Zöldgazdaság – makronom.eu
2025. június 24., kedd
Légi közlekedés - Pixabay

A légi közlekedés technológiai válsága

Egy friss tanulmány szerint szinte leállt az innováció a légi közlekedésben, ami alapjaiban veszélyezteti a szektor zöldátmenetét. 

Görög zöld hajó áram - Freepik

Atomnyitás: új fejezet a déli zöldátmenetben

A görög kormányfő letette a garast az atomenergia mellett. Bár beruházási döntés még nincs, egyre reálisabb opció a kis moduláris reaktorok (SMR) helyi telepítése – bár már atommeghajtású hajókat is terveznek.

Egyiptom - Freepik

Zöldhidat épít az EU a Szaharáig

Akár 5 milliárd eurós, EU által pörgetett zöldberuházással válhat Egyiptom a klímasemlegesség egyik mediterrán pillérévé.

Még az évtized vége előtt tetőzik a világ kőolajfogyasztása 

A Nemzetközi Energiaügynökség jelentése szerint a világ kőolajfogyasztása 2029-ben tetőzik. A világ legnagyobb kőolajimportőre, Kína esetében ez már 2027-ben bekövetkezik, köszönhetően az elektromos átállás ütemének és hatékonyságának. Úgy tűnik, a következő évtizedben a kőolaj szerepe fűtőanyagként csökken. Jó úton haladunk a zöldátállás felé? 

Váratlan játékos a ritkaföldfémek piacán 

Brazília ritkaföldfémügye ma már nem pusztán geológiai érdekesség, hanem a globális „mine-to-magnet” ellátási lánc egyik legígéretesebb kitörési pontja. A dél-amerikai ország 21 millió tonnára becsült készletével Kína mögött a világ

Amerika naplemente megújulók - fotó: Freepik

Amerika energiafordulatának gazdasági következményei

Az USA 19,3 milliárd dollárral, 40 százalékkal vágja vissza az energiaügyi költségvetését 2026-ban, ami nemcsak az ottani energiapiac átrendeződését hozza magával, hanem globális hullámokat is elindíthat.

Veszélyes anyag EU - Pixabay

Újabb veszélyes anyag betiltására készül az EU

Az EU a perfluorozott (PFAS) vegyületek egyes fogyasztási cikkekben történő betiltását tervezi egészségügyi és környezeti kockázatai miatt. Számunkra ez újabb uniós „műanyagbetiltási hullámot” jelent, amelyhez a hazai gazdaságnak és a fogyasztóknak újra alkalmazkodniuk kell.

energiaellátás - Pixabay

Sokára lesz zöld a posztszovjet térség energiaátállása

Az UNECE friss jelentése szerint hét kelet-európai és közép-ázsiai ország villamosenergia-termelésének a 60 százaléka továbbra is fosszilis forrásból származik, miközben a digitális energiaátálláshoz legalább 150 milliárd dollárnyi beruházásra lenne szükség 2030-ig.

Benzines helyett akkumulátoros lesz az új sztenderd - fotó: Freepik

Néhány év, és búcsúzunk a benzines autóktól

Az elektromos járművek piaca óriási átalakulás előtt áll: a szilárdtest- és félszilárdtest-akkumulátorok, valamint a nátriumion- és lítium-vas-foszfát (LiFePO4) technológia rohamos fejlődése nemcsak a hatótávot és a töltési sebességet növeli érdemben, hanem alapjaiban változtatja meg a járműipar szerkezetét és a fogyasztói igényeket.

Kína már önmagától is fél

Kínában az elektromos autók ára már annyira lecsökkent, hogy a kormány is riadót fújt. A gyártók egymást alulmúlva versenyeznek a vevőkért, az árháborún azonban mind a gyártók, mind a gazdaság csak veszíteni fog. 

Zöldátmenet - Perplexity MI generált kép

A zöldátmenet? Az egyszerűen lehetetlen!

