Állandó vita, hogy kell-e, érdemes-e fegyverekre, biztonságra költeni. Persze egy romló biztonsági környezetben muszáj, de akkor is kérdés, hogy mekkora mértékben, hiszen az előállított fegyver, amennyiben nem használják, senkinek sem hoz hasznot – kivéve a fegyvergyárakat.
A humanoid robotok fizikai instabilitása és pszichológiai hatásai miatt egyre nagyobb szükség van biztonsági szabványokra.
Irán térdre rogyott az izraeli légicsapások alatt, Netanjahu pedig már nemcsak atomlétesítményeket, hanem egy teljes rendszert akar lerombolni. A nemzetközi közvetítők későn mozdultak – Teherán az Egyesült Államoknak könyörög, Trump hallgat, Izrael pedig folytatja, amit elkezdett.
Brazília ritkaföldfémügye ma már nem pusztán geológiai érdekesség, hanem a globális „mine-to-magnet” ellátási lánc egyik legígéretesebb kitörési pontja. A dél-amerikai ország 21 millió tonnára becsült készletével Kína mögött a világ második legnagyobb tartalékán ül, miközben évtizedeken át a bányászat marginális szereplője maradt.
Friedrich Merz egyetlen ciklust sem élhet túl a hivatalában, és Franciaország lesz a következő ország, amelyik kilép az EU-ból, ami az unió összeomlásához vezethet – állítja Ian Proud volt brit diplomata.
Áprilisban 708 300 forint volt a bruttó átlagkereset Magyarországon, ami éves összevetésben 9,8 százalékos növekedés – közölte a KSH. A reálkeresetek 5,2 százalékkal emelkedtek, miközben a kormány adócsökkentésekkel és célzott támogatásokkal erősíti a bérdinamikát.
Minden a tervek szerint indult – majd Donald Trump hazament. A kanadai G7-csúcstalálkozót a világkereskedelmi ellentétek, az Ukrajnával és Izraellel kapcsolatos megosztottság, valamint az amerikai elnök kiszámíthatatlan diplomáciája fémjelezték. A várt áttörések helyett nyílt törésvonalakat és elszalasztott lehetőségeket tárt fel az esemény, amelynek második napja politikai értelemben már nem is létezik.
Az USA 19,3 milliárd dollárral, 40 százalékkal vágja vissza az energiaügyi költségvetését 2026-ban, ami nemcsak az ottani energiapiac átrendeződését hozza magával, hanem globális hullámokat is elindíthat.
Tajvan diplomáciai elszigetelése felgyorsult: 2016 óta tíz szövetségest veszített, ma csupán 12 ország ismeri el hivatalosan. Peking nyomásgyakorlása, úgy tűnik, működik – a kérdés már csak az, ki lesz a következő, aki elfordul Tajvantól.
A nukleáris fenyegetés csak ürügy? Valós lehet az érv, amely szerint Izrael légicsapásai nem az iráni atomlétesítményeket, hanem a rezsim szívét célozzák. Miközben a világ az urán százalékos tisztaságáról vitatkozik, Netanjahu célja nem a dúsítás megakadályozása, hanem az iszlám köztársaság térdre kényszerítése. De mi történik, ha a rendszer nem bukik meg?
Az USA új stratégiát hirdet Afrikában: csökken a katonai jelenlét, nő a hírszerzési támogatás, miközben a terrorizmus terjedése a kontinens nyugati felén komoly fenyegetést jelent Amerika és Európa számára.
A lehető legnagyobb gazdasági növekedéshez versenyképes, erős és beruházó magyar kkv-szektorra van szükség. A Demján Sándor Program több mint 1400 milliárd forintot mozgat meg a hazai kis- és középvállalkozások versenyképességének és termelékenységének növelése, exporttevékenységük ösztönzése és méretugrásuk elősegítése érdekében.
Az Európai Bizottság hivatalosan is bemutatta a következő, 18. oroszellenes szankciócsomagra tett javaslatait. Az orosz szakértők úgy gondolják, ez csak egyetlen esetben jelent igazi kihívást Moszkva számára.
A rubel lenyűgöző erősödést produkált az idén, és az év eddigi legjobban teljesítő valutája lett. A hírt pozitívnak gondolhatnánk, de jelentős fejfájást okoz az orosz pénzügyi kormányzatnak.
Az EU a perfluorozott (PFAS) vegyületek egyes fogyasztási cikkekben történő betiltását tervezi egészségügyi és környezeti kockázatai miatt. Számunkra ez újabb uniós „műanyagbetiltási hullámot” jelent, amelyhez a hazai gazdaságnak és a fogyasztóknak újra alkalmazkodniuk kell.
A Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető és Siklós Bence, a Peak tanácsadója Gábler Gergellyel, a Gránit Bank befektetési szolgáltatási üzletágának ügyvezető igazgatójával, valamint Szabó Tamással, a bank befektetési szolgáltatások vezetőjével beszélgetettl. A téma a digitális befektetések előretörése, az ügyféligények változása és a technológia szerepe volt – különös tekintettel arra, mit várnak ma a fiatalok és az újgenerációs befektetők.
A G7-csúcstalálkozó Kanadában nem a nyugati egység ünnepe lesz, hanem a geopolitikai feszültségek próbája. Donald Trump visszatérése a Fehér Házba újra megosztotta a szövetségeseket: az USA vámháborús politikája és az Ukrajnával kapcsolatos amerikai visszafogottság mély árkokat húz a tagállamok közé.
Emmanuel Todd szerint a Nyugat morális, gazdasági és ideológiai válságba süllyedt, akárcsak egykor a Szovjetunió – és ez pszichológiai összeomláshoz, irracionális döntésekhez vezethet. Ennek válságtünetei jól lekövethetők a Nyugat olyan katonai kudarcaiban, mint Afganisztán, Líbia, Irak és Szíria.
A Stanford Egyetem új tanulmánya szerint a búza, a kukorica és az árpa globális terméshozama 13 százalékkal magasabb lenne a klímaváltozás nélkül. A mérsékelt égövben eddig Kanada és az USA kerülte el leginkább a változásokat.
Az UNECE friss jelentése szerint hét kelet-európai és közép-ázsiai ország villamosenergia-termelésének a 60 százaléka továbbra is fosszilis forrásból származik, miközben a digitális energiaátálláshoz legalább 150 milliárd dollárnyi beruházásra lenne szükség 2030-ig.
Június 13-án a hajnali órákban Izrael több csapást mért iráni nukleáris létesítményekre. Az akció a közel-keleti konfliktus eszkalációjával fenyeget, ami tovább súlyosbíthatja a világkereskedelem bizonytalanságait. Teherán már válaszolt a lépésre, Netanjahu azonban jelezte, addig nincs megállás, amíg létezik iráni atomprogram.
A döntés az MI-t fejlesztő hadiipari cégek malmára hajtja a vizet, miközben a biztonság háttérbe szorul.
A KSH friss adatai szerint a magyar építőipar az idén áprilisban látványos havi növekedést produkált, ami reményt ad a gazdaság élénkülésére.
