világgazdaság – makronom.eu
2025. április 26., szombat

Változóban a nemzetközi kapcsolatok hierarchiája

2025. április 20. | Makronóm

A nemzetközi kapcsolatok hierarchiájának átalakulása és a középhatalmak felemelkedése új dinamikát hozott a globális politikába. A legfrissebb felmérés szerint az Egyesült Államok és Kína mellett Szaúd-Arábia, Brazília és Indonézia is a nagyhatalmak közé léphet. 

Menekülés a menedékből: Peking ott támadhat, ahol nem számítottak rá 

2025. április 11. | Santo Martin

Mi történik, ha a korábban tévedhetetlen mentőövről kiderül, hogy mégsem tartja fent a felszínen a befektetőket? Úgy tűnik, hogy Trump vámháborújának viharában az amerikai államkötvények által nyújtott menedékre ezúttal nincs túl nagy igény. De mi vagy inkább ki állhat ennek a hátterében?

Trump „felszabadító hadjárata” felforgatja a világgazdaságot 

2025. április 4. | Santo Martin

Donald Trump példátlan mértékű vámjai piaci sokkot, a részvények esését és a menedékeszközök erősödését váltotta ki, miközben a világ vezető gazdaságai azonnali ellenlépéseket helyeztek kilátásba. Globális körkép az új amerikai vámok hatásairól.

Globális adósságcunami: hová vezetnek a növekvő kamatok? 

2025. március 24. | Santo Martin

Úgy tűnik, a világ adóssághegye nemhogy csökkenne, hanem újabb és újabb csúcsok felé tör. Az OECD friss, Global Debt Report 2025 tanulmánya alapján soha nem látott méretű állami és vállalati kötvénykibocsátások formálják át a pénzügyi piacokat – és ezzel a mindennapi életünket is.

Hét ábrája: Íme a 10 legnagyobb kockázat a világban

2025. január 23. | Makronóm

A Világgazdasági Fórum 2025-ös kockázati jelentése világossá teszi, hogy a globális kihívások egyre összetettebbek: rövid távon a dezinformáció, a szélsőséges időjárási események és a fegyveres konfliktusok jelentik a legnagyobb fenyegetéseket, míg hosszabb távon a környezeti problémák és a technológiai átalakulások formálhatják át a világot. A jelentés rávilágít, hogy a globális stabilitás megőrzése érdekében sürgető szükség van nemzetközi együttműködésre, fenntartható megoldásokra és felelős innovációra.

Kína alágyújtott a kritikus anyagok árfolyamának 

2025. január 12. | Révész Béla Ákos

A gallium és a germánium mellett Peking az antimon exportját is megtiltotta az Egyesült Államok felé. A chipekben és katonai rendszerekben nélkülözhetetlen anyag ára 250 százalékkal ugrott meg azóta.  

Ömlik a pénz Ázsiába, megváltoztak az Öböl-országok befektetési irányai 

2025. január 9. | Révész Béla Ákos

Régebben az olaj volt mindennek az alapja. Ma már a diverzifikáció a jelszó, amelybe a technológiai beruházásoktól a turizmusig minden belefér. Az Öböl-államok lassan elfordulnak a Nyugattól, és az ázsiai országok felé kacsingatnak – azok pedig visszakacsintanak rájuk.   

Amerika letarolta a G7-et 

2024. december 31. | Révész Béla Ákos

Úgy tűnik, a G7 immár nem egy egyenrangú érdekkoalíció, inkább az Egyesült Államok irányította feszes gazdasági tömb, ahol a nyomasztó amerikai dominancia visz mindent. Ábrán mutatjuk, hogyan. 

Egyre idegesebbek a kínai vállalatok az EU-ban

2024. december 14. | Révész Béla Ákos

Rendkívül alapos, egyben mélyen lesújtó eredményeket tartalmazó jelentés készült a kínai vállalatoknak az Európai Unión belüli helyzetéről. A legnagyobb aggodalom a bizonytalan üzleti légkör és az átpolitizált európai kereskedelem miatt alakult ki.

Mercosur: virágozzék minden virág, tehénkedjék minden tehén

2024. december 12. | Révész Béla Ákos

Ursula von der Leyen lapot húzott a 2019-re, és aláírta az EU nevében a szabadkereskedelmi egyezményt a latin-amerikai Mercosur-országokkal. Németország felhőtlenül boldog, hogy végre valakinek kellenek majd az autói. A franciák viszont őrjöngenek, és a végső ratifikálás vétójára készülnek. Danke és merde egy kalapban.

