Technológia – makronom.eu
2025. április 18., péntek

Digitális ikrek a modellszakmában: egyszerre akár több helyen is dolgozhatnak 

A divatszakmában is megjelentek az MI-alapú virtuális modellek, amelyek alapjaiban változtatják meg a hirdetési és kommunikációs stratégiákat. Szakértők szerint ez a fejlődés nemcsak lehetőségeket, hanem komoly kockázatokat is hordoz a szakma jövőjére nézve.

Az MI energiaéhsége a háromszorosára ugorhat

Az MI-rendszerek energiaigénye 2030-ra a globális áramfogyasztás 3-4 százalékát is elérheti, miközben egy nagy nyelvi modell betanítása óriási karbonlábnyommal jár.

A BYD Latin-Amerikába is betör – az amerikai járműipar kárára 

A brazil Camaçari városában, egy régi amerikai Ford-gyár helyén épül a kínai BYD hatalmas üzeme, miközben a Washington és Peking közötti harc a minél nagyobb befolyás megszerzéséért egyre inkább átírja Latin-Amerika gazdasági térképét.

Ez Kína igazi fegyvere Amerika ellen

Lehetett azzal számolni, hogy ha Donald Trump a végsőkig feszíti a vámokat, Peking a ritkaföldfémek kiviteli tilalmával fog válaszolni. Pontosan ez történik, rákényszerítve az Egyesült Államokat stratégiájának újragondolására.

Generatív MI kémkedik az amerikai hadseregnek 

Az amerikai tengerészgyalogság elsőként tesztelt harci körülmények között egy hírszerzésre specializált generatív MI-t, amely sokkal gyorsabbnak bizonyult a korábbi manuális elemzési módszereknél. Azonban nem szabad elfelejteni: az MI gyakran téved.

Megijedt az Apple, de úgy tűnik, fellélegezhet 

Apple az amerikai vámok bejelentését követően megnövelte az Indiából az Egyesült Államokba szállított iPhone-ok mennyiségét. Azonban úgy tűnik, mentességet kapott – egyelőre.

A légkondicionálók nagyobb problémát jelenthetnek az adatközpontoknál 

A légkondicionálók már 2022-ben a világ elektromosáram-igényének 7 százalékát tették ki, és ez az arány csak tovább fog növekedni – figyelmeztet a Nemzetközi Energiaügynökség jelentése. Az éghajlatváltozás miatt egyre melegebb nyarak újabb és újabb légkondicionálók beszerelését teszik szükségessé, ami tovább növeli az energiafelhasználást, ezáltal a bolygó felmelegedését is.

Már Tokióban tesztelik az amerikai Waymo önvezető autókat 

Az Alphabet tulajdonában lévő Waymo jövő héten megkezdi az önvezető járművek tesztelését a japán főváros közútjain. Bár a vállalat még nem döntött arról, hogy elindítja-e robotaxi-szolgáltatását az országban, a tokiói megjelenést így is mérföldkőnek tekinti. A tesztelés elsődleges célja a japán közlekedési környezet sajátosságainak feltérképezése.

Trump vámpolitikája a techszektort is megingatta

Donald Trump április elején bejelentett vámpolitikája példátlan kihívások elé állítja a technológiai szektort.

Újabb szintre léphetnek a kifinomult kibertámadások  

Az MI-ügynökök képesek komplex kibertámadások végrehajtására, ami új kihívások elé állítja a biztonsági szakértőket.

Ezért nem vette még el a munkánkat a mesterséges intelligencia 

A generatív mesterséges intelligencia meglepő paradoxont mutat: miközben bizonyítottan kiválóan teljesít bizonyos feladatokban, eddig mégsem okozott jelentős zavart a munkaerőpiacon. Két új tanulmány azonban most rávilágít, hogy miért nem szorította még ki az embereket a munkájukból az MI, és mely területeken várható először a tömeges állásvesztés.

Hatalmas előnyre tehet szert a humanoidrobot-verseny nyertese 

A humanoid robotok területén jelenleg egyedül az USA és Kína versenyez a technológiai vezető szerepért. Amelyik elsőként tud valóban hatékony, emberszerű robotokat fejleszteni, az hatalmas előnyre tehet szert számtalan iparágban. A kínai vezetés a technológiai versenyben prioritásként tekint erre a területre.

MI a bankfiók helyett: bemutatkozott az MBH munkáshitel-asszisztens 

A Fintech Világa legújabb adásában Érczfalvi András műsorvezető és Suppan Márton, a Peak alapítója látta vendégül Mag Mihályt, az MBH Bank termékfejlesztési vezetőjét. A beszélgetés középpontjában az MBH új, mesterséges intelligencián alapuló munkáshitel-asszisztense állt, amely már több száz ügyfél tájékozódását segítette hatékonyan és gyorsan. 

Hidrogánkamionok - az új irány? a kép illusztráció, fotó: Pixabay

Kína látványos sikere a hidrogénkamionok terén

A FAW Jiefang sikeresen tesztelte első folyékony hidrogénnel működő, több mint 1000 kilométeres hatótávolságú nyergesvontatóját. A kamion 300 kW-os üzemanyagcellájával és 10 százalékos hidrogéntárolási sűrűséggel támad, konkurenciát jelentve az európai nagy gyártók fejlesztéseinek.

