Az árháborúk árnyékában: kiegyeznek a legnagyobb kínai vállalatok?
Kínában a vezetés újra nekifut az elszabadult árháborúk megfékezésének, ám épp a legfőbb árleszállító óriások hiányoztak a megbeszélésről.
Kínában a vezetés újra nekifut az elszabadult árháborúk megfékezésének, ám épp a legfőbb árleszállító óriások hiányoztak a megbeszélésről.
Az Európai Központi Bank volt elnöke szerint Európának nem az amerikai vámoktól, hanem a saját belső szabályozási rendszerétől kell rettegnie. Ugyanis az utóbbi árt a legtöbbet az innovációnak és az EU versenyképességének.
A technológiai óriások nemcsak termékeket, hanem piacokat is uralnak, befolyásolva a versenyt és a fogyasztói szokásokat. Milyen hatással van mindez a kisebb vállalatokra és a globális gazdaságra? A technofeudalizmus korában a digitális földesurak új kihívások elé állítják a világot – de lesz-e ellensúly?
Vannak bőven az átlag felett teljesítő cégek, amelyeket a közgazdászok exponenciális szervezetekként (ExO) emlegetnek. Az ilyen vállalkozások rugalmas működésükkel, célorientált stratégiáikkal és a költségek csökkentésével érnek el kiemelkedő eredményeket. Friss kutatások azt mutatják, hogy a legjobb ExO-k akár negyvenszeres tulajdonosi megtérülést is elérnek. E nemzetközi kutatások magyar résztvevőjét, Kristóf Pétert, a Stradamus Zrt. tanácsadó testületének tagját kérdeztük a tapasztalatokról.
A holland félvezetőipari titán, az ASML jelentős bővülésre készül, megerősítve Európa technológiai pozícióit a globális versenyben.
Új korszakot teremt a technológiai szektorban a mesterséges intelligencia (MI) térnyerése. Szakértők szerint a következő évtizedben az MI-re fordított kiadások elérhetik a 800 milliárd dollárt (276 ezer milliárd forintot), ami tükrözi a befektetők növekvő bizalmát a technológiában. Azonban nem mindenki látja rózsásan a helyzetet, hiszen a gazdasági kihívások az MI használata révén nem szűnnek meg.