Technológia – makronom.eu
2025. június 18., szerda

Egységes alapszabályok segíthetik a robotok elfogadását 

A humanoid robotok fizikai instabilitása és pszichológiai hatásai miatt egyre nagyobb szükség van biztonsági szabványokra.

A Pentagon „félbevágta” a fegyverek és MI-rendszerek teszteléséért felelős csapatot

A döntés az MI-t fejlesztő hadiipari cégek malmára hajtja a vizet, miközben a biztonság háttérbe szorul.

Kína már önmagától is fél

Kínában az elektromos autók ára már annyira lecsökkent, hogy a kormány is riadót fújt. A gyártók egymást alulmúlva versenyeznek a vevőkért, az árháborún azonban mind a gyártók, mind a gazdaság csak veszíteni fog. 

Áldás vagy átok? A nukleáris energia reneszánsza

A biztonsági aggályok ellenére a nukleáris energia iránti igény folyamatosan nő. Az energiaátállás, a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok villamosenergia-igénye, valamint a kis moduláris reaktorok megjelenése felgyorsította a kapacitásnövelő folyamatot – az atomenergia használata ugyanakkor a geopolitikai függetlenedési és nemzetbiztonsági törekvéseknek is részévé vált.

Kvantumszámítógép - illusztracio - Freepik

Jön Starling, a hibatűrő kvantumszámítógép

Az IBM bejelentette, hogy 2029-re elkészíti a Starling nevű kvantumszámítógépét, ami az első olyan gép lesz, amely – ellentétben a jelenlegi kvantummegoldásokkal – képes teljes mértékben hibák nélkül működni. A cég szerint a Starling 20 ezerszer több műveletet tud majd végrehajtani a maiakhoz képest.

Még nagyobb lendületet vehet az iPhone-piac az iOS 26 miatt 

Az Apple iOS 26 frissítése, és az új vagy kibővített funkciók ígéretesek és látványosak – azonban a kérdés az, hogy ez vajon elengedő-e az iPhone-felhasználók csoportjának megtartásához vagy bővítéséhez.

Az Egyesült Királyság a G7-ek élére törne a tudományban 

Az Egyesült Királyságban a héten felülvizsgálják a költségvetést, amelynek a végén hatalmas összegeket szabadíthatnak fel a tudomány és a technológia területére. A támogatások megszerzése azonban küzdelmes lehet az egyes minisztériumok számára, a pénz mellé pedig hosszú távú stratégia is kell, ami segíti az innovációt. 

Az oktatásnak is fel kell vennie a technológia diktálta tempót  

A Gábor Dénes Egyetem Iránytű az MI dzsungelében konferenciáján a szakértők megvitatták a legnagyobb lehetőségeket és kihívásokat a mesterséges intelligencia kapcsán.

Egyre ígéretesebbek a robotsebészek – de azért ijesztők is 

Bár évről évre ügyesebbek a robotsebészek, vajon hajlandók lennénk az életünk árán is bízni bennük?

A robotaxi már nem sci-fi, inkább valóság 

Egyre többen választják a vezető nélküli autókat – már 10 millió fizetett útnál tart a Waymo.

Olcsó drónok ingathatják meg az orosz fölényt 

A mesterséges intelligenciával vezérelt drónok új korszakot nyitnak az orosz–ukrán háborúban, ahol már nemcsak a tűzerő, hanem az algoritmus is dönt.

Egy óriási mikrohullámú sütő változtathatja meg a háborúzást 

Az Epirus védelmi technológiai startup egy csúcstechnológiás, költséghatékony drónirtó eszközt fejlesztett ki, amely felkeltette az amerikai hadsereg érdeklődését. Most a vállalatnak be kell tartania az ígéretét.

Kínában teljes erővel robbant be az MI-háború 

Kína technológiai óriásai között egyre élesebb verseny bontakozik ki a mesterséges intelligencia területén, miközben a felhőszolgáltatások és MI-alkalmazások piacán robbanásszerű növekedés tapasztalható.