Kevesen vannak, pedig fontosak a nők a természettudományos területeken 

A mesterséges intelligencia (MI) várhatóan átalakítja a munkaerőpiacot, emellett javítja a termelékenységet és új munkahelyeket hoz létre.

Elmagányosíthatja a felhasználókat a mesterséges intelligencia? 

A ChatGPT érzelmi jóllétünkre gyakorolt hatását vizsgálta az OpenAI az MIT Media Lab közreműködésével. A kutatásból kiderült, hogy a felhasználók csak kis része kerül érzelmi kapcsolatba a chatbottal, ugyanakkor akik társként tekintenek rá, azok átlagosan napi fél órát töltenek vele, és jelentős különbségek figyelhetők meg a férfiak és a nők használati szokásai között.

A Disney robotjai hódítottak az Nvidia rendezvényén 

A Disney élethű robotdroidjai, amelyeket a Star Wars-videójáték karakterei ihlettek, elnyerték a szilícium-völgyi techkonferencia közönségének szívét. A robotok már nem csupán kísérleti fázisban vannak, hanem valós helyzetekben is megállják a helyüket, legyen szó akár szórakoztatóipari alkalmazásról, akár ipari felhasználásról.

Egy tízéves kutatási problémát 2 nap alatt oldott meg a mesterséges intelligencia 

A Google új mesterségesintelligencia-eszköze mindössze két nap alatt megoldott egy olyan problémát, amin a tudósok egy évtizeden át dolgoztak. Az MI-t a szuperbaktériumok antibiotikum-rezisztenciájának kutatásában tesztelték, amely évente világszerte milliók életét követeli.

A Tesla európai eladásai közel 45 százalékkal estek vissza 

Az amerikai autógyártó európai piaci részesedése csökken, amiben egyesek szerint Musk politikai szerepvállalása is közrejátszhat.

Valóban nem tartanak a háztartási gépek olyan sokáig, mint régen? 

Sokan megvannak győződve arról, hogy a háztartási gépek már nem bírják olyan sokáig, mint régen. Vannak, akik ezt a gyártók tudatos ténykedésének tudják be, norvég kutatók azonban a körülmények változásait is figyelembe véve járták körül a kérdést.

MI-alapú adatbázisok gyorsítják az Alzheimer-kór elleni gyógyszerfejlesztést 

A technológiával a tudósok közel tízszeresére gyorsíthatják fel a szakfolyóiratok és adatbázisok áttekintését, ami jelentősen lerövidítheti az új gyógyszerek fejlesztési idejét.

Egyetlen ábrán a világ legdrágább brandjei

A vállalati márka hozza a pénzt, a dicsőséget, a rangot – és a még több pénzt. Az Apple verhetetlen a brandépítésben, az alma értéke több mint félezer milliárd dollárnál jár.

Négy technológia, amely a jövő zöldenergia-termelésének motorja lehet  

A lézeracéltól a sziklákból készült üzemanyagig – tekintsünk be az ARPA-E idei energiatechnológiai konferenciájába.  A Washington közelében megrendezett ARPA-E energiaipari csúcstalálkozón bemutatott újítások az iparági kutatások sokszínűségét bizonyították. A megoldások között szerepelt lézeracél, föld alatti hidrogén és ritkaföldfémek nélküli mágnesek is. Az energiaátmenet ...

Kínai áttörés: még olcsóbb és még hatékonyabb MI-modellek jöhetnek 

Egy kínai vállalat olyan mesterségesintelligencia-tanítási technológiát fejlesztett ki, amely akár 20 százalékkal csökkentheti az ilyen modellek fejlesztési költségeit. Az újabb innováció rávilágít az ázsiai nagyhatalom technológiai fejlettségére is, hiszen az áttörést kizárólag kínai chipekkel érték el. 

Közeleg az önvezető járművek forradalma 

Az önvezető járművek korszaka lassan bekövetkezhet, azonban a technológia rohamos fejlődése ellenére számos kihívás vár megoldásra a teljes autonómia eléréséhez. A biztonság minden szinten elsődleges szempont marad.

Így segít a magánszektor a munkahelyi tuberkulózis felszámolásában  

A tuberkulózis korai felismerése – különösen a munkahelyeken – nagyon fontos a vállalkozások és a munkavállalók jólétének szempontjából.

Brüsszeli bosszú a magyarországi BYD ellen

Eddig csak a Kínából érkező importautókkal volt baja Brüsszelnek. Most már a gyártók európai beruházásait is támadja. Először a BYD szegedi gyára került célkeresztbe, nem mentesen a durva politikai áthallásoktól. 

Japánban már a gyaloglás és a vezetés is elektromos áramot termel 

Japán tovább folytatja innovációs törekvéseit a fenntartható energia területén, olyan technológiákat vezetve be, amelyek az emberi lépésekből és az autók mozgásából nyernek elektromos áramot. 

Új módszert fejlesztettek ki a lámpaláz leküzdésére 

A virtuális valóság segítségével legyőzhetővé válhat a nyilvános beszédtől való félelem.

Így válik Szingapúr a világ egyik leginnovatívabb országává 

A kis délkelet-ázsiai ország 1 milliárd szingapúri dollárt fordít a következő öt évben a mesterséges intelligencia fejlesztésére.

Kérdezz bátran!
Chat