Az elektromos járművek piaca óriási átalakulás előtt áll: a szilárdtest- és félszilárdtest-akkumulátorok, valamint a nátriumion- és lítium-vas-foszfát (LiFePO4) technológia rohamos fejlődése nemcsak a hatótávot és a töltési sebességet növeli érdemben, hanem alapjaiban változtatja meg a járműipar szerkezetét és a fogyasztói igényeket.
Kanada új olajvezeték-építése stratégiai fordulatot hozhat: diverzifikálná az exportját, csökkentené az USA-függőségét, miközben zöldberuházásokkal és ázsiai, európai partnerekkel erősítené energiapiaci pozícióját.
Eredményesen zárult az amerikai–kínai találkozó, ahol 20 órás tárgyalás után Howard Lutnick amerikai kereskedelmi miniszter elmondta, hogy megegyeztek a májusi megállapodás végrehajtásának kereteiről. A megállapodás most a két ország vezetője, Donald Trump és Hszi Csin-ping jóváhagyására vár.
Izrael megtámadhatja Iránt – jelezték amerikai tisztségviselők. Miközben Washington és Teherán már a hatodik nukleáris tárgyalásra készül, a két közel-keleti ország között növekszik a feszültség. Az amerikai állampolgároknak a mielőbbi távozást javasolják a régióból, a térség fontos kereskedelmi útvonalain közlekedő hajókat pedig óvatosságra intik.
Kínában az elektromos autók ára már annyira lecsökkent, hogy a kormány is riadót fújt. A gyártók egymást alulmúlva versenyeznek a vevőkért, az árháborún azonban mind a gyártók, mind a gazdaság csak veszíteni fog.
A mesterséges intelligencia értelmiségi munkahelyek millióit törölheti el, megnövelve a munkanélküliséget, hosszú távon akár a demokratikus berendezkedést is fenyegetve. Erre figyelmeztet Dario Amodei, az Anthropic vezérigazgatója, aki szerint ezt a folyamatot nem hirtelen lefékezni, hanem megzabolázni kell.
Egy friss, mélyreható hazai elemzés jelent meg a zöldenergia-átmenet előtt álló strukturális kihívásokról, azaz inkább a zöldátmenet – mai formában gondolt – megvalósíthatatlanságáról.
A biztonsági aggályok ellenére a nukleáris energia iránti igény folyamatosan nő. Az energiaátállás, a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok villamosenergia-igénye, valamint a kis moduláris reaktorok megjelenése felgyorsította a kapacitásnövelő folyamatot – az atomenergia használata ugyanakkor a geopolitikai függetlenedési és nemzetbiztonsági törekvéseknek is részévé vált.
Az IBM bejelentette, hogy 2029-re elkészíti a Starling nevű kvantumszámítógépét, ami az első olyan gép lesz, amely – ellentétben a jelenlegi kvantummegoldásokkal – képes teljes mértékben hibák nélkül működni. A cég szerint a Starling 20 ezerszer több műveletet tud majd végrehajtani a maiakhoz képest.
A friss inflációs adatok alapján az előző év azonos időszakához képest az infláció éves alapon 4,4, míg az előző hónaphoz képest 0,2 százalékot ért el. Az élelmiszer-infláció mértéke éves szinten 5,9 százalék volt.
Folyik a vita arról, hogy az USA leértékelje-e a dollárját a feldolgozóipar fellendítése érdekében. Ruchir Sharma, a Rockefeller International elnöke bemutatja a világ legerősebb valutáját, a svájci frankot, amelynek az erőssége mégsem ásta alá Svájc gazdaságát.
Az Apple iOS 26 frissítése, és az új vagy kibővített funkciók ígéretesek és látványosak – azonban a kérdés az, hogy ez vajon elengedő-e az iPhone-felhasználók csoportjának megtartásához vagy bővítéséhez.
Az Egyesült Királyságban a héten felülvizsgálják a költségvetést, amelynek a végén hatalmas összegeket szabadíthatnak fel a tudomány és a technológia területére. A támogatások megszerzése azonban küzdelmes lehet az egyes minisztériumok számára, a pénz mellé pedig hosszú távú stratégia is kell, ami segíti az innovációt.
Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM-osztalékbefizetés érkezett a büdzsébe, és bár a társasági adó befizetésének a határideje ezúttal június 2-ára esett, így is 238,4 milliárd forint adóbevétel érkezett be a hónap végéig.
A Fitch Ratings ismét megerősítette Magyarország államadósság-besorolását, stabil kilátások mellett. Így a három nagy hitelminősítő – a Fitch Ratings, a Standard and Poor’s és a Moody’s – mindegyike befektetésre ajánlja hazánkat. A kormány továbbra is elkötelezett a költségvetés stabilitásának megőrzése, a szigorú fiskális fegyelem fenntartása, az államadósság és a költségvetési hiány csökkentése mellett.
Oroszország 2050-ig szóló haditengerészeti stratégiát fogadott el azzal a céllal, hogy a globális tengeri nagyhatalmi státuszát visszaszerezze. A fekete-tengeri hadszíntéren tapasztalt kudarcok, a NATO-reakciók és az északi régió militarizálódása Európára is hatással lesz.
A stablecoin eredetileg egy kriptotőzsdei átjáróeszköz volt, de most úgy tűnik, hogy a lakossági fizetések piacára is betörhet. Ez a kriptovaluta egy olyan pénzügyi innováció, amely a világ vezető valutái közötti geopolitikai versenyt immár a digitális térbe emeli, ahol eddig a dollár szerzett versenyelőnyt az euróval szemben.
A zöldkötvénypiac 1000 milliárd dollárt meghaladó éves kibocsátása ellenére a nehezen dekarbonizálható szektorok – mint az acélgyártás vagy az energetika – csupán 3,6 százalékban részesülnek a zöldpénzekből, mert a modellek a már eleve a zöldágazatokat preferálják – derül ki egy friss anyagból.
A globális gazdaság vagy egyensúlyba kerül, vagy összeomlik, de ezúttal még pusztítóbb lehet, mint a 2008-as pénzügyi válság. A volt görög pénzügyminiszter szerint az Egyesült Államok nem hajlandó segíteni a világ egyensúlyának helyreállításában, az EU pedig már nincs abban a helyzetben – így marad Kína
Graham szenátor 500 százalékos vámötlete az orosz energiahordozókat vásárló országokkal szemben az Egyesült Államok saját szövetségeseit is célba venné – mindezt egy olyan időszakban, amikor Washington éppen kapcsolatépítésre törekszik. Az elképzelés politikai és gazdasági értelemben is egy súlyos válság receptje, amelyet még Trump is túl kockázatosnak tart.
Az Európai Unió zöldátállásának finanszírozási kihívásai egyre csak nőnek, egy friss anyag szerint a most az EU döntéshozói elé kerülő következő hétéves költségvetés kritikus lesz. Az unió lesüllyedése vagy felemelkedése múlik ezen.
Oroszország gazdasága élesen kettészakadt: miközben a hadiipari megrendelésekre épülő szektorok dinamikusan bővülnek, a civil ágazatok többsége visszaesik. A jegybanki kamatszint, a szankciók és az állami forráselosztás együttesen egy olyan gazdasági modellt alakítottak ki, amelyben a háborús termelés vált a fő növekedési hajtóerővé.
