Makroverzum – makronom.eu
2025. június 24., kedd

Egységes alapszabályok segíthetik a robotok elfogadását 

A humanoid robotok fizikai instabilitása és pszichológiai hatásai miatt egyre nagyobb szükség van biztonsági szabványokra.

Egyre ígéretesebbek a robotsebészek – de azért ijesztők is 

Bár évről évre ügyesebbek a robotsebészek, vajon hajlandók lennénk az életünk árán is bízni bennük?

A robotaxi már nem sci-fi, inkább valóság 

Egyre többen választják a vezető nélküli autókat – már 10 millió fizetett útnál tart a Waymo.

Egy óriási mikrohullámú sütő változtathatja meg a háborúzást 

Az Epirus védelmi technológiai startup egy csúcstechnológiás, költséghatékony drónirtó eszközt fejlesztett ki, amely felkeltette az amerikai hadsereg érdeklődését. Most a vállalatnak be kell tartania az ígéretét.

Kínában teljes erővel robbant be az MI-háború 

Kína technológiai óriásai között egyre élesebb verseny bontakozik ki a mesterséges intelligencia területén, miközben a felhőszolgáltatások és MI-alkalmazások piacán robbanásszerű növekedés tapasztalható.

Robotszázlábú segíthet a gazdáknak a gyomirtásban 

A Ground Control Robotics új fejlesztése gyökeresen átalakíthatja a gyomirtást – szó szerint is.

Egyelőre ezért nem általános a humanoidrobot-munkaerő

A humanoid robotok tömeges elterjedését övező befektetői optimizmus szöges ellentétben áll a robotikai szakértők józan szkepticizmusával.

A játékipar hőse vagy ellensége lesz a mesterséges intelligencia? 

Bár a mesterséges intelligencia ígéretes a videojáték-iparban, sok fejlesztő szerint a gépi tanulás nem ér fel az ember alkotta élményekhez.

Az MI valójában csak egy átlagos technológia? 

Két princetoni kutató szerint a mesterséges intelligenciát ideje lenne átlagos technológiaként kezelni, nem pedig csodaként vagy végítéletként.

Mesterséges intelligencia segíti a várostervezést egy amerikai kisvárosban 

Egy kentuckyi város lakói gépi tanulással próbálták meghatározni, merre fejlődjön a közösségük.

Már Tokióban tesztelik az amerikai Waymo önvezető autókat 

Az Alphabet tulajdonában lévő Waymo jövő héten megkezdi az önvezető járművek tesztelését a japán főváros közútjain. Bár a vállalat még nem döntött arról, hogy elindítja-e robotaxi-szolgáltatását az országban, a tokiói megjelenést így is mérföldkőnek tekinti. A tesztelés elsődleges célja a japán közlekedési környezet sajátosságainak feltérképezése.

Újabb szintre léphetnek a kifinomult kibertámadások  

Az MI-ügynökök képesek komplex kibertámadások végrehajtására, ami új kihívások elé állítja a biztonsági szakértőket.

Egy tízéves kutatási problémát 2 nap alatt oldott meg a mesterséges intelligencia 

A Google új mesterségesintelligencia-eszköze mindössze két nap alatt megoldott egy olyan problémát, amin a tudósok egy évtizeden át dolgoztak. Az MI-t a szuperbaktériumok antibiotikum-rezisztenciájának kutatásában tesztelték, amely évente világszerte milliók életét követeli.

Közeleg az önvezető járművek forradalma 

Az önvezető járművek korszaka lassan bekövetkezhet, azonban a technológia rohamos fejlődése ellenére számos kihívás vár megoldásra a teljes autonómia eléréséhez. A biztonság minden szinten elsődleges szempont marad.

Így segít a magánszektor a munkahelyi tuberkulózis felszámolásában  

A tuberkulózis korai felismerése – különösen a munkahelyeken – nagyon fontos a vállalkozások és a munkavállalók jólétének szempontjából.

Új módszert fejlesztettek ki a lámpaláz leküzdésére 

A virtuális valóság segítségével legyőzhetővé válhat a nyilvános beszédtől való félelem.

Aggódik a Wall Street a felturbózott kibertámadások miatt 

A pénzintézetek négyötöde szerint a kibertámadók gyorsabban hasznosítják a mesterséges intelligenciát, mint ahogy arra a pénzügyi szektor reagálni tudna.

Az a baj a gyógyszerkutatással, hogy mindenki meg akarja tartani magának az adatokat 

Ahhoz, hogy felgyorsuljanak a gyógyszeripari fejlesztések, érdemes bevetni a mesterséges intelligenciát, azonban egyes cégek gyakran visszatartják az adatokat, ami gátolja a technológiát.

