Javuló üzleti hangulatban nőtt az amerikai gazdasági aktivitás októberben
Az amerikai gazdasági aktivitás gyorsuló ütemben nőtt októberben, miután gyakorlatilag stagnált szeptemberben.
Az amerikai gazdasági aktivitás gyorsuló ütemben nőtt októberben, miután gyakorlatilag stagnált szeptemberben.
Egyik legszebb megfogalmazást Charles Schwab elemzője, Jeffrey Kleintop tette, aki szerint az Egyesült Államok a „kartondobozos” recesszióba süllyed.
Már a Reuters is arról cikkezik, hogy Németország, az Európai Unió legnagyobb gazdasága és hagyományos növekedési motorja idén a zsugorodás felé tart. A visszaesésnek közvetlen okai vannak, amelyek az EU többi részét is érintik, ugyanakkor rávilágítanak a több évtizedes hazai alulfinanszírozottságra is, mind az állami, mind a magánberuházások terén.
Sokáig a skandináv ország és a jólét közé egyenlőségjelet lehetett tenni. Most meg arról jönnek a hírek, hogy az élet ott sem fenékig tejfel: az infláció, a valutaválság és a súlyos ingatlanpiaci gondok próbára teszik a svédeket. Ettől a mérgező keveréktől nehéz megszabadulni, mert már a megtakarításokat és a fizetéseket is kikezdte.
A foglalkoztatás rekordmagas szinten van, a recesszió itt nem érezteti a hatását. Bár a gazdasági teljesítmény az utóbbi hónapokban már mérséklődik – döntően a külső körülmények, például a háború és a szankciók miatt –, mégis egyre többen dolgoznak.
Több mint valószínű, hogy a magyar gazdaság hamarosan kilábal a technikai recesszióból, az egész éves gazdasági várakozásokat tekintve azonban vannak még kérdések.
A gazdasági elemzők a 2008–2009-es pénzügyi válság óta a globalizáció lassulására (ún. „slowbalizációra”) lettek figyelmesek. A világkereskedelem részaránya a teljes gazdasági tevékenységen belül 2008-ban közel 60 százalékon tetőzött, amikor is az Egyesült Államokból kiinduló globális pénzügyi válság világméretű recessziót okozott.
Régen látott, ijesztő nehézségekkel küzd Európa legnagyobb gazdasága, és egyelőre nincsen jele, hogy a gyengülés ne lenne hosszú távú. Az EU motorja lassul, márpedig ha Németország gazdasága lebetegszik, akkor az Unió egésze ellátásra szorul majd.
Döbbenetes kihívásokat azonosítottak Davosban a „globális elit” világtalálkozóján, a Világgazdasági Fórumon (WEF-en). Oroszországot kizárták, ám az USA-ból és Kínából is csak egy-egy politikus érkezett.
A világjárvány recessziót okozott és extrém szegénységbe taszított sok millió embert. A fiskális támogatások szükségesek voltak, de az adósságrobbanás a legnagyobb az II. világháború óta. A növekvő adósság miatt a beruházások és a növekedés veszélybe kerül. A társadalmi és gazdasági problémák egyre égetőbbek, és a pandémia csak súlyosbította a helyzetet.
20 milliárd eurós költségvetési hiány, csökkenő export és vásárlási kedv, koncepciótlan finanszírozási tervek, energiaár-válság, egymásnak keresztbe tevő kormánytagok. Minden adott a recesszióhoz.
Érdekes a jelenlegi válság, egyes iparágak zsugorodnak, miközben mások képesek növekedni.
Az EKB elnöke a davosi Világgazdasági Fórumon egyértelművé tette: nem hajlandó kamatcsökkentésre.
A Bloombergnek adott interjújában a német kancellár elmondta: olyan terven dolgoznak, amellyel elkerülhető a kereskedelmi háború kitörése az USA zöld támogatási törvénye után.
Egyre nagyobb az esély, hogy az eurózóna recesszióba kerül. Ennek esélye 2020 óta folyamatosan növekszik.
A brexit óta sorra jelentkeznek a problémák a briteknél. Előbb a termelékenység, majd az infláció, most pedig a font okoz problémákat.
Majdnem 80 ország fordult segítségért a Nemzetközi Valutaalaphoz a koronavírus által okozott gazdasági lassulás miatt. Kristalina Georgieva, az IMF ügyvezető igazgatója szerint nem kizárható, hogy nagyobb recesszióra is számíthatunk, mint a 2008-as globális válság idején.
Promóció
Trend
Promóció
Hazai válogatás