Új korszak a tanulásban: személyre szabott MI-platform segít felkészülni a történelemérettségire  

Egyedülálló összefogás indult a jövő oktatásáért: júniustól ezer diák készülhet a történelemérettségire egy teljesen ingyenes, mesterséges intelligenciával támogatott online platformon. A Peak, az ff.next és a

Az Anthropic új MI-modellje hozhatja el a várt áttörést 

A vállalat állítása szerint komplex, több lépésből álló problémákat is megold a modell, sőt önállóan dolgozik akár egy egész napon át.

Új automatizációs és zöldstandardot állíthat fel a Hyundai 

A Hyundai georgiai Metaplant-gyára a jövő autógyártását testesíti meg: robotkutyák, humanoidok és mesterséges intelligencia forradalmasítja a termelést. 

Veszélyes lehet az OpenAI Deep Research használata 

A közgazdászok rajonganak érte, de nem árt az óvatosság.

Veszélyben az acélipar zöldátállása 

Az acélipar a globális GDP 4 százalékát adja, de a károsanyag-kibocsátás 11 százalékáért felel. Mivel a zöldacél termelése drága, 2030-ra csak az új kapacitások 36 százaléka lesz árammal működő kohó, és ezek is gyakran szénalapú áramot használnak, főként Kínában és Indiában.  

Túl okos a gép: megpróbálta megakadályozni saját leállítását 

Az Anthropic új modellje ritkán, de szélsőségesen reagálhat, ha veszélyben érzi magát – és ez az eset nem egyedi.

Kínai hekkerek lehetnek felelősek a cseh külügyminisztérium elleni kibertámadásért? 

Pekinghez köthető hackercsoport törte fel a prágai külügy hálózatát – állítja a cseh kormány.

Moszkva, Peking és Phenjan idegesek Trump Aranykupolájától 

Az Egyesült Államok riválisai egyöntetűen provokációként fogják fel Trump nagyszabású védelmi rendszerének terveit, amely szerintük háborús hadszíntérré változtathatja a világűrt.  

Újabb esélyt ad a Google az okosszemüvegeknek 

Ezúttal a funkcionalitás és a formaterv a fontos – nem a divat.

A magas költségek rákényszeríthetik az MI-vállalatokat az energiahatékonyság javítására 

Bár jogos az aggodalom az MI éghajlati hatása miatt, az MIT Technology Review elemzője szerint még nem veszett el minden remény.

Évtizedekre földgázfüggővé teheti Amerikát a mesterséges intelligencia 

Az MI-t működtető adatközpontok az új földgázüzemű erőművek számának ugrásszerű növekedését idézik elő az USA-ban. Ez azonban a zöldátállás szempontjából nem túl jó irány.  A Meta az új, 10 milliárd dolláros adatközpontját Louisiana egy elhagyatott, korábban hasznosítatlan területére építi, ahová az állam évek óta próbált beruházókat találni. Az évtizedekig parlagon heverő földet ...

Az MI fenntarthatósága nemcsak adat, hanem energia kérdése is 

Az MI hajtotta gazdasági növekedés csak akkor fenntartható, ha a világ lépést tud tartani az áramigényével.

Chipháborúk: ismét egymásnak ugrott Washington és Peking 

Nem sok idő telt el a vámfegyverszünet megkötése óta, Peking és Washington között megint áll a bál. A perpatvar kirobbantó oka ezúttal és ismét a chipipari verseny. Amerika tiltana, Kína fenyeget.  

Robotszázlábú segíthet a gazdáknak a gyomirtásban 

A Ground Control Robotics új fejlesztése gyökeresen átalakíthatja a gyomirtást – szó szerint is.

Oroszrulett-klinikák nyílhatnak Amerikában 

Egy új törvény lehetővé teszi, hogy engedély nélküli kezeléseket kínáljanak amerikai pácienseknek, akik eddig külföldre utaztak hasonló lehetőségekért.

A kínai–orosz holdkutatási együttműködés újabb mérföldköve  

Nem volt hiába a nagy moszkvai parádé. Az Orosz Állami Űrügynökség (Roszkoszmosz) és a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) május 8-án együttműködési memorandumot írt alá egy holdra telepítendő atomerőmű építéséről.

Európának saját mesterségesintelligencia-infrastruktúrára van szüksége 

Az ellenséges amerikai kormányzat árnyékában Európának sürgősen alternatívát kell építenie a digitális szuverenitása érdekében.

Kérdezz bátran!
Chat