Az USA a Corpus Christi kikötő 625 millió dolláros csatornabővítésével erősíti meg az energiaexportőri szerepét, támogatva az ország globális energiapozícióját és Európa ellátásbiztonságát a növekvő LNG- és nyersolajszállítás révén.
Kína megnyitja piacait a csendes-óceáni térség államai előtt. Az USA innen is kivonul, megvonva a segélyek mellett a klímavédelmi támogatásokat is. Habár Peking szerint nincs politikai indíttatás a közeledés mögött, a katonai jelenléte is megerősödhet a mostani nyitásnak köszönhetően.
Az ukrán drónok sikerei kapcsán az Asia Times több cikket is szentelt annak, hogy ezek az eszközök miként alakítják át a jövő háborúit, és miképp lehet ellenük védekezni. Felvetik azt is, hogy Kína esetleg az ukrajnai fronton próbálná ki a lézerfegyverét.
Ha az amerikai vámok tartósan 54 százalék fölé emelkednek, a kínai e-kereskedelmi óriások gyors fordulattal Európa felé vehetik az irányt.
Az OECD módosította az idei és a jövő évre jósolt gazdasági kilátásokat. Szinte minden ország esetében csökkenhet a növekedés mértéke, mivel Trump vámháborúja túlzott bizonytalanságot eredményez a világgazdaságban. A szervezet jelezte, mielőbb enyhíteni kell a kereskedelmi akadályokat.
A magas amerikai vámok miatt az európai piacra átterelődő szállítmányok következtében egyes acéltermékek behozatala az év eleje óta több mint tízszeresére ugrott, miközben az árak bizonyos esetekben akár 88 százalékkal eshettek.
A Nobel-díjas közgazdász szerint az Egyesült Államok már nem viselkedik „komoly országhoz” méltón: a kamatok emelkednek, a dollár gyengül, a gazdaságpolitika kapkod, a befektetők pedig elbizonytalanodnak.
Felháborítja a japánokat, hogy a rizs ára egy év alatt 90 százalékkal emelkedett. Erre tett rá egy lapáttal a május végén lemondott Eto Taku mezőgazdasági miniszter, aki azt nyilatkozta, hogy nem ismeri az árakat, soha nem vesz rizst, mert a támogatóitól ingyen kapja.
A 21. század technológiai forradalmának motorjai gyakran láthatatlanok, mégis nélkülözhetetlenek. Ezen rejtett hajtóerők közé tartoznak a ritkaföldfémekből (REE – Rare Earth Elements) készült mágnesek, amelyek a modern gazdaság szinte minden szegletében kulcsfontosságú szerepet töltenek be. Ezen a folyton változó, stratégiai jelentőségű globális sakktáblán – ahol a gazdasági és geopolitikai érdekek szorosan összefonódnak – keresi Európa is a helyét, hogy diverzifikálja az ellátás láncait.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján idén áprilisban az előző év azonos időszakához képest a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adatok szerint 6,8, naptárhatástól megtisztítva 5 százalékkal nőtt.
A Gábor Dénes Egyetem Iránytű az MI dzsungelében konferenciáján a szakértők megvitatták a legnagyobb lehetőségeket és kihívásokat a mesterséges intelligencia kapcsán.
Az orosz–ukrán béketárgyalásokon bemutatott feltételeket a felek kölcsönösen elutasították. A hétvégi ukrán dróntámadás ráadásul felbőszítette Putyint, ami nem jó hír Kijevnek, különösen annak fényében, hogy egyre inkább úgy tűnik, Trump hátat fordít a konfliktusnak. A béke reménye a küldöttségekkel együtt hagyta el a tárgyalóasztalt.
Bár évről évre ügyesebbek a robotsebészek, vajon hajlandók lennénk az életünk árán is bízni bennük?
Az elmúlt három hétben már mintegy húszezren ellenőrizték, hogy jövőre mennyivel nagyobb összegből gazdálkodhatnak az adózást érintő családbarát intézkedéseknek köszönhetően. Ezen új kedvezmények megismerését könnyíti meg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapján május eleje óta elérhető szolgáltatás.
Dél-Koreában véget ért a féléves belpolitikai válság: I Dzsemjong, a Demokrata Párt jelöltje nyerte az elnökválasztást, aki várhatóan stabilitásra, jóléti intézkedésekre és kiegyensúlyozott külpolitikára törekszik majd, különös figyelemmel az USA-ra és Kínára.
Egyre többen választják a vezető nélküli autókat – már 10 millió fizetett útnál tart a Waymo.
Karol Nawrocki győzelme csapás Donald Tusk kormánykoalíciójára, de kihívásokat és lehetőségeket is jelent a konzervatív ellenzék számára. Andrew Korybko szerint ezzel a Make America Great Again és az európai konzervatívok nyertek, Ukrajna és az EU veszített, valamint csökkent a háború kockázata Oroszországgal.
A mesterséges intelligenciával vezérelt drónok új korszakot nyitnak az orosz–ukrán háborúban, ahol már nemcsak a tűzerő, hanem az algoritmus is dönt.
Donald Trump mától 50 százalékos vámokat vetett ki az acélra és az alumíniumra. A döntés tovább eszkalálhatja a kereskedelmi háborút, miközben Washington és Peking között folynak a tárgyalások a végső rendezésről. A két ország vezetője még a héten megbeszéléseket tartana.
Nawrocki elnökké választása 2027-ig bebetonozza a politikai kettősséget Lengyelországban, ami gyengíti Tusk mozgásterét Európában, és új lendületet adhat a visegrádi együttműködésnek. Donald Tusk a kormányátalakítás mellett be is jelentette, hogy bizalmi szavazást fog kérni a kabinet ellen.
A hongkongi székhelyű CK Hutchison Holdings, nagy meglepetést keltve, márciusban bejelentette, hogy értékesíti az összes tengerentúli kikötőjét vagy az azokban lévő részesedését – köztük kettőt a Panama-csatornánál – a BlackRock vezette konzorciumnak egy 23 milliárd dolláros üzlet keretében.
Egyetemisták zöldgondolkodásmódját vizsgálta egy új kutatás, amelyet az UNIside Kft. és a Siemens Zrt. több mint félezer hallgató online megkérdezésével készített.
Ketyeg az óra az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború 90 napos fegyverszünetében. A kérdés nemcsak az, hogy mi fog történni augusztus közepén, ha lejár az idő, hanem az is, hogy a vámháború mekkora kárt fog okozni a gazdaságnak és a kereskedelmi bizalomnak.
Az Epirus védelmi technológiai startup egy csúcstechnológiás, költséghatékony drónirtó eszközt fejlesztett ki, amely felkeltette az amerikai hadsereg érdeklődését. Most a vállalatnak be kell tartania az ígéretét.
Kína technológiai óriásai között egyre élesebb verseny bontakozik ki a mesterséges intelligencia területén, miközben a felhőszolgáltatások és MI-alkalmazások piacán robbanásszerű növekedés tapasztalható.