Egy friss, mélyreható hazai elemzés jelent meg a zöldenergia-átmenet előtt álló strukturális kihívásokról, azaz inkább a zöldátmenet – mai formában gondolt – megvalósíthatatlanságáról.

Áldás vagy átok? A nukleáris energia reneszánsza

A biztonsági aggályok ellenére a nukleáris energia iránti igény folyamatosan nő. Az energiaátállás, a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok villamosenergia-igénye, valamint a kis moduláris reaktorok megjelenése felgyorsította a kapacitásnövelő folyamatot – az atomenergia használata ugyanakkor a geopolitikai függetlenedési és nemzetbiztonsági törekvéseknek is részévé vált.

Zöldíthető az acélgyártás? fotó: Freepik

Óriási a nehezen zöldíthető iparágak finanszírozási dilemmája

A zöldkötvénypiac 1000 milliárd dollárt meghaladó éves kibocsátása ellenére a nehezen dekarbonizálható szektorok – mint az acélgyártás vagy az energetika – csupán 3,6 százalékban részesülnek a zöldpénzekből, mert a modellek a már eleve a zöldágazatokat preferálják – derül ki egy friss anyagból.

Zöldatallas Draghi - freepik - illusztracio

Ki fizeti ki ezt a cehhet? A zöldéllovas EU is nagy bajban van!

Az Európai Unió zöldátállásának finanszírozási kihívásai egyre csak nőnek, egy friss anyag szerint a most az EU döntéshozói elé kerülő következő hétéves költségvetés kritikus lesz. Az unió lesüllyedése vagy felemelkedése múlik ezen.

Eldobott cigicsikk - freepik

Az eldobott cigicsikk a legzavaróbb

Egyetemisták zöldgondolkodásmódját vizsgálta egy új kutatás, amelyet az UNIside Kft. és a Siemens Zrt. több mint félezer hallgató online megkérdezésével készített.

Kína napelemes - Freepik

Kína napelemes termelése a négyszeresére ugrott

Kína az idén rekordot ért el: a szél- és napenergia áprilisban a villamosenergia-termelés 26 százalékát tette ki. Ez a siker a napenergia-kapacitás villámgyors, öt év alatt négyszeres bővülésének és a fosszilis energia csökkenésének köszönhető.

Rózsaszín köd: a hidrogén valóban elhozza az európai energiafüggetlenséget?

Németország beleegyezett a nukleáris energia megújulóként való elfogadásába. Ez kinyitja a kapukat a rózsaszínhidrogén előtt, amelyhez Európa nagy reményeket fűz mint a zöldátállás egyik alapja. Nem biztos azonban, hogy a gyakorlatban is olyan szépen működik majd a hidrogénátállás, mint ahogyan azt egyesek gondolják. 

Veszélyben az acélipar zöldátállása 

Az acélipar a globális GDP 4 százalékát adja, de a károsanyag-kibocsátás 11 százalékáért felel. Mivel a zöldacél termelése drága, 2030-ra csak az új kapacitások 36 százaléka lesz árammal működő kohó, és ezek is gyakran szénalapú áramot használnak, főként Kínában és Indiában.  

ESG Summit 2025: működhet a zöldátállás, vagy csak hiú ábránd? 

A zöldátállás már nem környezetvédelmi kérdés, hanem geopolitikai verseny. És ebben a vetélkedésben Kína már célba ért, miközben mi az EU-ban még a startvonalnál topogunk – röviden így lehetne összefoglalni a hazai zöldkonferencia tanulságait. 

Áramszünet - illusztració - Freepik

Áramszünet: van, ahol sokkal nagyobb a probléma, mint a spanyoloknál

Dél-Afrika energiaválsága rávilágított az úgynevezett „energiaapartheidre”: a gazdagabbak az ott igen gyakori áramszünetek idején is bőven jutnak energiához, a szegényebb területek viszont sötétségben maradnak. A tehetősebbek napelemekkel és akkumulátorokkal oldották meg a problémát.

