Szerbia – makronom.eu
2025. június 18., szerda

Tüntetések tépázzák Szerbia mindennapjait 

2025. február 15. | Makronóm

Szerbiában egyetemisták kezdtek tüntetni az újvidéki tragédia nyomán, ami átcsapott kormányellenes tiltakozássá. A demonstrációkhoz több csoport is csatlakozott, de az ellenzék széttagoltsága miatt valószínűtlen a hatalomváltás. Munkatársunk, Mihálovics Zoltán válaszolt a Maszol kérdéseire. 

Szerbia: repedések a Vucsics-rendszeren 

2025. január 29. | Mihálovics Zoltán

Szerbiában a november 1-jei újvidéki tragédia nyomán kirobbant, az egyetemisták által vezetett tüntetések hatására lemondott a miniszterelnök és Újvidék polgármestere. A kormányzó pártnak most 10 napja van új kormány alakítására, különben áprilisban előre hozott választások jöhetnek. 

Jó eséllyel csúszik Európa legnagyobb lítiumprojektje a Rio Tinto vezérigazgatója szerint 

2024. november 21. | Mihálovics Zoltán

Csúszhat Európa legnagyobb lítiumprojektje a szerbiai Jadar-völgyben, mivel helyi közösségek környezeti aggályok miatt tiltakoznak a Rio Tinto bányászati tervei ellen. A projekt az EU lítiumigényének 17 százalékát fedezné, és 1,1 millió elektromos autóhoz elegendő alapanyagot biztosítana, így kulcsfontosságú az energetikai átállás és a német autóipar számára.

Nagy Márton Pekingben: fókuszban az energiatároló rendszerek újrahasznosítása és a beruházások 

2024. szeptember 6. | Makronóm

A nemzetgazdasági miniszter pekingi útjának kiemelt fontosságú állomásaként megbeszélést folytatott az Ipari és Információ Technológiai Minisztérium (MIIT) vezetőjével, Csin Csuang-lunggal (Jin Zhuanglong), valamint találkozott a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) vezetőivel, ami Magyarország iparfejlesztési stratégiájának megvalósítása szempontjából meghatározó. 

Lítium-nagyhatalommá válhat Szerbia 

2024. augusztus 25. | Mihálovics Zoltán

Szerbia zöld utat adna a 2022-ben elkaszált Jadar-lítiumprojektnek. Ez lenne a nulladik lépés Belgrádnak azon az úton, hogy letaszítsa Portugáliát Európa vezető lítiumtermelőjének trónjáról. A problémát továbbra is a környezetvédelmi szervezetek és aggályok jelentik, de az Európai Unió is igyekszik mielőbb dűlőre jutni az ügyben, mielőtt Kína rátenné a kezét a szerb lítiumkészletekre. 

Bővül a  Belgrád–Budapest gyorsvasút 

2024. április 5. | Makronóm

A Belgrád–Budapest gyorsvasút szerbiai szakasza várhatóan decemberben elkészül. Jelenleg Újvidék és Szabadka között folynak a munkálatok, míg Újvidéktől Belgrádig már közlekedik a gyorsvonat. A gyorsvasutat hamarosan délfelé bővítik. Nis és Dimitrovgrad között a felújítása és a korszerűsítése, valamint a Nist elkerülő vasútvonal a tervek szerint 2027-ra készül el, és a jelenlegi becslések szerint 430 millió euróba kerül, amiből 108 milliót az Európai Uniótól kap az ország.

A NATO által lebombázott épületbe ruházna be Donald Trump veje? 

2024. március 18. | Makronóm

Úgy tűnik, amerikai offshore cégek kezébe kerülhet egy ikonikus belgrádi épület. Elképzelhető, hogy maga Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok volt elnöke is érdekelt a felújításban. A katonai vezérkar korábban éppen a NATO által lebombázott épületéről van szó, amelyet kulturális emlékké nyilvánítottak, mert a mai napig a háború szörnyűségére emlékezteti a Szerbia fővárosába látogatókat.