Június 2-án a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat adott otthont a MoonRad Industry Day eseménynek, amelyet a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Európai Űrügynökség (ESA) közösen szervezett.
Egyedülálló összefogás indult a jövő oktatásáért: júniustól ezer diák készülhet a történelemérettségire egy teljesen ingyenes, mesterséges intelligenciával támogatott online platformon. A Peak, az ff.next és a Studium Generale együttműködésével létrejött kezdeményezés célja, hogy a tanulás személyre szabott, motiváló és korszerű élménnyé váljon – nonprofit alapon, a technológia emberközpontú alkalmazásával.
A kutatási eredmények piacra vitele csak együttműködéssel, megfelelő intézményi háttérrel és szemléletváltással valósítható meg sikeresen – ez volt a fő üzenete a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal fennállásának 10. évfordulója alkalmából indított konferenciasorozatnak.
Lezajlott az orosz–ukrán tárgyalások második fordulója Törökországban. A találkozó egy óra alatt véget is ért, a két fél lényegi kérdésekről nem is beszélt. Úgy tűnt, a találkozón a török közvetítők akarják leginkább a háború végét.
Kína az idén rekordot ért el: a szél- és napenergia áprilisban a villamosenergia-termelés 26 százalékát tette ki. Ez a siker a napenergia-kapacitás villámgyors, öt év alatt négyszeres bővülésének és a fosszilis energia csökkenésének köszönhető.
A konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) által támogatott Karol Nawrocki nyerte a lengyel elnökválasztást, ezzel továbbra is nehéz idők várnak a progresszív kormányra. A győzelemnek az euroszkeptikus, szuverenista erők Európa-szerte örülhetnek.
Oroszország megszüntetheti az Oresnyik-rendszer használatára vonatkozó korlátozásokat, válaszul a nyugati országok azon döntésére, hogy feloldják Kijev számára a nagy hatótávolságú fegyverek bevetését szabályozó előírásokat – állította az orosz duma egyik képviselője.
Németország beleegyezett a nukleáris energia megújulóként való elfogadásába. Ez kinyitja a kapukat a rózsaszínhidrogén előtt, amelyhez Európa nagy reményeket fűz mint a zöldátállás egyik alapja. Nem biztos azonban, hogy a gyakorlatban is olyan szépen működik majd a hidrogénátállás, mint ahogyan azt egyesek gondolják.
A vállalat állítása szerint komplex, több lépésből álló problémákat is megold a modell, sőt önállóan dolgozik akár egy egész napon át.
A kínai gigavállalatok, mint a CATL, akkor is saját kezükben tartják a nyersanyagbányászatot, ha a szegmens egyébként veszteséges. A lítiumkitermelést a haszonkulcs érdekében az egész világon csökkentik, kivéve Kínában. A cél az önellátás és a globális hegemónia megőrzése.
A Hyundai georgiai Metaplant-gyára a jövő autógyártását testesíti meg: robotkutyák, humanoidok és mesterséges intelligencia forradalmasítja a termelést.
Nagy felzúdulást keltett Vlagyimir Megyinszkij orosz elnöki tanácsadó egyik kijelentése, aki az isztambuli tárgyalásokon az orosz küldöttséget vezette. Az ukrajnai konfliktusra történelmi párhuzamként Nagy Péter cár északi háborúját hozta fel.
A Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető Balogh Pétert, a STRT Holding vezérigazgatóját és Siklós Bencét, a Peak tanácsadóját fogadta. A műsorban a kkv-vezetők pénzügyi szokásai voltak a figyelem középpontjában.
A közgazdászok rajonganak érte, de nem árt az óvatosság.
Az OPEC+ a kitermelés fokozásával tudatosan leszorítaná a kőolajárakat, hogy a drágán termelő amerikai palaipart a megtérülési küszöb alá nyomja és visszaszerezze elveszített piacait. Az árháborúnak azonban annak felszítói is áldozatul eshetnek.
Immár a Merz vezette új német kormány nem fogja gátolni, hogy az atomenergiát az uniós jogszabályokban a megújuló energiával egyenrangúan kezeljék. Ezzel közeledtek az álláspontok Berlin és Párizs a nukleáris energia kérdésében.
A milliárdos néhány hónapig dolgozott Donald Trumpnak – nem éppen a legeredményesebben. Cserébe a vállalatai zuhanórepülésbe kezdtek, ő maga pedig közutálat tárgya lett.
Az acélipar a globális GDP 4 százalékát adja, de a károsanyag-kibocsátás 11 százalékáért felel. Mivel a zöldacél termelése drága, 2030-ra csak az új kapacitások 36 százaléka lesz árammal működő kohó, és ezek is gyakran szénalapú áramot használnak, főként Kínában és Indiában.
A 90 napos „vámtűzszünet” örvényként szívja fel a fuvarkapacitást. A lecsökkent tarifák miatt az amerikai cégek versenyt futnak, hogy a megrendeléseik még augusztus előtt partot érjenek. A kereskedelmi infrastruktúrát váratlanul érte a helyzet, így a magasabb fuvardíjak és a késések tovább fokozzák a bizonytalanságot.
Az Anthropic új modellje ritkán, de szélsőségesen reagálhat, ha veszélyben érzi magát – és ez az eset nem egyedi.
A CPAC Hungary nyitónapján Orbán Viktor és több közép-európai vezető a patrióta politika szükségességét hangsúlyozta, bírálva az EU-t, a Green Dealt és a migrációs politikát – új korszakot hirdetve Európa jövőjéért.
A zöldátállás már nem környezetvédelmi kérdés, hanem geopolitikai verseny. És ebben a vetélkedésben Kína már célba ért, miközben mi az EU-ban még a startvonalnál topogunk – röviden így lehetne összefoglalni a hazai zöldkonferencia tanulságait.
India és Pakisztán újabb fegyveres összecsapása a térség instabilitását, a nukleáris kockázatokat és a nagyhatalmi versengést élezte: egykor itt húzódott a brit és az orosz cári birodalom ütközőzónája, és most sincs ez másképp, miközben a geopolitikai következmények Európára is átterjednek.
Pekinghez köthető hackercsoport törte fel a prágai külügy hálózatát – állítja a cseh kormány.
Áprilisban a magyar export 3,4 százalékkal, 12,3 milliárd euróra, míg az import 1,1 százalékkal, 11 milliárdra növekedett, így a külkereskedelmi mérleg továbbra is stabil, 1,4 milliárd eurós többlettel. Főként a gép- és energiaexport adta meg a lendületet.
Hároméves megállapodás biztosítja a minimálbér fokozatos növekedését, miközben a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma vállalták: ha a gazdasági környezet jelentősen változik, újratárgyalják a novemberi döntéseket.
Az Egyesült Államok riválisai egyöntetűen provokációként fogják fel Trump nagyszabású védelmi rendszerének terveit, amely szerintük háborús hadszíntérré változtathatja a világűrt.
Az Európai Parlament megszavazta vámok kivetését az Oroszországból és Fehéroroszországból importált műtrágyákra és bizonyos mezőgazdasági termékekre. Az oroszok különösebben nem aggódnak, az európai gazdák annál inkább.