Egyetlen ábrán a világ exportőr gigászai

2024. november 30. | Révész Béla Ákos

A globális export versenyét toronymagasan Kína vezeti: 1400 milliárd dollárral húzott el a második helyezett Egyesült Államok előtt.

A kormányok komolyan elkezdtek foglalkozni a bitcoinnal 

2024. november 28. | Makronóm

Ahogy a világ geopolitikai erőviszonyai változnak, a bitcoin új szerepet kaphat: az arany helyett jegybanki tartatlékeszközként, vagy annak kiegészítőjeként is megjelenhet. El Salvador és az USA példái megmutatják, hogyan formálhatja a kriptovaluta a gazdasági stratégiákat. 

Az egész világ a kereskedelmi háborúra készül

2024. november 27. | Révész Béla Ákos

Az amerikai vállalatok óriási készleteket halmoznak fel a kínai termékekből, hogy ideig-óráig kihúzzák magukat a Trump-féle beígért büntetővámok negatív hatásai alól. Kínában közben cégre szabottan kezdték el megtámadni az amerikai üzleti érdekeltségeket. Pánikintézkedések és megelőző csapások.

Megölik a Trump-vámok a globalizációt?

2024. november 20. | Révész Béla Ákos

Az egész világ lázasan töpreng, milyen hatása lesz az új elnök által beígért extravámoknak a kereskedelemre, és az új vámháborúk valóban kivégzik-e a globalizációt. A Bloomberg Economics vezető közgazdásza szerint nem a vég, csupán egy olyan átrendeződési játszma kezdődik, ahol az USA saját magának már nem oszt lapot.

Véget érhet a globalizáció jelenlegi formája? 

2024. november 18. | Santo Martin

Amíg a világ politikai vezetői egyre inkább figyelmen kívül hagyják a globális kereskedelmi szabályokat, a nemzetközi gazdasági rendszer alapjai megroppanni látszanak. De mi vár ránk, ha ez a tendencia folytatódik? Vajon az Egyesült Államok képes lesz megőrizni vezető szerepét a világkereskedelemben, vagy a világgazdaság újra a „mindenki magáért” modelljébe csúszik vissza?

Az izraeli csipogós robbantások az ellátási láncok tragédiájává válnak

2024. október 7. | Révész Béla Ákos

Az izraeli titkosszolgálat akciója példátlan volt a hírszerzés történetében, de rámutatott a globális beszerzési láncok legnagyobb hibájára: az ellenőrizhetetlenségre. A személyhívós robbantások fényében a kormányoknak újra lehet gondolni a vámpolitikát és a gyártási területek átpozicionálását is.

Aranyhét Kínában és a turizmusban is: rekordokat döntögetnek a kínai utazók 

2024. szeptember 30. | Makronóm

A Covid-lezárások óta a legnagyobb utazási hullám robbanhat be Kínában az Aranyhéten – a Kínai Népköztársaság alapításának ünnepén. Az országból több száz millióan utaznak Európába és más népszerű távoli turistaparadicsomokba. Egyes úti célok esetében három számjegyű a százalékos növekedés a 2019-es foglalásokhoz képest.

Kína gigászi gazdasági mentőcsomagja: felpörög-e a világgazdaság motorja? 

2024. szeptember 28. | Santo Martin

Peking átfogó gazdasági mentőcsomagot jelentett be, hogy megállítsa a világgazdaság második legnagyobb motorjának lassulását. A tőzsdei fellendítéstől az ingatlanpiaci válság kezeléséig terjedő intézkedések rövid távon hatásosak lehetnek, de a nyugati elemzők szerint a hosszú távú sikerhez további lépések szükségesek.

Európa versenyképességének megerősítése az unió közös feladata 

2024. szeptember 11. | Makronóm

A magyar EU-s elnökség legfontosabb célkitűzése a világ gazdaságaihoz képest lemaradóban lévő európai versenyképesség megerősítése, és ebben számítunk a többi tagállam együttműködésére is – jelentette ki Varga Mihály az Eurofi Üzleti Fórumán, Budapesten. A pénzügyminiszter hangsúlyozta: Magyarország a blokkosodás helyett a gazdasági semlegességet és a gazdaságok közötti együttműködésre épülő politikát támogatja. 