A DeepSeek talán mégsem olyan energiatakarékos, mint mondják 

Egy kutatás szerint, ha egy MI-modell minden esetben bonyolultan érvel, akkor már nem is olyan energiahatékony, mint amilyennek eredetileg ígérték.

Önvezető autók: nem a pénz a probléma, hanem a kereslet 

A kínai WeRide önvezető technológiai vállalat jelentős nemzetközi terjeszkedésre készül az idén, azonban a szabályozások mellett az alacsony kereslet is beárnyékolja a terveit. 

Kína után az atlanti piacokon is bemutatták a Tesla új Model Y-ját

Hetekkel az után, hogy Kínában megjelent, Elon Musk csütörtökön a világ többi részén is piacra dobta a Tesla Model Y új, drágább változatát. Ez a modell volt a vállalat legkelendőbb autója az Egyesült Államokban, Kanadában és Európában. A Tesla márciusban kezdi meg a szállításokat. 

Rekordösszegű kárt okoztak a kibertámadók: hétszer nagyobb a veszteség, mint az éves profit 

Minden idők egyik legnagyobb brit egészségügyi adatszivárgását okozta a Synnovis elleni tavalyi kibertámadás. A londoni kórházak laborvizsgálatait végző cég 32,7 millió font kárt szenvedett, ami több mint hétszerese az előző évi profitjának.

Folyamatos támadások alatt a lengyel kibertér 

A lengyel miniszterelnök-helyettes szerint Lengyelország határozottan Oroszország célpontjává vált a kibertérben.

Láthatatlan háborút vív Kína, célpontja a fél világ 

A kibertér lett a 21. századi hadviselés egyik legveszélyesebb frontvonala, ahol – mindenekelőtt – Kína állami támogatású hackercsoportjai egyre kifinomultabb támadásokat hajtanak végre világszerte. Az amerikai távközlési hálózatoktól Tajvan kormányzati rendszerein át Európa kritikus infrastruktúrájáig számos célpontot érintettek az elmúlt évben végrehajtott akciók.  

Adathalász e-mailek és veszélyes QR-kódok – egyre nagyobb kárt okoznak a csalók

A vállalati vezetők egyre kifinomultabb, személyre szabott adathalász-támadások célpontjaivá válnak. A globális adatvédelmi incidensek átlagos költsége 2024-re már elérte a 4,9 millió dollárt, ami közel 10 százalékos emelkedés egy év alatt.

Varga Mihály rögzítette a legfontosabb jegybankelnöki céljait

Az árstabilitás, a függetlenség és az átláthatóság lesz a prioritása az új jegybankelnöknek. Az MNB leendő vezetője a parlamenti meghallgatásán kifejtette gondolatait a nemzeti bank jövőbeli működéséről és szerepéről a nemzetgazdaságban.

Ezért veszélyes nyilvános wifire kapcsolódni 

A kiberbűnözők ma már nem elsősorban a technikai infrastruktúrát támadják, hanem a felhasználókat célozzák meg – figyelmeztet Christopher Patrick Hawkins, a Staffordshire Egyetem kiberbiztonsági szakértője. Az etikus hacker szerint a támadások 94 százaléka e-mailen keresztül érkezik, és ezek 41 százalékában a megtévesztő adathalász levelek játszanak kulcsszerepet. A szakértő azt is elmondta, ...

Az ausztrál rendőrség mesterséges intelligenciával kutakodik a telefonokban 

Az Ausztrál Szövetségi Rendőrség (AFP) egyre nagyobb mértékben használ mesterséges intelligenciát a lefoglalt telefonok és egyéb eszközök átvizsgálására. Az ügynökség technológiai vezetője szerint nincs más választásuk, mivel a nyomozások során feldolgozandó adatmennyiség meghaladja az emberi léptéket. A rendőrség külön etikai bizottságot állított fel a technológia felelősségteljes ...

Brit kiberbiztonsági vezető: túlságosan alábecsüljük a kibertér veszélyeit

Az Egyesült Királyság súlyosan alábecsüli az ellenséges államoktól és bűnszervezetektől érkező kiberfenyegetések mértékét – figyelmeztetett Richard Horne, a brit kiberbiztonsági központ vezetője.

Nyolc perc alatt megmondja, milyen idő lesz két hét múlva – íme a Google új találmánya

A Google DeepMind új mesterségesintelligencia-modellje, a GenCast minden eddiginél pontosabban, akár 15 napra képes előre jelezni az időjárást.

Kérdezz bátran!
Chat