Ezúttal a funkcionalitás és a formaterv a fontos – nem a divat.
Az amerikai vámok hatására Kanada kikötői – Windsor, Sarnia, Port Colborne – új lehetőségekhez jutnak az európai konténerforgalomban. A Szent Lőrinc-csatorna révén alternatív útvonal nyílhat az európai vállalatok számára Kanada irányába, új exportpiacokat és logisztikai útvonalakat megnyitva.
Magyarország egyre népszerűbb úti cél a hazai és nemzetközi utazók körében, az idén áprilisban több mint 1,4 millió vendég pihent a hazai szálláshelyeken, ami 17,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának eredményét.
Dél-Afrika energiaválsága rávilágított az úgynevezett „energiaapartheidre”: a gazdagabbak az ott igen gyakori áramszünetek idején is bőven jutnak energiához, a szegényebb területek viszont sötétségben maradnak. A tehetősebbek napelemekkel és akkumulátorokkal oldották meg a problémát.
Trump elnök kereskedelempolitikai káoszában szinte lehetetlen eligazodni. Az Európai Unió egyre bizonytalanabb a transzatlanti szövetség jövőjében, aminek az eredménye várhatóan egy keleti nyitás lesz. Washington azonban bevallottan egy Kína-ellenes tömböt próbál összekovácsolni. Elfajulhatnak-e a dolgok odáig, hogy a geopolitikai viharban Európának választania kell Kína és az Egyesült Államok között?
Bár jogos az aggodalom az MI éghajlati hatása miatt, az MIT Technology Review elemzője szerint még nem veszett el minden remény.
A JP Morgan friss jelentése szerint nyár közepére létrejöhet egy tűzszünet Ukrajnában, de a négy lehetséges szcenárió egyikében sem szerepel az oroszok által elfoglalt területek visszaszerzése vagy a NATO-tagság. Mit mond a Georgia-, az Izrael-, a Dél-Korea- és a Fehéroroszország-forgatókönyv?
Az MI-t működtető adatközpontok az új földgázüzemű erőművek számának ugrásszerű növekedését idézik elő az USA-ban. Ez azonban a zöldátállás szempontjából nem túl jó irány. A Meta az új, 10 milliárd dolláros adatközpontját Louisiana egy elhagyatott, korábban hasznosítatlan területére építi, ahová az állam évek óta próbált beruházókat találni. Az évtizedekig parlagon heverő földet eredetileg autógyáraknak kínálták, […]
Amikor a hatalmas nemzetek elkezdik félni és tagadni a jövőt – ahogy ezt manapság Amerika teszi –, a történelmi példák azt mutatják, hogy ekkor már stagnálnak, és közeledik a bukás – állítja Noah Smith.
A Nature-ben megjelent friss tanulmány szerint 11 százalékkal nagyobb gleccsertömeg-veszteség várható a globális felmelegedés miatt, ez pedig felborítja nemcsak a Himalája vagy a sarkvidékek, de az Alpok (így részben Nyugat-Magyarország és a Duna) vízháztartását is a következő évtizedekben.
Hét év után újra nőtt a kínai tőkebefektetés Európában: a Merics és a Rhodium Group frissen publikált tanulmánya szerint tavaly 47 százalékkal ugrott meg az Európába irányuló kínai FDI, főként az EV-projektek révén. Magyarország a fő célpont, de a lendület törékeny.
Egy ipari napelemes rendszerrel egy hazai építőipari cég jelentősen csökkentette az energiaigényét. Az üzemeltetés egyéves tapasztalatait vesszük sorra a Mapei sóskúti gyárának példáján keresztül.
Két napja az elnök még arról beszélt, hogy egyáltalán nem keresi a megegyezési lehetőséget az Európai Bizottsággal, és 50 százalékos vámot vet ki június 1-jétől minden európai termékre. Egy nappal később öt héttel meghosszabbította a határidőt. Nehéz követni.
A Fintech Világa legújabb adásában Suppan Márton, a Peak alapítója és Érczfalvi András műsorvezető arról beszélgettek, hogyan alakítja át a mesterséges intelligencia (MI) az ügyfélélményt a pénzügyi szektorban. A téma középpontjában az MI-vezérelt ügyfélszolgálati és banki megoldások álltak, amelyek már most forradalmasítják a pénzintézetek és ügyfeleik kapcsolatát.
Néhány hétig úgy tűnt, rendeződnek az európai–amerikai kereskedelmi viszonyok. Aztán Donald Trumpnak elfogyott a türelme, és 50 százalékos vámokkal fenyegette meg az Európai Uniót. Brüsszel tehetetlen, Washington dühös, a részvények zuhanórepülésben.
Az USA és Kína kereskedelmi párbaja már az egész ázsiai ellátási lánc idegszálait feszegeti. A régió ma úgy lavíroz a két nagyhatalom között, mint kötéltáncos a szélben: minden lépés egyre kockázatosabb.
A klímaváltozás gazdasági hatásait már három éven belül érezhetjük. Az ugyanis egy jegybankokat tömörítő pénzügyi szervezet szerint 2028-ig 2,8 százalékpontos globális GDP-visszaesést is okozhat.
Az MI hajtotta gazdasági növekedés csak akkor fenntartható, ha a világ lépést tud tartani az áramigényével.
Az európai földgáztárolók töltöttsége 2022 óta nem volt ilyen alacsony, mint most. A tárolókapacitásokhoz kötődő előírások és a növekvő ázsiai kereslet okozta piaci torzulások, valamint áremelkedés miatt idén sokba kerülhet majd, hogy ne fázzunk télen és az energiaellátás is megfizethető maradjon.
Nem sok idő telt el a vámfegyverszünet megkötése óta, Peking és Washington között megint áll a bál. A perpatvar kirobbantó oka ezúttal és ismét a chipipari verseny. Amerika tiltana, Kína fenyeget.
Noha a nap- és szélenergia névleges költségei alacsonyak, egyes szakértők, köztük Bjørn Lomborg arra figyelmeztetnek, hogy az áramellátás állandó biztosítása mellett ezek a technológiák valójában sokkal többe kerülhetnek.
Donald Trump bejelentette a Golden Dome űralapú rakétavédelmi rendszer elindítását, amely a hidegháború „csillagháborús tervének” modern újraértelmezése. A védelmi cégekkel a háta mögött felelevenedő projekt becsült értéke 175 milliárd dollár, de a végső ár akár 831 milliárdra is rúghat.
A Ground Control Robotics új fejlesztése gyökeresen átalakíthatja a gyomirtást – szó szerint is.
Jin Cse-kuang, a Fudan Egyetem professzora írásában felvázolja azt az új felosztást, amely leváltaná az eddigi globális nyugat és dél narratívát. Ezek szerint Kína Oroszországgal együtt egy új pólust alkot, amelyet globális keletnek nevezhetünk.
