2025. június 14. | Mihálovics Zoltán
Emmanuel Todd szerint a Nyugat morális, gazdasági és ideológiai válságba süllyedt, akárcsak egykor a Szovjetunió – és ez pszichológiai összeomláshoz, irracionális döntésekhez vezethet. Ennek válságtünetei jól lekövethetők a Nyugat olyan katonai kudarcaiban, mint Afganisztán, Líbia, Irak és Szíria.
2025. június 3. | Makronóm
Egyedülálló összefogás indult a jövő oktatásáért: júniustól ezer diák készülhet a történelemérettségire egy teljesen ingyenes, mesterséges intelligenciával támogatott online platformon. A Peak, az ff.next és a Studium Generale együttműködésével létrejött kezdeményezés célja, hogy a tanulás személyre szabott, motiváló és korszerű élménnyé váljon – nonprofit alapon, a technológia emberközpontú alkalmazásával.
2025. április 25. | Mihálovics Zoltán
A Levada Központ felmérése szerint az orosz lakosság körében megoszlanak a politikai berendezkedésekkel kapcsolatos vélemények: a fiatalabb, tehetősebb rétegek a Putyin-rendszert támogatják, míg az idősebb, szegényebb válaszadók inkább a szovjet modellt – miközben Putyin rendszere egyre erősödik.
2025. február 11. | Páczi Zsolt
Donald Trump Grönlandra vonatkozó kijelentései nyomán előkerült egy régi-új térkép, amelyet két nagy hatású stratéga rajzolt meg. De hogyan kapcsolódik össze két 40-es évekbeli geopolitikai elmélet és Trump álma?
2024. december 29. | Makronóm
Az év végéhez közeledve összegyűjtöttük a legolvasottabb cikkeinket. A rovatgyőzteseket már bemutattuk, most lássuk, mely cikk lett mind közül a harmadik legolvasottabb!
2024. július 12. | Páczi Zsolt
Joe Biden nem túl jól sikerült elnökjelölti vitája és láthatóan romló szellemi állapota miatt egyre gyakrabban röppenek fel találgatások, teóriák, hogy mi történne, ha a jelenleg regnáló elnök nem indulna az újrázásért. Cikkünkben a lehetséges forgatókönyveket és az elnökjelölti visszalépések történetét vázoljuk dióhéjban.
2024. július 10. | Santo Martin
Miközben a világ az egyre növekvő geopolitikai széttöredezettséggel küzd, fontos, hogy elgondolkodjunk a múlt tanulságain, különösképpen a hidegháború gazdasági hatásain. A vasfüggöny nagyjából megfelezte a keleti és a nyugati blokk közötti kereskedelmi forgalmat, és a keleti térség országaiban jelentős jóléti veszteségeket okozott, amely egészen a hidegháború végéig fennmaradt.
2024. június 6. | Makronóm
A nemzetközi sajtó az elmúlt napokban arról számolt be, hogy Észak-Korea legfőbb vezetője, Kim Dzsongun ünnepélyesen az elődei mellé állítatta portréját a fontosabb épületekben és iskolákban. Ez azt jelenti, hogy a személyi kultusza elérte elődei, Kim Ir Szen és Kim Dzsongil státuszát a kommunista diktatúrában. De vajon mit jelent ez valójában? Beköszönt egy új éra az országban?
2024. április 5. | Nóti-Nagy Attila
John Fitzgerald Kennedy a negyedik olyan amerikai elnök volt, aki merénylet áldozata lett, de az ő halála rendítette meg a leginkább az Egyesült Államokat. A meggyilkolása még mindig foglalkoztatja a világ közvéleményét, mert ma sem nyilvános minden irat a merénylettel kapcsolatban. És nem csak azért, mert a második hivatalos vizsgálat szerint összeesküvés történt, de nem tudni, ki szervezte az eseményeket. JFK halála azért volt sokkoló az emberek számára, mert ő volt az első sztár az amerikai politikában. Cikksorozatunk első részében a Kennedy klánt mutatjuk be és Jack útját a Fehér Házig.
2024. március 24. | Mihálovics Zoltán
A szemünk láttára erodálódik fokozatosan az USA hatalmi pozíciója. A mostani időszak sok tekintetben hasonlít az 1930-as évekre, ahonnan a jelenlegi stratégiai problémáink erednek. A nemzetközi politikát meghatározó államok közti erőviszonyok eltolódtak: a Kína, Oroszország, Irán és Észak-Korea közötti kötelékek erősödnek.
2024. március 17. | Matus Tibor
Vajon a késő bronzkori emberek tudatosították-e egyáltalán, hogy a civilizációjuk összeomlóban van? Ez a kérdés nem véletlen. Ha mi magunk – főképp a fejlett Nyugatot értve – az összeomlás kezdeti szakaszában lennénk, vajon képesek volnánk-e tudatosítani? És tennénk-e valamit ellene?
2024. február 26. | Makronóm
A történelem mindig tanít. Cikkünk újabb részében arról írt a szerző, hogy mit tanulhatunk a világháborúk tapasztalataiból.
2024. február 23. | Makronóm
Globális gazdasági mozgások és váratlanul kitörő világháború: ez nem a mai időkről, hanem 1914-ről szól. A közgazdászok számára a történelmi események és analógiák kutatása mindig is fontos eszköz volt az aktuális gazdasági jelenségek értelmezéséhez; még ha a teljes egyezés gyakran nem is lehetséges. Idézzük fel cikkünket, amely a gazdasági erőviszonyok és hatalmi struktúrák átalakulásának történelmi perspektíváját mutatja be.
2024. február 16. | Makronóm
2022-ben arról írtunk, hogy a történelem során először zajlik le egy gazdasági világháború pontosan a szemünk láttára. A konfliktusban érintett országok számát tekintve ez a legátfogóbb konfliktus eddig.
2024. február 11. | Mihálovics Zoltán
Kína felemelkedése és az USA visszaszorulása mára már szinte közhely. A 2020-as évtized geopolitikai átrendeződéssel és számos új kihívással köszöntött ránk. Ezek közül a járvány és az orosz–ukrán háború csak a jéghegy csúcsát jelentik. A világhatalmi átrendeződések időszakában érdemes a múltba tekinteni, hátha a történelem választ kínál jelenkori kihívásaink némelyikére.