésvonalak jelentek meg az orosz gazdasági vezetésben, és Nabiullina a kormányétól egyre inkább más utakat választana. Mondhatja, hiszen várhatóan az orosz jegybank emelni fogja az irányadó kamatot, ami nem feltétlenül tetszik mindenkinek.

Drága háború: durva adóemelés jön Oroszországban

2024. június 4. | Révész Béla Ákos

Évi 30 milliárd eurónyi összeg fog befolyni a Kreml háborús ládájába, miután Putyin elnök átvariáltatja az adórendszert. Az egykulcsos adó a múlté, jön a lépcsőzetes emelés.

Oroszország éppen lenyomta a német gazdaságot

2023. augusztus 9. | Révész Béla Ákos

A Nyugat az egész szankciós politikáját a GDP-statisztikákra alapozta, a mögöttes gazdasági erőket már nem vette számításba. Az eredmény ismert, most azonban vásárlóerő-paritáson Oroszország Európa eddigi legerősebb gazdaságát is maga mögé utasította. Kínos és nehezen magyarázható történet.

Tombol a gazdasági optimizmus az oroszoknál

2023. június 20. | Révész Béla Ákos

A Szentpétervári Gazdasági Fórum csonka volt ugyan, mégis mindent átitatott az optimizmus és a háborús gazdaság működőképességébe vetett bizalom.

A szankciók eredménye: várható orosz gazdasági növekedés

2023. március 17. | Révész Béla Ákos

Az AP a napokban terjedelmes riportot közölt a szankciók eddigi hatástalanságáról, halvány reménysugárként mindössze a február eleje óta életbe lépett olajársapkát villantva fel, amely talán még okozhat nehézségeket a Kremlnek.

A szankciók egy éve

2023. február 24. | Révész Béla Ákos

A Nyugat azt várta, hogy Oroszország gazdasága darabokra hullik a szankciók csapásai alatt. Egy év elteltével még mindig azt várják, miközben egyre idegesebben állítják össze az újabb és újabb csomagokat.

Kína az orosz fegyverpiacra pályázik

2022. október 17. | Révész Béla Ákos

Oroszország még mindig a világ második legnagyobb fegyverexportőre, de ha a háború tovább tart, le is kerülhet a dobogóról. Kína azonnal észrevette a piaci rést, és már meg is célozta Moszkva helyét a piacon.

Joe Biden háborúja

2022. május 16. | Révész Béla Ákos

Amerika már jobban akarja ezt a konfliktust, mint Oroszország.