Megjelent a GINOP Plusz Nemzeti Bajnokok pályázati felhívás, amelynek keretében 155 milliárd forintos keretösszeggel elindul a Nemzeti Bajnokok – Zöld- és digitális átállást célzó egyműveletes kombinált Hitelprogram. A konstrukció a Demján Sándor Program részeként valósul meg, amelyen keresztül a kormány idén összesen több mint 1400 milliárd forint fejlesztési forrást juttat a gazdaságba.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok között továbbra is zajlanak a szakértői tárgyalások, hogy a felek a jövő hónapban politikai szinten is asztalhoz üljenek egy vámmegállapodás érdekében. Az EU engedhet a Kína-politikájában, ám vannak olyan pontok, amelyek az egyeztetések során tabu tárgyát képezik.
Tizedik alkalommal, exkluzív tartalommal jelent meg az UNI in&out, az UNIside egyetemi rangsorkiadványa inspiráló példaképekkel és a legfrissebb hazai felsőoktatási rangsorral.
Megérkeztek a foglalkoztatottság és a munkanélküliség friss statisztikai adatai. Ezek szerint közel 4,7 milliós foglalkoztatott van hazánkban, míg a munkanélküliségi ráta 4,4 százalékra csökkent, ami az EU-s átlag alatt van.
Egy új törvény lehetővé teszi, hogy engedély nélküli kezeléseket kínáljanak amerikai pácienseknek, akik eddig külföldre utaztak hasonló lehetőségekért.
Az Európai Bíróság elmarasztalta Ursula von der Leyent a Pfizer-ügyben. A vizsgálat eredetileg a transzparencia hiányosságait hivatott feltárni, de inkább elterelte a figyelmet egy másik problémáról: a BioNTech szerepéről.
Milorad Dodik elítélése újabb hullámot vetett a daytoni megállapodások mentén szervezett állam geopolitikai törésvonalain. A döntés hátterében Washingtonnak a Nyugat-Szerbia bekerítésére és az orosz befolyás Balkánra való visszatérésének megakadályozására irányuló stratégiája áll.
Új hibrid, azaz akkus tárolóval egybeépülő naperőmű létesült a Vas vármegyei Söptén, amely napenergia-termelés és Vanadium Redox Flow alapú tárolás egy rendszerben.
A túlzottan pedáns előírások és a helyi igények félreértése miatt Európa lemarad a kritikus nyersanyagokért folytatott küzdelemben. Ez különösen igaz az afrikai országok esetében, amelyeket a globális versenytársak, Kína és az Öböl menti államok jobban megértenek.
Nem volt hiába a nagy moszkvai parádé. Az Orosz Állami Űrügynökség (Roszkoszmosz) és a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) május 8-án együttműködési memorandumot írt alá egy holdra telepítendő atomerőmű építéséről.
Az amerikai gazdaságot a fenntarthatatlan államadósság, a dollár elértéktelenedése közepette emelkedő kötvényhozamok és a kereskedelmi feszültségek egyaránt szorongatják. Eközben a külföldi tőke jelentős mértékben áramlik Kínába, ami egy újabb jele annak, hogy Peking továbbra is állja a kereskedelmi háború küzdelmeit, sőt akár profitálhat is belőle.
A fokozott adócsökkentési program és a kiterjesztett árréscsökkentés segíthet, hogy a családok anyagi mozgástere bővüljön.
Az ellenséges amerikai kormányzat árnyékában Európának sürgősen alternatívát kell építenie a digitális szuverenitása érdekében.
Az Egyesült Államok olyan ukrajnai rendezési terveket erőltet, amelyek Moszkva számára elfogadhatatlanok. A konfliktus hátterében az új, többpólusú világrend kialakulása áll, amelyet Washington nem hajlandó elismerni, és amely gyökeresen átalakítaná az eddigi euroatlanti biztonsági rendet.
Az ENSZ Meteorológiai Világszervezetének (WMO) friss jelentése szerint Afrika tavaly soha nem látott sebességgel melegedett. Ennek a következményei messze túlmutatnak a kontinens határain, szélsőséges esetben akár a régiónkat érintő migrációs nyomást is hozhatnak.
A Törökországban tartott orosz–ukrán tárgyalásnak és a Trump–Putyin-egyeztetésnek az egyetlen pozitívuma az volt, hogy megtörtént. A béke iránti elkötelezettség hangoztatásakor lassan mindenki blöfföl: élén Oroszországgal, Ukrajnával és a Macron elnök vezette „hajlandók koalíciójával”. Trump a háttérben keveri a lapokat, és már nem mosolyog.
A portugál parlamenti választás véget vetett a hagyományos kétpárti dominanciának, miután a radikális jobboldali Chega mandátumszámban beérte a Szocialista Pártot (PS). A jobbközép Demokratikus Szövetség (DA) győzött, de többséget nem szerzett, így továbbra is kisebbségi kormányzás várható.
Rafał Trzaskowski, a Donald Tusk miniszterelnök vezette kormánypárt jelöltje húzta be a lengyel elnökválasztás első fordulóját, az eredmény azonban a vártnál szorosabb lett és a jobboldal is jelentős erősödést mutatott. A PiS által támogatott Karol Nawrocki, úgy tűnik, jól mozgósított, a feladata pedig továbbra is ez lesz, ha győzni szeretne a második fordulóban.
Egy új Nature-tanulmány szerint a klímaváltozás évente 143 milliárd dollár kárt okoz, de a kibocsátások 65 százalékáért a leggazdagabb egytized felel, szemben a legszegényebb 50 százalék mindössze 10 százalékával.
A folyamatosan növekvő geopolitikai repedésvonalak mentén Európa egyre görcsösebben próbálja megtalálni azt a közös nyelvet az afrikai országokkal, amelyet a kínaiak üzleti alapon, az Egyesült Államok többnyire fegyverrel, a globális dél országai pedig közös érdekek mentén már évtizedek óta használnak. Mit tud nyújtani az EU az egykori gyarmatoknak, hogy azok stratégiai partnert lássanak benne? Nem sokat.
Amerika lenyűgöző ütemben pörgött vissza a járvány előtti növekedési pályára, miközben a világ más fejlett gazdaságai még mindig lefelé kullognak a lejtőn. De mi hajtotta ezt a kiugró teljesítményt? A kulisszák mögött az iparágakon belüli termelékenységi robbanás és a mesterséges intelligencia villámgyors térnyerése sejlik fel.
A román elnökválasztás második fordulóját Nicușor Dan nyerte, döntően a városi és a magyar többségű területeken tapasztalt magas részvételnek köszönhetően, amely ellensúlyozta George Simion diaszpórabeli fölényét. Dan elsődleges feladata most a parlamenti többség összekovácsolása lesz.
Az önálló európai védelemre vonatkozó tervek ambiciózusak, de a valóságtól igen elrugaszkodottak. Csak a kulcsfontosságú amerikai képességek pótlása 1000 milliárd dollárba kerülne.
A Google DeepMind új eszköze a matematikai elmélettől az adatközpontok működtetéséig szinte mindenre alkalmazható.
Az energiaátmenet évi 5-7 ezermilliárd dolláros beruházást igényelne, de a világ ennek alig harmadát fordítja rá, ráadásul ebből csupán 20 százalék jut a fejlődő országoknak. Az infláció és a vámháború a 2-3-szorosára növelte a zöldprojektek költségeit, ami az EU-ban 10–15 év feletti megtérülési időket hoz.