A szkarabeuszok gördülő gazdasági haszna 

2024. szeptember 6. | Makronóm

Elsőre nem is gondolnánk, de a ganajtúró bogarak gazdasági hasznot hoznak. Az ausztrál marhatenyésztésben hatékonyan bontják le a tehéntrágyát, csökkentve a kártevők számát és javítva a legelők állapotát. Ez hozzájárul a marhák gyorsabb súlygyarapodásához, ami jelentős bevételnövekedést eredményezhet. Ezzel az ökoszisztéma-szolgáltatások, mint a ganajtúrók tevékenysége, gazdasági előnyökkel járnak, és fontosak a fenntartható gazdaságpolitika szempontjából.

Így változtatja meg a geopolitika a világgazdaság játékszabályait 

2024. szeptember 3. | Mihálovics Zoltán

A világgazdaság játékszabályai átalakulóban vannak a növekvő geopolitikai feszültségek és hatalmi versengés közepette. Az USA dominanciája meginog, miközben Kína, Oroszország és más, főként a globális déli országok kihívást jelentenek a régi rend számára, ami újfajta gazdasági és politikai struktúrák kialakulásával jár. A globalizáció aranykora véget ér, és egy bizonytalanabb, versengőbb korszak kezdődik. 

Gyógyír a túlsúlyra, a cukorbetegségre és talán még a világgazdaságra is 

2024. augusztus 25. | Páczi Zsolt

Egy bizonyos hatóanyagtípust tartalmazó, a vércukorszintet szabályozó gyógyszerek a közeljövőben nemcsak az alakunk, hanem teljes gazdaságok formálására lehetnek alkalmasak. Erre már élő példa is van: egy gyógyszergyártó cég a GLP-1 agonistáknak köszönhetően 2023-ban nagyobbra növekedett, mint a teljes dán gazdaság.

Amerikai munkaerőpiaci adatok: mi előre szóltunk… 

2024. augusztus 22. | Makronóm

Az amerikai munkaerőpiaci adatok friss felülvizsgálatából kiderült, az USA-ban idén márciusban 818 ezer fővel, 0,5 százalékkal kevesebben dolgoztak, mint azt korábban a statisztikai hivatal jelezte. Az új adatok szerint a havi munkahelyteremtési ütem is visszaesett, ami a munkaerőpiac lassulását jelzi. Ezek a tendenciák befolyásolhatják a Fed kamatdöntéseit is, ami pedig a világgazdaság egészére kihatással van. 

Egyetlen ábrán a világ GDP-növekedése

2024. augusztus 18. | Révész Béla Ákos

Az Egyesült Államok gazdasága még mindig az egyik legjobb, bár jövőre lassulni kezdhet. Európa azonban Németországra figyel: ha folytatódik a mélyrepülés, nagy gondban lesz minden tagállam.

A Bretton Woods-i rendszer vége a mai napig kísért minket 

2024. augusztus 15. | Matus Tibor

1971-ben a Bretton Woods-i rendszert felváltotta a fedezetlen pénzen alapuló gazdaság. Azóta válságos utakon jár a világgazdaság és a helyzet egyre inkább reformokért kiált. Lássuk, milyen trendek vették kezdetüket az új pénzügyi rendszer bevezetése óta és mik voltak ezek hatásai hosszú távon. 

Hogyan tarolta le India szolgálatásexportja a világot? 

2024. augusztus 2. | Mihálovics Zoltán

A világ legnépesebb országának szolgáltatásexportja a világot letarolva 53-ról 338 milliárd dollárra nőtt mintegy 18 év alatt. Újdelhi főként a számítógépes szolgáltatások exportjára támaszkodott, amely tavaly az összes szolgáltatásexport közel 47 százalékát tette ki. A Goldman Sachs szerint 2030-ra az ország szolgáltatásexportja eléri a GDP 11 százalékát, és mintegy 800 milliárd dollár értékű lesz.

Kína valós alternatívát kínál a nyugati hitelezéssel szemben 

2024. július 14. | Makronóm

Kína 2017 óta a világ legnagyobb hitelezőjévé vált. Afrikában már megkérdőjelezhetetlen Peking térnyerése, de világszinten egyre népszerűbbek a kínai hitelek, főként a feltörekvő gazdaságok körében. Ez nem csoda, hiszen ezek a kölcsönök sokkal kedvezőbb feltételekkel, sokkal hatékonyabb eredményt ígérnek, mint a nyugati versenytársak ajánlatai. A Nyugat, úgy tűnik, e tekintetben is elveszíti a versenyt…