Alpok gleccser Freepik

Az Alpok gleccsereinek olvadása Közép-Európát is fenyegeti

A Nature-ben megjelent friss tanulmány szerint 11 százalékkal nagyobb gleccsertömeg-veszteség várható a globális felmelegedés miatt, ez pedig felborítja nemcsak a Himalája vagy a sarkvidékek, de az Alpok (így részben Nyugat-Magyarország és a Duna) vízháztartását is a következő évtizedekben.

Napelemes tapasztalatok, illuszteáció - Freepik

Közel 100 megawattóra termelés – pozitív napelemes tapasztalatok

Egy ipari napelemes rendszerrel egy hazai építőipari cég jelentősen csökkentette az energiaigényét. Az üzemeltetés egyéves tapasztalatait vesszük sorra a Mapei sóskúti gyárának példáján keresztül.

Klímaválság - kép: Freepik

Erőteljes gazdasági visszaesést hozhat a klímaválság

A klímaváltozás gazdasági hatásait már három éven belül érezhetjük. Az ugyanis egy jegybankokat tömörítő pénzügyi szervezet szerint 2028-ig 2,8 százalékpontos globális GDP-visszaesést is okozhat.

Nap és szél Lomborg - drágább - Freepik

Sokkal drágább a nap- és szélenergia, mint hittük!?

Noha a nap- és szélenergia névleges költségei alacsonyak, egyes szakértők, köztük Bjørn Lomborg arra figyelmeztetnek, hogy az áramellátás állandó biztosítása mellett ezek a technológiák valójában sokkal többe kerülhetnek.

Söpte VRFB vanádium naperőmű - kép: Ideona Zrt.

Nálunk is érkeznek az áramtárolós naperőművek

Új hibrid, azaz akkus tárolóval egybeépülő naperőmű létesült a Vas vármegyei Söptén, amely napenergia-termelés és Vanadium Redox Flow alapú tárolás egy rendszerben.

Az EU saját magát szorítja ki Afrikából az „ESG-first” ajánlataival  

A túlzottan pedáns előírások és a helyi igények félreértése miatt Európa lemarad a kritikus nyersanyagokért folytatott küzdelemben. Ez különösen igaz az afrikai országok esetében, amelyeket a globális versenytársak, Kína és az Öböl menti államok jobban megértenek.  

Afrika felmelegedese - freepik

Afrika felmelegedése migrációs veszélyt hordoz

Az ENSZ Meteorológiai Világszervezetének (WMO) friss jelentése szerint Afrika tavaly soha nem látott sebességgel melegedett. Ennek a következményei messze túlmutatnak a kontinens határain, szélsőséges esetben akár a régiónkat érintő migrációs nyomást is hozhatnak.

Klímakatasztrófa - freepik

Kiszámolták, hogy valóban a gazdagok felelőssége a klímakatasztrófa

Egy új Nature-tanulmány szerint a klímaváltozás évente 143 milliárd dollár kárt okoz, de a kibocsátások 65 százalékáért a leggazdagabb egytized felel, szemben a legszegényebb 50 százalék mindössze 10 százalékával.

Zöldátállás freepik

Rosszul áll a zöldátállás, mélyül a globális szakadék

Az energiaátmenet évi 5-7 ezermilliárd dolláros beruházást igényelne, de a világ ennek alig harmadát fordítja rá, ráadásul ebből csupán 20 százalék jut a fejlődő országoknak. Az infláció és a vámháború a 2-3-szorosára növelte a zöldprojektek költségeit, ami az EU-ban 10–15 év feletti megtérülési időket hoz.

Északi-tengeri energia - kép - Freepik

Az Északi-tenger zöldenergiaboomja

A napokban a britek és a norvégok az Északi-tenger offshore szélenergia-, zöldhidrogén- és szén-dioxid-tárolási (CCS) beruházásait ösztönző kormányzati megállapodást kötöttek. A régió akár öt éven belül 120 GW tengeri szélenergia-kapacitást biztosíthat, ami 120 millió otthon energiaigényét fedezné.

Kérdezz bátran!
Chat