Robert Francis Prevost chicagói bíborost választották meg Szent Péter 267. utódjává, XIV. Leó néven. A névválasztása jelentőségteljes, hiszen az visszautal az elődökre, és önmaga számára is feladatokat határoz meg.
Boris Pistorius német védelmi miniszter kezdi feladni a reményt, hogy a katonai toborzás meghozza a várt eredményt, és a Bundeswehr a személyi állomány tekintetében is Európa egyik legerősebb hadseregévé válik. Ha nem megy szép szóval, megy erővel: jöhet a kötelező katonai szolgálat.
Bár a világ több részén már mindennaposak, Ausztrália óvatos a pizzát szállító robotok bevezetésével.
Lengyelország hatalmi törekvéseit veszélyeztetheti, hogy évekig elhanyagolta hadiipari komplexumának fejlesztését, és inkább többnyire amerikai felszereléseket vásárolt. Ezzel olyan függőséget teremtett, amelyet ma már nehéz lesz megszüntetni.
A napokban a britek és a norvégok az Északi-tenger offshore szélenergia-, zöldhidrogén- és szén-dioxid-tárolási (CCS) beruházásait ösztönző kormányzati megállapodást kötöttek. A régió akár öt éven belül 120 GW tengeri szélenergia-kapacitást biztosíthat, ami 120 millió otthon energiaigényét fedezné.
Az USA és Kína Európát megelőzve döbbent rá a Grönland alatt lapuló értékes nyersanyagforrások jelentőségére, és már meg is kezdheti a ritkaföldfémek kitermelését.
Olyan fejhallgató fejlesztése zajlik, amely valós időben több ember beszédét is képes lefordítani, különböző nyelvekről.
Lengyelország vasárnap elnököt választ. Sok induló kampányolt, de közülük csak háromnak van esélye, hogy átvegye Andrzej Duda helyét, aki gyakori vétóival korlátozta a Donald Tusk vezette kormányzást. A versenyfutás az ukrajnai háború okozta bevándorlási nyomás és a nemzetbiztonság kérdése körül dőlhet el. Mutatjuk a legnépszerűbb aspiránsokat!
Az Európai Unióban nemcsak az USA és Kína közötti vámháború, hanem az utóbbi növekvő kereskedelmi többlete is újabb aggodalmakat kelt azzal kapcsolatban, hogy a 27 tagország könnyen válhat az olcsó áruk dömpingterületévé.
A BYD kínai elektromos járműgyártó vállalat európai központját Hollandiából Magyarországra, Budapestre helyezi át, ami nagymértékben járul hozzá a magyar gazdaság dimenzióváltásához, és jelentős előrelépést jelent a technológiai és ipari fejlesztésben.
Trump közel-keleti körútján gigamegállapodásokat kötött Szaúd-Arábiával, Katarral és az Emírségekkel, erősítve az amerikai tech- és hadiipart. A lépések geopolitikai feszültségeket és EU-s versenykihívást is okozhatnak. Mutatjuk, mit jelentenek az új megállapodások.
Az Air Force One-ra a speciálisabbnál is speciálisabb szabályok vonatkoznak. A nagylelkű katari ajándék átalakítási költsége akár a duplája is lehet a gép értékének. Ráadásul két évig fog tartani, amíg a 747-est biztonsági okokból szétszedik, ellátják a szükséges berendezésekkel, majd összerakják.
Egyre több kutatás utal arra, hogy a bélmikrobák nemcsak az emésztésben játszanak szerepet, hanem akár a viselkedésünket is befolyásolhatják – a kérdés immár a jog világát is elérte.
Hszi Csin-ping moszkvai látogatása előrevetítette, hogy egy nagy egyezség születik Kína és Oroszország között. Az orosz elemzők is úgy vélik, hogy nőtt az esélye annak, hogy még az idén aláírják a szerződést a Szibéria Ereje 2 vezetékről.
Az OpenAI szervezeti átalakítása komoly kérdéseket vet fel az MI-fejlesztés hosszú távú céljairól.
A Demján Sándor 1+1 KKV Beruházás-élénkítő Program keretében első körben 20 milliárd forint támogatást kap 183 kisvállalkozás. Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv során a kormány 1400 milliárd forinttal támogatja a hazai kkv-kat.
Miközben Németország gazdasága a stagnálás jeleit mutatja, Berlin és Brüsszel új piacokat keres a zöldtechnológiái számára – most a forrongó Közel-Keletet és Észak-Afrikát célozzák egy 300 millió eurós uniós garanciamegállapodással.
Románia politikai törésvonalai minden eddiginél jobban kirajzolódtak az elnökválasztáson. A gazdasági egyenlőtlenségek és a város–vidék ellentét mellett a társadalmi megosztottság három részre szakította az országot: a rendszerellenes városiakra, a radikális vidékre és a zsugorodó PSD–PNL bázisra.
A fellángoló kereskedelmi háború egyre fontosabbá teszi a gazdasági diverzifikációt Kína számára. Ezt és a globális délen betöltött vezető szerepét erősíti a brazil elnök által kitűzött stratégia, amelynek köszönhetően Kína könnyebben fokozhatja jelenlétét Dél-Amerikában. Peking gazdasági hatalma ráadásul egyre inkább kiterjed a Karib-térségre is.
Kína élesen bírálja az Egyesült Királyság és az USA kereskedelmi megállapodását. A Financial Timesnak nyilatkozott a Kínai Kereskedelemi Minisztérium.
Az MI-vel működő chatbotok személyesebbé teszik az ügyfélélményt, de ezzel együtt kockázatokat is hordoznak. Az újgenerációs mesterségesintelligencia-alapú (MI) ügynökök forradalmasíthatják a vállalatok és ügyfeleik közötti kommunikációt – méghozzá úgy, hogy az eddigieknél mélyebb, nyitottabb és személyesebb kapcsolatokat tesznek lehetővé. Ez a fajta „intimitás” azonban, mint minden emberi kapcsolatban, nemcsak előnyöket, hanem kockázatokat is rejt. Mik […]
Az első negyedévben a vártnál valamivel kedvezőbben alakult az építőipar teljesítménye. Márciusban az ágazat termelési volumene az előző hónaphoz viszonyítva 0,7 százalékkal nőtt, ami arra utal, hogy enyhe pozitív fordulat kezdődhetett az év elején.
Ami az ukrajnai háború a nyugati fegyvergyártóknak, az az indiai–pakisztáni konfliktus a kínaiaknak. Élesben tesztelik a munkájukat, az eredmény láttán pedig az egész világ felkapta a fejét.
Felvidéken nem annyira elterjedt a regeneratív, no till (szántás nélküli) mezőgazdaság. A tardoskeddi Borosékkal beszélgettem, akik szerint ez egy jó eszköz a klímaváltozáshoz való alkalmazkodáshoz. Aki belevág, szerintük nem bánja meg…
Egy új technológia lehetővé teszi az emberek követését anélkül, hogy az arcukat felismernék – a jogvédők mindezt riasztónak tartják.
