tiszta energia – makronom.eu
2025. április 28., hétfő

Rekordokat döntöttek a tisztaenergia-források és hazánk is 2024-ben 

2025. április 13. | Páczi Zsolt

Tavaly világszerte rekordot döntött a tisztaenergia-termelés, amely már a villamos energia 41 százalékát adta – élén a vízenergiával. Bár a fosszilisek még tartják magukat, az arányuk egyre csökken, a nap- és szélenergia viszont szárnyal. Magyarország a világ napenergia-hatalma. 

A zöldátállás nem csak teremt, rombol is! 

2024. szeptember 17. | Halaska Gábor

A zöldátállás átalakítja a globális munkaerőpiacot: egy felmérés szerint 2022-ben 13,7 millió megújuló energiaforrásokhoz kapcsolódó munkahely volt, de ez a szám azóta gyorsan növekszik. A Nemzetközi Energiaügynökség előrejelzése szerint 2030-ig további 8 millió új zöldmunkahely várható, miközben 2,5 millió fosszilis energiához kötődő állás szűnik meg. Az OECD szerint a magasabb képzettséget igénylő zöldmunkahelyek jobban fizetettek, míg az alacsonyabb képzettségű dolgozók számára az átállás nagyobb kihívást jelent. 

Kína mindet visz a zöldátállásban 

2024. szeptember 15. | Halaska Gábor

Kína 2023-ban 676 milliárd dollárt fektetett az energiaváltásba, és a globális megújuló energia új kapacitásának több mint felét biztosította, miközben a tiszta energia részesedése 39,7 százalékra nőtt az ország villamosenergia-termelésében. Az elektromos járművek töltő-infrastruktúrája elérte az autópályák 95 százalékát, és Kína exportja 810 millió tonnával csökkentette a globális szén-dioxid-kibocsátást. 

Miért nem vásárol szinte senki sem zöldhidrogént? 

2024. augusztus 28. | Matus Tibor

Sokan megváltóként tekintenek a hidrogénre mint szén-dioxid-mentes üzemanyagra, de a zöldhidrogénprojektek túlnyomó többsége nem igazán tud felmutatni konkrét vevőt, pedig világszerte csaknem 1600 üzem felépítését tervezik. A napsütötte, szélfújta tájakon megtermelhető a tiszta energia, amivel a hidrogén kinyerhető a vízmolekulából, egy aprócska probléma van, nem igazán jelentkeznek az ügyfelek a drága hidrogén megvételére.

Kína a napot veti be a sivatagosodás elleni harcban 

2024. augusztus 19. | Santo Martin

Peking egy óriási napenergia-projektet indított Belső-Mongólia sivatagos területein, hogy egyszerre küzdjön az elsivatagosodás ellen és termeljen hatalmas mennyiségű tiszta energiát.