Lemorzsolják az egykori autóóriást, a szerbiai Zastavát 

2024. március 13. | Makronóm

A csődeljárás alatt álló Zasztava Járművek Csoport új tulajdonosra talált, a héten ugyanis árverésre bocsátották az egykori jugoszláv óriást (legalábbis egy részét), ahonnan számos kelet-európai járműtípus kikerült, köztük a Fiat 600-as farmotoros törpeautó vagy a hetvenes évek sztárja, a Fiat 128, amely a nemzetközi autópiacot is meghódította.

Árszabályozást vezettek be déli szomszédunknál erre a fontos termékre  

2024. március 11. | Makronóm

Szerbiában az állam továbbra is ellenőrzés alatt tartja a liszt árát. A legutóbbi (február 22-i) kormányrendelet alapján a piaci rendellenességek elkerülése érdekében továbbra is a 2021-es évi szinten tartják az egy kilogrammos T–400-as és a T–500-as típusú liszt kiskereskedelemi árát.

Megnyílt az egységes Open Balkan munkaerőpiac 

2024. március 2. | Makronóm

Március 1-jével elstartolt az Open Balkan (Nyitott Balkán) kezdeményezés egységes munkaerőpiaca, vagyis Szerbia, Albánia és Észak-Macedónia munkavállalói egyszerűsített eljárásban vállalhatnak munkát ezen országok valamelyikében.

Visszatérhet a kötelező katonai szolgálat Európába – a Balkán már mozgolódik 

2024. február 18. | Mihálovics Zoltán

Egyre több európai kormány veszi fontolóra a kötelező katonai szolgálat visszaállításának valamilyen formáját. Újabban Szerbia, Horvátország és Románia vetette fel a kérdést, de korábban már Lettország, Hollandia, Franciaország és Németország is aktívan fontolóra vette az ötletet. Irány a front, Európa? 

Igen fontos lítium-ütőkártya van a déli szomszédunk kezében 

2024. január 24. | Makronóm

Ugrásra készen vár Szerbiában a Rio Tinto angol–ausztrál bányászati óriás arra, hogy Európa lítiumszükségletének 90 százalékát is fedezni képes bányát nyithasson e kis ország nyugati részén. A téma a napokban véget ért Világgazdasági Fórumon is előkerült.

A szerb államháztartás helyzete 2024 elején 

2024. január 16. | Makronóm

A szerb államháztartást az előre hozott választások költségei sem borították fel, az adósságot azonban növelte állítja Danko Brčerević (Dánkó Brcserevity), a Fiskális Tanács vezető közgazdásza.

Műtrágyát szállító hajó süllyedt el a Dunán 

2024. január 9. | Makronóm

Január 5-én, valamivel éjfél után Palánkánál, a szerb–horvát határátkelőnél dunai hídnak ütközött egy teherszállító hajó. Az ütközés következtében az ezer tonna műtrágyát szállító uszály elsüllyedt.

 Térdre kényszerül ez a déli húsóriás 

2023. december 17. | Makronóm

Úgy tűnik, többéves küzdelem után mégis térdre kényszerül a volt jugoszláv óriás, a Sremska Mitrovica-i (szávaszentdemeteri) Mitros húsipari vállalat. A szakszervezetek bejelentései szerint a cég december 15-én felfüggesztette a termelését.  

Mégsem lesz bolgár tranzitdíj az orosz földgázra – de mi következik ebből? 

2023. december 16. | Makronóm

Bulgária elállt az orosz földgázt célzó energia-hozzájárulás bevezetésétől, vagyis az onnan átvezető Török Áramlaton keresztül érkező földgázt Szerbia és Magyarország irányába nem terheli külön összeg, erősítette meg a helyi közszolgálati televíziónak Szerbia bányászati és energiaügyi minisztériuma is.