Május 12-én a magyar Danube Institute szervezett elsőként nemzetközi konferenciát az India–Közel-Kelet–Európa-gazdasági folyosó (IMEC) sokat emlegetett víziójának megvalósítása témájában. A konferencián gyakorló politikusok, üzlet- és szakemberek osztották meg tapasztalataikat.
A hétvégén elindultak a vámtarifa-tárgyalások az USA és Kína között. Kína ezt megelőzően drasztikus vámokat vetett ki az Indiában gyártott rovarölő szerekre, mutatva, hogy ő sem fél alkalmazni a gazdasági fegyvereket.
Nem gond, ha az elektromosokra extravámot vetett ki Brüsszel – gondolták a kínai gyártók, és elkezdték megszórni az EU-s piacot hibridekkel és belső égésűekkel. Bejött. Viszik, mint a cukrot.
Bár az amerikai vámok jelentős bizonytalanságot gyakoroltak a piacokra, Kína áprilisban képes volt fenntartani az exportnövekedést. A kereskedelmi teljesítmény a magas vámok ellenére meghaladta az elemzők várakozásait.
Áprilisban – az előző év azonos időszakához viszonyítva – a központi alrendszer adó- és járulékbevételei 10,9 százalékkal magasabban alakultak. Ezen belül továbbra is kiemelten teljesültek a fogyasztáshoz kapcsolódó adók: itt az előző év azonos időszakához viszonyított növekmény mintegy 13 százalék.
Eredményes volt a gyors amerikai–kínai tárgyalás: 90 napos vámcsökkentett időszak következik a kereskedelmi háborúban. Ma mindenki derűs, és drukkol a végleges, konfliktusmentes megállapodásnak. Odáig azonban még nagyon hosszú az út.
Egy ALS-ben szenvedő férfi a gondolataival ír üzeneteket – részben egy mesterséges intelligencia segítségével.
Peter Zeihan geopolitikai szakértő szerint a dráguló finanszírozás, az állami támogatások csökkenése és Trump magas vámjai újraírhatják az amerikai zöldenergia-szektor jövőjét.
A humanoid robotok tömeges elterjedését övező befektetői optimizmus szöges ellentétben áll a robotikai szakértők józan szkepticizmusával.
A spanyol áramszünet rávilágít arra, hogy a megújulók terjedése mellett új megoldások kellenek az energiahálózat stabilitására.
A száguldó vonatok fedélzeti internete továbbra is akadozik, a megoldás azonban drágább és összetettebb, mint elsőre gondolnánk.
Törökország energetikai felemelkedése egy új esély Európának és Magyarországnak az energiadiverzifikációra és az ellátásbiztonságra, miközben Ankara stratégiai híddá válik Kelet és Nyugat között.
Nem meglepetés, hogy a Google köröket ver mindenki másra. Hasít a ChatGPT, a tizedik helyre csúszott Elon Musk gyermeke, az X.
Az Egyesült Államok engedélyezte az első olyan génszerkesztett sertéseket, amelyek ellenállnak egy pusztító vírusnak.
Európa megtorló vámok bevezetésére készül az Egyesült Államok ellen. Több kormány arra kéri Brüsszelt, hogy a NATO-csúcs előtt eszébe se jusson aktiválni azokat. Trump hét évvel ezelőtt a csúcstalálkozón már megmutatta, milyen, amikor az EU felidegesíti.
Ázsia legnagyobb gazdaságai olyan lépésre szánták el magukat, amely az amerikai dollártól való eltávolodásukat jelzi. Május 4-én az ASEAN+3 tagjai bejelentették, hogy elfogadtak egy gyors pénzügyi mechanizmust, amely elsőként fogja alkalmazni a regionális valutákat, beleértve a jüant.
A BRICS-országok egyelőre úgy döntöttek, nem jött el az egységes valutára való áttérés ideje, de aktívan tárgyalnak, hogy a kereskedelemben áttérjenek a nemzeti fizetőeszközökre. A közös valuta bevezetését vajon csak elnapolták?
Andrew Korybko szerint Putyin és Hszi Csin-ping egy nagyszabású megállapodást hozhat tető alá arra az esetre, ha az USA által közvetített ukrajnai béketárgyalások kudarcot vallanak.
Bár a mesterséges intelligencia ígéretes a videojáték-iparban, sok fejlesztő szerint a gépi tanulás nem ér fel az ember alkotta élményekhez.
Az egymással szembeni vámok kölcsönös enyhítését jelentette be Donald Trump és Keir Starmer. A még pontosításokra szoruló megállapodás értelmében a brit autó- és acélipar, illetve az amerikai marhahús- és etanoltermelők is engedményeket kapnak. Trump vámhadjárata óta ez az első sikeres vámegyezmény, ami további hasonlókat vetíthet előre.
Áprilisban az infláció az előző év azonos időszakához képest 4,2 százalékra mérséklődött, az élelmiszer-infláció pedig 5,4 százalékra esett vissza. Az előző hónaphoz viszonyítva az élelmiszerek ára átlagosan 1,3 százalékkal csökkent.
Az Orbital Materials startup mesterséges intelligenciával tervezett szén-dioxid-leválasztási technológiája új fejezetet nyithat a fenntartható adatközpontok történetében.
Trump pár napja beígért filmipari védővámjai miatt a hazai kormánybiztos egyelőre nem aggódik. Ám az évi mintegy egymilliárd dolláros, 20 ezer főnek munkát adó, az amerikai költségek felével-harmadával működő hazai filmágazat mégis figyelmeztetést kapott.
A csel abban rejlik, hogy most nem szankcióként, hanem sima kereskedelmi rendeletként fogadnák el az orosz földgáz betiltását, amit még csak nem is betiltásnak neveznének. Így viszont nem lehet vétózni. Az egész unió issza majd meg a levét, a magyar energiabiztonság pedig különösen nehéz helyzetbe kerül.
A friss, szezonálisan és munkanappal kiigazított statisztikai adatok alapján az ipari kibocsátás 0,1 százalékkal nagyobb volt a februárinál. A legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártás, a számítógép, az elektronikai, optikai termék gyártása, valamint az élelmiszer-, ital- és dohánytermék-gyártás bővült 2024 azonos időszakához képest. Ám jelenleg is negatív külső tényezők húzzák vissza a hazai ipari termelést.
A bírság a GDPR alapján valaha kiszabott harmadik legnagyobb összeg.
Görögország a stratégiai helyzete és a Törökországgal fennálló feszültségei miatt jelentős védelmi beruházásokat hajt végre. Tavaly a GDP 3,08 százalékát költötte védelemre, és a legújabb tervek szerint négy pillérre építve 12 év alatt 28 milliárd eurót fektetnek a hadsereg modernizálásába.
Május 7-ére virradó éjszaka India és Pakisztán között olyannyira fellángoltak a Kasmír körüli évtizedes feszültségek, hogy úgy tűnik, a világ felkészülhet egy újabb háborúra. A két ország közötti konfliktus eszkalációja nemcsak a régió, hanem az egész világ gazdasági stabilitását fenyegeti.