Magyarországnak egy gonddal kevesebb: visszavonulót fúj Bulgária az orosz gáz ügyében 

2023. november 21. | Matus Tibor

Az Európai Bizottság engedélyezte Bulgáriának, hogy 10 euró/MWh adót vessen ki az ország területén áthaladó orosz gázra, amely ellen – az energiaárak esetleges növekedése miatt – Szerbia és Magyarország is tiltakozott. A bizottság döntése ellenére a bolgár kormány végül kivette a tervezett adóból származó bevételt a 2024-es költségvetésből. A szakértők szerint a vezetékben áramló gáz eredetének megállapítása nehéz feladat, és az is kérdéses, hogy a Gazprom hajlandó-e befizetni az adót. 

Szerbia tenni szeretne a „holnap uniójának” megalapozásáért 

2023. november 15. | Makronóm

A Nyugat-Balkánon megcsappant az unióhoz való integráció népszerűsége, a szerb csatlakozásért felelős miniszter azonban hangsúlyozta, kitartanak integrációs terveik mellett. Tanja Miščević Brüsszelben a Politicónak arról beszélt, hogy a szerb–orosz kapcsolatok nem jelenthetnek akadályt országa csatlakozása kapcsán, Koszovó esetében azonban nem engednek. A tárcavezető szerint Szerbia sokat tehet az EU jövőbeli reformjáért.  

Egy újabb világkiállítás jön: eurómilliárdok égnek el

2023. november 4. | Makronóm

Szerbia nagy erőkkel készül az Expo 2027 világkiállításra, ugyanis Belgrád lett a Let Humans Play For Humanity projekttel a speciális esemény házigazdája. Már megkezdődtek az előkészítő munkálatok.

Kína így tör be az európai vasúti piacra 

2023. október 25. | Matus Tibor

Kínától, és nem Svájctól vásárolt legutóbb vonatokat Szerbia. Ezek az új, 54 millió eurós, mintegy 20,6 milliárd forintos beruházással megvett vonatok a Budapest–Belgrád vasútvonalon közeledhetnek majd.

A minimálbér rekordmértékben nőtt itt, de még ez sem lesz elég!

2023. szeptember 23. | Makronóm

A szerb kormány figyelmen kívül hagyta a szakszervezetek követeléseit, és úgy döntött: a jövő évtől, vagyis 2024 januárjától a minimálbért mindössze 17,8 százalékkal növeli. Ennek alapján az órabér az eddigi 230 dinárról (853 forintról) 271 dinárra (1005 forintra) emelkedik, vagyis a jövő évtől a minimálbér 47 154 dinár (mintegy 175 ezer forint lesz) lesz. A kabinet a döntését azzal támasztotta alá, hogy ez rekordemelésnek számít, illetve, hogy a minimálbér korábban soha nem haladta meg a 400 eurót.

Óriási támogatások ezeknek az új kínai beruházásoknak 

2023. szeptember 11. | Makronóm

Újabb kínai vállalati beruházás érkezik  Szerbiába,  a Yusei Machinery. A cég a délkelet-szerbiai – egyébként az ország harmadik legnagyobb városának számító – Nisben autóalkatrészeket gyártó üzemet nyit, amelyről már megállapodás is született.

Túl sok mérget tartalmazott a dél felől érkező őszibarack? 

2023. szeptember 3. | Makronóm

Megtörténhet, hogy a szerb piacon adják el azt az őszibarackot, amit a napokban visszafordítottak a szerb–horvát határról a permetszer magas koncentrátuma miatt. Igaz, a szállítmány laboratóriumi analízise még mindig folyik.

Szerbia kettős pénzügyi kapcsolata: EU és Kína

2023. augusztus 15. | Makronóm

Szerbia az EU-val való szoros gazdasági kapcsolatok mellett egyre mélyülő pénzügyi együttműködést alakít ki Kínával, főként infrastrukturális projektek finanszírozásában. A kínai hitelek rugalmasabb feltételei vonzóak, de magasabb kamatokkal és korlátozott jogi mozgástérrel járnak.

Kérdezz bátran!
Chat